08.01.2019, 10:46 | czytano: 3262

Discovery Channel w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu

Fot. Muzeum Podhalańskie
Sale ekspozycyjne Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu przez jeden dzień były plenerem filmu dokumentalnego realizowanego przez Kanał Discovery Channel. W Nowym Targu i szerzej na Podhalu realizowany był bowiem kolejny odcinek cyklu historycznego „Tropicielki rodzinnych historii”.
Cykl porusza barwne historie ludzi, którzy postanowili poznać kim byli ich przodkowie. Pomagają im w tym Karolina i Kinga - historyczki i genealożki oraz tytułowe "Tropicielki".
Odcinek realizowany w Nowym Targu poświęcony był poszukiwaniu przodków Polaka mieszkającego na stałe w USA, a pochodzącego ze Starego Bystrego na Podhalu. W filmie obok wątku rodzinnego poruszone został m.in. kwestie związane z emigracją zarobkową górali na przełomie XIX i XX wieku, głównie do Stanów Zjednoczonych i Kanady. O przyczynach jakie leżały u podstaw niejednokrotnie dramatycznych decyzji opuszczenia ojcowizny ale również skutkach społecznych wyjazdu za przysłowiowym chlebem, opowiadał Robert Kowalski, kierownik Muzeum Podhalańskiego.

Nie po raz pierwszy Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu uczestniczy w produkcji filmów dokumentalnych, realizowanych przez m.in. TVP Historia, Kanał Discovery czy TVN Historia.

Źródło: Muzeum Podhalańskie, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Oskar(d) murowany!11.01.2019, 20:50
To teraz czekamy na Oskar(d) w kategorii: rola pierwszoplanowa dla celebryty Kowalskiego.
nowotarski09.01.2019, 07:57
No i teraz cały świat do nas przyjedzie. Wystarczy tylko odśnieżyć drogi, chodniki, przejścia, wywieźć śnieg i przedmuchać jakoś smog, bo dla turystów może to być kontakt ze śmiercią. Taka atrakcja gratis dla szukających ekstremalnych wrażeń.
qwerty08.01.2019, 22:31
Czyli pierwsi zwiedzający :)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl