07.09.2017, 07:50 | czytano: 4918

Nowotarski Dzień bez Samochodu

MZK w Nowym Targu
NOWY TARG. Wiele wskazuje na to, że w piątek 22 września wszyscy chętni będą mogli za darmo korzystać z przejazdów autobusami MZK.
Od 16 do 22 września obchodzony jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2002 roku. Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej. - Nowy Targ przyłączył się w tym roku do kampanii i zamierza zorganizować Dzień bez Samochodu. Elementem mającym zachęcić do pozostawienia samochodu w garażu jest darmowa komunikacja dla wszystkich - mówi Marian Twaróg z Referatu ds. Drogownictwa i Transportu nowotarskiego Urzędu Miasta.
Radni z Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju jednogłośnie przyklasnęli pomysłowi, a ponieważ jest to najliczniejsza komisja w Radzie Miasta - wiele wskazuje na to, iż podczas poniedziałkowej sesji cała Rada też podejmie podobną decyzję.

Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski dopytywał, czy z darmowego przejazdu będą mogli skorzystać wszyscy, czy - wzorem rozwiązań stosowanych w innych miastach - tylko osoby, które "wylegitymują się" dowodem rejestracyjnym samochodu. - Zastanawialiśmy się nad takim rozwiązaniem, ale doszliśmy do wniosku, że jednak wszyscy. Traktujemy to jako zachętę wobec wszystkich, nie tylko zmotoryzowanych, do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej - tłumaczył urzędnik.

Wyliczono, że całodzienna akcja kosztować będzie MZK 5 tysięcy zł (netto). Stratę tę pokryją z budżetu - Miasto Nowy Targ i gminy mające z Zakładem podpisane umowy.

Tegoroczna edycja ETZT odbywa się pod hasłem: "Inteligentny i zrównoważony transport - inwestycja dla Europy".

s/
zobacz także
komentarze
Paweł z Nowego Targu.14.09.2017, 15:11
Przepraszam, że trochę nie na temat, ale może mi ktoś podpowie gdzie mogę wymienić stary dowód rejestracyjny na nowy w Nowym Targu ? W starym zabrakło miejsca na przeglądy techniczne bo mam samochód z 2004 roku.

Starostwo Powiatowe, Wydział Komunikacji i Transportu, ul. Bolesława Wstydliwego 14, tel. 18 26-613-00.
Moderator.
rolnik13.09.2017, 15:22
Wystarczy przeczytac komentarze aby wiedziec kto je napisal!!!! zle ,ze autobusy za darmo,zle ze ktos cos wymyslil.....no ale czego sie spodziewac
po takim panstwie z miasta ........ha ha ha
A pani Pasazerka niech ruszy swoje 4 litery bo nie sadze aby taka dama nie
mogla przemaszerowac pieszo skoro autobusy sa BE
Pasażerka10.09.2017, 09:51
MZK... Wolne żarty, tam wszystko jest nie tak począwszy od tras i rozkładu jazdy a na jakości pojazdów i kierowców kończąc. Absurdem jest też fakt, że jedna linia ma różne trasy! Taka 4 co powinna jechać do Szaflar raz jedzie z Almy, raz z McDonalda, raz skrócona do rynku, raz przez targowice. To jest chore!
smog07.09.2017, 22:52
@.Czwartek.To ,,z buta,, te 400 m. nie czekaj te dwie godz.na autbus i nie smrodź nie rób korków tym swoim autkiem(oby Ci kiedyś na benzynke nie zabrakło).
czwartek07.09.2017, 15:19
problem to nie opłata za bilet, ale częstotliwość kursów. Dopóki na autobus będzie się czekać godzinę albo dwie, to każdy wybierze własne auto.
Jak mam czekać godzinę na kurs, pół godziny na przesiadkę i kolejną godzinę na powrót to dziękuję za takie ułatwienie. Autem załatwię wszystko w pół godziny.
Na niektórych liniach są nie godzinne ale dwugodzinne i większe luki w kursach. Nawet gdyby autobusy były zawsze za darmo, to nikt nie będzie tracił pół dnia na dojazd.
Mądry: )07.09.2017, 13:21
@ Ona -Nikt mu tego nie dał na piśmie jeszcze: )Mówią mu ze jest "gupi " to i pisowni nie zna: )
ONA07.09.2017, 11:29
do obiektywny..może raczej "głupie" się pisze...cwaniaczku
fobia07.09.2017, 10:04
a ja jak mantrę będę powtarzał o braku komunikacji między najbardziej zurbanizowanymi częściami miasta - czyli "Szaflarska - Bór". co więcej, Nowy Targ, jest chyba jedynym miastem na świecie, które posiadajac komunikację miejską, nie ma przystanku przy dworcu autobusowym, pomimo istniejącej infrastruktury (zatoka)...
Gość07.09.2017, 08:32
A czy dalej rozkład jazdy będzie taki sam, bo jeżeli tak, to niestety będę musiał wsiąść do samochodu, bo nie będę czekał w sumie dwie godziny, żeby z MZK skorzystać.
Fela07.09.2017, 08:32
Oczywiście..przesiądźcie się wszyscy na rowery...i niech Wam się wydaje że możecie szaleć jak poparzeni na tych bicyklach!! to się robi już jakaś plaga!! Ostatnio wracaliśmy z bacówki spacerkiem a koło nas śmignęło trzech rowerzystów z taką prędkością że strach myśleć co by było jakby w kogoś uderzył!! właśnie że na przekór dla mnie 22 września to będzie dzień miłości do mojego auta!!!
obiektwyny07.09.2017, 08:32
Gupie jest to z tym dowodem rejestracyjnymm. Miasto nic na tym nie straci że 1dzień da darmowy przejazd.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl