06.02.2018, 15:20 | czytano: 11362

Kierowcy wysłuchani. W środę zmienią się ustawienia świateł na feralnym skrzyżowaniu al. Tysiąclecia i ul. Szaflarskiej

Fot. GDDKiA
NOWY TARG. Jutro około południa zostanie wprowadzona zmiana programu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Tysiąclecia z ul. Szaflarską. O poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu walczyli od roku kierowcy i samorządowcy. Zarządcę drogi przekonało dopiero ponad 20 kolizji samochodowych, do których doszło na skrzyżowaniu.
"Zmiana polegała będzie na tym, że dla kierunku głównego, czyli drogi krajowej, gdy pojazdy od strony zachodniej (od centrum) będą jechały, stać będą te od strony wschodniej (od Krościenka). Kiedy zielone światło będzie dla pojazdów jadących od Krościenka,czerwone będzie od Centrum. Wloty z ulic podporządkowanych pozostaną bez zasadniczych zmian" - poinformowała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.
Zmieniony zostanie więc system, który wprowadził na skrzyżowaniu kolizyjność. Od roku kierowcy jadący od strony Krościenka, którzy skręcali w lewo na ul. Szaflarską, natrafiali na kierowców, którzy jadąc od strony dworca autobusowego mieli zielone światło. Teoretycznie powinni byli ustąpić im pierwszeństwa przejazdu, ale w praktyce wyglądało to tak, że w notorycznie dochodziło tam do stłuczek.

GDDKiA w Krakowie zapowiedziała przebudowę skrzyżowania poprzez budowę lewoskrętu dla jadących od strony Waksmunda, ale przetarg na tę inwestycję ma zostać ogłoszony wiosną. Kierowcy i samorządowcy chcieli natychmiastowych zmian, które poprawią bezpieczeństwo - najlepiej powrotu do starych ustawień. I tak też się stanie.

"Zmiana ustawienia programu sygnalizacji świetlnej wykonana została na wniosek społeczności i władz lokalnych. Na spotkaniu w dniu 12 stycznia 2018 r. ustalono, że zostanie przywrócony „stary” program sterujący sygnalizacją (sprzed uruchomienia systemu sterowania ruchem 23.11.2016 r.) w pierwszej połowie lutego 2018 r. Program ten będzie funkcjonował do czasu przebudowy skrzyżowania, która planowana jest w II półroczu tego roku" - poinformował zarządca drogi.

oprac. r/ źródło: GDDKiA w Krakowie
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
jo07.02.2018, 16:21
Dzięki łaskawco, już wychodziło, że dopóki nie będzie wypadku ze skutkiem śmiertelnym to nic się nie da zrobić.
Janosik07.02.2018, 10:26
No to tyle dorobią, że będzie się dłużej stało na skrzyżowaniu. I bardzo dobrze. To was nauczy. Te wszystkie pańdzie z klapkami na oczach, które nauczyły się na kursach prawa jazdy,że czerwone stać, zielone jechać. Reszta się nie liczy.
Teraz wasze chłopy we Waksmundzie, Dębnie, Łopusznej itd. dostana później żarcie. Bo wy niestety nie zdążycie. Opóźnienie na skrzyżowaniu spowoduje konsekwencje większych kolejek w sklepie. Trza będzie z pracy wypieprzać przed 15, żeby zdążyć. A teraz koło godz. 15-tej kolejka przed Szaflarska będzie od skrzyżowania z al.Kopernika.
Zdrowia, szczęścia życzę.
fobia07.02.2018, 09:47
@też kierowca - w tym sęk. jadąc od strony Waksmunda, de facto nie wiem jakie światło pali się po przeciwnej stronie. i właśnie dlatego, domniemując, że skoro samochody na lewym, skrajnym pasie stoją, to automatycznie czerwone świeci się dla wszystkich jadących w tym kierunku. ot, logika, czy słuszna czy nie - nie mnie oceniać. dodatkowo utrudniona widoczność powoduje wjechanie na skrzyżowanie bez zachowania należytej ostrożności i stąd stłuczki, kolizje, wypadki. Skrzyżowanie obok dekady, z trzecim pasem do lewoskrętu też przejeżdża się bezkolizyjnie na jednej fazie - stąd maniera i szeroko komentowana jazda na pamięć. Skrzyżowanie alei i szaflarskiej, dziwnym trafem, bez koniecznej infrastruktury, zyskało miano kolizyjnego jedną nieodpowiedzialną decyzją.
instruktor nauki jazdy07.02.2018, 09:03
Skoro widoczność ograniczają pojazdy stojące na lewym pasie ( te wjeżdżające do rynku, to moi mili skrzyżowanie trzeba pokonać na dwa razy
1- wjazd na skrzyżowanie z zatrzymaniem i upewnieniem się czy mogę jechać dalej, oczywiście ustąpienie nadjeżdżającym z przeciwka i tym skręcającym w prawo, upewnienie się czy w ulicy szaflarskiej jest miejsce i mogę tam wjechać
2- właściwy zjazd ze skrzyżowania
Czytając powyższe komentarze mniemam iż sposób i tempo jazdy dyktują wam pojazdy poruszające się za wami.
Nie ma obowiązku przejazdu przez skrzyżowanie na jeden raz, chyb że spod sygnalizatora S3
Natomiast w kwestii lewoskrętu od strony Waksmunda - coś za coś. Komfort i bezpieczeństwo za korek od strony dworca zwłaszcza na prawym pasie( odpada sygnalizator warunkowy do skrętu w prawo oraz inny cykl dla pieszych)
Zapamiętajmy na koniec świętą zasadę: NIE MA JAZDY NA PAMIĘĆ
kuba07.02.2018, 08:29
a moje zdanie jest takie;
skrzyżowanie w środku miasta ze światłami i .........kolizyjne ???
to po co te światła ??
wyłączyć wyciąć-wtedy wiem co mam robić !!!
jak są światła to sprawa oczywista
zielone- jadę, czerwone- stoję
koniec filozofi.
duzo zdrowia07.02.2018, 06:58
Czyli powrót do tego co było przez lata i było bezkolizyjnie. Urzędnik ,który podjął decyzje by zmienić ruch na tym skrzyżowaniu powinien być pociągnięty do odpowiedzialności finansowej za starty jakich doznali kierowcy na tym skrzyżowaniu, a może rondo tam zrobić?
pan samochodzik07.02.2018, 04:49
Ciemnogrodzianie zostali wysłuchani...Po co wam ekspresówka do europy,skoro u siebie we wsi nie dajecie rady?Dajcie zarobić instruktorom nauki jazdy.
Chłopak z ulicy07.02.2018, 02:16
Trzeba sprawdzic czy to zgodne z konstytucja co na to KOD? Czy będą protesty czy bedzie 60 tysiecy HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHA
Zły07.02.2018, 00:05
Wszyscy macie rację.Ino wam odkręcić boczne kółka od rowerka ,problem.KOMENTATORZY.Posiadacze prawo jazd przy kompie.Pozdro dla Pańć w fajnych furach na S 7 i nie trylko(Lubień,Myślenice w szalikach,czapkach,rękawiczkach,zapiep.70 na godz.można 120(cóż rozumek nie puszczza)
baba06.02.2018, 22:37
Znowu zmiany.Jak ja se poradzę???? Bez instruktora????? Jak!!!!
Skrzyżowanio: )06.02.2018, 22:26
@Tadek Lepiej jedź od Krościanka na ul Szaflarsko to zoboczczysz jak siO tam skranco w lywo
Koniec Przekrętów.06.02.2018, 22:21
@ Bezpartyjny szofer- ABW lubi Nowy Targ i pewnie porozlicza kogo trzeba: )
Pamiętamy!06.02.2018, 22:17
Długo to trwało a kiełbasy wyborczej nie kupuje. Nasza"Władza" poległa na tym skrzyżowaniu. Mówiono o przebudowie tych świateł bo są złe a ludzie prosili o stary system i olewano ich chcąc zarobić na cudzej krzywdzie.
KNT06.02.2018, 22:17
Notorycznie dochodzilo tam do stluczek bo chu*** tam widac !!!!!! 2 pierwsze pasy jak stana bus czy autobus i skrecajacy w lewo moze liczyc na dzwona .
też kierowca06.02.2018, 21:52
Wielu pisze o jeździe na pamięć, ale to chyba nie jest główna przyczyna kolizji...
Jeżdżę od 20 lat bez wypadku czy stłuczki, a na tym skrzyżowaniu czuję się nieswojo jadąc od strony Waksmundu na południe. Skręcając w lewo wiem, że muszę dać pierwszeństwo jadącym od Ludźmierza, ale często ich nie widzę.... bo na ich lewym pasie czekają na zielone w stronę Rynku autobusy, wysokie busy lub duże auta dostawcze. Jeśli wydaje mi się, że mam wolne, to nagle wyłania się pędząca osobówka - pozostaje czekać na zmianę świateł i szybko opuścić skrzyżowanie...
A w sprawie korków, czy dobrze kojarzę terminy - budowa ronda przy Sikorskiego i ten lewoskręt? Znowu podwójne utrudnienia... ale nie narzekam - kiedyś będzie lepiej...
gilda06.02.2018, 21:29
Witam.Przecież było lepsze rozwiązanie! Postawić znak zakaz skrętu w lewo i po sprawie.
sdsss06.02.2018, 21:08
Eh... głową w ścianę. A wystarczyło postawić zakaz skrętu w lewo dla tych od Waksmunda, by nawracali na nawrotce zaraz przy kościele. I po problemie. Ani braku korków, ani wypadków. Każdy chyba zdążył się nauczyć, że lepiej jest skręcić w sikorskiego jak w szaflarską w lewo.
Ww06.02.2018, 20:20
Czytam to wszystko i śmiać się chce ludziom jednak nie dogodzi teraz piszecie że będą korki, proste skrzyżowanie a niedawno czytałem coś innego a że jadą jak wariaci to fakt mieszkam blisko znam je na pamięć.Trzeci pas jak będzie też będą trzy zmiany świateł,różnica taka że przy skręcie będą się mijać bezkolizyjnie ,sam nie wiem czy ten pas ma sens niestety aut jest coraz więcej i korki będą
kierowca bombowca06.02.2018, 19:44
Turbo ma rację.
Skrupulatny06.02.2018, 18:53
Do kolizji.Chyba że kolego od strony Waksmund u jeździsz wyciągając głowę przez szyberdach skręcając w górę Szaflarskiej
Kola06.02.2018, 18:48
Jak dla mnie to zmiana spowoduje, że korki na Szaflarskiej będą do wieżowców. Jak ktoś nie umie jeździć to zmiana sygnalizacji nic nie pomoże. Na skrzyżowaniu Szaflarskiej z Kopernika też są ciągle kolizje, a prostszego skrzyżowania chyba nie można sobie wyobrazić.
Bingo06.02.2018, 18:35
Skrzyżowanie jakich tysiące w Polsce. Zgoda, tylko gdzie indziej w Polsce nie zmienia się organizacji ruchu dla testowania. Skoro działało dobrze przez 20 lat to po co było ruszać? Skutek już znamy: kilka stłuczek. Dobrze pamiętam rejestracje nie tylko KNT, byli też lokalni mistrzowie szos z KTT i KLI, więc ryzykowanie tezy że tylko KNT jeździ po nowotarskich drogach z pamięci, to oczywista nieprawda. Po 20 latach większość kierowców ma prawo stracić czujność i należało postawić znak: uwaga zmiana organizacji ruchu. Moim zdaniem takie działanie gospodarza drogi wyglada na złośliwość, albo głupotę, tym bardziej że bez problemu dało się przywrócić poprzednie ustawienie świateł.
obiektywna06.02.2018, 18:21
Ja myślę,że to nie do końca jest tak, iż to wina nieumiejętnej jazdy.
Wg mnie problem tkwi w tym, że Ci jadący od strony dworca jadą bardzo szybko na pewno powyżej 50km i Ci skręcający myślą, że zdążą przejechać i kolizja gotowa. W takim wypadku najlepiej poczekać dłużej i przejechać bezpiecznie niż myśleć o tych, którzy stoją i czekają za nami. A myślę, że wiele osób może mieć presję przejechać szybko bo z tyłu za nami stoją
q06.02.2018, 18:17
p ty *** udajesz?? Jeśli jest możliwość zrobienia ruchu bezkolizyjnego to na siłę będziesz chciał mieć ruch kolizyjny?
Do Turbo06.02.2018, 18:13
Czas dla ciebie wreszcie zrobić prawo jazdy.
Ddd06.02.2018, 18:09
Uwazam jak poprzednicy, ze problemem byli kierowcy którzy jeździli na pamięć ale przyznam tez, że widoczność jednak była trochę ograniczona przez samochody które stały na lewoskręcie w stronę Rynku...
Szofer06.02.2018, 17:47
@ p.turbo,Janek.Na szczęście siedzicie w domu, komentujecie(tyłka nie ruszycie na zewnątrz bo mrozem dowaliło-10 i se jeżdzicie na xboksie). Na szczęście nie na drodze.@ Kolizje.Łatwe dla kierowców nie posiadaczy prawo jazd.
danka furmanka06.02.2018, 17:19
zrobić tablice przy skrzyżowaniu,ile wypadków ,ile ofiar ,kto zdecydował o zmianie świateł , i dać na mszę do pobliskiego kościoła żeby tak już zostało ,
Tadek06.02.2018, 17:18
W środę po 17,00 przejdę to skrzyżowanie od Centrum do Krościenka,
zobaczę jak wygląda "lewoskręt" do ul. Szaflarskiej .
p06.02.2018, 16:50
tak jak teraz jest to jest na większości skrzyżowań jak ktoś nie umie jeździec to niech siedzi w domu
turbo06.02.2018, 16:49
to chyba ewenement na skale całej Polski. Skrzyżowanie jak każde inne, jakich dziesiątki tysięcy w całym kraju, ale tu akurat (miejscowi!) nie potrafią skręcać w lewo na drodze dwujezdniowej. Stach pomyśleć, co się stanie jak wyjadą w Polskę.. Uwaga na KNT!
onerg06.02.2018, 16:24
I znów korki beda z każdej strony...
Nowotarzanin06.02.2018, 16:13
Bedzie wiecej korkow bo dochodzi dodatkowa zmiana swiatel, ale dla nieostroznych i slabych kierowcow lepiej... zmiana miala usprawnic ruch, lecz niektorzy kierowcy nie znaja przepisow, albo jezdza na pamiec i ot cala problematyka.
Janek06.02.2018, 16:08
Za co obciazyc? Za to ze ktos jezdzic nie umie i przepisow nie zna???? Chyba kierowca taczki jestes xD
Kolizje06.02.2018, 16:05
Mimo wszystko to skrzyżowanie jest łatwe, a to że ludzie jeżdżą cały czas na pamięć, czy nie wiedzą na czym polega skrzyżowanie kolizyjne to polecam przerzucić się na autobus. Polecam przejechać się np do Krakowa albo Warszawy. To tam większość skrzyżowań potrzeba by było zmienić.
bezpartyjny szofer06.02.2018, 16:02
Będzie po staremu,dobrze.Tylko te 400 tyś. wyrzucone w błoto na ,,poprawę bezpieczeństwa,, kogo?( pisowskie zmiany? bo wszystko po pe o to be?).Co na to Pan,Panie Burmistrzu?Jakoś Pan to zrekompensuje? To była Pańska decyzja.
obywatel06.02.2018, 15:56
Tzn, że wróci poprzedni system..
Jeśli będzie jak było dawniej, to jaki jest sens przebudowywać skrzyżowanie i robić kolizyjne ?
Pieter06.02.2018, 15:37
Do ktt:
Chyba tak!!!
2806.02.2018, 15:30
Dokladnie 27 wypadków.
ktt06.02.2018, 15:27
Chyba ktoś ważny miał wczoraj kolizje.
kierowca06.02.2018, 15:23
A teraz skoro przyznali się do popełnienia błędu, to należy ich obciążyć kosztami za wszystkie wypadki.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl