18.10.2018, 09:53 | czytano: 5476

Burmistrz Rabki-Zdroju na łamach ogólnopolskich mediów: "PiS chroni skazaną kandydatkę na burmistrza"

Arch. Podhale24.pl
Wojewoda łódzki wezwał prezydent Łodzi Hannę Zdanowską do odejścia ze stanowiska. Powód? Prawomocny wyrok za poświadczenie nieprawdy. "W niemal identycznej sprawie, dotyczącej burmistrz Rabki-Zdroju Ewy Przybyło, przez rok wojewoda nie kiwnął nawet placem. Czy powodem jest fakt, że Przybyło, choć niepartyjna, sympatyzuje z PiS?" - pisze dziennik "Rzeczpospolita".
Przypomnijmy, iż w listopadzie ub. r. burmistrz Rabki-Zdroju została skazana przez Sąd Okręgowy w Nowym Sączu na 6 tysięcy złotych grzywny. Sąd prawomocnym wyrokiem uznał ją winną niedopełnienia obowiązków służbowych oraz niezgodnego z prawem nieudostępnienia informacji publicznej.
Chodzi o spór burmistrz z grupą mieszkańców związanych z jej opozycją. Sprawy dotyczą okresu 2010-2012 rokiem. Skonfliktowani z burmistrz mieszkańcy złożyli wówczas kilkanaście skarg, które za pośrednictwem Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju, miały trafić do sądu administracyjnego. Skarżyli się oni, że miasto nie udostępnia im informacji związanych z zagospodarowaniem przestrzennym. Ale nie trafiały. Mieszkańcy twierdzą, że było to celowe działanie mające uniemożliwić i walkę o swoje prawa.

W rozmowie z "Rz" sędzia Bogdan Kijak, rzecznik ds. karnych w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu, mówi, że zatarcie skazania następuje po roku od zapłacenia grzywny, dlatego formalnie Ewa Przybyło wciąż jest osobą skazaną.

Hanna Zdanowska została skazana za poświadczenia nieprawdy w banku m.in. w akcie notarialnym sprzedaży mieszkania. Czyli, formalnie rzecz biorąc, identycznie jak rabczańska burmistrz ma na koncie prawomocny wyrok za przestępstwo umyślne. Jednak w Łodzi, wojewoda łódzki Zbigniew Rau domaga się od prezydent Zdanowskiej ustąpienia ze stanowiska. - Mogę z całą stanowczością stwierdzić, iż osoba taka w polskim porządku prawnym nie może w sposób trwały być wójtem, burmistrzem czy prezydentem miasta - poinformował. - Ustawodawca nie pozostawia żadnych wątpliwości, że tak właśnie nie jest – chociażby w ustawie o pracownikach samorządowych. A zatem, gdyby nie fakt, iż kadencja Pani Hanny Zdanowskiej jako Prezydenta Miasta Łodzi dobiega końca, naturalnie wszcząłbym postępowanie zmierzające do wygaszenia jej mandatu. Jedynie dlatego, iż właśnie ze względu na koniec kadencji postępowanie takie nie mogłoby zostać ukończone, zaniechałem takiego kroku.

Rzeczniczka wojewody małopolskiego powiedziała w rozmowie z gazetą, że do organu nie wpłynęło żadne oficjalne pismo informujące o skazaniu Ewy Przybyło prawomocnym wyrokiem. Z tego też powodu nie została wszczęta żadna procedura. Teraz, jak zapewnia, podjęte zostaną czynności wyjaśniające w tej sprawie, ale dopiero po wyborach.
Sprawa nie jest jednak jednoznaczna, bowiem według ustawy o pracownikach samorządowych osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne nie mogą pełnić funkcji w samorządzie, ale z kolei kodeks wyborczy mówi co innego.

Do sprawy odnoszą się już pierwsi politycy Prawa i Sprawiedliwości. "Jeśli została skazana, to sprawa jest jasna. Nie miałem tej wiedzy. Zobaczymy jaki jest stan prawny. To, co możemy przeczytać, nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Sprawdzę tę sprawę" - powiedział w TVN24 Jacek Sasin, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

oprac. r/ Rzeczpospolita.pl, onet.pl, tvn24.pl
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Konrad Górski19.10.2018, 17:43
Wyrokiem z dnia 3 października 2018 roku sygn. akt II K 560/17 Sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Targu Tomasz Bigoszewski ostatecznie uznał oskarżoną Ewę Przybyło winną niezgodnego z prawem nieudostępnienia pokrzywdzonej informacji publicznej czyli o przestępstwo z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Burmistrz Ewa Przybyło za to przestępstwo została skazana na grzywnę w wysokości 150 stawek dziennych po 50 zł każda = 7 500 PLN, koszty sądowe w wysokości 800 PLN oraz koszty zastępstwa procesowego w wysokości 6561 PLN. Wyrok jest nieprawomocny a burmistrz już zapowiedziała złożenie apelacji. 
Konrad Górski19.10.2018, 14:34
" ? Sąd utrzymał w całości wyrok pierwszej instancji ? mówi ?Rzeczpospolitej" sędzia Bogdan Kijak, rzecznik ds. karnych w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu. Jak podkreśla, zatarcie skazania następuje po roku od zapłacenia grzywny. A więc Przybyło jest nadal osobą skazaną." Wyrok SOwNS zapadł w dniu 14.11.2017r. He, he, a pierwszy termin w SOwNS był w październiku 2017r. Ale pełnomocnik Ewy Przybyło wniósł o wyłączenie ze składu orzekającego chyba m.in właśnie SSO Bogdana Kijaka. Nazwisko jest mniej ważne bo właśnie ten wniosek obrony odwlókł w czasie uprawomocnienie/spowodował teraz, że Ewa Przybyło jest wciąż skazana z art. 231 kodeksu karnego (gdyby zgodziła się na pierwszy skład sędziowski mogłaby już teraz mieć to formalne zatarcie).
Konrad Górski19.10.2018, 14:20
Na miejscu pozostałych 2 kandydatów na burmistrza tj. L.Ś. i R.H. odwołałbym albo przesunął w czasie swoje piątkowe spotkania (nie jest sztuką przekonywać przekonanych na swoich spotkaniach) i przyszedł na spotkanie Ewy Przybyło w teatrzyku "Rabcio" na 18-tą. Kandydaci powinni zorganizować tam wspólną debatę pt. "Ile jeszcze wyroków karnych musi zapaść aby Ewa Przybyło zrezygnowała z kandydowania" ;-). Bo kiedy E.P. zostanie wybrana to nie wierzę w jej odwołanie (wprowadzenie komisarza) skoro kodeks wyborczy pozwala z takim wyrokiem na kandydowanie. Cała zadyma wokół H. Zdanowskiej (która wg sondaży ma 70% w I turze) obliczona jest na obniżenie frekwencji i to, że ludzie po takim medialnym ataku jej po prostu nie wybiorą. Więc zróbcie też tu w Rabce kampanię pt. jak wyżej aby obniżyć ilość głosujących na Ewę Przybyło. Eh, pomarzyć można :-(. Z obserwacji kampanii to zarówno R.H. i L.Ś. przyjęli pozycje i ryzykują, że KULTURALNIE przegrają z E.P. co wczoraj na spotkaniu z L.Ś. kandydatowi komunikowałem. Skoro nie chcecie atakować to przynajmniej podawajcie bez zawstydzenia te informacje, które są faktami! 
Konrad Górski18.10.2018, 22:09
Zwracam uwagę na pewien szczegół, który poniżej w komentarzu zacytowałem z Dziennika Łódzkiego. Otóż mandat Hanny Zdanowskiej Wojewoda Łódzki według KWW H. Zdanowskiej może wygasić już w piątek 19.10.2018 r. W art. w Rzeczpospolitej https://www.... Wojewoda temu zaprzecza: "We środę wojewoda łódzki wydał oświadczenie w sprawie Zdanowskiej. ? Stwierdzam z całą stanowczością, iż osoba taka nie może w sposób trwały być wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta ? powiedział Rau, powołując się ?na wiele opinii prawnych". Stwierdził też że powinien wygasić mandat Hannie Zdanowskiej, ale tego nie zrobi, bo byłoby to nieskuteczne ? kadencja samorządów kończy się 15 listopada, a Zdanowska na pewno odwołałaby się do sądu. ? Siły państwa robią wszystko, by powiedzieć ludziom, by nie głosowali na nią ? mówi współpracownik prezydent Łodzi. Wszystko wskazuje na to, że jeśli Zdanowska wygra wybory, wojewoda Rau wygasi jej mandat." "Siły państwa" obudziły się w takiej aglomeracji jak Łódź chcąc "wygrillować" przeciwnika politycznego. A w Krakowie wojewoda nie czyta gazet choć dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru - Mirosław Chrapusta publicznie oświadczał, że kandydowanie Ewy Przybyło jest niezagrożone prawnie bo nie została skazana na więzienie nawet w zawieszeniu tylko na grzywnę. I to jest polityka i przykład na jej wpływy na egzekwowanie zapisów prawa. Skoro mandat nie może być wygaszony przed wyborami to nawet jeśli Ewa Przybyło wygrywając wybory będzie niedopuszczona do sprawowania funkcji burmistrz z uwagi "załapania się" na ten ruszt "grillujący" H. Zdanowską to pozostaną w Radzie jej kandydaci, ci którzy zostaną wybrani. I co z NIMI?? Jeśli przegra to też swoich radnych wprowadzi. Na logikę wybory powinny być powtórzone w 100% !!!
Konrad Górski18.10.2018, 22:08
@ mieszkaniec Rabki 15.10.2018 11:33 spod artykułu: http://gorce24.pl/informacje/10827/Urzad_burmistrz_chwali_sie_inwestycjami_zdjecia#info Możesz sam sobie spróbować odpowiedzieć. Wojewodą łódzkim jest Zbigniew Rau, bezpartyjny ale z rekomendacji PiS. W 2005 był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Wojewodą małopolskim jest Piotr Ćwik. Wiki: "polski polityk, katecheta i samorządowiec. ...Dwukrotnie bez powodzenia ubiegał się o urząd burmistrza (Skawiny)... W 2005 roku wstąpił do PiS..." Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi jest z PO. Ewa Przybyło była czy dalej jest asystentką społeczną promotora jej kandydatury na burmistrza w 2006 roku - posła E. Siarki wtedy z PiS teraz z SP. I w tym tkwi różnica i SĘK! Cytat: "Dochodzą nas sygnały, że wojewoda łódzki Zbigniew Rau otrzymał polecenie z Warszawy i w piątek o godz. 10 ma ogłosić wygaszenie mandatu Prezydent Zdanowskiej. To działania obliczone na obniżenie frekwencji wyborczej" - informuje radny Bartosz Domaszewicz (PO) z KWW Hanny Zdanowskiej. Wygaszenie mandatu prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej (PO) przed ponad tygodniem zapowiadał minister Jacek Sasin (PiS), choć stwierdził, że stanie się to wtedy, jeśli wygra wybory. Według radnego Bartosza Domaszewicza (PO) nastąpi to jednak jeszcze przed wyborami, bo w najbliższy piątek, radny podaje nawet konkretny czas - godz. 10."  
https://...
Obserwator18.10.2018, 21:29
do @ciekawski, poczytaj trochę ustaw , nie zaszkodzi. Skazana prawomocnym wyrokiem i jeszcze pełni urząd? Polska to dziwna kraina.
mieszkaniec18.10.2018, 19:41
Do miastowy, o ile w ogóle można stopniować fakt skazania to się z Tobą nie zgadzam. P. Zdanowska złamała prawo w sprawie publicznej, a P. Przybyło w sprawie publicznej, broniła dostępu obywatelom do tego co jest jawne, a ukrywanie informacji publicznych to ukrywanie korupcji, nepotyzmu, rozrzutności itp. w zależności od sytuacji. Zasadą życia publicznego jest jawność, a to co ma podlegać ochronie jest chronione przepisami. Pamiętaj, Obywatel jest suwerenem, a ona ma wobec niego powinności.
aktywista18.10.2018, 18:18
Jaka buta bije z wypowiedzi ""z całym szacunkiem, pan wojewoda nie ma żadnych podstaw prawnych żeby pozbawić mnie mandatu tak jak wojewoda łódzki nie ma prawa dymisjonować prezydent Hanny Zdanowskiej ? podsumowuje rabczańska burmistrz." Poucza Wojewodę tak jak sędzinę ją skazującą. Prawo niezależnie od sympatii powinno być respektowane. Fatalnie wygląda nadzór ze strony wojewody, a może ktoś próbował ukręcić sprawie łeb.
mieszkanka18.10.2018, 17:16
Przyjdzie Hajdylo i wszystko będzie super.Nie będzie smogu ,dostaniemy piece, śmieci nam obniży, a Rabka będzie mlekiem i miodem płynąca.
do ciekawki18.10.2018, 16:42
Ciekawski ty nam tu nie pier............. wyrok był wcześniej a RODO to świeża sprawa.
Renia18.10.2018, 15:43
Pani Przybyło kandyduje na burmistrza po raz czwarty. Ma hasło wyborcze: Wiedza, odwaga, skuteczność! Smaczku dodaje fakt, że w sprawie w której została skazana M. Wasserman ( kandydatka PiS na prezydenta Krakowa) była jej adwokatką, a gdy została posłanką - kancelaria. Przybyło była społeczną asystentką posła Siarki (dawniej PiS teraz Solidarna Polska), jak mówią ludzie w Rabce, radcą prawnym w urzędzie jest była asystentka posła Z. Ziobry (dawniej PiS teraz Solidarna Polska) obecnie ministra sprawiedliości. Przez lata pani Przybyło niektórych mieszkańców traktowała z wyższością, może wreszcie skończy się jej działalność w Rabce i odejdzie w niesławie z przestrzeni publicznej. Dużo tych powiązań pani Przybyło z PiSem i Solidarną Polską.
Mieszkaniec18.10.2018, 15:40
12 lat rządów tej Pani- 12 lat... to kawał naszego życia, i zadam tu pytanie czy przez te 12 lat poprawiła się jakość życia w naszym mieście zwłaszcza w porównaniu z innymi sąsiednimi miastami, gminami???
Czy pracujecie w Rabce, czy w przerażającej większości poza nią??
Dlaczego większość moich przedsiębiorczych znajomych prowadzi swoje interesy np. w Nowym Targu, Krakowie czy Zakopanem??
Czy ta Pani w jakikolwiek sposób przyczyniła się do rozwoju Rabki tak aby nasze dzieci w przyszłości znalazły tutaj dobrą pracę czy możliwości rozwoju prywatnego biznesu??
Na te i inne pytania niechaj każdy sobie odpowie i odpowiednio zagłosuje.
Ostatnich 12 LAT to czas kiedy Rabka się ZWIJAŁA i podupadała coraz bardziej.
Nadszedł już czas aby pootwierać okna, wpuścić trochę świeżego powietrza i przewietrzyć "zatęchłą ruderę" jaką jest Rabczański UM.
piotrek18.10.2018, 14:08
ewa , a od czego jest Andrzej do którego tak słodko uśmiechałaś się na memoriale Marii K. niech cię ułaskawi i po sprawie ...
mieszkanka18.10.2018, 13:26
''Gwiazda'' rabczańska nie ma korzeni pisowskich.Ona się tylko przyklejała do tych co byli na ''fali''.Nie zawsze władze partii wiedzą co się dzieje w mniejszych miejscowościach ,więc nie reagują.Dobrze,że dotarło to do Wa-wy.Jest jedna różnica między PO a PIS-em ,ci pierwsi nigdy swoich złodzieji nie usuwają tylko ich tłumaczą i uniewinniają,natomiast PIS od razu ich usuwa.Mnie się tylko nie podoba,że posłanka ze Spisza i poseł Siarka nie reagowali,przecież musieli wiedzieć.A jak nie wiedzieli co się dzieje na ich podwórku ,to niech odejdą w niebyt honorowo.
koza18.10.2018, 13:17
Dla mnie od dawna jest niewiarygodna i nieskuteczna. Od tematu smogu po wymianę pieców.
dziadek18.10.2018, 12:24
@sąsiadko z gorczańskiej - coś się Pani pomieszało. bo Pani przybyło to 100% PiS....a propos Hanki Zdanowskiej, to niech pisowcy spuszczą kurtynę nad tą sprawą, bo tu takie króliki z kapelusza wyskakują...
miastowy18.10.2018, 11:55
Nie popieram tej Pani, ale trzeba rozróżnić dwa wyroki, niedopełnienie obowiązków ma się nijak do świadomego poświadczenia nieprawdy :(
nie ślepy18.10.2018, 11:46
Co to ma oznaczać: "sympatyzuje z PiS ?". Proszę nie szerzyć kłamstw insynuując coś i sugerując! Inteligentni inaczej zaraz POwiedzą, że jest z PiS!
ciekawski18.10.2018, 11:38
Sąd ukarał Burmistrz bo nie chciała podać danych (informacji publicznej) , o właścicielach działek a gdyby je podała to sąd by ją skazał za udostępnienie danych, które teraz chroni RODO. Więc teraz sami sobie oceńcie czy słusznie została skazana, za to że broniła dostępu do danych o was - właścicielach nieruchomości.
anonim18.10.2018, 11:18
Drodzy mieszkańcy Rabki, niestety ale tak działa magia PIS-U i dobrej zmiany. Ale ciesze się za tych kilka głosów świadomych obywateli. Obawiam się, że jeśli jest to prawda i ma poparcie pis-u ludzie będą w dniu wyboru walić ślepo drzwiami i oknami głosując za Ewką.Wiem to po doświadczeniach z Orawy, nadzieja tylko w młodszym pokoleniu, bardziej świadomym i krytycznym. Pozdrawiam-mieszkaniec Orawy
oj tam oj tam18.10.2018, 11:04
to wcale nie jest jakiś precedens
przecież w Nowym Targu nie odpowiada się na pisma miesiącami
bul18.10.2018, 10:59
odczepcie się od Pani Burmistz , jej sie to satnowisko poprostu należy ( jak szydłowej premia)
k18.10.2018, 10:58
siarka tez o niczym nie wiedział i nie znalazł potrzeby do wszczęcia jakiegokolwiek postępowania odnośnie wyroku pani burmistrz??????
Loco18.10.2018, 10:45
A ja uważam, że w przypadku Zdanowskiej w Łodzi, idzie o przejęcie władzy przez PiS. W końcu wielkie miasta, w których większość to ludzie rozumni, to miejsca w których PIS tradycyjnie przegrywała z kretesem. I tak jest w tym przypadku, gdzie Zdanowska ma ponad 70% poparcia, a Buda z PIS ledwie kilkanaście procent.
Pytanie zasadnicze, czy w sytuacji kiedy mamy dwie regulacje prawne stanowiące przeciwnie, rządzące PiS - to PiS które ułaskawiło skazanego, ale swojego Mariusza Kamińskiego, ministra koordynatora służb specjalnych - ma moralne prawo wybrać dowolnie i arbitralnie akurat ten przepis, który zakazuje osobie karanej objęcia funkcji publicznej.
Dlatego uważam, że to wyborcy powinni decydować, a nie władze centralne, czy chcą żeby pani burmistrz rządziła dalej, czy nie.
PiSowskie łapy precz od samorządów!
prcio18.10.2018, 10:14
I gdyby nie wolna prasa to by człowiek o takich rzeczach nie wiedział. Oczywiście ktoś zaraz napisze, że są niepolskie itp. itd. Niech będą nawet z San Escobar, ale niech piszą o takich sprawach, wychwytują, porównują i ośmieszają tak jak w tym przypadku 2 podejścia do podobnej sprawy.
koza18.10.2018, 10:13
Kilkakrotnie ten temat byl poruszany w komentarzach i tajemnicy z wyroku nie było żadnej. Co Sasin ma do tego? PALUCH o wszystkim wiedziała i powinna zareagować skoro jest taka /prawa i sprawiedliwa/
sąsiadka z gorczańskiej18.10.2018, 10:01
Przybyło zawsze była z PO, Tak jak jej cała rada z przewodniczącą na czele. Dziwię się, że do tej pory nikt nie podjął konkretnych działań w tym zakresie. Jest karana i nie powinna być dopuszczona do kandydowania. Gdzie Komisje Wyborcze, powiatowe, wojewódzkie. Mam nadzieję, że rabczanie właściwą podejmą decyzję w zbliżających się wyborach.
Macie PiS, kłamstwa, obłuda, fałsz oczywiście w podstawowych organizacjach, szczególnie na podhalu.
ol18.10.2018, 09:59
Wstyd dla mieszkańców Rabki ale większy wstyd dla tych co chcieli ją przepchnąć a z nas zrobić głupków.Ma jeszcze czas aby pozbierać swoje banery i usunąć się w cień.A co na to poseł Siarka,też nie wiedział?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl