21.07.2018, 11:20 | czytano: 3848

Radni pytają o kursy MZK na dworzec PKP

Arch. Podhale24.pl
Uruchomienie Podhalańskiej Kolei Regionalnej na trasie Nowy Targ - Zakopane sprawiło, że coraz więcej pasażerów, którzy przyjeżdżają autobusami i busami na nowotarski dworzec, chce skorzystać z wygodnego i szybkiego przejazdu pociągiem do Zakopanego. Jednak z dworca autobusowego w Nowym Targ na dworzec PKP autobusy MZK nie kursują.
Nowotarska radna Danuta Szokalska-Stefaniak pyta, dlaczego tak jest. Jej zdaniem, także według radnego Andrzeja Rajskiego, linia autobusowa łącząca oba dworce byłaby opłacalna, bo zainteresowanie pasażerów może być spore.
- Choć wniosek jest słuszny - przyznaje wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek - to chodzi o koszty - podkreśla. Wysoka frekwencja, jego zdaniem, nie jest pewna, a koszty obsługi każdej linii są wysokie. To m.in. koszt pracownika czy nawet wjazdu na dworzec autobusowy. Tymczasem sytuacja finansowa MZK jest trudna. Zakład wprowadza oszczędności m.in. zawieszając lub ograniczając nierentowne kursy.

Wiceburmistrz zdradza jednak, że miasto stara się w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie o zgodę na budowę zatoki autobusowej przy dworcu autobusowym. Być może, gdyby miasto nie musiało ponosić kosztów wjazdu na dworzec i mogło korzystać z własnego przystanku przy dworcu, byłoby to bardziej opłacalne.

Tak czy owak dyskusja na ten temat, która odbyła się na posiedzeniu Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju Rady Miasta Nowy Targ, nie przyniosła żadnych konkretnych rozwiązań.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mysz 2723.07.2018, 17:30
Do obserwatora.Jak cię stać to wybuduj sobie sam dworzec obok galerii i zbieraj kasę a nie piernicz głupot o przeniesieniu dworca.
alik23.07.2018, 17:13
Teraz radni się obudzili się jak w rejonie dworca PKP zakończono prace drogowe i nie uwzględniono pętli do zawracania dla autobusów i bezpiecznego przystanku. Gdzie byli na etapie zatwierdzania inwestycji i dokonania korekt ?
Miastowy ze wsi23.07.2018, 14:48
Kto smaruje ten ma,zatoczka jest jego i koniec bez dyskusji.Ale tak na poważnie to pan K,...... może korzystać a miasto musi się starać niestety o zatokę(czyli przystanek) tam w GDDiA w Krakowie bo to jest droga nie miejska tylko oznaczona nr drogi krajowej,niestety takie jest prawo.Samorząd musi mieć zgodę na papierku,a prywaciaż pan K...... to wszystko ma w D.... Dziękuję,Pozdrawiam.
ciupazka22.07.2018, 21:36
@kwk, zgadzam sie z Tobą, obecna sytuacja z tą zatoczką to jakaś właśnie paranoja.
kwk22.07.2018, 15:43
Miasto czyli my płacimy za wjazd na dworzec autobusu MZK, a nauka jazdy okupuje zatoczkę przed dworcem za darmo.Po prostu paranoja. Wykurzyć prywaciarzy z zatoczki i niech tam autobusy MZK mają przystanek, nic nie trzeba nowego wykonywać,Wtedy zatrzymywałyby się tam wszystkie autobusy jadące w kierunku Wojasa,Ludźmierza i Zaskala
miasteczkowy22.07.2018, 06:40
Pan Wojtaszek jest ze wsi to chyba nie wie że zatoczka przed dworcem PKS była (i jest) zawsze. Niestety okupują ją instruktorzy nauki jazdy pana K...
obserwator21.07.2018, 23:55
1. Aby kolej Nowy Targ . -Zakopane miała sens musi być połączenie mzk dekada - pkp. Najlepiej bezpłatne. Pieniądze można pozyskać z ochrony środowiska bo zmniejszy to ruch na zakopiance czyli zyska środowisko.
2. Według mnie dworzec PKP nie należy remontować tylko przenieść w w sąsiedztwo budującej się galerii (najlepiej połączyć z galeria). Na pewno zwiększyło by to atrakcyjność i dostępność kolei. frekwencja w pociągach była by wyższa.
3. Dziś sens ma tylko to co przynosi zysk- jak chodzi o zwykłego Kowalskiego-Porażka
kg21.07.2018, 21:43
Mieszkańcy Nowego Targu pamiętają, że były przystanki albo przed MOK-iem albo przed obecną Dekadą, a wtedy przed budynkiem dworca PKS, Przecież ten - jak informują nas - wjazd na obecny dworzec powoduje znaczne koszty. Kto więc takie rozwiązanie wymyślił? Często też ta "2" musi czekać na wolny przejazd, bo akurat autobus międzymiastowy wyjeżdża, Przecież te kilkadziesiąt kroków do zatoczki przed Dekadą każdy podróżny pokona. A może właśnie dlatego, że trzeba płacić za wjazd na dworzec zawieszono linię 12 i zawieszono niektóre kursy 9. Może ta nowa dyrekcja bardziej racjonalnie zadziała, oby.
wstydzić się trza za takich zastępców vicków21.07.2018, 20:32
Vicek opowiada pierdoły . To dla kogo utrzymuje MZK miasto? Dla ludzi czy dla tego by tylko nazywało się ,że jest. MZK ma służyć mieszkańcom i gościom niezależnie od tego czy się to opłaca , czy nie . Wiadomo ,że jest to działalność taka ,że ma być , bo dziś mieszkańcy są , a jutro ich może nie być , a linia ma istnieć . Opowiadanie bajeczek przez vicka , to czysta bzdura, ale takich wybitnych zastępców ma burmistrz Watycha .
wku....21.07.2018, 18:12
czy mozna kupic bilet w pociagu PKP z nowego do Zakopanego? jaki biletomat czy cos bo czekac w kolejce na dw Zakopane do kasy to mozna osiwiec ze złości!!!

Można. Następnym razem proszę sprawdzić na stronie przewoźnika. Moderator.
Slawek5821.07.2018, 15:27
Uzupełnienie. .....10 tez.....
Slawek5821.07.2018, 15:25
Ale problem????? Niech linia 2 wjeżdża i wyjeżdża z PKP. ......jak za mała częstotliwość to dodać 1 kurs......
DO MZK I RADNYCH21.07.2018, 12:43
MZK- kiedy będzie MOŻNA KUPIĆ BILETY ON-LINE SMARTFONY
com21.07.2018, 11:59
Przeciez zatoczka przy dworcu istnieje od lat.. tylko jest okupowana przez samochody nauki jazdy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl