28.03.2017, 10:30 | czytano: 1503

Reforma edukacji po szczawnicku - drugie podejście

W poniedziałek odbyło się wspólne posiedzenie komisji Rady Miejskiej w Szczawnicy. Najważniejszym tematem były przygotowania do reformy edukacji. Pierwszy pomysł, aby w uzdrowisku była jedna szkoła podstawowa w dwóch budynkach, został odrzucony przez kuratorium. Dlatego radni muszą szukać innego rozwiązania.
Przypomnijmy: pod koniec lutego Rada Miasta przegłosowała projekt mówiący o tym, że na terenie Szczawnicy będzie jedna szkoła podstawowa w dwóch budynkach. Przy ul. Głównej 12 miały się uczyć dzieci młodsze, do IV klasy, a w dawnym gimnazjum dzieci starsze, od klasy V. Kuratorium nie zaaprobowało takiego rozwiązania i nakazało utworzenie dwóch ośmioklasowych szkół podstawowych.
Dlatego na poniedziałkowym posiedzeniu komisji rozważano kolejne warianty. Największą aprobatę zyskał pomysł wprowadzenia rejonizacji. Granica miałaby przebiegać na wysokości Parku Dolnego, czyli wszystkie dzieci mieszkające poniżej miałyby uczęszczać do budynku obecnego gimnazjum, a te, mieszkające powyżej, uczyłyby się w obecnej podstawówce. Problem polega na tym, że przy takim podziale w SP1 byłoby znacznie więcej dzieci niż w SP 2, mimo iż ta druga przyjęłaby wszystkie dzieci z Jaworek.

Rodzice dzieci z Jaworek podczas lutowej sesji złożyli na ręce przewodniczącego Rady Miasta petycję, w której proszą o zorganizowanie ich pociechom dowozu do Szczawnicy. Niestety radni nie podjęli tego tematu, ponieważ do tej pory nie otrzymali danych dotyczących takiej możliwości, w tym przede wszystkim wyliczenia kosztów.

Większość rodziców ze Szlachtowej zadeklarowała, że chcieliby, aby ich dzieci uczyły się na miejscu w ośmioklasowej szkole. Problem polega tym, że mała ilość sal może spowodować konieczność wprowadzenia nauki w trybie dwuzmianowym. Jednak dyr. szkoły Beata Kowalska zapewnia, że po wprowadzeniu pewnych zmian w budynku, uda się pomieścić 8 klas.

Głosowanie nad dostosowaniem sieci szkół podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego odbędzie się w czwartek 30 marca.
W poniedziałek 3 kwietnia o godz. 17 dyrektor SP 1 Paweł Sypek organizuje spotkanie informacyjne dla rodziców, aby każda ze stron mogła wyrazić swoją opinię na temat nadchodzących zmian w oświacie. Najprawdopodobniej podobne zebranie zorganizuje także dyrektor obecnego gimnazjum Anna Szczepaniak.

Joanna Dziubińska
zobacz także
komentarze
rodzic29.03.2017, 11:21
Naprawdę przykro na to patrzeć:
,, Sieć szkół zaproponowana przez radnych w uchwale była naprawdę dobra", chyba raczej ustalona przez Burmistrza i przekazana radnym do klepnięcia , bo kto z nich się odezwie, a co dopiero żeby mieć inne zdanie.
przykro na to patrzeć29.03.2017, 07:20
Woźna daj spokój. Szkolniak niema pojęcia o czym pisze i dlatego posługuje się nieprawdą. Opinia jest pozytywna ale..... nie możecie zrobić tak jak wy chcecie ale jak chce prezes....

Sieć szkół zaproponowana przez radnych w uchwale była naprawdę dobra bo w każdej szkole byłoby równe obłożenie a teraz będą sobie dyrektorzy i nauczyciele dzieci "wyrywać" by przetrwać.
A "Lepsza Zmiana" pokazała gdzie ma samorządy i samorządność w Polsce.
antek g.29.03.2017, 07:18
Woźna do miotły a nie do polityki a to że niezgoda i jego świta od dłuższego czasu już sobie nie radzą to fakt a nie kij :)
Woźna28.03.2017, 21:20
Szkolniak zapoznaj się z opinią kuratorium a potem dyskutuj,opinią kuratorium nie była negatywna .To całe kuratorium to dopiero nieudolność .Wina tylko i wyłącznie reformy i kto jak kto ty dobrze o tym wiesz .Jak się chce w kogoś uderzyć to kij się zawsze znajdzie
szkolniak28.03.2017, 18:29
Najpierw Izba Rachunkowa wydaje Szczawnicy jako jedynemu samorządowi w Małopolsce negatywną decyzję do budżetu (ogromne zadłużenie!!!!!!) a teraz jedynemu samorządowi na Podhalu kuratorium wydaje negatywną opinię co do szkół! To zwykła nieudolność Niezgody i jego doradców a nie wina reformy!
Ania28.03.2017, 17:21
Jaka w tym wina Burmistrza żadna , dziękujmy rządowi za ten chaos który wprowadził zwalił wszystko na samorządy nie dając ani grosza .Ktoś to musi przeprowadzić jak by się nie zrobiło i tak wszystkich się niezadowoli .Więc trochę zrozumienia sama jestem matką początki będą trudne ale jak to początki
matka28.03.2017, 16:13
No brawo. teraz jak już wszystko ustalone i jak kuratorium zakwestionowało pomysły Burmistrza to będą nas pytać o opinie, a niby w jakiej sprawie bo nie bardzo rozumiem????
Zobacz pełną wersję podhale24.pl