02.01.2017, 14:16 | czytano: 3281

Konflikt na linii miasto - uzdrowisko

SZCZAWNICA. Burmistrz Grzegorz Niezgoda zarzuca Uzdrowisku Szczawnica zaniedbywanie obiektów i nie realizowanie głównej misji, czyli lecznictwa uzdrowiskowego. Uzdrowisko odpowiada burmistrzowi, że jego publiczne wypowiedzi nie kreują pozytywnego wizerunku Szczawnicy wśród odpoczywających i planujących przyjazd kuracjuszy.
Jeszcze przed świętami Niezgoda upublicznił na Facebook'u pismo, jakie skierował do Krzysztof Mańkowskiego, prezesa Uzdrowiska Szczawnica. Wyraża w nim zaniepokojenie faktem, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przedłużył z uzdrowiskiem kontraktu na leczenie pacjentów. Zarzuca jednak władzom spółki błędy w zarządzaniu. Wytyka pogarszanie się kondycji finansowej spółki, doprowadzanie budynków do ruiny, zaniedbania w lecznictwie uzdrowiskowym. "Nie jesteśmy w tych obserwacjach osamotnieni, co znajduje potwierdzenie w negatywnym postrzeganiu wizerunku uzdrowiska przez pacjentów" - podkreśla i proponuje spotkanie w celu omówieniu problemów i znalezieniu rozwiązań.
Pismo burmistrz nie pozostało bez odpowiedzi. W liczącej 8 stron odpowiedzi, podpisanej przez zarządy Uzdrowiska Szczawnica S.A,. Thermaleo Sp. z o.o. oraz Thermaleo Plus Sp. z o.o., czytamy m.in. że uzdrowisko nie jest w złej sytuacji finansowej, a burmistrz, w którego kompetencjach nie leży ocenianie działalności prywatnej firmy, podaje do publicznej wiadomości nierzetelne informacje, wynikające z niewiedzy albo złej woli.

"Uwagi Pana burmistrza wyrażane w środkach masowego przekazu w stosunku do Uzdrowiska Szczawnica nie kreują pozytywnego wizerunku Szczawnicy wśród odpoczywających i planujących przyjazd kuracjuszy. Ten fakt ma bezpośredni wpływ na rozwój miasta i status jego mieszkańców. Tracą na tym wszystkie spółki naszej Grupy, ale także mieszkańcy Szczawnicy, lokalni przedsiębiorcy, kuracjusze, turyści i goście. Konflikty polityczno-administracyjne nie zachęcają turystów do przyjazdu, a szkoda ponieważ w ostatnich latach rozwój Szczawnicy jest niepodważalny i jest to też nasza zasługa" - czytamy w rozesłanym do mediów oświadczeniu. "Zachowanie Pana burmistrza polegające na podważaniu konsekwentnie budowanego przez Nas wizerunku Szczawnicy jako miejsca idealnego do wypoczynku jest niezrozumiały" - dodają.

Zdaniem sygnatariuszy oświadczenia, "Sformułowania „rozpad Uzdrowiska” i „masowe zwalnianie pracowników” są w pełni nieuzasadnione i nieuprawnione".

Uzdrowisko deklaruje gotowość współpracy z burmistrzem zakresie poprawy jakości powietrza w Szczawnicy, bo "utrata statusu gminy uzdrowiskowej we względu na opieszałość władz gminy w rozwiązywaniu problemów zanieczyszczania powietrza w Szczawnicy spowoduje, że żadne sanatorium w gminie nie będzie mogło kontraktować świadczeń z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego z Narodowym Funduszem Zdrowia".
"Zarządy Spółek Uzdrowisko Szczawnica, Thermaleo, Thermaleo Plus oraz Właściciele stwierdzamy, że zawsze jesteśmy zainteresowani współpracą z Panem burmistrzem miasta i gminy Szczawnica przy poszanowaniu kompetencji należnych każdej ze stron. Współpraca ta ma polegać na konkretnych działaniach, a nie PR–ych wybiegach mających zjednać sobie kapitał wyborczy" - czytamy na koniec.

oprac. r/
zobacz także
komentarze
emeryt z Udrowiska04.01.2017, 20:35
Wyjątkowe zasługi dla obecnego stanu "agonii" Uzdrowiska Sz-ca mają dwie panie ; Prezes Zarządu GK i prokurent AS. Przescigają sie w pomysłach jak zawęzić działalność w firmie i dusić pracowników . Tylko na tyle wystarcza im wyobrażni .
Jest to na rękę ich pryncypałowi K hrabiemu M. opowiadającemu bzdury przed kamerami.
geodeta popereta04.01.2017, 09:50
Urząd Miasta Sz-ca taki mocny , to może zapytałby Mańkowskich czemu do dnia dzisiejszego odzyskane przez nich majętności nie zostały wpisane do ksiąg wieczystych. Co się za tym kryje ? W jaki sposób hrabiowie "zarządzają " majątkiem" ? Wpis do KW jest podstawą do dysponowania własnością i na jego podstawie powstaje ewidencja pozwalająca pobierać podatki.
Jak jest w tym "dziwnym' przypadku ? ? ? ?
Mery03.01.2017, 20:13
Adam podatki od nieruchomości płaci każdy ,to popierwsze a po drugie to obiecywali gruszki na wierzbie ,dla mieszkańców nie zrobili kompletnie nic zadbali tylko o swoje interesy.
dr Stres03.01.2017, 19:22
Obrońcom zarządców uzdrowiska, bo nie wiadomo do końca kto tam jest tym właścicielem, proponuję kontakt ze specjalistą od zrozumienia i okulistą.
Dobrze,że nie jestem zależny od Uzdrowiska i jej działalności. Innym współczuję.
Pozdrawiam
Maria Z. ze Szczawnicy03.01.2017, 19:11
Panie Adamie miej trochę umiaru, zwłaszcza w tym co piszesz.
Ile z tych 250 osób wkrótce będzie pracować?
Podatki każdy odprowadza, a im bogatszy to więcej nawet za ruiny. Pewnie byś chciał aby nic nie płacili?
Z ta rewitalizacją , to nie przesadzaj bo widzimy jak to wyszło i nie powala z nóg, zwłaszcza ten ściek wzdłuż ul. Zdrojowej, że o Parku Dolnym nie wspomnę.
Firma wydaje 1 mln ( chyba zł) na promocje czego i czy ze swoich środków?
Zrozum to, że tu nie chodzi o ich wydatki na promocję ( widocznie marketing ma słabych specjalistów), jakie długi przejęli itp., tylko o to co obiecali zrobić i jaki jest teraz efekt tego, co zresztą widać i nie chodzi tylko o obiekty. Mogli siedzieć cicho i robić swoje bez gadania na lewo i prawo jacy to wielcy i co mogą, to wtedy komentarze byłyby inne.
Jak mówią od dawna w Szczawnicy, dali młodym hrabiom rodzice zabaweczki, którymi nie umieli się bawić.
adam03.01.2017, 11:02
Zle, zawsze źle - firma która zatrudnia 250 osób, przekazuje 2,2 mln darowizny miastu (rewitalizacja Parków Dolnego i Górnego - miasto pozyskało dofinansowanie, nie wydało ani złotówki), rocznie wpłaca do kasy 330 tyś podatku od nieruchomości, wydaje 1 mln na promocję....straszna ta firma, noooo, straszna
No bo przecież tyle ruder nadal nie ruszyli, bo przecież kiedyś w tych budynkach pracowali ludzie...kiedy to było, przejęli uzdrowisko z 2,5 mln długu, pracownicy byli wówczas niewypłacani od trzech miesięcy...ludzie miejcież trochu rozumu i umiaru.
Zofia03.01.2017, 10:24
Przepracowałam w Uzdrowisku Sz-ca prawie 40 lat.
Ostatnie lata pod rządami młodych "hrabiątek" to nieustanny chaos , z systematycznie obniżanymi pensjami .
Wiecznie puste Modrzewie i Nawigator oraz kawiarenka Helenka nie zarobią na wszystko. Kurczące się lecznictwo w obskurnych Hutniku i Papierniku pozwalało na przetrwanie, a strata generowana przez piękny, ale nie wykorzystywany Dworek powodowała , że firma "zjada" swój ogon.
Puste obietnice i ruiny w centrum Uzdrowiska zniszczyły Jego wiarygodność zupełnie ! ! ! ! Szkoda ,wielka szkoda odchodzić z firmy , której poświeciło się życie i mieć świadomość , że zaangażowanie setek pracowników poszło na marne. Takie mam odczucia . . .
rob02.01.2017, 23:54
Zpl,i naprzeciwko dwa budynki ,Litwinka , Malinowa, Świerki , Alma, teraz Hutnik i Papiernik, Zdrojowa też niszczeje , Aida to sa budynki które zniszczyliście w tych budynkach pracowali ludzie mieszkańcy Szczawnicy razem gdzieś pewnie 150 osób bez pracy skromnie licząc tj 150 rodzin i wy macie czelność mówić czy pisać jak jakaś aleksandra że robicie dobrze dla Szczawnicy. Powinni się wziąść za was jak w Warszawie za niby zwrot już raz dostaliście i teraz drugi raz Ziobro powinien się wam bacznie przypatrzeć poza tym uzdrowisko nie jest też tak do końca tylko wasze a działanie na szkode firmy jest karalne i to też powinno się zgłosić min Ziobro niech was nareszcie ktoś pogoni już dość złego zrobiliście w Szczawnicy teraz kolejkę chcecie zająć to zamiast wyciągu kanapowego znając was to będzie wyciąg taboretowy. Szkoda tej naszej Szczawnicy, a hr Stanicki widząc co tu się dzieje to się chyba w grobie przewraca
wasz pracownik02.01.2017, 22:40
Potomkowie ? hrabiego o jakim budowaniu wizerunku Szczawnicy mówią jak wszystko porozwalane w uzdrowisku łącznie z dziurawymi drogami w parku a do tego kuracjuszy przez ich zarządzanie nie będzie.
A gadanie w TV i jakieś wywiady w prasie to budowanie chyba swojego wizerunku a nie miasta.
Nie bronie burmistrza bo nie przepadam za nim. Potomkowie przestańcie zamieszanie wy robić. Sami zrobiliście sobie problem i swoim pracownikom i także tym co poza sezonem z kuracjuszy żyją.
Maria Z. ze Szczawnicy02.01.2017, 20:05
Żenujące tłumaczenie tego co wszyscy widzą ( a nie tylko burmistrz) ze strony Thermaleo/ Uzdrowisko - bo to jedni i ci sami. I to nie jest problem ostatnich dni właściciele prywatnej firmy uzdrowisko. Zrobiliście przez parę lat nie rozpad , tylko rozkład tej części miasta. Jesteście w Szczawnicy fizycznie działając podobno od 2004 roku. Przypominam Wam piękną wizję rozwoju uzdrowiska jaką kilka lat temu przedstawialiście właściciele prywatnej firmy premierowi Tuskowi. Przypominam jaką piękną bajeczkę opowiadał Wasz senior rodu A.M. też kilka lat temu prezydentowi Komorowskiemu szumnie w Dworku, jak pięknie wyglądać ma w krótkim czasie uzdrowisko, Hutnik nowoczesny hotel, podobnie Papiernik, piękny nowoczesny ZPL itp, a zamiast tego co widzimy? A Wy Piszecie o niepodważalnej zasłudze Waszej w rozwój Szczawnicy ???? No chyba ,że ten Rozwój to Wasz prywatny rodzinny hotel Modrzewie, kawiarnia Helenka, Stadnina Rajd, wiecznie pusty Hotel Nawigator, Dworek Gościnny (niewykorzystany moloch kulturalny) z przede wszystkim Jazz Barem czyli barem, w którym tak naprawdę nic się nie dzieje. A Rozkład , to widać po tych ruinach które są w uzdrowisku czy kupionych przez Was prywatnych obiektach ( ruinach) wokół uzdrowiska , a nawet w centrum miasta - Willa Temida, to również widać od kilku lat po zmniejszającej się ilości kuracjuszy. Nie trzeba było buńczucznie zapowiadać, co to nie zrobicie w naszej Szczawnicy. Więc teraz nie dziwcie się, że dla mieszkańców uzdrowiska okazaliście się niewiarygodni.
Aleksandra02.01.2017, 19:17
Uważam że to straszna żenada. Jak może burmistrz miasta oczerniać największego pracodawcę na tym terenie. Wiele im zawdzięcza i każdy to wie. Tracą wszyscy mieszkańcy tego miasta. Świadczy to o tym że burmistrz nie ma klasy.
kazimir02.01.2017, 18:37
Burmistrz ma racje ,że pyta Mańkowskiego - Co dalej ????
Uzdrowisko zawsze było wiodącą firmą w Sz-cy czy to gości , czy pracowników. Przyjechali nieudacznicy i rujnuja wizerunek Szczawnicy
kuracjusz02.01.2017, 15:38
Jedni drugich warci! Kasę każdy chciałby przytulić, tylko za co? Kuracjuszom, w dużej mierze dzieciom, proponuje się odpoczynek w warunkach które były standardem piętnaście, dwadzieścia lat temu. Do tego jeszcze ta trucizna, którą każe się im oddychać. A Wy będziecie się wzajemnie przerzucać odpowiedzialnością. To jakaś kpina!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl