30.03.2017, 12:05 | czytano: 2126

Czy Rabka-Zdrój pozostanie uzdrowiskiem?

Za dwa lata Rabka-Zdrój musi przedstawić Ministrowi Zdrowia nowy operat uzdrowiskowy. Urząd miejski zawarł już umowę z firmą, która przeprowadzi badania klimatu w mieście. Do tej pory wydawało się, że najtrudniej będzie wykazać czystość powietrza. Badania za styczeń pokazały jednak, że na tle innych miast w Małopolsce, Rabka-Zdrój nie wypada najgorzej.
Rabka stała się w ostatnich dwóch sezonach zimowych negatywnym bohaterem wielu publikacji prasowych i programów telewizyjnych m.in. w "Gazecie Wyborczej" i telewizji TVN, które krytykowały miasto za zbyt wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. Samorząd bronił się, że oskarżenia te nie są niczym poparte, gdyż do tej pory nikt nie przeprowadził na terenie uzdrowiska wiarygodnych badań, które by to potwierdzały.
Zmieniło się to, gdy w grudniu ub.r. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie usytuował w Rabce-Zdroju stanowisko monitoringu powietrza. W tym tygodniu rabczański magistrat przedstawił wyniki badań WIOŚ.

Badania pokazały, że miasto ma problem z zanieczyszczonym powietrzem, ale na tle innych miast Małopolski, w których również prowadzone są badania, nie wypada najgorzej. W styczniu w Rabce-Zdroju 21 razy dochodziło do przekroczenia dopuszczalnego poziomu pyłu zawieszonego PM10. Lepiej pod tym względem wypadły m.in. Niepołomice i Trzebinia, identyczne wyniki miało Zakopane, a znacznie gorzej wypadły Nowy Targ i Nowy Sącz. Średnie stężenie dobowe plasuje uzdrowisko w gronie miejscowości z najlepszymi wynikami, Rabka-Zdrój nie miała też tak wysokich stężeń jak inni. Ze szczegółowymi wynikami badań można zapoznać się w raporcie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (dostępny TUTAJ).

Na początku 2019 roku Rabka-Zdrój musi przedstawić w Ministerstwie Zdrowia nowy operatu uzdrowiskowy. Jeśli minister go zatwierdzi, otrzyma status uzdrowiska na kolejnych 10 lat. Wcześniej miasto musi jednak wykonać szereg badań, które potwierdzą leczniczy klimat Rabki-Zdrojunm.in. ocenę stanu sanitarnego powietrza, poziomu hałasu oraz działania pól elektromagnetycznych. Urząd miejski poinformował, że podpisał umowę w sprawie przeprowadzenia badań, które wykona dla miasta Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

r/
zobacz także
komentarze
zezem31.03.2017, 07:48
do Mieszkanka
Strasznie tępy ten Twój dowcip, ciekawe co tak chcesz zakrzyczeć, życzę czystego sumienia :)
@ Mieszkanka30.03.2017, 18:39
Rabkoland na Kaczoland trzeba by było wymienić. A wtedy to byśmy stracili te resztki kuracjuszy co to jeszcze gdzie nie gdzie się snują.
osak30.03.2017, 18:35
Przez ostatni lata w Rabce nic dobrego się nie działo. Taka powolna degrengolada . Co innego Szczawnica!
Mieszkanka30.03.2017, 17:52
Proponuję zmianę nazwy na Rabkę Kaczyńską, bo od kilku lat nic tylko memoriały im wychodzą i nic więcęj
@ emeryt30.03.2017, 16:53
W Narodowej Rabce i wtedy na wszystko będą pieniądze. Ha ha ha.
emeryt30.03.2017, 15:57
mieszkałem już w Rabce Zdrój ,póżniej w Rabce ,jeszcze póżniej w Rabce Zdrój - a gdzie będę mieszkał za dwa lata ,to mi lata ...
OjDyro30.03.2017, 13:42
Do "SMOK". Masz rację, widać powrót do matecznika PiS. Szkoda.
bartek30.03.2017, 13:37
Porównajmy kawiarnie Helenkę w Szczawnicy do kawiarni Zdrojowej w Rabce. I co? I tak jest ze wszystkim. Nic dziwnego ze Szczawnica zbiera wszystkie pochwały i nagrody. A Rabka nawet nie ma kawiarni zdrojowej.To co jest to jakiś postkomunistyczny obskór. i to w centralnej części uzdrowiska. Wyblakłe banery reklamujące lodowisko znów będą straszyć przez całe lato? Jak można tak zaniedbać miasto?
antek30.03.2017, 12:36
Problem Rabki to problem bardzo mało operatywnych władz. Środki które pozyskują dla miasta są znikome. / w Szczawnicy jest zupełnie inaczej/ Uzdrowisko nam nie wypiękniało przez ostatnie lata. Za to pogorszył się stan dróg,w coraz większą ruinę popadły zabytkowe przedwojenne wille. Uzdrowisko nie ma ani basenu,ani wyciągu krzesełkowego na Maciejową. Inwestycje leżą. Atrakcji żadnych. Dolny park oszpecony przez park linowy. No jak można było do tego dopuścić. Wygląda to okropnie.
smok30.03.2017, 12:17
Można zmienić nazwę na "Rabka Narodowa"
Zobacz pełną wersję podhale24.pl