02.04.2017, 22:48 | czytano: 6081

Światła w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II (zdjęcia i film)

zdj. Piotr Korczak
TATRY/ NOWY TARG. Co roku w rocznicę śmierci papieża św. Jana Pawła II górale spotykają się przy Watrach Pamięci. Inną tradycją jest rozświetlanie krzyża na Giewoncie.
Od lat grupa ośmiu osób z Zakopanego i Kościeliska, 2 kwietnia rusza na Giewont, by dokładnie o godzinie 21.37 latarkami czołowymi oświetlić krzyż. W tym roku światełka widoczne były przez pół godziny.
Przypomnijmy - ten gest pamięci, z powodu ograniczeń obowiązujących w parku narodowym - Parkowcy już rok temu uznali za nielegalny.

W wydanym komunikacie Tatrzański Park Narodowy napisał: "Zdajemy sobie sprawę, że rocznica śmierci Jana Pawła II to dla większości Polaków chwila szczególna, dlatego w całym kraju organizowane są różne upamiętniające wydarzenia – msze, koncerty, wystawy. /.../ Do wszelkich inicjatyw podejmowanych w parku narodowym musimy podchodzić ze szczególną rozwagą. Światło, o którego pojawieniu się na Giewoncie dyskutujemy, które towarzyszy nam od tysięcy lat, a w Tatrach często ratuje życie – w pewnych sytuacjach jest zbawienne, w innych zaś jest czymś obcym i niepotrzebnym. Jeśli więc światło nie jest w danym miejscu potrzebne, to po prostu nie należy go stosować.

Mając w pamięci słowa Jana Pawła II i jego miłość do Tatr, poprosiliśmy organizatorów akcji o uszanowanie zasad obowiązujących w Tatrzańskim Parku Narodowym. Chętnie włączymy się do pomocy w organizacji obchodów, ale w taki sposób, by nie wchodziły one w konflikt z nadrzędnym naszym obowiązkiem, czyli ochroną przyrody.

Obejrzyjcie film przygotowany z tej okazji.


W wielu miejscowościach Podhala zapłonęły też dziś wieczorem Watry Pamięci. W dwunastą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, na szczycie stoku narciarskiego "Zadział" spotkanie zorganizował nowotarski oddział Związku Podhalan. Zdjęcia Michała Adamowskiego do obejrzenia tutaj.

s/ zdj. Giewontu - Piotr Korczak
zobacz także
komentarze
tyn co patrzy obiektywnie04.04.2017, 10:28
pobozne górole a rozpusta kwitnie w kozdy wekend i nie tylko i jesce sie z tego dytki licy hej
ceper03.04.2017, 20:27
Wielka obłuda.Górale tacy pobożni.Och jak kochali papieża.W kościele by jeden z drugim przeleżał.A na co dzień jeden drugiemu by ciupagę w plecy wrąbał bo tamten ma lepsze auto od niego.
zak03.04.2017, 14:00
Piękna rzecz - i na tą jedną chwilę ziemia się nie zwali a krowy dalej będą dawać mleko. PO chciało Tatry sprzedać a tu taki rwetes . Dziękuję organizatorom i tak trzymać .Brawo.
H.l03.04.2017, 10:03
Ej boze,boze..
KOŃ PRO MISS 21.3703.04.2017, 09:48
W środku nocy z Kondratowej- -+
Ruszył orszak oświetlony
Było to....Roku Pańskiego
W kwietniu i to drugiego

Świstak, Wrona,
Niedźwiedzica,
Krokus, Sowa i Lisica
Idzie jeszcze tu Kozica
Jeleń oraz Błyskawica

Jak to Wrony zawsze kraczą
Jak strażnicy nas zobaczą ?
Nie poznają- rzekła Sowa
Imitacja jest wzorowa !

Zrzęda Jeleń z boku gada
Cóż za dziwna MASKARADA
Plotka poszła pośród Lisów
TOŻ TO WYNIK
KOMPROMISU

NA TO MÓWI
GIEWONTU
GŁOWA

CO MI TAM
SZKODZI
LATARKA
CZOŁOWA
xyz02.04.2017, 22:58
A nie 2 kwietnia?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl