06.10.2017, 11:14 | czytano: 3033

Podtatrze stawia na odnawialne źródła energii

Fot. Marcin Szkodziński
Pięć podhalańskich gmin połączyło siły w staraniach o unijne pieniądze. Po konsultacjach przeprowadzonych z mieszkańcami w gminach Biały Dunajec, Czarny Dunajec, Kościelisko, Szaflary i Zakopane wybrano cztery odnawialne źródła energii, które cieszyły się największym zainteresowaniem.
Właściciele domów mogą starać się o 60 % dofinansowania na montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych oraz montaż pomp ciepła, a także montaż pieca na biomasę.
– Do podziału w projekcie jest niespełna 85 mln zł – mówi Łukasz Wróblewski, przedstawiciel firmy, która przygotowuje projekt. – Ideą projektu jest, aby je grupować. Im więcej gmin weźmie udział w projekcie, tym większa szansa na jego powodzenie – dodał Wróblewski w trakcie spotkania z mieszkańcami Kościeliska.

Nabór wniosków o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii ma jednak dość duże ograniczenia. Wykluczone są obiekty, w których prowadzona działalność gospodarcza przekracza 50% powierzchni użytkowej budynku, a także nieruchomości, które otrzymały dofinansowanie z innego programu. Niemożliwy jest także montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych na dachach budynków pokrytych eternitem.

Mimo iż konsultacje trwają od dawna, to zainteresowani dofinansowaniem mieszkańcy muszą się śpieszyć ze składaniem wniosków. Termin upływa 16 października.

– Od 2 lat gmina zajmuje się tym projektem. Było już złożonych 500 ankiet – mówił podczas spotkania Bohdan Pitoń, wójt gminy Kościelisko.
Wcześniej składane ankiety miały na celu badanie opinii mieszkańców i wytypowanie rodzaju instalacji wykorzystującej odnawialne źródła energii. Aby wziąć udział w projekcie niezbędne jest złożenie na dziennik podawczym deklaracji uczestnictwa w projekcie. Dokumenty można także złożyć w siedzibie Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania.

ms/
zobacz także
komentarze
RABCZANIN06.10.2017, 20:29
Najwyższa pora ,aby burmistrz Rabki-Zdrój podjęła działania wprowadzające na szeroką skalę wprowadzanie fotowoltaiki w uzdrowisku bo to ostatnia chwila!!!Dosyć lansu swojej osoby tylko do roboty pani burmistrz!!!
~fff06.10.2017, 15:39
A gdzie Nowy Targ?Ja również składałem ankietę i cisza!
ja06.10.2017, 15:09
Czemu nikt nie pomoże nowo budowanym domom. Płace takie podatki i składki i nic nie dostaję od Państwa. Za to Państwo miesiąc w miesiąc zabiera 45% mojej pensji...
ja06.10.2017, 13:34
@Alik zawsze się jakiś d***l znajdzie. co musi jak burak skomentować. Słuchaj c*** platformy, pieniądze są z unii, więc do ma do tego reklama ? masz mózg, który funkcjonuje, czy piszesz byleby napisać ? Zacznijcie ludzie myśleć, bo aż ręce opadają.
miejscowy06.10.2017, 13:28
Gratulacje , BUCOVINA ,gratulacje KOŁOC , pełne staranie się o lepsze jutro .Chyba tylko o tur de balon i o naszą wodę i kasę walczysz .Ale my cię podliczymy .
alik06.10.2017, 11:51
Gdyby nie reklama sądów " Dobrej Zmiany" było by 100 ml zł.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl