27.02.2017, 20:04 | czytano: 5124

Przedstawiciele Nowotarskiego Alarmu Smogowego mówią radnym co mają robić

ntvk
NOWY TARG. Gośćmi na sesji Rady Miasta byli przedstawiciele NAS. - Jestem tu w imieniu grupy mieszkańców - przedstawił się Karol Walczak, który przygotował prezentację na temat "niezbędych działań na rzecz czystego powietrza".
Przedstawiciel Nowotarskiego Alarmu Smogowego wyliczył radnym, jakich działań się od nich oczekuje. Było to przede wszystkim podejmowanie stosownych uchwał. - To wymiana pieców, rozwój sieci gazowej, kontrole i kary w przedsiębiorstwach i u osób fizycznych, ulgi podatkowe, termomodernizacja budynków, geotermia, rozwój sieci miejskiego ogrzewania, zmniejszenie emisji samochodowych spalin, edukacja i informacja - wyliczał Karol Walczak.
- Co miasto może zrobić? Niezbędna jest przebudowa ulic dla potrzeb MPEC, proponujemy comiesięczne publikacje danych o liczbie kontroli i ich wynikach - czyli informacje o nałożonych karach i mandatach, comiesięczne spotkania urzędników z mieszkańcami, współpraca z okolicznymi gminami, wymiana pomysłów, dzielenie się doświadczeniami. Smog to nie jest problem nowotarski. Smog nie zatrzyma się przy tabliczce z napisem "Nowy Targ" - mówił.

- Gdybyśmy zrobili to, czego chcecie nie mielibyście nic do roboty - wtrącił przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski.

- I o to chodzi! Bo my mamy co robić, wśród nas są lekarze, inżynierowie... my mamy co robić. A zajęliśmy się problemem smogu bo chcemy, by miasto coś robiło i nie czekało, aż inne gminy coś zrobią, byśmy nie byli wytykani palcami - że mamy najgorsze powietrze. Chcemy być dumni z Miasta i być wzorem do naśladowania, a nie celem krytyki - odpowiedział aktywista NAS i zapowiedział, że postulaty Alarmu opublikowane zostaną wkrótce na ich stronie internetowej.

Przewodniczący RM zaprosił NAS na spotkanie z radnymi w mniejszym już gronie, podczas posiedzeń komisji stałych.W podobnym tonie głos zabrała Lidia Kołodziej.

- Jestem lekarzem, reprezentuję środowisko lekarzy rodzinnych, którzy bardzo często stykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Mam tu apel podpisany przez 29 lekarzy pracujących na terenie Miasta- Gminy Nowy Targ, z wszystkich ośrodków zdrowia, jakie udało mi się odwiedzić. Jestem pewna, że pod tym apelem podpisałoby się wielu innych lekarzy, dla których życie i zdrowie pacjentów jest ważne - mówiła.
Doktor Kołodziej ubolewała, że zmuszona jest mówić swoim pacjentom, by ze względów zdrowotnych nie wychodzili z domów, że przebywanie na powietrzu jest dla nich szkodliwe, czy wręcz niebezpieczne. - Zanieczyszczone powietrze szkodzi naszemu zdrowiu. To nie są domysły, to są fakty. Gdy mamy informację, że woda jest zatruta, albo jedzenie to możemy się na to przygotować, zaradzić. Ale powietrzem musimy oddychać. Apelujemy o podjęcie skutecznych działań. Zwracamy się z prośbą o opracowanie systemu wczesnego ostrzegania w przypadku smogu. Niech to będą tablice w szkołach, przedszkolach, placówkach służby zdrowia, akcje informacyjne w szkołach o przyczynach smogu i przeciwdziałaniu procesom zanieczyszczania powietrza - zaproponowała Lidia Kołodziej.

Zwracając się do przewodniczącego Rady Miasta dodała: - NAS to samozwańczy zespół mieszkańców, którzy nie muszą nic robić. Oni chcą to robić, bo widzą taką potrzebę. Oni mają swoją pracę tak jak ja - jestem lekarzem, mam cały dzień zajęty, jestem matką dwójki dzieci, sama prowadzę gospodarstwo domowe. Na prawdę mam co robić. Proszę radnych, by zaczęli działać,by podjęli działania zmierzające do ostatecznego ograniczenia smogu .

- My staramy się robić to, co robimy jak najlepiej - bronił się Andrzej Rajski. - Może ten apel powinniście państwo wystosować do mieszkańców ...

- A co my możemy? My mamy apelować do mieszkańców? Jak mamy to zrobić? Jaki my mamy na nich wpływ - pytała nowotarżanka.

- A my? Jaki my mamy na nich wpływ - odpowiedziały jej głosy radnych z sali.

s/
zobacz także
komentarze
bryzamorska01.03.2017, 22:58
W marcu się zebrali i będą radzić. Szkoda, że nie w lipcu. A jak w grudniu czy styczniu szło się udusić to nikt specjalnie się nie przejmował.
palacz01.03.2017, 14:19
po pierwsze dopłaty powinny czekać na ludzi ,którzy zmieniają piece i taka dopłata powinna być wypłacona odrazu po przedstawieniu rachunku . Takie dopłaty na wymianę pieca ,gdzie trzeba czekać rok dwa to sa dopłaty dla bogatych bo wiadomo ,że ludzie którzy żyją z pensji nie wyrzucą dobrego pieca by uzyskać dopłatę ale wymieniają piec wtedy gdy się popsuje
turystka01.03.2017, 09:16
Patomorfologu ...nie muszę się szkolić uważam wasze pajacowanie za SMOGOFILIĘ lubicie smoga bo dzięki niemu możecie robić ten cały cyrk ...macie temat jakby nie smog to szukalibyście innych tematów zastępczych ...a czemu nie piszesz tak uparcie ilu palaczy zabija rak płuc ? Czepiliście się tematu bo macie w tym interes i tyle na temat...
klin28.02.2017, 22:27
Mentalność smogowych mapetów - niech ktoś coś zrobi
patomorfolog28.02.2017, 21:41
@turystka - twoje spiskowe widzenie świata raczej nie jest od smogu, tylko z jakichś innych przyczyn - jakich nie wiem. Za mną stoi gruntowna wiedza na temat chorób układu oddechowego i wpływu zanieczyszczenia powietrza na ich występowanie i przebieg i wolę odnosić się do faktów a nie spiskowych paranoi. Nie pisałem o chemicznych konserwantach żywności, plastikowych opakowaniach, z których wydzielają się fenole, o szkodliwości azbestu i innych substancji, które mogą nam szkodzić- tego prostego powodu, że zwykłem wypowiadać się na temat - a tematem jest S M O G. I sugeruję ci, żebyś podszkoliła się z wyrazów obcych - smogofilem można by nazwać kogoś, kto lubi smog (na przykład ciebie) mnie powinnaś nazwać smogofobem. Ale może prościej byłoby nie używać słów, których znaczenia nie rozumiesz:)
tedi28.02.2017, 19:44
Rozwiązanie problemu smogu leży w Warszawie. Tylko likwidacja lub drastyczne zmniejszenie podatków i innych opłat zawartych w cenie energii elektrycznej, gazu ziemnego lub oleju opałowego może rozwiązać problem systemowo, wszelkie inne sposoby: alerty, informacje, dopłaty do wymiany kotłów... do nawet nie ćwierć środki.
Na marginesie - czy członkowie NAS już przesiedli się do samochodów elektrycznych albo przynajmniej hybrydowych - przecież to podobno takie tanie.
turystka28.02.2017, 18:57
Taki tam..świetnie powiedziane ekoterroryści pajace szukające rozgłosu ...wyprowadzę się na pustynię żebym nie szkodziła takim pajacom z komitetu smokowego ...straszycie ludzi a dlaczego to patomorfolog nie straszy tym co spożywamy codziennie czyli nadmiar emulgatora w każdym bochenku chleba, mleku które ma rok gwarancji ,apetycznie wyglądających ciastek całkowicie zrobionych z proszku ,kurczak który dorasta w dwa tygodnie w latach osiemdziesiątych na tysiąc mieszkańców na wsi tylko trzech chorowało na nowotwór a dziś prawie w każdym domu rozgrywa się cichy dramat i wtedy też palono w piecach ale ludzie jedli zdrowo czyli normalny chleb na zakwasie ...a wy błaznując nie mówicie co naprawdę zabija nie mówicie że unijne normy dopuszczające zawartość chemii w żywności są fikcją że samochody które stoją w pięciogodzinnym korku z Krakowa do Zakopanego emitują tyle spalin że strach ...kto naprawdę stoi za wami smogofile?
Baton28.02.2017, 18:15
Do tych co mówią, że "20 lat temu był smog i było dobrze".
To samo ludzie mówili gdy wprowadzano elektryczność do domów. Przy nafcie nasi dziadkowi żyli, więc my też przeżyjemy. To samo mówiono gdy wprowadzano ciągniki zamiast koni. Ojciec miał kunia, dziadek też, więc ja też będę. Jeszcze kilka lat temu powszechnie paliło się w knajpach czy przedziałach pociągów. Dziś nikt sobie nie wyobraża przebywać w tak śmierdzącym pomieszczeniu. Podsumowując - jeśli chcecie bawić się w Kargula i Pawlaka, to się bawcie, ale młodszemu pokoleniu oszczędźcie swoją zaściankowość
Smok28.02.2017, 16:17
O co innego tu chodzi ludzie nie o wasze zdrowie tylko o pieniądze obywatela toczy się walka.
taki tam..28.02.2017, 15:32
Lata 80-90 zanieczyszczenie powietrza dużo większe było...teraz "smog jest straszny , smog jest zły...smog ma bardzo groźny wpływ..." Media nieźle w łapę dostały za propagowanie "zagrożenia" paru oszołomów podchwyciło te eko bajki i się dzieje... Przypominam ekoterrorystom że umiejscowienie NT w takim a nie innym miejscu powoduje że choćbyście na uszach stawali i klaskali jajkami to "smog" tak i tak będzie - żadna przymusowa wymiana pieców czy zakaz palenia węglem tego nie zmieni...
Jeden z Dwóch Braci Grimm28.02.2017, 14:25
wagadugu to wyjaśnij mędrcze prostaczkom skąd się bierze SMOG o ile oczywiście jest smog. Bo to mogą być smocze miazmaty-wszak nie ma dowodów na to, że niejaki Dratewka smoka zabił. Może smok wyemigrował i schował się pod twoim zupełnie nie zrytym beretem?
patomorfolog28.02.2017, 14:16
@turystka; nie przejąłem przedsiębiorstwa, nie jestem anie nie byłem przy korycie i każda złotówkę muszę ciężko zarobić.
Ale muszę cię zmartwić- na te same choroby związane ze smogiem (czyli najogólniej na POChP- choroba, której nie da się wyleczyć, można jedynie spowolnić jej przebieg a umierasz, bo się w końcu dusisz - to bardziej od z pyłów zawieszonych i raki płuca - czasem udaje się wyleczyć, ale ogólnie efekty leczenia są złe - te bardziej z powodu węglowodorów aromatycznych) umierają ci, którzy wiedzą, że smog to bardzo poważny problem zdrowotny w Polsce i tacy sekciarze jak ty, którzy zaklinają rzeczywistość, twierdząc, że to smog to wymysł i spisek przeciwko aktualnie rządzącym. Nie życzę nikomu, żadnej z tych chorób - ale codziennie wstając pamiętaj, że wiara uzdrawia sporadycznie i tylko tych najbardziej wierzących - reszta musi przestrzegać przykazań - w tym nie zabijaj (ani siebie ani innych)
Madry28.02.2017, 13:31
To wszystko jest jedna wielka ściema!
Świat jest inny-odc 28-Smog medialny

https://...
wagadugu28.02.2017, 13:06
Ludzie! Jeśli uważacie, że palenie węglem, to przyczyna SMOGU, to muszę przyznać, że macie nieźle zryte berety.
stan28.02.2017, 11:24
po co ta godka pepez idzie wiosna . jo już wyłoncył eko-groszek ....................
turystka28.02.2017, 11:06
Do patomorfologa ...w krajach Zachodniej Europy stać ich na wymianę nowego samochodu i na wymianę nowego pieca w każdej chwil ...w Polsce zakup nowego pieca na pelet to mniej więcej 23 tysiące zł. tona peletu to mniej więcej 700 zł a na zimę potrzeba ok.13 ton i stać tylko tych co pracują i zarabiają w euro...ewentualnie tych przy korytku lub nowobogackich którzy na mocy złodziejskiej prywatyzacji przejęli za bezcen przedsiębiorstwa i zbierają kokosy ale z większości Polaków rządy POopaprańców zrobili biedaków którzy liczą każdy grosz ...za rządów wyżej wymienionych smog był widoczny niemalże z Krakowa i jakoś nikt nie tworzył komitetów anty smogowych bo było to nie wygodne w Tuskolandi a teraz o co wam chodzi ? o wywołanie wojny domowej ? czy może mają robić sobie seppuku ci których nie stać na nowe piece które zalegają wam w magazynach?
Zenek M28.02.2017, 10:43
W sumie to dziwi mnie, że radni zamiast docenić, że ludzie chcą pomóc walczyć ze smogiem, to szukają dziury w całym. Ani miasto nie zrobi tego bez mieszkańców, ani sami mieszkańcy nie poprawią sytuacji bez miasta. Moja rada - współpracujcie ze sobą
olo28.02.2017, 10:06
Karać i publikować !
patomorfolog28.02.2017, 09:04
@pio, Arturro, turystka i i inni komentujący w podobnym tonie.
Z takim podejściem idealnie wpisujecie się w serię filmików dokumentalnych "Śmierć na 1000 sposobów". To fabularyzowane prezentacje, w których można obejrzeć, jak z powodu swoich (z reguły wyjątkowo głupich) zachowań ludziom zdarza się doprowadzić do swojej śmierci.
Anty Bolek28.02.2017, 08:07
Byłem u pana eko w urzędzie miasta,żeby dostać dopłatę do wymiany pieca trzeba mieć ocieplony budynek,plastikowe okna,sprawdzi to audytor. To jakaś paranoja.Termin wymiany 2018-2019 i znów u mnie szok,żeby dostać 9000 tys. trzeba wydać około 70 000 tys. i jeszcze czekać na zwrot około roku,komedia niczym u Barei.Urząd Miasta na ten rok daje 160 000 tys. a urząd marszałkowski dokłada 900 000 tys. to jest cała prawda ,,walki'' z smogiem w Nowym Targu.Na prywatną drogę do targowicy ,,dutki'' były na piece nie ma .Opłata targowa 50 gr. w innym miejscu 8 zł coś ty ,,śmierdzi''.
Andrzejx4828.02.2017, 07:11
no czyli co nadal aktualne jest powiedzenie RADNY _BEZRADNY i nic nie da się zrobić Panowie Radni do roboty do cholery jasnej po to jesteście w radzie aby coś robić a nie tylko odbierać diety
podtruty28.02.2017, 05:20
i znowu Radni bezradni:(No to po co my Was wybieramy?Dla diety radnego?ŻENADA!!!!
ekonom28.02.2017, 00:19
Chodzi o to, iż miasto powinno przedstawić mieszkańcom, czyli wyborcom, jaki ma pomysł na walkę ze smogiem. Najpierw należy zinwentaryzować problem, czyli ile jest kotłów starego typu, na jakich warunkach finansowych mieszkańcy przyłączą się do CO, czy może lepiej wymieniać kotły na nowego typu. Po rozpoznaniu problemu można policzyć ile dany wariant kosztuje. Czy miasto jest w stanie to udźwignąć, ile potrzebuje zewnętrznych źródeł finansowania?. Wtedy może powstać spójna strategia ogrzewania miasta połączona z walką ze smogiem. Ale o tym trzeba rozmawiać, a miasto musi się wziąć do roboty. Wypowiedzi radnych typu co my możemy są żałosne. Zakładam, iż po to zostali wybrani żeby poprawiać jakość życia w tym mieście.
poldek27.02.2017, 23:18
Brawo Panie Karolu tez sie chyba przyłączę.
Czy ktos policzył ile bedzie kosztowalo podłaczenie ul.Ku Studzionkom i Na równi do kotłowni miejskiej?
Mam juz zlokalizowanych gosci tam mieszkających ,ktorzy rano "jadą na czarno" ze swiata bozego nie widać.
NAS - nie tędy droga27.02.2017, 22:57
Kierunek - Warszawa. !!! Tam się wykażcie, zobaczymy co tak naprawdę jesteście warci...
Jak najbardziej jestem za czystym powietrzem, ale nie toleruję pieniactwa, a jeszcze bardziej cwaniactwa.!!!
żelazna logika27.02.2017, 22:55
@pio czyli rozumiem, że jak kogoś nie stać na wywóz szamba to ma wlewać szambo do twojego ujęcia wody lub twojej studni lub powinieneś wysupłać parę złotych dla niego?
okso27.02.2017, 22:43
Nie mogę tego zrozumieć, jak można atakować tych, którzy działają na rzecz poprawy powietrza w Nowym Targu.
Proponuję wszystkich obrońców smogu i smrodu zebrać na rynku w czasie największego natężenia pyłów i niech wdychają to świństwo pełną piersią przez całą dobę . A potem zagorzali smrodziarze potulnie ustawią się w kolejce do tych lekarzy, na których teraz plują.
No i oczywiście przedtem trzeba jeszcze wyciąć wszystkie drzewa, żeby zlikwidować naturalne filtry.
staszek27.02.2017, 21:51
@pio to naprawdę dobry pomysł ;) a serio aktywiści polecam wyjazd do Warszawy ;)
Kloc27.02.2017, 21:40
Pio. Lekarz czy inżynier starają się jak pomoc w uzyskaniu dopłat do wymiany pieców. Tu nie chodzi o to żeby zabrać bogatemu i dać biednemu. Nie te czasy na szczęście. A co ty zrobiłeś dla poprawy powietrza ???
Kloc27.02.2017, 21:36
Arturro. Gdybys wystawił chociaż kawałek nosa na jakakolwiek podhalańska wieś wiedziałbyś ze tam nie jest specjalnie lepiej. Po co wogole coś komentujesz nie mając nic w temacie do powiedzenia.
abc27.02.2017, 21:35
gadać każdy potrafi!
tu trzeba kasy na zmiany.
a ten NAS to się wymądrza i tyle.
rozwiązania są proste.
pulcheryja27.02.2017, 21:27
Tej Kołodziej to się płakać chciało czy dowiył jom smok?
Nogaty27.02.2017, 21:24
Smog jest i będzie jak się autkami jężdzi 200 m.do pracy,sklepu,kościoła,dziecko do szkoły odwozi.Chodniki teraz mamy wygodne, szerokie, puste,(chyba że jakiś cap na nim zaparkuje) korków na nich nie ma.Cóż takie nastały czasy,(brak czasu? Bzdura)myślenie na bok, ,,lenistwo,wygodnictwo,,.
Paweł27.02.2017, 21:17
przestanmy dotować górników, tylko tani gaz zmieni powietrze, a mamy obecnie rząd który myśli o społeczeństwie. Tylko ekonomia, nie zakazy. Ja co prawda mam pompę ciepła.
Edek27.02.2017, 21:07
Do "Arturro"
Może ty ze swoim kopciuchem wynieś się z Nowego Targu.
Iwe27.02.2017, 20:57
Do pio - lekarz czy inżynier z bloków ma dawać nowotarżaninowi na piec? - trzeba się było uczyć.
moze spokoju trochę27.02.2017, 20:55
histeria smogowa a PiS milczy :)
Kij w mrowisko27.02.2017, 20:54
A może by tak NAS napisał jakiś projekt, pozyskał środki np. dla ubogich lub mniej zamożnych, później go rozliczył a na końcu sponsorował tym osobom część zakupu droższego paliwa. Wtedy będą mogli powiedzieć, że naprawdę coś robią, bo jak na razie to gadają i tak w sumie to niczym się nie różnią od radnych, którzy też tylko gadają.
turystka27.02.2017, 20:53
Komedianci smogowi ...dobrze się niektórym powodzi mają czas rozdmuchiwać problem który istnieje już od lat dziewięćdziesiątych ...ktoś musi pracować by błaznować mógł ktoś...jesteście śmieszni
Arturro27.02.2017, 20:43
jak się wam smog w Nowym Targu nie podoba , to won na wieś i cisza
Zły27.02.2017, 20:37
W kwietniu,maju problem sam zniknie do jesieni i tak drodzy radni co rok.
pio27.02.2017, 20:31
A jakby tak? lekarz czy inżynier wysupłał środki na nowy piec, rodzinie której na to nie stać. To byłby czyn a nie gadanie? dobre dla czystego powietrza.
.27.02.2017, 20:27
Jedźcie do Warszawy i tam walczcie o tani gaz to będą tego ofekty. O tani gaz i olej który ma nawalony dziesiątki podatków
Kloc27.02.2017, 20:16
Coś w końcu musi się zmienić . Niestety radni jakby razem ze smogiem halny wywiał im ochotę walki o lepsze powietrze. Ale wybory już niedługo ....
Zobacz pełną wersję podhale24.pl