13.06.2017, 14:40 | czytano: 6854

Oświatowa burza w Lipnicy Wielkiej. Reforma podzieliła radnych i wójta

Rada Gminy Lipnica Wielka przyjęła rezolucję krytykującą wójta Bogdana Jazowskiego oraz dyrektora zespołu szkół za sposób, w jaki są zatrudniani nauczyciele po reformie oświaty. Wójt i dyrektor szkoły bronią się, że zmiany, jakich chcą radni, narażą gminę na półmilionowe odszkodowania.
Radni piszą w rezolucji, że prace nad wdrożeniem w Lipnicy Wielkiej reformy oświaty od początku budzą kontrowersje i emocje. Podkreślają, że utrzymanie dotychczasowego schematu organizacyjnego szkół doprowadzi gminę, z uwagi na rosnące dopłaty do oświaty, na skraj bankructwa.
Część radnych domagała się zmian pozwalających na wprowadzenie oszczędności. Efektem było kompromisowe rozwiązanie, które pozwalało by wprowadzić oszczędności i utrzymać dotychczasowe etaty, bez konieczności zwalniania nauczycieli. Ich zdaniem, korzystniej byłoby wydzielić z zespołu szkół osobne szkoły i zmienić formę zatrudniania nauczycieli, żeby znaleźć oszczędności.

Kompromis nie wszedł jednak w życie, dlatego 10 z 15 radnych, z przewodniczącym Rady Gminy Lipnica Wielka Mariuszem Wnenkiem na czele, podjęło rezolucję, w której wyraziło "stanowczy sprzeciw wobec podjętych decyzji i działań". Radni obawiają się, że działania wójta zablokują finansowo gminę i umożliwią jej rozwój.

W odpowiedzi na rezolucję Bogdan Jazowski skrytykował radnych, że podjęli ją pod jego nieobecność. Wójt przyznaje, że gmina dużo dopłaca do oświaty, bo ok. 2 mln zł, co wynika ze zmniejszającej się liczby uczniów. Jednak jego zdaniem szukanie oszczędności tam, gdzie ich nie ma, mija się z celem, a zmiana sposobu zatrudniania nauczycieli naraziłaby gminę na konieczność zapłaty odszkodowań w wysokości pół miliona złotych. "Zdaję sobie sprawę z tego, że sytuacja w jakiej się znaleźliśmy nie jest prosta i żadna z podjętych decyzji nie zadowoli wszystkich. Wierzę jednak, że dobro społeczne weźmie górę nad emocjami, a sprawa lipnickich dzieci, bo przecież o nią najbardziej chodzi, będzie stanowić wartość nadrzędną" - oświadczył włodarz gminy.

Głos w dyskusji zabrał również dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lipnicy Wielkiej Jan Kuliga. Uważa on, że marcowa decyzja radnych w sprawie rozwiązania ZSO nie była poprzedzona dogłębnymi analizami. Jego zdaniem, zmiana sposobu zatrudnienia nauczycieli będzie się też wiązać z koniecznością wypłaty odpraw. Zapewnił, że jest gotów do dalszej, merytorycznej dyskusji nad zmianami w systemie oświaty w gminie Lipnica Wielka, ale "bez presji czasu i z poszanowaniem kompetencji poszczególnych organów".
Ze wszystkimi argumentami stron sporu można się zapoznać: TUTAJ.

r/
zobacz także
komentarze
romek22.06.2017, 19:35
to są Radni? to jest pośmiewisko:) Przecież oni nawet na Radzie Gminy zdania złożonego nie potrafią sklecić, taki Wojtusiak czy Dunaj chyba jeszcze nic nie powiedzieli ( ups no tak na Frycza studia robią, więc pewnie nie dopłacili jeszcze :):) tam bez gadania dyplom dostaną.
Tadziu20.06.2017, 19:46
Dajcie co mocnego bo się tutaj nudno zrobiło:-(
Tylko ja20.06.2017, 18:28
Czas najwyższy, aby radni przestali podskakiwać. Wstyd!, że wysłaliście swoją skargę nawet do Ministerstwa. Co to za Radni, którzy "srają" do swojego gniazda. Czy cała Polska musi wiedzieć o problemach lipnickich? Tak promujecie własną miejscowość? Nie jesteście godni tutaj mieszkać! Czy Wy nie umiecie prowadzić kulturalnych rozmów i rozwiązywać problemy na miejscu? Widać nie! Umiecie się tylko skarżyć. Napiszcie jeszcze do Putina, do Merkel... a czemu nie! Niech wam pomogą w tym problemie! Zastanawiam się, kto jest wodzirejem w tych "bojach". Czyżby Wnęk, a może Dunaj, może Wojtusiak....? Powinien ktoś z was się pochwalić swoimi zdolnościami z zakresu "skutecznej" komunikacji. Jednym słowem wbiliście nóż w plecy wójtowi, który do tej pory z wami dobrze współpracował. Szkoda słów! Opamiętajcie się i przerwijcie tą falę nienawiści!!!!!!!!!!!
j19.06.2017, 16:27
Dopłata 2mln. do szkolnictwa? To znaczy do czego? Subwencja oświatowa pokrywa w całości pensje nauczycieli. Pamiętajcie to oni pracują z waszymi dziećmi. Jak im zabierzecie dodatki, to uderzycie w najczulsze miejsce. Ciekawe jak taki nauczyciel będzie dobrze pracować z WASZYMI dziećmi. Wracając do finansów Lipnica wygląda na bardzo bogatą wieś 2 orliki, place zabaw, wspaniały Dom Ludowy, dom nauczyciela, pełnowymiarowa Hala, z której korzystają wszyscy, czy to też wydatki oświatowe?
maciek19.06.2017, 12:23
Mariusz ty nawet tytułu mgr nie masz to samo Dunaj i inni uważacie się że znacie się na Oświacie- słoma z butów i tyle.....................
Wojtek....18.06.2017, 11:40
Żal czytać wasze komentarze.... czemu nikt z was sie nie przedstawi??? Nie macie na tyle odwagi ? Obrazac umiecie ? Leczycie w ten sposób swoje kompleksy?? Straszne...
Mieszkaniec17.06.2017, 23:42
Nieważne alias zmartwiony alias M... przestań kłamać bo na tym koniu daleko nie zajedziesz. za którymś razem się pomylisz i napiszesz prawdę to po primo. Secundo powinieneś przeprosić wójta i więcej Lipnicy wstydu oszczędzić bo ta akcja z oświata to w większości twoja wina.
Xyz17.06.2017, 16:06
Do Obserwator
Moja wiedza na ten temat nie wynika z posiedzeń przy kieliszku może Pan/i zdobywa swoje informacje w ten sposob... Nie mam ochoty wykłócać się z obrońcą/ czynią uciemiężonych nauczycieli. Tyle w temacie.
zmartwiony17.06.2017, 13:58
Kolejna sprawa, która martwi wszystkich mieszkancó jest sprawa scalenia w Lipnicy, która ciągnie się ponad 30 lat. Jaką odpowiedzialność za to mają radni? Czy to jest ich wina, że brakuje dokumentów z czasów przygotowywania scalenia? Prowadzone są sprawy w sądach administracyjnych, którzy mają na wszystko czas, a obrywają oczywiści nie Ci co powinni, i tak jest od dawna. Wszyscy rządzący są o to obwiniali o to nie jest ich wina. Jest ogromne zamieszanie, ale nawet sędziowie nie znają odpowiedzi na ten problem. Wiadomo, że jest to szybki pretekst, żeby obwiniać radnych ale otwórzcie oczy? Od ilu lat ządzący obiecują rozwiązanie tego problemu jednocześnie nic nie robiąc? Teraz wiadomo, że już coś ruszyło, jest sprawa w sądzie i ot teraz od niuch zaleźy kiedy i jak się to zakońcxzy. ( Oby szybklo ) bo jeśli nie to nasza gmina dalej niie bedzie się rozwijać a ludzie będą dalej wyżeżdzać jak do tej pory :(
I jeszcze jedna sprawa dotycząca dofinansowania prywatnego przedszkola.... Mam pytanbie do: Śledzący sprawę, Staszek i Mieszkaniec Lipnicy_ skąd macie informację o takiej dotacji? Dlaczego komentując tutaj wprowadzacie ludzi w błąd?! Zapraszam do przyjściia do gminy i zapoznanie się ze stosownymi uchweałami, w których są zawarte te informacje. Szkoda, że tutaj mozna byle co pisać, same kłamstwa bez żadnego sprawdzenia. Dla wszystkich chcących zobaczyć jak to wygląda zapraszam do przeczytania uchwał! Wtedy beziecie wiedzieć, zę dofinansowanie do Prywatnego przedszkola w Centrum wynosci 75% ( czyli miniumalną kwotę jaką musi gmina dopłacić ) a przedskzola w Murowanicy 90% . ( Maksymalna kwota dofinansowania prywatnego przedszkola wynosi 100%! Prywatne przedszkole wyręcza Wojta gminy, który od rego roku szkolnego ma obowiązak zapewnić wszystkim chetnym 3, 4, 5 i 6 letnim dzieciom moiejsce w przedszkolu. Ja pytam w której szkole jest miejsce na ok. 70 dzieci ktore uczęszcza do prywatnego przedszkola? Przecież już uczniowie szkól Podstawowych w większości uczą sie na zmiany, a jeszcze dojdzie 7 i 8 klasa! Nie wspominajac już o tym jakie warunki mają dzieic w prywatnym a publicznych przedszkolach? Ci którzy mają tam dzieci wiedzą, ile dzieci otrzymują, ciągle warsztaty, wycieczki, teatrzyki i inne atrakcje bez dodatkowych dopłat. A w publicznyvh ciągle zbierają to po 5, to po 10 zł na wszystko! To jest żenada...
Podsumowując dla Gminy i Wójta korzystniesze jest dopłacanie do prywatnych przedszkoli. Można powiedzieć, ze Gmina "oszczędza" na takich przedszkolach wielke kwoty. Sami prowadząc przedszkole musieliby wydć mnóstwo pieniędzy na dostosowanie do odpowiednich warunków i wydawać po 100% dopłaty, anie tylko części z tej kwoty.
Ludzie zacznijcie p[atrzec na fakty a nie na kłamliwe plotki, które nie mają zadnego pokrycia a sda jedynire wynikiem głupiej gry politycznej....
zxacznijmy myśleć
zmartwiony17.06.2017, 13:35
Czytam to i nie mogę wyjść z podziwu głupoty niektórych komentujących, którzy piszą same bzdury poparte samymi kłamstwami!
Skoro ZSO jest takim wspaniałym rozwiązaniem dlaczego żadna sąsiednia gmina, żadna z powiatu a nawet z małopolski nie zakłada ZSO?
Czy wy zwolennicy ZSO naprawdę wierzycie że jest ono dobrym rozwiązaniem, czy kierują wami jedynie przesłanki polityczne?
Ile razy w ciągu tygodnia pan Kuliga, czyli "szef" wszystkich szkół je odwiedza i sprawdza ich funkcjonowanie? Noe mówie tu o wizytach jako gość na uroczystościach. Skoro jest dyrektorem wszystkich szkół to powinien dokładnie wiedzieć jak funkcjonują, z jakimi borykają się problemami. Znać nauczycieli, rozmawiać z nimi na bieżąco a nie tylko przy podpisywaniu umów. Nie jest to możliwe, by mając tylu podwładnych i tyle placówek mieć dla wszystkich czas i realnie nimi zarządzać. Prawda jest taka, że dyrektorzy poszczególnych szkół sami się o nie troszczą, są za nie odpowiedzilni, wiedzą jak funkcjonują a przede wszystkim znają nauczycieli a pan Kuliga tylko czyta sprawozdania i widnieje jako Dyrektor w ogóle nie pełniąc tej funkcji.
Jest nagonka na radnych, którzy rzekomo likwidując ZSO, które jest sztucznie utrzymywane dla jego stanowiska a tak na prawda jest to bardzo dobre rozwiązanie. Łatwiej wtedy będzie nadzoroweać placówki i rozwiązywać ich problemy.
Jeśli chodzi o wypowiedzi kłamliwe rzekomych zwolnień nauczycieli i półmilionowych odpłat to skąd macie takie onformacje? Czy którykolwiek z nauczycieli po rozwiązaniu ZSO dostał wypowiedz? Dlaczego podajecoe kłamliwe wypowiedzi i wprowadzacie ludzi w błąd? Tak na prawdę zamist zmniejszać liczbę nauczycieli w ciągu ostatnich kilku lat liczba zatrudnionych nauczyciel wzrasta pomimo mniejszej liczby klas i uczniów. Proszę o zapoznanie się z raportem Kuligi w tej sprawie znajdującym się w gminie.
Kolejne pytanie dlaczego nasze liceum, które kiedyś miało taką renomę stoi teraz na skraju upadku? Dlaczego jeszcze kilka lat temu było po cztery klasy z kazdego rocznika a teraz jest zaledwie po jednej klasie. Dlaczego skoro w tamtym roku był słaby nabór do liceum a jeszcze gorszy do technikum ( bo było ok. 15 chętnych ) kuliga nie otworzył żadnego liceum profilowanego. Przecież mieszka w Jabłonce i doskonale wię, ile klas profilowanych stworzyłó liceum w Jabłonce i jaki ma duży nabór? Wiadomo, że liceum ogólnokształcące nie jest już takie popularne, liczba uczniów spada, ale dlaczego spoczął na laurach? W dzisiejszych czasach trzeba starać się o uczniów, otwierać nowe mozliwości a nie czekać biernie. Dla zainteresowanych proszę odwiedzić stronę choćby Jabłonki i zobaczyć jak wielu mają uczniów. ALe teraz najlepiej niewiele ropbić, a potem narzekać i zwalac wine na radnych.
Zgadzam sie też ze stwierdzeniem kilku poprzednikow, z wine za mniejszą liczbę uczniów ponoszą niektórzy nauczyciele. W liceum jest wielu wspaniałych nauczycieli ale jest tez kilku, którzy nie nadają się do tej pracy. Nie wystardzy mieć dyplom ukończenie wyższych studiów i mieć wiedzę, trzeba jeszcze ją wiedzieć przekazać uczniom. Skoro ktoś nie nauczył sie tego przez kilkanaście lat to znaczy że noe nadaję się do tego zawodu! Pan Kuliga doskonale wie o kogo chodzi, bo ciągle są pisane skargi, ale nie wiedzieć dlaczego nic z tym nie robi... Wiem iilu spośród jej uczniów chodzi na korki. Wiadomo, że są różni uczniowie, zdolni i lenie. skoro wszyscy na nią narzekają to dlaczegfo ciągle ona nadal uczy? Wszyscy, którzy bylki kiedyś jej uczniami wiedzą o co i o kogo chodzi.
Obserwator17.06.2017, 10:00
Do Nieważne...
Uważaj, co piszesz, bo to już do sądu się nadaje za naruszanie dobrego imienia. Bezczelnie kłamiesz, dlatego wyjaśniam, że zatrudnianie nauczyciela co roku jest kontrolowane przez Kuratorium Oświaty i nie może dyrektor nikogo zatrudnić bez odpowiednich kwalifikacji. Chyba, że napiszesz, że w Krakowie też jest zatrudniona tylko rodzina Dyrektora. A jeśli chodzi o "dużą część rodziny" to informacja dla ciebie: w liceum pracuje tylko JEDNA osoba z rodziny Dyrektora i w dodatku została zatrudniona ZANIM on objął swoje stanowisko.
