24.08.2018, 15:23 | czytano: 3314

Nowotarski Budżet Obywatelski - maleje zainteresowanie inicjatywą

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Zaledwie 17 wniosków złożonych zostało w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019. - Do końca sierpnia wnioski podlegają analizie i opiniowaniu przez poszczególne wydziały Urzędu Miasta. Jeśli przejdą pomyślnie weryfikacje pod względem formalnym, do 3 września zostaną ogłoszone te, na które można będzie głosować - mówi Stanisława Szołtysek, sekretarz Miasta.
Dla przypomnienia, w ubiegłym roku mieszkańcy zaproponowali 35 pomysłów. W tym roku - 17. W dużej mierze powtarzają się wnioski z poprzednich edycji BO, takie jak spotkanie ewangelizacyjne "Jezus na lodowisku", turystyczny projekt "Chodźcie na Turbacz", kino pod chmurką, miejski festyn rodzinny, rozmieszczenie na terenie Nowego targu defibrylatorów, utworzenie miejsca dla właścicieli psów, gdzie mogliby wyprowadzać i bawić się ze swoimi pupilami.
Nowy pomysł dotyczy osób niepełnosprawnych. Projekt "Niewidomi, niepełnosprawni - nie gryzą" miałby być realizowany w szkołach.

W sumie w okręgu ogólnomiejskim zgłoszonych zostało 9 pomysłów. W okręgu lokalnym nr 1 pojawiła się jedna inicjatywa - modernizacja boiska przy ul. Klikuszówka, w okręgu nr 2 - trzy. Są to: dwa place zabaw dla dzieci oraz monitoring osiedla Na Skarpie, Topolowe i bloku przy ul. Kolejowej. Również trzy zadania zgłoszone zostały z okręgu nr 3. Tu mieszkańcy chcą mieć siłownię i altanę śmietnikową, a zgromadzeni wokół parafii pw. Św. Jana Pawła II zaproponowali upamiętnienie 40. rocznicy wizyty Papieża Polaka w Nowym Targu. Z kolei okręg nr 4 zgłosił jedna potrzebą, jaką jest remont nawierzchni ulic Podtatrzańskiej i Sikorskiego.

Po zweryfikowaniu zgłoszonych projektów, od 11 września można będzie oddać swój głos na poszczególne zadania. Głosowanie - poprzez papierowe formularze lub internetowe przez Internet potrwa do 1 października. Każdy mieszkaniec Miasta, który ukończył 16 lat będzie mógł wskazać jedno zadanie w okręgu ogólnomiejskim i jedno w swoim okręgu lokalnym, które jego zdaniem warte jest zrealizowania.

Martwić może niewielka - w porównaniu z poprzednimi edycjami - liczba zgłoszonych wniosków. Podobnie jak to, że spotkania informacyjne, poprzedzające zgłaszanie projektów cieszyły się znikomym zainteresowaniem mieszkańców.

s/
zobacz także
komentarze
ludzia28.08.2018, 08:31
@ ente pleciesz bzdury. Ludzie nie wykazują inicjatywy bo wiedzą jak Joanna z drużyną to potraktuje. Po swojemu.
marek27.08.2018, 21:10
Krzychu startuj! Bo jak nie ty to kto?
ente27.08.2018, 14:13
Narzekania na to a tamto w Nowym Targu od groma ale inicjatyw zero. W jawny sposób wyszło, że ludzie w tym mieście mają najwięcej do powiedzenia a najmniej do zrobienia. A szkoda, bo w prosty sposób można zrobić coś fajnego w sposób oddolny.
Staś26.08.2018, 16:36
A zróbcie tę kolejkę gondolowa,czy in a na Turbacz,wbrew woli twz ekologów,to każdy się dołoży,ale bez możliwości sprywatyzowania,odsprzedania
Biały26.08.2018, 15:57
Maleje zainteresowanie z kilku powodów:
Po pierwsze tegoroczna edycja budżetu nie była dostatecznie rozpromowana przez miasto. Jeszcze wakacyjny termin składania projektów - po prostu przeszło to bokiem, nie zauważone przez mieszkańców.
Po drugie - powinni radykalnie zmienić zasady - co to za przeproszeniem jest "Jezus na lodowisku"? Komu to służy? Przez jak długi czas? - Generalnie chodzi o to żeby jakiekolwiek imprezy czy wydarzenia nie mogły być finansowane z budżetu obywatelskiego, ponieważ zawsze służą tylko jednorazowo i wąskiej grupie osób - w przeciwieństwie np. do ławki na złączach Dunajca, która służy cały czas i każdemu, kto akurat przechodzi i zechce usiąść.
łatwa kasa26.08.2018, 12:40
@ja w spodenkach to hasaj sobie na tym pikniku w spodenkach za własną kasę. np. niech wprowadzą bilety, zapłacisz za pokazy i będzie uczciwie. Najlepiej żerować na budżecie obywatelskim , który jest narzędziem władzy a nie obywateli. Budżet obywatelski nowotarski to budżet kolegów, szkół i parafii i piknikowy.
ja w spodenkach25.08.2018, 18:42
@zły góral, rozumiem, że Ty byś wolał tą siłownię (czy co to tam jest), ale na przykład ja wolę piknik. Jak chcę się poruszać, to idę na basen, albo pochodzić z kijkami, czy na rower. Mam też do parku daleko, więc nie będę tam specjalnie jechac, żeby tam sobie poćwiczyć. Więc cóż, mów za siebie i nie obrażaj ludzi, bo nie każdy idzie na piknik żeby chlać piwsko. Jak ktoś lubi chlać, to mu zresztą do tego piknik niepotrzebny. Ja lubię piknik, bo fajnie się samoloty ogląda i tyle :-)
jabłko25.08.2018, 18:34
Moja znajoma zgłaszała swój projekt, ale tu nie widzę go wypisanego... Pewnie wybrali sobie te projekty, co im pasowały, a reszte odrzucono, bo "przecinka brakowało"...
k25.08.2018, 13:34
wcale mnie to nie dziwi.
zły góral25.08.2018, 10:53
Je@$Ć takie inicjatywy jak pieniądze idą na wsparcie imprez takich jak piknik lotniczy zamiast zrobić konkretne zaplecze do streetworkoutu w parku. Później się dziwić, że patologia się szerzy bo zamiast promować sport i rekreację, to promuje się chlanie piwska i biesiadę.
besala25.08.2018, 09:05
Jeżeli porówna się ideę i projekt Nowotarskiej Strefy Relaksu z tym, co zostało zmajstrowane przez Miasto, to trudno się dziwić, że mieszkańcy patrzą sceptycznie na budżet obywatelski. Może nadchodzące wybory pozwolą przywrócić sens tego ważnego i cennego projektu?
baciok@24.08.2018, 23:06
Te wszystkie budżety obywatelskie to pic na wodę. Według mnie to rozpraszanie srodków. Należałoby się zastanowić co jest priorytetem i na tych inwestycjach skupić wysiłek. Zrobić jedno a potem następne. A tak tu sie dziubnie , tam trochę, za chwile trzeba to poprawiać. I tak sie to kręci, każdy na tym zarobi.
Papa smerf24.08.2018, 22:37
dopóki jest Joanna to budżet jest nie obywatelski
Kowaniec24.08.2018, 20:23
Jak ma być małe zainteresowanie jak plac przy przedszkolu miał być dla wszystkich dzieci a nagle jest tylko dla przedszkolaków.A żeby sprawdzić stare projekty on-line to nie ma szans.
kogitator24.08.2018, 19:56
Maleje zainteresowanie bo społeczeństwo zorientowało się że to jest płytki chwyt PR.
Ula24.08.2018, 19:14
dziwią się że maleje - jak tu zwykły mieszkaniec ma konkurować ze szkołą lub cyklicznymi wydarzeniami. Poprawcie regulamin to znajdzie się więcej wniosków.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl