06.03.2017, 14:00 | czytano: 2904

W Zakopanem powstaje pierwszy budynek komunalny

Z początkiem marca rozpoczęła się budowa pierwszego zakopiańskiego budynku komunalnego. Znajdzie się w nim 48 mieszkań, z czego cztery przystosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Budynek stanie na gminnej działce przy ulicy Kamieniec 3, na której wcześniej znajdował się niewielki drewniany dom. W ciągu najbliższego półtora roku wybudowany zostanie tu pięciokondygnacyjny budynek, w którym mieszkanie dostanie aż 48 rodzin lub osób samotnych, których z różnych względów nie stać na wynajem mieszkania po cenach rynkowych i trafiły na miejską listę osób oczekujących na przydział lokalu komunalnego. Będzie to pierwszy tak duży budynek mieszkalny, który miasto wybuduje z własnych środków. Koszt inwestycji to 7 mln zł.
- Jest to spory krok w kierunku rozwiązania problemów mieszkaniowych w Zakopanem. Mamy w gminie około 200 rodzin, które potrzebują takiej pomocy. Ta inwestycja pozwoli nam zapewnić bardzo dobre warunki mieszkaniowe jednej czwartej potrzebujących – mówi burmistrz Leszek Dorula.

Budynek na skrzyżowaniu ulic Nowotarskiej i Kamieniec podłączony będzie do sieci geotermalnej. Na parterze zaprojektowane zostały mieszkania dwupokojowe, o powierzchni około 34 m?. W sumie będzie ich dwanaście, z czego cztery przystosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych. Od strony ul. Kamieniec do każdej z czterech klatek schodowych prowadzić będzie podjazd dla osób poruszających się na wózkach, który będzie sporym ułatwieniem także dla rodzin z dziecięcymi wózkami. Na pierwszym i drugim piętrze oraz częściowo na poddaszu znajdą się 32 mieszkania jednopokojowe o powierzchni około 27 m.kw. każde. Będzie ich najwięcej, bo – jak wynika z analiz – zapotrzebowanie na takie właśnie mieszkania jest największe.

- Około 60% oczekujących na mieszkania komunalne to osoby samotne lub rodziny, które składają się z dwóch osób, np. starsze małżeństwa czy rodzic samotnie wychowujący dziecko. Mieszkania jednopokojowe o takiej właśnie powierzchni wydają się być najlepiej dopasowane do ich sytuacji finansowej i potrzeb życiowych – wyjaśnia Michał Halaczek, naczelnik Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej.

Na poddaszu przygotowane zostaną cztery mieszkania trzypokojowe o powierzchni około 76 m?. Wszystkie mieszkania będą wykończone; lokatorzy będą musieli jedynie zatroszczyć się o umeblowanie. Z balkonów zlokalizowanych od strony południowo-zachodniej na wyższych kondygnacjach roztaczać się będzie widok na Tatry Zachodnie i Gubałówkę. W budynku powstaną także garaże z 21 miejscami postojowymi. - Duża zaleta budynku to jego lokalizacja. Blisko są szkoły i przedszkole, a na końcu ulicy szpital. Dojście do terenów zielonych na Równi Krupowej zajmuje kilka minut, stosunkowo niedaleko jest też dworzec – wylicza Michał Halaczek. Pierwsi lokatorzy będą mogli wprowadzać się w drugiej połowie 2018 roku.
Budynek przy ul. Kamieniec będzie pierwszym w historii tak dużym budynkiem komunalnym wybudowanym przez miasto Zakopane. W 2013 roku przy sąsiedniej ulicy Małaszyńskiego został oddany do użytku budynek mieszkalny z lokalami socjalnymi, jest on jednak trzy razy mniejszy od realizowanego właśnie obiektu.

Źródło: UM Zakopanem, oprac. r/
zobacz także
komentarze
SĄSIAD07.03.2017, 08:34
I bardzo dobrze ze w Zakopanem takie coś powstanie ,w Polsce trzeba tyle lat 20, 15 czekac na mieszkanie wiele ludzi już zdązy się nie doczekać,a w innych krajach np : Szwecja , Norwegia itp,itd ludzie od reki dostają mieszkania , tylko Polska brat ,bratu wrogiem i by nie było drugiemu lepiej ,lub gminy zekomo nie mają pieniedzy, gminy mają ale na wybudowanie duzych inwestycji jak hala lodowa Nowy targ, niż pozbycie sie problemu mieszkaniowego ,a co im tam siedza na stołkach ,kase mają z podatków, coś udają ze robią a wy na hotel do Patologi na oś Bór!!!!! i dalej mieszkań nie ma !!! za czasów prl było złodziejstwo ale mieszkania dostawało się chocby zz zakładów pracy!!!! a teraz lepiej mieszkania pobudować choćBY POLANA SZAFLARSKA sprzedać!!!! i pieniążki rozdzielić pomiedzy swoich ,oto jest polityka!!!1 Zakopane potrafi Nowy targ nie !!!!! widocznie władza Nowo tarska kuleje i nie umie rozporządzać zasobami.A ludzi z problemami mieszkaniowymi przyjmują tak by jak najszybciej się ich pozbyć i obiecują cuda na wierzbie:) BRAWO PAN BURMISTRZ I WŁADZA NOWEGO TARGU !!! OBY TAK DALEJ:) TO NIE POSIEDZICIE NA SWYCH POSADACH !!!! I HALA LODOWA NIE POMOŻE:)
bezsilność07.03.2017, 01:45
tak, jasne kolejny blok niby dla ,, biednych" ?!
a gdzie weryfikacja z urzedem skarbowym, z mops, czy miejscem pracy?
jak widzę jakie osoby mieszkają w bloku obecnie na Nowotarska i aleje to ręce opadają, ja pracuje i mąz tez ale nie mam luksusu, a ci ,, biedni" takie mieszkania, po 2 - 3 samochody w jednym mieszkaniu - nie stare jak ja 20 paro latek ale nowsze ... na pytanie czy mogę sie starać i mieszkanie dla mnie , męża i dzieci tak owszem papiery i czekać 20 lat!!!
chore
oczywiście nie wszyscy do jednego wora
ale
tam mieszka elita - urzad miasta, mops, nauczyciele itd...
ile rodzin płaci za wynajem ok 2000 co miesiąc bo nie stac go na swoje a banki odmawiają kredytu???

no ale blok dla biednych niech sie kolejny buduje
ludzie maja dzieci niepełnosprawne czy sami są i nie dostali tam mieszkania bo ,, sie nie należy"
a jak człowiek ma ręce i nogi to niech idzie do roboty a da mieszkanie tych niepełnosprawnym,

ja tez mam dzieci, znajomi maja dzieci na wózku i nie dostali meszkania bo ,, to co tu pani mieszka to przeciez czysto, sucho, miło, "
a co ma mieszkać w brudzie, palić, pić to wtedy dostanie mieszkanie

chore przepisy,
Gerwazy06.03.2017, 21:27
Niech zgadnę - jako pierwsi te mieszkania (za nasze pieniądze) dostaną Cygany. Im się oczywiście należy...
Lokator06.03.2017, 20:13
Pomysł fajny dla Zakopanego A kiedy Nowy Targ wybuduje coś dla rodzin w cięźkiej sytułacji Sama szukałam mieszkania na wynajem ciężko co kolejek wynająć ceny to koszmar samo wynajęcie zaczyna się od 1000 zł plus media i to za mieszkanie o powierzchni 34m2 Miasto stoi nic niema od miasta nie rozumiem takich władz gminy
Władysław.06.03.2017, 17:10
Chcącemu nie dzieje się krzywda.
Praca jest nieodłączną historią życia człowieka.
Leserom niech głód zagląda do żołądka.
fobia06.03.2017, 15:56
szanowni hejterzy. nie uogólniał bym aż tak bardzo, wrzucając do jednego wora patologie z potrzebującymi. nie ma tego napisanego w artykule, ale mniemam, że gdy buduje się nowy budynek (a przynajmniej ja bym tak zrobił), to następuje jakaś sensowna selekcja osób, które takie mieszkanie otrzymają. dzielnicowy, mops, wywiad środowiskowy. myślę, ze ta 1/4 oczekujących faktycznie zasługuje na kawałek znośnego dachu nad głową... no chyba że nie ma żadnego kryterium - wtedy jestem stanowczo przeciw.
.06.03.2017, 15:30
Socjalizm w Polsce żyje i ma się dobrze. Od przeszło 100 lat!
Rozsądny06.03.2017, 15:01
Interesuje mnie - jako podatnika, czy ci nieudacznicy życiowi będą ponosić jakiekolwiek sensowne opłaty za mieszkania, czy też będą mogli całość środków przeznaczyć na uciechy doraźne tj tanie napoje alkoholowe... Pomagamy nie tylko ludziom w trudnej sytuacji, którzy na to zasługująn (rażąca mniejszość), ale także zwykłym leserom, którym nie chce się po prostu zadbać o swój los. Hasło: kto nie chce pracować, niech też nie je - dedykuję wszystkim cwaniakom korzystającym z pomocy.
dżinks06.03.2017, 14:36
Fajny bonus od miasta, zawsze mnie to dziwiło, ale honor nie pozwalał i pewnie dlatego mam kredyt. Za 20 lat wykupią te mieszkania na własność po 8 tysięcy :-/ chore
Zobacz pełną wersję podhale24.pl