Obserwator17.06.2017, 09:50
Do Xyz
Twoja wypowiedź świadczy właśnie o braku szacunku do ciężkiej pracy lipnickich nauczycieli. A informacje , które przedstawiasz uzyskałeś pewnie przy kieliszku. Ciekawe, co by było, gdyby zwalniać każdego nauczyciela, który się niektórym uczniom nie podoba. Tak się składa, że Pani, na którą tak tu narzekacie uczyła moje dziecko, które piątki nie miało, ale korepetycji też nie potrzebowało.A jeżeli WSZYSCY muszą mieć korepetycje, to pozamykajcie wszystkie szkoły, i poślijcie swoje dzieci na korepetycje - to dopiero będzie oszczędność dla gminy! W gminie Lipnica każdy, kto ukończy liceum i technikum podchodzi do matury. Nie pisz bzdur, że wielu słabszych tego nie robi. A puste miejsca to te, które zarezerwowano dla tych, co już raz jej nie zdali i nie mają ochoty podchodzić do niej po raz drugi. I dobrze, bo matura nie jest dla każdego.
Oburzona16.06.2017, 20:40
I właśnie tymi dwoma komentarzami udowodnili Państwo, że nie tylko nie znacie sytuacji w tej konkretnej szkole, ale również realiów, procedur i działania jakiejkolwiek szkoły. Lepiej zająć się rzeczami, o których ma się pojęcie. Widzę tu wiele komentarzy osób, które wysuwają sobie niewłaściwe wnioski na podstawie plotek i swoich subiektywnych odczuć. No niestety, ale sprawa jest bardziej złożona. Poza tym istotą tego sporu jest rozwiązanie Zespołu (podobno), a Państwo piszą o zmianach w kadrze szkoły. Skoro to ma być cel-zwolnienie dyrektora i nauczycieli, to uczciwiej byłoby to zrobić jawnie, a nie w tak zawiły, krzywdzący szkołę sposób. Tyle mam do powiedzenia. Pozdrawiam.
P.S. Niektórzy z Państwa niech się zastanowią, czy pod swoimi wypowiedziami podpisaliby się swoim imieniem i nazwiskiem. Jeśli tak, to niektórzy mogliby wylądować przed sądem i odpowiadać za swoje słowa, a jeśli nie, to lepiej zamilknąć.
halo16.06.2017, 19:25
A zastanowiłeś się Mariuszku dlaczego nasza Gmina jest biedna i czemu nie ma FIRM WŁAŚNIE DZIĘKI tobie i temu że tak zakończyliście scalenie, niby przeszło a odwołane ani się budować dlaczego mniej dzieci bo wszystko buduję się poza Lipnicą w sąsiednich wioskach przestań już zwalać na oświatę a orliki które powsatły. Przecinałeś wstęgę to teraz płać........................
Xyz16.06.2017, 17:48
Do oburzona nie ma się co ekscytować wiele słabszych uczniów nie podchodzi do matury.
Nieważne....16.06.2017, 17:41
do Oburzonej
Z całym szacunkiem ale dobrze wiem jak wygląda sytuacja w tej szkole i ze zdawalnością 100% matur. Każdy rodzic jak tylko słyszy nazwisko tej Pani to od razu wyciąga kasę na stół i bierze korki. Co więcej ta zdawalność bierze się tylko i wyłącznie z faktu że słabsi uczniowie którzy po prostu są pewniakami do oblania matury są niedopuszczani do niej. Znajomy nauczyciel który był kiedyś na maturze w Lipnicy spytał się dlaczego jest tyle pustych miejsc. Okazało się że szkoła nie dała im szansy.
Eh..16.06.2017, 15:35
M.wnek wypromował się przy Wojcie a teraz wyszło jaki fałszywy ..... gdzie jakaś lojalność ...
Oburzona16.06.2017, 15:20
Do "xyz". Radzę się wybrać do szkoły i zobaczyć jak się zachowują dzieci i jak odnoszą się do nauczycieli. No, ale cóż się dziwić, skoro rodzic zamiast się wziąć za dziecko, porządnie je wychować. zwala winę na szkołę i jakąś nauczycielkę. 100% zdawlanosci, czylo 100% bierze korepetycje? Puknij się w czoło.
Xyz16.06.2017, 11:24
Do Obserwator
Z całym szacunkiem odnosząc się do sprawy ,,pewnej Pani" to najlepiej winę zwalić na leni, którym się nie chce uczyć, zdarzaja się różni uczniowie są lenie ale tez osoby ambitne, które naprawdę chcą czegoś nauczyć, coś jest nie tak gdy pewne osoby są nie do ruszenia. Nie dziwi mnie brak zainteresowania Technikum bo każdy wie jak sprawa wyglada, młodzi ludzie jak i ich rodzice przed wyborem szkoły komunikują się ze sobą (tak mała liczba osób chętnych jest tego skutkiem). Można się chwalić 100 procentowa zdawalnością matur ale w większości przypadków to zasługa korepetycji i wsparcia rodziców.
Pozdrawiam
www16.06.2017, 11:12
Przecież ZSO już jest rozwiązane i nie ma powrotu, teraz trzeba zorganizować szkolnictwo zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale w tym bałaganie chyba się nie da, chyba kurator oświaty musi zrobić w szkołach w Lipnicy porządek i powiedzieć prawdę kto za to wszystko odpowiada
Ja16.06.2017, 09:57
Do "Nieważne....", a co do ogromnych dopłat mimo, że Gmina mniejsza, hahahha.... Mniej dzieci, czyli co? Mniej nauczycieli i niższe pensje? To z którego przedmiotu rezygnujemy? Matematyka? Język polski? A może niech jeden nauczyciel uczy trzech przedmiotów? Wtedy na pewno będzie zgodnie z kwalifikacjami, prawda? Ważne, żeby kasa się zgadzała.
Jabłonczanin16.06.2017, 09:45
Do nieważne dodaj do tych 3 milinów jeszcze ze dwa miliony to będzie pewnie prawda
Basta16.06.2017, 09:31
Do "Nieważne...", a skąd Pan/i ma takie informacje? Nikt w szkole nie jest trzymany wbrew kwalifikacjom i nie dostaje pensji za nic. Takie kłamstwa są bardzo nie na miejscu. I jeżeli rozwiązanie Zespołu ma na celu eliminacje niektórych pracowników, to ja już dziękuję Państwu za uwagę, wszystko jasne. Tą wypowiedzią pięknie podsumował Pan/i cele radnych. Nikomu nie życzę pracowania i poświęcenia swojego czasu w takim środowisku.
bez sensu15.06.2017, 23:12
do Nieważne....
W takim razie radni powinni się zająć tymi konkretnymi przypadkami rzekomego braku kompetencji oraz braku umiejętności i płacenia zawyżonej pensji, a nie niszczyć ZSO które było świetnym rozwiązaniem szkolnictwa w naszej gminie. Rozwiązanie ZSO doprowadzi do jeszcze gorszej sytuacji.
Nieważne....15.06.2017, 21:17
Do "Basta" proszę mi wytłumaczyć jak to możliwe że w gminie Jabłonka
3-krotnie liczniejszej dokłada się 3 mln do oświaty a w naszej gminie 2 mln. Gdzie są nabijane koszty ? Tak być nie może zważywszy na fakt że nasza gmina jest biedna, nie ma u nas żadnych poważnych firm więc gmina nie dysponuje takim majątkiem jak Jabłonka, nasza gmina nie może sobie na to pozwolić i trzeba znależć jakieś rozwiązanie. A propos zatrudniania nauczycieli duża część z nich np. w liceum i technikum jest sztucznie podtrzymywana przy etacie pomimo braku kwalifikacji i umiejętność do nauki tylko dlatego że jest rodziną Szanownego Dyrektora, pamiętam ile razy rodzice pisali skargi na niektórych nauczycieli, ile razy chodzili do dyrekcji prosząc o zmianę. Ten nigdy nie zareagował. To spowodowało znaczący spadek liczby uczniów, duża część nauczycieli otrzymuje pełne pensje pomimo niepełnej ilości godzin. Jeżeli chodzi o wójta to on także był nauczycielem, więc oczywiste że stanie w ich obronie.
mieszkaniec Lipnicy15.06.2017, 20:20
Oszczędności, oszczędności... gdzię? wg radnych po zmianie, gmina ma zaoszczędzić około 300-400tys. zł, na pytania o jakie konkretne wyliczenia odpowiadają, że mają ludzi którzy to liczą i tak jest, Dyrektor na spotkaniu z radnymi mając dokładne obliczenia nie został dopuszczony do słowa, a radni zagłosowali praktycznie bez pytań (czyżby jakaś ustawka?), i tak sprawa toczy się dalej. Na prywatne przedszkole powiązane z jednym z radnych (który powinien najpierw zrobić porządek u siebie w firmie a potem próbować "naprawiać" budżet gminy robiąc jedną z większych głupot w ostatnim czasie) z tego co mi wiadomo została przegłosowane przez wspomnianych radnych podniesienie dofinansowania na max. (które jest równe rzekomym "oszczędnościom"), tak wiem że dofinansowanie musi być ale jak wysokie? po zlikwidowaniu zespołu szkół powstanie to co "nasi" (a raczej swoi) radni lubią najbardziej czyli zamieszanie i bałagan. Mnóstwo biurokracji związanej z pomnożeniem ilości umów nauczycieli którzy nie mają całego etatu w jednej szkole, oczywiście do obsługi tychże umów powstaną nowe miejsca pracy które "szanowni" radni będą mogli zagospodarować. Kolejna sprawa to: który nauczyciel po 5 latach studiów pójdzie pracować do szkoły (i często użerać się z dziećmi nie mającymi za grosz szacunku do o wieele starszych od siebie nauczycieli, ich rodzice uważają pracę nauczyciela chyba za dobrą zabawę w której zarabia się krocie) za kwotę którą można zarobić w warzywniaku - na dłuższy czas? nie przesadzam, wystarczy że nauczyciel będzie miał 3 umowy w 3 różnych szkołach będzie musiał dojeżdżać ciągle to w inne miejsca, na samo paliwo spali dużą część wypłaty. Na odpowiedź jednego z radnych również wielkiego biznesmena, że zatrudni się nowych to niestety... obawiam się że nie będzie z tym tak łatwo (poza tym taka odpowiedź świadczy o głupocie tejże osoby). Rezolucja w związku ze zgodą wójta na uzupełnienia etatu jest wg mnie dowodem na bezmyślność radnych. Kwoty które mogą się wiązać z odprawami dla nauczycieli gdyby wspomniane uzupełnienie etatu nie było dozwolone nie zamyka się w kwocie PÓŁ MILIONA ZŁOTYCH!!! Kuleczka.. odnieś swojemu "guru" piwko, kiełbaskę ale od polityki trzymaj się z daleka. Radni, którzy podpisaliście się pod opisywaną reformą - wyjdziecie na idiotów jeśli to wszystko przejdzie.. To nie przyniesie żadnych zysków (no chyba że dla was, zwłaszcza gdy już wójtem miałby szansę zostać właśnie wasz przewodniczący, pupilek no.. wiecie kogo, a przecież tak niedawno wydawało się że dobrze współpracuje z Wójtem). Zostawcie szkołę w spokoju. Ogarnijcie najpierw swoje biznesy bo myślę, że nie jest wam na rękę aby ktoś wam pomagał przy waszych działalnościach w porządkach.
sala15.06.2017, 19:51
do Nieważne tylko ty Mariusz mogłeś to napisać bo to bzdura!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Basta15.06.2017, 18:45
do "Niewazne...." to właśnie Pan/Pani nie ma pojęcia o czym pisze. Istnienie Zespołu ma sens i pozwala zatrudnić 1 nauczyciela na etacie, który uzupełnia w różnych oddziałach, zamiast zatrudniania 2 czy 3. Proszę uważnie przeczytać argumenty sporu, a nie wymądrzać się. Skoro chcecie tak oszczędzać na edukacji, to zlikwidujcie szkoły w Lipnicy i dowoźcie dzieciaki do sąsiednich wsi, gdzie może radni się zajmują realnymi problemami. Czy Panu/Pani się wydaje, że w tej szkole to pracuje tylko rodzina dyrektora? Proszę się zastanowić, co Pan/Pani wypisuje, bo rozwiązanie Zespołu bardzo utrudni pracę wielu pracownikom. Tak Wam ci nauczyciele przeszkadzają? Przecież to normalni ludzie, którzy pracują i normalnie zarabiają. A niektórym się krzywduje, że dyrektor z wójtem stają w ich sprawie. A radni w ogóle nie rozumiem na czym oparli swoje "obliczenia", ile to niby są w stanie zaoszczędzić i kosztem czego lub kogo.
Nieważne....15.06.2017, 15:17
Witam reforma jest konieczna, każdy kto twierdzi inaczej nie ma zielonego pojęcia o tej sprawie i powinien się zamknąć a nie pisać głupoty. Gmina Lipnica Wielka dopłaca średnio 2mln zł do oświaty, co przy 3 mln gminy Jabłonka (kilkukrotnie większej) jest patologią. Jest to spowodowane tym że dyrektor i wójt na siłę próbują utrzymać etaty min. w liceum i technikum pomimo drastycznie małej (i wciąż spadającej) liczby uczniów. Jaki jest sens utrzymywać całą kadrę dla 20 uczniów technikum i kolejnych 20 w liceum. To bezsens ale dyrektor ma kasę i etaty dla rodzinki a wójt nie potrafi mu się postawić. JEDYNĄ opcją rozwiązania się tego problemu jest zlikwidowanie Zespołu Szkół, czyli tego co radni próbują robić.
Obserwator15.06.2017, 12:55
Ludzie tacy, jak "lipniczanka" i "fred" powinni najpierw wrócić do szkoły i nauczyć się poprawnie wypowiadać na piśmie, a dopiero potem próbować oceniać mądrzejszych od siebie. Kiedy Rzymianie komuś źle życzyli, mówili do niego: "Obyś cudze dzieci uczył". Gdyby znali mieszkańców Lipnicy, to pewnie powiedzieliby: "Obyś uczył lipnickie dzieci".
A problemem nie jest "jedna pani" , tylko lenie, którym się uczyć nie chce.
Xyz14.06.2017, 22:47
Nikt nie wspomniał tutaj o problemie dlaczego jest coraz mniej chętnych uczniow do ZSO a dokładnie do technikum. Jest problem z jedna Panią i wszyscy o tym wiedza wiec nie dziwi brak uczniów.
DO 10 RADNYCH14.06.2017, 22:25
10 radnych którzy szukają oszczędności zwalniając z pracy ludzi naszych,Lipniczan.Wstyd !!! A przecież widać już zapęd MWnęka na stanowisko.Szkoda tylko że Wójt tak mu zaufał i promował.A on pokazał jaką jest *** i natchnioną ambicjami postacią.Pewnie będzie kandydował na wójta,no i dobrze.Musi w końcu widzieć jak to wygląda od kuchni,bo jak na razie widać jeszcze słomę z butów !!!Nieporozumienie !!!
Basta14.06.2017, 18:00
O czym Wy Państwo piszecie? Nepotyzm? Kolesiostwo? Błagam... To się dopiero zacznie. Wydaje Wam się, że Radni szukają oszczędności?? Oni już sobie ręce zacierają na nowe stanowiska pracy, po co niby rozwiązują zespół? Otwórzcie oczy, zamiast wypisywać takie bzdury. Pani "lipniczanka" nie ma Pani pojęcia, ile dyrektor robi dla dobra szkoły. Zawiść przez Panią przemawia. Lepiej głupio nie pisać i źle nie życzyć, bo karma wraca. Zobaczycie, jak się to wszystko zaraz posypie, po tej całej zmianie.
Jo se14.06.2017, 18:00
Nie jestem z Lipnicy (dzięki Bogu), ale zainteresowała mnie ta sprawa. Zaczerpnąłem opinii na ten temat od kilku znajomych z okolicy tejże wsi i jestem w szoku. Nie rozumiem, dlaczego ktoś chce zmieniać cokolwiek w oświacie, skoro nie ma o niej pojęcia. Nikt, kto nie jest nauczycielem i nie ma takowego w rodzinie nie powinien się za to zabierać. Co Wy, drodzy Radni wiecie o edukacji? Zostawcie rządzenie mądrzejszym- wójtowi i dyrektorowi. To wstyd na Gminę, żeby oszczędzała na oświacie, kiedy inne gminy nie szczędzą jej kosztów. Wbrew pozorom to jest ciężka praca, a lipniccy nauczyciele i tak mają się gorzej niż w sąsiednich gminach. Współczuję Wam, nauczyciele z Dyrektorem na czele- trafiliście na niekompetentnych rządzących. Niech oni się wstydzą, a Wy głowy do góry!
Jo se14.06.2017, 17:31
Brawo dla śledzących! Święta prawda! Panie Wójcie, Panie Dyrektorze, walczycie w słusznej sprawie, jesteście osobami wykształconymi, o dobrych sercach i na odpowiednich stanowiskach. Większość ludzi trzyma Waszą stronę. Nie dajcie się! Może Bóg da, że ludzie przejrzą i nastąpi w końcu redukcja etatów w Gminie. Większość dba o własne interesy i nie ma zielonego pojęcia o tym, za co się bierze. Dyrektorze, Wójcie, życzę dużo siły i wytrwałości w walce z dziadostwem!
do Lipniczanki14.06.2017, 16:59
Lipniczanka ma zupełną racje,prywata rozwaliła szkolnictwo w Lipnicy już dawno temu,
wiem14.06.2017, 16:15
Jeden układ rodzinno-kolesiowski, towarzystwo wzajemnej adoracji, chciał przechytrzyć drugi układ radnych i ich popleczników, ani jedni ani drudzy nie myślą od dobru szkolnictwa w Lipnicy. taka przykra sprawa
śledzący sprawę14.06.2017, 14:20
Rażąca jest niekompetencja radnych, którzy ledwo szkołę skończyli i czytać ze zrozumieniem nie umieją!
Prywata w Lipnicy zaczyna dominować nad publicznymi placówkami..dofinansowuje się prywatne przedszkola a publiczne chce się zamknąć??? bo odpowiedni radny pilnuje tego w gminie!
Strona wójta i dyrektora ZAWSZE opowiadała się za lepszym dobrem..czyli dobrem społeczeństwa i dzieci..
Sołtys opowiada się przeciwko mieszkańcom wsi..bo przecież nie zależy mu na dobru dzieci i utrzymaniu szkoły..tylko jego kombinowanie żeby drogę do siebie zrobić..
Wstyd Lipnicanie...
Nauczyciel się uczy i za darmo robić nie bedzie..każdy niech idzie na studia i widzi..jakie to wszystko łatwe i proste!
hehe14.06.2017, 12:54
Szczerze wam pomiem ktos powinien przyjrzec sie Gminie i dzialaniom niektórych, moze wkoncu dojrza ludzie i spojrza na oczy i nie zagłosuja na pewne osoby w kolejnych wyborach. potrzeba jest zmiany calej starej kadry radnych i nie tylko tego i wtedy moze cos konkretnego mozna zdzialac.. Ludzie ale wybierzcie z glowa ludzi ktorzy potrafią cos zdziałac dla dobra ogolnego a nie samej prywaty.... Rozliczcie ich wszystkich z tego co zrobili do tej pory...
a do nauczycieli prosba przeciez w was siła jest nie umiecie przeciwstawic sie 10 radnym co próbują rozbic caly zespól szkół gdzie wyscie byli jak glosowali uchwały....
czy nikt temu nie potrafił zaradzić.....
straszne zeby ludzie nie znajacy sie na oświacie to oswiata zarzadzali i manupulowali chcieli sie pozbyc pewnych osob mogli zagrac honorowo a nie poprzez taki balagan i haos.....
baciok@14.06.2017, 12:32
A trzeba sie było postawić głupocie PiSu. A tak jak byle polityk z tej parti przyjeżdżał na Podhale to bylo czołobicie. Teraz nie narzekać Samorządowcy. Minister Zalewska powiedziala,, żaden nauczyciel ma nie być zwolniony".Wszyscy widzieli tą głupotę i przyklaskiwali. Rozwalili strukturę oświatową. Gminy niestety ponioszą najwieksze tego koszty.Dobra zmiana.
staszek14.06.2017, 12:29
Radni chcą oszczędności a pierwsza uchwale jaką uchwalili to podniesienie sobie diet... zresztą nie wspomnę o dofinansowaniu PRZEZ GMINE PRZEDSZKOLA córek Pana radnego Wojtusiaka. Szkoda ze w Lipnicy za politykę się biorą osoby które nic w życiu nie osiagnely a polityka to dla nich jedyna deska ratunku-TAK Panie Mariuszu W-o panu mowie
NIESTETY...14.06.2017, 08:50
Zgoda buduje!!!! Niezgoda rujnuje!!!!
smutek14.06.2017, 07:50
szkoda wójta w tym wszystkim, bo to on tych radnych wypromował - tych co teraz chcą go zniszczyć... dla nich działał na każdą zachciankę... (nie będę opisywać konkretów - wszyscy wiedzą); co niektórzy co dzień w gminie siedzieli... a teraz jest już im niepotrzebny??? dość im dobrego zrobił??? powinni się wstydzić i schować głęboko a i tak ludzie widzą... niestety panie wójcie... dobre serce - musi być twarda D.. i jeszcze jedna refleksja... prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie... i jeszcze jedna... za dużo w nas Lipniczanach żółci!!!
Mniam13.06.2017, 23:06
Strasze ze w tak malej gminie rzadzi tylko pewien uklad i ze nikt nie poteafi walnac w stol i powiedziec dosc tego... po co wam to bylo szanowni radni zadufani w swoich glupich pomyslach.... niech sie z was smiejavteraz wszyscy. Scalenie nualo byc po 2 tygodniach po wyborach dalej nici. Treaz oswiate rozwalili w gminie.
Co dalej... prywata sie szerzy coraz bardziej.. popatrzcie i pomyscie co jest najwazniejsze dla gminy.
DO FREDA13.06.2017, 22:43
Ered. a ilu tych Kuligów pracuje w tej szkole.Część z nich napewno nie a Ci co pracują mają do tego pewnie kwalifikacje.Czemu Ty nie pracujesz w szkole,brak CI wykształcenia !!!Więc proponuje abyś na wójta kandydował PAJACU !!!!!
elka13.06.2017, 22:12
jestem radną w podhalańskiej gminie, reforma oświaty dla naszej gminy to ogromne koszty, zwolnienia nauczycieli i zamieszanie dla dzieci i rodziców, a minister oświaty mówiła że wszystko jest ok...porażka, za wszystko zapłacą gminy-czyli my mieszkańcy
adam13.06.2017, 20:20
Fred. Zazdrościsz i tyle. Przeczytaj co pisze Kuliga z wójtem. Co radni bezradni... Kto zaszkodzi gminie? Niekompetentni radni i tyle
Lipniczan13.06.2017, 20:11
Radnin nic poganiają wójta ze scaleniem bo to jest ważniejsze dla Lipnicy a nie oświatą o której nie mają pojęcia no może paru się znajdzie..
orawa13.06.2017, 19:55
B.Jazowski i jego zastępca W. Pilch razem z Kuligą nie sprawdzili się.
Pierwsi dwaj jako samorządowcy bez pilotu, którym mandat zaufania własnie wygasł, a ostatni za nepotyzm i zatrudnianie własnej żony w bibliotece w swojej szkole. Dość kolesiostwa i układów rodzinnych.
grom13.06.2017, 19:09
Radni lepiej nich zaproponują budowę autostrady Lipnica Wielka-Wiedeń
grom13.06.2017, 19:07
Dobra radni- koniec gadania, trza wracać do Wiednia. Na weekend jak wrócicie to zaś pogadacie o swoich marzeniach.
fred13.06.2017, 18:43
Adam radny co ma wykształcenie podstawowe ięcej zrobi pozytku dla Gminny NIŻ UCZONY Bo wszyscy kulidzy już pracują w szkole.Trza to zminić adam.
@ adam13.06.2017, 16:59
Dobre pytanie. Mam kolejne. Jak będą głosować w referendum w sprawie konstytucji. Jak jej nie czytali???? Duda o tym nie wie?
koza13.06.2017, 16:23
Rafalska zapewniała że nikomu włos z głowy nie spadnie. No to macie dojną zmianę w całej krasie. Chcieliście PIS-u . Proszę bardzo. Byli tacy co ostrzegali. Jak się kąsa rękę która karmi ,to zadek trzeba mieć twardy.Pozdrawiam.
lipniczanka13.06.2017, 15:29
niepotrzebne to całe zamieszanie z rozwiazaniem zespołu szkół, tu chodzi tylko o to że dyrektor Kuliga Jan jest na stołku 20 lat i ma w szkole prywatny folwark robi co chce place ciągle ida w góre ma swoich dyplomowanych i im placi dzieci są daleko od zainteresowania
adam13.06.2017, 15:21
większa część radnych ma wykształcenie podstawowe a o reformie oświaty by decydowali..
centrum wsi13.06.2017, 15:16
"Kuleczka przynieś piwko, Kuleczka przynieś kiełbaskę, Kuleczka napisz uchwałę....:)"
Copka z Lisa13.06.2017, 15:14
radni niech się lepiej zajmą hodowlą maryśki, to im lepiej wychodzi:)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl