15.09.2018, 18:30 | czytano: 3485

Polska Spółka Gazownictwa rozpoczęła budowę gazociągu w Szczawnicy

Do końca 2022 roku mieszkańcy sześciu kolejnych gmin w województwie małopolskim zyskają dostęp do gazu ziemnego. Przybędzie tam w sumie 73 km sieci oraz dwie stacje gazowe.
PSG będąca spółką zależną Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. podłączy do sieci gazowej miasto i gminę Szczawnicę oraz gminy Słopnice, Kamienica, Łącko, Ochotnica Dolna i Krościenko nad Dunajcem.
Podczas konferencji prasowe w tej sprawie Maciej Woźniak, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. handlowych podkreślił, że podłączenie do sieci gazowej kolejnych polskich gmin oznacza dostęp do taniego i ekologicznego paliwa. – Wiemy, jak istotne jest to dla mieszkańców i przedsiębiorstw działających w tych rejonach i jak korzystne przełożenie będzie to miało na poprawę czystości powietrza w tych regionach, ale również na możliwości rozwoju lokalnych firm – podkreślił wiceprezes PGNiG SA.

Podczas szczegółowej prezentacji planowanych inwestycji Adam Węgrzyn, Członek Zarządu PSG powiedział, że działania Spółki to nie tylko likwidacja białych plam na mapie polskiego gazownictwa, ale również realna walka ze smogiem. – Dotyczy to zwłaszcza województwa małopolskiego, które jest jednym z najbardziej narażonych na zanieczyszczenia powietrza – dodał.

Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda podkreślił, jak istotna dla gminy jest ta inwestycja i podziękował wszystkim, którzy od początku przygotowywali projekt gazyfikacji i będą go realizować.

Całość prac została podzielona na trzy etapy. Pierwszy to budowa gazociągu wysokiego ciśnienia Słopnice – Zbludza oraz budowa dwóch stacji redukcyjno-pomiarowych wraz z nawanialnią gazu i kotłownią, a także zagospodarowaniem terenu stacji w miejscowości Zbludza. W tym etapie powstanie prawie 13,5 km sieci. W lipcu i sierpniu bieżącego roku PSG podpisała już umowy z wykonawcami sieci i stacji gazowych. Termin realizacji zadań przewidziano na koniec stycznia 2020 roku.

Etap drugi to budowa gazociągu średniego ciśnienia do granicy miasta Szczawnica o długości ponad 30 km oraz budowa sieci rozdzielczej wraz z przyłączami o długości ponad 17 km z terminem realizacji na koniec stycznia 2020 roku.
Etap trzeci to budowa sieci rozdzielczych średniego ciśnienia w miejscowościach Czerniec i Łącko w powiecie łąckim, Tylmanowej i Krościenku nad Dunajcem w powiecie nowotarskim oraz budowa pojedynczych odcinków sieci gazowej średniego ciśnienia w miejscowościach Zbludza, Kamienica i Zabrzeż. Łącznie przybędzie ponad 12 km sieci. Prace budowlano-montażowe rozpoczną się na początku 2020 roku, a ich zakończenie przewidziano na pierwszy kwartał 2022 roku.

Tak duży zakres inwestycji jest możliwy dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych. Planowany całkowity koszt realizacji projektu to niemal 69 mln zł.

Źródło: PSG, oprac. r/
zobacz także
komentarze
paweł K17.09.2018, 20:30
Ludziska jak najszybciej instalujcie gaz z rur, bo w najbliższej przyszłości cena węgla skoczy dwa razy. gaz będzie najlepszą alternatywą w porównaniu z tanim drzewem którego trzeba ładować co godzinę do pieca, a smog???????
ja16.09.2018, 22:24
Ile to będzie kosztować obywatela za dom jednorodzinny na rok?
kogitator16.09.2018, 21:03
@ Serwisant & Nadzieja:
Być może rozwlekle to napisałem, więc jeszcze raz: rząd norweski sprzedał swoje szyby gazowe na morzu północnym, bo w obliczu pojawienia się alternatyw, głównie energii solarnej, widzą że cena gazu poleci tak drastycznie w dół że sprzedaż wydobytego gazu nie pokryje kosztów wydobycia.
Są inne źródła opału gdzie nie trzeba wynosić popiołów, nie tylko gaz.
Hehe16.09.2018, 14:08
Do serwisant to teraz mnie pocieszyles
serwisant16.09.2018, 14:01
Do Hehe. Nie lękaj się, indywidualni mieszkańcy będą ogrzewać być może za 15 lat gazem. Zdążysz jeszcze raz piec wymienić, wszystko jest teraz na 5 lat z gwarancją.
Hehe16.09.2018, 11:20
Hehe teraz na gaz jak ja pięć na pelet kupiłem za 15k
nadzieja16.09.2018, 08:58
Każde ogrzewanie kosztuje no chyba że ktoś pali śmieciami co jest karygodne. Jeżeli będzie gaz to będzie kosztowało ale będzie wygoda. Koniec z noszeniem węgla,rąbaniem drewna i wynoszeniem popiołów.
kogitator15.09.2018, 22:32
Przed rozpoczęciem tej inwestycji rząd powinien dać mieszkańcom gwarancję że docelowo cena gazu nie przekroczy nigdy ceny innych środków opałowych, że będzie się tym mieszkańcom kalkulowało używać gaz. Rząd odgórnie może i powinien to zagwarantować, wpisać w umowę. Przecież tak naprawdę to te firmy gazownicze są w wielkiej panice od czasu gdy realnie zaczęły wyglądać plany związane z pozyskaniem energii geotermalnej i słonecznej. W zeszłym roku Norwedzy, czyli gigant gazowy, sprzedali swoje złoża na morzu północnym, ponieważ rząd norweski uznał że za parę lat eksploatacja tych złóż będzie na tyle dużo mniej opłacalna że same koszty tej eksploatacji przekroczą cenę uzyskiwanego gazu (inne nowe źródła energii stworzą konkurencję i w ten sposób obniżą cenę gazu, trzeba wiedzieć że gaz to nie ropa, która jest surowcem do produkcji polimerów, plastyków itd.). Firmy gazowe są w panice i teraz znaleźli jelenia, który wybawia ich i jeszcze prezentuje to jako swój wielki sukces.
obserwator15.09.2018, 22:18
Zbudują gazociąg jak powstanie powiat łącki
Anty anty15.09.2018, 22:10
Gaźnik nic nie wiesz to Niezgoda jeździł do Piechocinskiego i Wachowskiego. To właśnie lans na łopacie robi sobie Hamerski i Paluchowa a nic w tej sprawie nie zrobili najpierw się dowiedz a potem komentuj
Gaźnik15.09.2018, 21:39
Niezgoda znowu sobie przypisuje cudzą robotę
gaz to gaz15.09.2018, 20:35
Dobrze ze minister Piechociński wpisał to zadanie do dofinansowania w 2015 r. po wizycie samorządowców i następcy obecnej dobrej zmiany nie wykreślili zadania.
Gaz jest potrzebny i będzie zachęta do uzywania, bo juz nikomu nie chce się jechać do lasu po drewno.
Słowacy - za górką - już mają od 2000 roku gaz.
logik15.09.2018, 18:55
Zbudują gazociąg podobnie jak kanalizację i ustalą astronomiczne ceny gazu nierealne dla mieszkańców .Wielu moich znajomych demontuje piece na gaz bo nie stać ich na opłaty..
Zobacz pełną wersję podhale24.pl