24.10.2017, 19:57 | czytano: 2227

Społeczna zbiórka na rzecz utworzenia muzeum w "Palace"

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. - Występujemy z propozycją, by w kilku miejscach Miasta postawić na jakiś czas puszki na pieniądze. Jesteśmy to winni tym, którzy w budynku "Palace" cierpieli, oddali swe życie za Polskę, by powstało tam muzeum martyrologii górali, by pamięć o nich nie zaginęła - mówiła podczas poniedziałkowej sesji Jadwiga Nieckarz w imieniu Nowotarskiej Grupy Mieszkańców "Pamięć".
Oto treść tego wystąpienia:
"Nowotarska Grupa Mieszkańców PAMIĘĆ zwraca się do Państwa z prośbą o finansowe wsparcie dla samorządu zakopiańskiego, który głosami swoich radnych przegłosował uchwałę o zakupie "Palace", dawnego budynku gestapo zwanego katownią Podhala, miejsca kaźni Polaków - w tym wielu mieszkańców naszego miasta -

Miejsce to jest naznaczone cierpieniem, krwią i męczeńską śmiercią walczących o wolną Polskę Polaków. Wszyscy wiemy co znaczy słowo "Palace" dla górali. Pan burmistrz Zakopanego – Leszek Dorula podjął się wielkiego zadania i wielka mu chwała za to, że mimo przedstawionej ogromnej kwoty podjął decyzję o zakupie budynku. Również zakopiańskim radnym należą się podziękowania, że jednogłośnie przegłosowali uchwałę, która umożliwi stworzenie muzeum martyrologii ziemi podhalańskiej. Jesteśmy świadomi, że miasto ma wiele wydatków i dodatkowy może nadszarpnąć i tak napięty budżet miejski, ale idea jest ważna i warta tego by ją poprzeć. Warto również by stolica Podhala, Miasto Nowy Targ dało przykład innym samorządom w solidarności z samorządem zakopiańskim w partycypowaniu zakupu budynku "Palace" i było jednym z pierwszych w przekazaniu środków finansowych. Wiemy, że nie odmawiacie Państwo pomocy finansowej samorządom i organizacjom potrzebujących wsparcia finansowego. Dlatego mamy nadzieję, że Panie i Panowie Radni przychylą się do naszej prośby. Uważamy, że w tak ważnej dla społeczności podhalańskiej sprawie nie powinno zabraknąć również przysłowiowego „grosza” od Miasta Nowy Targ i że jednogłośnie podejmiecie Państwo uchwałę o przyznaniu i zabezpieczeniu środków finansowych w przyszłorocznym budżecie.

My również jako mieszkańcy Miasta chcemy wesprzeć tę ważną dla historii i pamięci sprawę. Dlatego występujemy z propozycją, by w kilku miejscach Miasta postawić na jakiś czas puszki do których również mieszkańcy mogliby wrzucać pieniądze. Postaramy się również w jedną z niedziel zorganizować zbiórkę pieniędzy w całym powiecie nowotarskim. Będzie to wkład mieszkańców w zakup tak ważny dla naszej społeczności. Jesteśmy to winni tym którzy w budynku "Palace" cierpieli, oddali swe życie za Polskę, by powstało tam muzeum martyrologii górali, by pamięć o nich nie zaginęła.

Bardzo dziękuję za wysłuchanie i mam nadzieję, że przychylicie się Państwo do naszej prośby."

opr.s/
zobacz także
komentarze
LudzikUSA27.10.2017, 19:45
Pan Mikolajskizawsze spi nakazdym posiedzeniu On tam wyraznie sie nudzi
Kazik26.10.2017, 14:02
SS hausturmfuhrer Robert Weisman szef gestapo w Palace został skazany za śmierć tych ludzi ok 400 osób na 3 lata więzienia jego zastępca Mertens SS oberszturfuhreaa na 4 lata. Weiman wyszedł po 2 latach, a mertens po 26 miesiącach na wolność i to jest koniec naszej historii. Tyle im zrobiło państwo RFN. tymczasem fryzjera z zakopanego który rzekomo donosił po wojnie skazano na śmierć i powieszono. w tej chwili u nas za zabicie psa też można dostać 3 lata. To są te sądy niezależne i sprawiedliwe o których tle szumu.
s.25.10.2017, 10:04
Zgaszam się z Rotkiw. Dla mnie to takie wywieranie presji na samorządzie. Zakopane, jeśli będzie potrzebować pomocy, samo się do nas zwróci, bez mediatorów. Na miejscu UM Zakopane byłabym wręcz zniesmaczona takimi działaniami. Jakieś to wszystko dziwne... Jeśli NGMP wymyśliła sobie, że chce pomóc Zakopanemu - ok, niech robią zbiórkę, mogą ją nawet nagłośnić podczas Sesji w NT. Ale niech nie występują poniekąd w imieniu samorządu zakopiańskiego (raczej nie za ich zgodą i wiedzą?) do samorządowców z Nowego Targu z prośbą o pieniądze. Bez przesady. To wychodzenie przed szereg.
Marcin Kołodziejczak25.10.2017, 09:27
@Rotkiw - rozumiem emocje, wiek, samopoczucie - ale tego bełkotu poniżej nie da się ogarnąć. Jaki sąd? Co to jest wiekowy gest? Błędy uniemożliwiające zrozumienie tekstu. Człowieku - skup się, napisz 3 zdania ale z sensem, bo nie wiadomo o co chodzi.

Nie podoba ci się pomysł puszek? Nie wrzucaj. Masz podstawy, by uważać, że organizatorzy mają złe intensje? Zgłoś to uczciwie a nie próbuj mętnymi niedopowiedzeniami dyskredytować kogoś kto ma jakiś pomysł.

Zresztą pomysł godny uwagi i wsparcia. Ja do puszki dam. Do pani Nieckarz mam zaufanie bo widzę - co Ona od lat robi i jakie piękne owoce to przynosi.
Rotkiw25.10.2017, 08:14
Kilku osobowa; N. G. M. P. w osobie owej pani znowu proponuje.... Jak pamiętamy, już jedna sprawa przez nią organizowana skończyła swe boje w sądzie niejako spór z UM w N.T. Domniemam, że ta może być podobna. Od tej pani i jej aktywności można się różnych rzeczy spodziewać. Przedstawiona ich propozycja aby pomóc ? jak w podanym akapicie, w napisanym i załączonym z relacji info, przytaczam go, aby pomóc samorządom i organizacjom. Samorządom tak ale jakim organizacjom, tego nie sprecyzowano. Organizacjom, takim co wg. obywateli o różnych poglądach propaguje się dwuznaczny patriotyzm i wzniecanie ogólnego sporu społecznego. Należy zapytać, po co i dlaczego ma to robić owa pani. A zapytam jeszcze, kto będzie tą Grupę puszkową nadzorował, czy kontrolował w mieście i terenie a zebrane środki miał pod kontrolą. Kto ma ponieść koszty organizacyjno ? logistyczne. Ja umiem zadzwonić do UM w Zakopanem i poprosić o nr konta i wpłacić datek osobiście, oczywiście jak będzie to oficjalnie ogłoszone. Innym nie będę dawał bo nie wierzę niepewnym organizacją. Przecież władze samorządowe w Zakopanem maja tyle własnej inwencji, że poradzą sobie bez pomocy ochotników z innego powiatu. A jak wiemy w Zakopiańskim Palace uwięzieni byli patrioci czy inni nie winni. Wielu z nich wsadzili tam ludzie z tzw. Goralenfovku. Może trzeba zwrócić się do spadkobierców przywołanej organizacji o wsparcie. Byłoby to pewny wiekowy gest, zadośćuczynienie po działalności J. Krzeptoskiego i innych, niesiących w ówczesnym czasie na tym terenie zło i ból i nie zabliźnione do dzisiaj krzywdy wojenną. Także należałoby dopisać to do niemieckich reperacji wojennych.
Akapit wstawiony do przeczytania jeszcze raz. ..... Wiemy, że nie odmawiacie Państwo pomocy finansowej samorządom i organizacjom potrzebujących wsparcia finansowego. ..... koniec akapitu.
Przedstawioną propozycje należałoby skierować w inna stronę itd.
Rotkiw
e224.10.2017, 23:33
Popieram! 11 listopada "taca" we wszystkich kościołach Podhala, Spisza i Orawy - na Palace!!!!!
solidarność chrześcijańska24.10.2017, 21:57
I księża by mogli przeznaczyć tacę,gdyż jest okres zbierania na wypominki
to mają środki na cele bieżące i utrzymanie.
A.24.10.2017, 21:35
11listopada będzie dobrym dniem na zbiórkę pieniędzy. Popieram pomysł.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl