10.02.2017, 17:38 | czytano: 5688

Dotacje przydzielone. Szpital w Nowym Targu może dostać 21 milionów złotych

Po raz pierwszy w Szaflarach odbyło się dziś ósme z kolei posiedzenie Forum Subregionu Podhalańskiego. Na spotkaniu podjęto decyzję, które placówki służby zdrowia będą mogły starać się o milionowe, w niektórych przypadkach, dotacje na rozbudowę i modernizację. Najbardziej może skorzystać na tym szpital w Nowym Targu.
Po oficjalnym przywitaniu przez wójta gminy Szaflary Rafała Szkaradzińskiego, uczestnicy spotkania wysłuchali prezentacji prowadzonej przez wicemarszałka województwa Wojciecha Kozaka.
W drugiej części spotkania nastąpiła kwalifikacja kart projektów, które będą mogły otrzymać dotacje z Poddziałania 12.1.3 Infrastruktura ochrony zdrowia o znaczeniu subregionalnym. Decyzje zapady po dyskusji.

Uznano, że największą kwotą - ponad 21 mln zł - dofinansowany zostanie Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Dotacja ma zostać przeznaczona na utworzenie oddziału kardiologicznego oraz modernizację oddziału psychiatrycznego polegającą na remoncie pomieszczeń, zostanie także zakupiony niezbędny sprzęt medyczny i wyposażenie.

12 ma otrzymać Samodzielny Publiczny Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc im. dra O. Sokołowskiego w Zakopanem z przeznaczeniem na wzrost dostępności do wysokospecjalistycznych usług medycznych w Małopolsce.

Zaakceptowane zostały też mniejsze wnioski, złożone przez Samodzielny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Zembrzycach, Samodzielny Publiczny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w gminie Raba Wyżna oraz Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej.
Szpital Powiatowy im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem otrzymał część dofinansowania o jakie wnioskował - 1,3 mln zł na przebudowę i wyposażenie Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej, a Szpital Miejski w Rabce-Zdroju sp. z o.o. -1,1 mln zł dofinansowania na budowę i modernizację obiektów infrastruktury ochrony zdrowia.

To właśnie te projekty będą miały wyłączność startu w konkursie, który zostanie ogłoszony w drugiej połowie lutego.

oprac. r/ źródło: organizatorzy, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
zobacz także
komentarze
majak13.02.2017, 07:40
A co z tego maja Szaflary? Promocja pewnego Pana na prośbę Kozaka i Smarducha? Urzad nie pracował, bo narada. Boziu!
prothink12.02.2017, 23:53
Ta tzw. 'extra kasa' z tzw. 'subregionu' to jest pośredni dowód na niegospodarność tych placówek. Ale nie zdziwmy się że chwilę wszyscy wójtowie całego powiatu wystąpią z wnioskiem o przyznanie dyrektorowi nowotarskiego szpitala astronomicznej nagrody pieniężnej za rzekomo rewelacyjne gospodarowanie, jak to już wcześniej w przypadku tego dyrektora bywało. Sami dobrze widzimy jakie to jest gospodarowanie .... Czy ci ludzie mają przynajmniej jakąś namiastkę czegoś takiego jak przyzwoitość i wstyd? Ile państwo moich pieniędzy z podatków przeznaczyło w tym roku np. na fundację "Polacy Polakom" Jerzego Zięby? - ja się pytam i żądam odpowiedzi. Skoro medycyna akademicka nie radzi sobie z leczeniem pacjentów, więc trzeba przekierować strumień publicznych środków w innym, być może pożyteczniejszym społecznie, kierunku. Dość tego pchania publicznych pieniędzy w tę studnię bez dna jaką jest nowotarski szpital! Niech im wystarczą te giga środki które dostają z budżetu normalnie, bez ekstra dostawek - źle gospodarował to nie ma remontów i modernizacji, koniec, kropka.
na razie kuku12.02.2017, 21:55
Modernizacja,powiększenie oddziału psychiatrycznego przydała by się. Prawie każdy pacjent po rejestracji do specjalisty w szpitalu i dowiedzeniu się o terminie wizyty marzy od razu o znalezieniu się na takim oddziele.
góral12.02.2017, 21:36
A co z Neurochirurgią ???????? Paranoja jakaś !!!!
prothink12.02.2017, 00:32
A może lepiej byłoby te miliony przeznaczyć na fundację Jerzego Zięby? Jeżeli osoba Jerzego Zięby drażni lekarzy i polityków polskich, to może lepiej dofinansować koszty drogich operacji dla dzieci, bo serce się kraje jak non stop jakiś rodzic legitymujący się zaświadczeniami z ministerstwa żebrze u ludzi przed sklepem czy w często uczęszczanym miejscu o datek na pokrycie kosztów operacji dla swojego dziecka. Tymczasem takie akcje jak ta że się dodatkowo daje szpitalom kasę uczy ich dyrektorów rozrzutności, no bo co tam, i tak zorganizują jakiś subregion z którego parę milionów extra kasy wpadnie. Władza sama uczy w ten sposób dyrektorów szpitali złego gospodarowania pieniędzmi polskich obywateli.
hmm11.02.2017, 18:36
Przecież kardiologia już jest....mało tego jest też kardiologia inwazyjna...a pomalowanie ścian i remont za 21mln...? Może trzeba byłoby popracować nad sprawnością istniejących oddziałów + dorównanie do chociaż najniższej krajowej dla szeregowych pracowników?
pacjent11.02.2017, 16:46
Utrzymywany z pieniędzy podatników - pacjentów pobiera od nich dodatkowe opłaty za parking. Czy to jest zgodne z prawem? Czy może niedługo będziemy płacić za parkingi przy przychodniach a potem jeszcze pod własnym domem?
Jan11.02.2017, 13:06
Po co wpompowywać pieniądze w szpital w Rabce Przecież to nielogiczne, ruina jaka diagnostyka jakie leczenie ? szkoda ,ze to tylko decyzja polityczna a nie merytoryczna
Kaktus11.02.2017, 09:09
MOze szkołę rodzenia zmodernizujcie warz z tyn zapyziałym personelem...
chodok10.02.2017, 21:23
Nowotarska studnia bez dna wciąż łyka kasę...
Bronisław K.10.02.2017, 19:36
beda mieli co przes... Jakis remoncik zrobia, dadza komus zarobić i po kasie, a my nadal nie bedziemy mieli za co sie leczyc i bedziemy przynosic do szpitala swoje opatrunki i srodki przeciwbulowe
f10.02.2017, 18:59
Urologia by się przydała.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl