04.02.2019, 21:28 | czytano: 6526

Problemy Miasta: śmieci, zalegający śnieg, oznakowanie ulic, brak latarni i pluskwy

zdj. Michał Adamowski
Tak pokrótce zdefiniowali dziś problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy Miasta - radni. W interpelacjach najczęściej pojawiał się problem związany z zimą, czyli zalegający śnieg, fatalny stan chodników, przystanków autobusowych, zniszczone przez pługi progi przy al. Solidarności, ale także śmieci wysypujące się z kontenerów.
Na kłopoty kierowców wskazał Andrzej Swałtek. - Rejon ulicy Krzywej i Orkana. Tam samochody stoją na chodniku, autobus MZK nie ma jak przejechać. Apeluję o postawienie tam słupków. Ja sobie tego nie wymyślam. Koło piekarni Trzcińskiego jest wąsko, a jeszcze na chodnikach samochody tam stoją. Proszę o uporządkowanie tego nie pierwszy raz, ale jakoś pan naczelnik tego nie słucha - irytował się radny.
- Jeżeli uważa pan, że ja źle pracuję, że ignoruję pańskie zalecenia - to ja jestem pracownikiem burmistrza i jemu proszę to zgłosić - odparł Marian Twaróg z Referatu do spraw Drogownictwa i Transportu. - A co do słupków, to były dyskusje czy te słupki są tam potrzebne. Istnieje niebezpieczeństwo, że w razie zamontowania słupków i opadów śniegi takich, jak w tym roku - to autobus tamtędy już w ogóle nie przejedzie - dodał urzędnik.

- Ja nie jestem pana przełożonym i nie oceniam pana kompetencji, od tego jest burmistrz. Ja tylko zgłaszam problem związany z ul. Harcerską. To nie jest mój wymysł. Wszyscy dyspozytorzy MZK to powiedzą. To jest denerwująca sytuacja, nawet już doszło tam do szarpaniny. Tak nie może być, że nie ma drożności. Dawniej jak była Straż Miejska, to przyjeżdżała, a teraz jak się dzwoni na Policję to jej nie ma i jest tylko czekanie - podsumował wątek Andrzej Swałtek i poruszył kolejne tematy. Wśród nich brak przystanku MZK przy Szkole Podstawowej nr 5 ("nie ma przystanku, a dzieci tam są podwożone i tam wysiadają, trzeba to unormować") oraz problem niewywożonych śmieci.

- Sprawa jest karygodna i niedopuszczalna. Sytuacja z początku roku, gdy po Bożym Narodzeniu nie były wywożone śmieci przez 3 tygodnie. Śmieci wysypujące się poza boksy, walające się po osiedlach. Nadszarpnęło to cierpliwość mieszkańców na przykład na osiedlu Suskiego i Kopernika. Były interwencje telefoniczne, byłem też osobiście u naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska. Podnieśliśmy stawkę za wywóz śmieci, ludzie są bardzo zdenerwowani, a tak nie powinno być. Teraz sytuacja się poprawiła i śmieci są na bieżąco wywożone. Ale proponuję, by pozwolić śmieciarkom wjazd na osiedle od strony Kopernika. Tam jest znak ograniczenia wjazdu dla pojazdów do 2,5 tony. Proponuję dać tabliczkę, że zakaz nie dotyczy pojazdów służb komunalnych - podsumował radny Swałtek.

Lesław Mikołajski przypomniał, że "12 lat trwają próby rozwiązania przez miasto i powiat węzła gordyjskiego, jakim jest skrzyżowanie św. Anny i Grela". - Na jakim etapie są wspólne prace projektowe? Nie ma dnia, żeby o to nie pytali mieszkańcy. Mam nadzieję, że tym razem sprawa ta zostanie pozytywnie załatwiona - dodał radny, który poprosił o pisemną odpowiedź burmistrza na swoje pytanie.

- Kiedy usunięty zostanie lód z chodników przy ulicy Ludźmierskiej i Ceramicznej - pytał Leszek Pustówka. Ewa Garbacz prosiła o wywiezienie śniegu z Nadmłnówki. - Tak jest tak wąsko, że jak się auta mijają, to nie ma się jak schować. Tak samo jest na ulicy Kasprowicza - tłumaczyła.

Szymon Fatla proponował zmianę organizacji ruchu na północnym krańcu ul. Wojska Polskiego, wprowadzenie zakazu wjazdu na parking samochodów "nauki jazdy", które stwarzają tam zagrożenie dla ruchu i utrudniają innym kierowcom manerwowanie na małym i słabo widocznym z ulicy placyku. - Kolejna sprawa to chodnik na ul. Powstańców Śląskich. Od pierwszych, grudniowych opadów śniegu chodnik wzdłuż płotu MPEC nie był ani raz odśnieżany. Jest tam jedynie przedeptane przejście. To problem dla mieszkańców, a przecież MPEC to jednostka miejska - zauważył.

Na część pytań o utrzymanie chodników i dróg, a także o naprawienie dziury w jezdni na osiedlu Bór - inżynier Twaróg odpowiadał, że "rozeznana zostanie kwestia własności nieruchomości i po weryfikacji zostanie to zrobione".

Danuta Sokół w imieniu mieszkańców prosiła o znak zakazu "zatrzymywania się i postoju" na odcinku od hotelu do Szkoły Podstawowej nr 6. - Tam stoją samochody po obu stronach jezdni i jest problem wyjazdu z osiedla Na Skarpie. Ulica jest tak wąska, że kierowcy wahadłowo muszą się poruszać - mówił radna.
- Ile kosztowały progi założone na ul. Solidarności, które zostały zniszczone w trakcie odśnieżania? Mieszkańcy zgłaszali swoje wątpliwości co do ich trwałości już na etapie ich montowania - zauważył radna prezentując zdjęcia. Jedno z nich - poniżej.


Ewa Pawlikowska zawnioskowała także o przeprowadzenie dezynsekcji w budynku socjalnym na Borze, bowiem pojawiły sie tam pluskwy.

O oświetlenie parkingu przy ul. Sikorskiego i Podtatrzańskiej apelował Marek Mozdyniewicz. Radny zadał też pytanie o możliwość postawienia gabloty na książki (wzorem tej w Strefie Relaksu) na Miasteczku Komunikacyjnym i w Parku Miejskim.

Z kolei Marek Fryźlewicz zadał pytanie o przyszłość obiektów i terenu byłego Prewentorium PKP na Kowańcu. - Na jakim etapie jest ta spawa? Czy zostały już podjęte rozmowy z nowym marszałkiem i zarządem województwa, czyli właścicielami obiektów? Jest to bardzo ważna sprawa, aby te - od kilku juz lat stojące puste i niszczejące obiekty zaczęły ponownie "żyć" i służyć mieszkańcom Miasta i Podhala dla celów lecznictwa, rehabilitacji i pomocy dla seniorów i osób niepełnosprawnych - argumentował radny Fryźlewicz. Na swoje pytanie otrzyma od burmistrza pisemną odpowiedź.

- Za służby miejskie, przepraszam. Robiono ile się da. Jeśli chodzi o wywózkę śniegu, to od 7 stycznia do 2 lutego wywóz śniegu plus utrzymanie chodników kosztowało Miasto 368 tys złotych. Można dywagować, czy to dużo, czy mało, ale jakieś konkretne dwa zadania mogłyby być za to zrobione, a nie będą. Ale te pieniądze przecież też poszły na ważny cel . Dziękuję osobom, które w czynie społcznym współpracowały ze służbami w duchu poszanowania i wyrozumiałości. Jak będzie współpraca to wiele da się zrobić - dodał wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek.

Dzisiejsza sesja na wniosek radnego Fryźlewicza zakończyła się minutą ciszy, ku uczczeniu pamięci jak mówił wnioskodawca "wybitnego samorządowca, jakim był tragicznie zmarły prezydent Gdańska Paweł Adamowicz".

s/
zobacz także
komentarze
stanis10.02.2019, 16:35
Pluskwy, larwy pluskiew (nimfy), skóry (wylinki) i jaja pluskiew. Samica składa od 2 do 3 jaj dziennie (400-500 jaj w ciągu życia). W przy sprzyjających warunkach egzystencji (pożywienie, temperatura) żyją ponad 300 dni. Przy spadku temperatury do 16 i mniej st. C. potrafią wprowadzić się w stan długiej hibernacji.
Nie lubią brudu. Preferują czystość i czyste powierzchnie do poruszania się. Para haczyków na końcu odnóża nie pomaga przy przejściu po warstwie luźnego brudu. Sprawdza się doskonale na pionowych i odwróconych powierzchniach gdzie nie gromadzi się kurz.
Opanowały cały budynek socjalny przy ul. Ludźmierskiej, co na to władze miasta, MOPS, Sanepid i ZGM w Nowym Targu. Czekają, aż petenci przyniosą pluskwy na odzieży do biur, a urzędnicy przeniosą je do własnych domów i może wtedy zauważą problem.
to on10.02.2019, 05:12
Panie MARKU F.Pan już się do polityki nie nadaje czas odejść
takitam.08.02.2019, 22:26
do mery - a na krzywej kolo mok-u jest jakis problem z przejazdem, nie wydaje mi sie, wiec nie o tym odcinku pisalem. na orkana tez zadna linia nie jezdzi. no, chyba ze pan szofer tam mieszka. dysortografia...
moim_zdaniem08.02.2019, 20:10
Rynek ma smog a peryferie zas...ane chodniki a ścieżka ''do kładki na Dunajcu'' jest psim kiblem! Tak obs ''ana, że to do tv się nadaje. Ale właściciele psów twierdzą jak zwykle ''ja po swoim sprzątam''! Tylko skąd to g..no co pół metra? Trzeba by tam chyba kamery zamontować i karać grzywną. Kasa miasta by się wzbogaciła jakby tam zamontować taki guf no radar ;)
gazda08.02.2019, 14:36
jak się komuś nie podoba życie w NT, proponuje opuścić to miasto,albo założyć koszulkę konstytucja.
Ewa07.02.2019, 19:36
Pani Burmistrzu!
Nie sztuka jest sie chwalic tym co sie "ala" zrobilo!
Sztuka jest przyznac sie do tego ze z niczym Pan sobie jako Burmistrz nieradzi!
Wstyd zeby w Nowym Targu co roku Pana zima zaskakiwala,zeby poczatkiem zimy niemiec firmy na wywoz sniegu!
Wstyd zeby mieszkancom zwracac uwage zeby usuwali sople a w samym Rynku na budynkach miasta sople wisialy!
Wstyd olewac swojich wyborcow!
Wstyd zeby kazdy mieszkaniec sie upominal o wywozke smieci!
Rabczanin07.02.2019, 15:05
Pluskwy,których jest coraz więcej najprawdopodobniej przyjeżdzają z uzywanymi ubraniami,które są sprzedawane w ciucholandach.Niestety większość ludzi nie pierze ubrań po zakupie.
Mery07.02.2019, 09:33
Pytanie doTAKTAM .Na jakiej ulicy znajduje sie popularnie(pod baranami} przystanek MZK??? Nie zaszkodzi poznać topografię miasta Nowego Targu.Nie piszwięcej bzdur!!!
rozbawiony06.02.2019, 09:42
Ej, Zieleniec - mów wyraźniej!
zieleniec05.02.2019, 22:34
" dr martens Kupami na osiedlach mieszkaniowych i pod klatkami blokow od wiekow yajmuje sie spoldyielnia miesykaniowa , rekami preyesow i spryatacyek . na pewno nie beda tego spryatac ani pracownicz yakladu yieleni , bo oni odsnieyaja nie odđnieyone pryejđcia na ktorzch moyna polamac mnogi rece . Poya tzm żracownicz yieleni i rekreacji poszpuja chodniki piaskiem y rekawow .
takitam.05.02.2019, 21:43
"Na kłopoty kierowców wskazał Andrzej Swałtek. - Rejon ulicy Krzywej i Orkana. Tam samochody stoją na chodniku, autobus MZK nie ma jak przejechać. Apeluję o postawienie tam słupków. Ja sobie tego nie wymyślam" - panie bezradny, od kiedy to po krzywej i orkana autobusy mzk jezdza??? jakiej linii??? "milcz wasc, wstydu oszczedz"!!!
bęc05.02.2019, 20:29
Ciekawe sytuacje można zauważyć na sesjach. Otóż za odpowiednie głosowanie uchwał łaskawy pan odśnieży za nasze pieniądze radnemu kawałek chodnika, wywiezie trochę śniegu sprzed chałupy, zapali żarówkę na latarni, przepcha zadanie budżetu obywatelskiego, itd., itp. Potem spełniony radny składa akt wdzięczności i gloryfikuje wszystko co dobrego doświadczył w ostatnim czasie od dobrego pana. On radny, bezradny! Jakaś korba i komuś chyba najwyraźniej pomyliła się służba mieszkańcom z kupowaniem znakowanych fantów na loterii.
DR MARTENS05.02.2019, 18:31
A kto się zajmie kupami psimi pod klatkami blokow?
Załamana05.02.2019, 16:06
@mieszkanka
To prawda, zgadzam się w stu procentach, ludzie nie są nauczeni kultury, dbania o wspólne dobro. Myślę, że to gospodarze są odpowiedzialni za poziom świadomości społecznej, mają w tym kierunku wykształcenie, kompetencje (?) i narzędzia. Edukować, zachęcać, egzekwować. Sama jestem właścicielką psa i ZAWSZE po nim sprzątam, jednak często się zdarza, że z woreczkiem z odchodami muszę wędrować przez pół miasta, żeby znaleźć kosz na śmieci, a jeśli już takowy znajdę, to często jest tak przepełniony, że odpady się z niego wysypują. Wielokrotnie już myślałam, że to moje małe, prywatne dbanie o miasto jest zupełnie bez sensu, bo to i tak ginie pod kupą (nomen omen) zaniedbań i braku zainteresowania szanownych zarządzających.
Piotr05.02.2019, 15:37
Pan Fryźlewicz to raczej nie powinien się wypowiadać , bo to za jego kadencji wymienione obiekty zaczęły niszczeć.
idąc lodową ścieżką z maską na twarzy05.02.2019, 13:53
Jak tu żyć Panie burmistrzu, jak tu żyć? Nie na rautach, nie na balach, nie na towarzyskich spotkaniach ... Opowiada Pan niezmiennie o wielkich rzeczach, a z tymi zwykłymi, najmniejszymi, codziennymi Pan sobie nie dajesz rady. Proszę się zatem nie obruszać, nie obrażać na cały świat, nie konfrontować z tymi co mają odwagę mówić Panu prawdę - tylko zabrać się do roboty! Wszak żyje Pan za nasze pieniądze i mamy obowiązek wymagać od Pana więcej niż wałkowane mrzonki, z którymi Pan sobie i tak nie daje rady. Katastrofa z tą arogancką władzą, która wszystkich i wszystko ma w głębokim poważaniu.
kocham.c.m05.02.2019, 11:29
zdziwiony nie wiesz to ...
mieszkanka05.02.2019, 10:58
Proponuję jeszcze spacer po mieście i ocenę czystości ulic, jednym słowem " aleja KUP", czy miasto jest w stanie cokolwiek zrobić z tym narastającym smrodem? Może jakie kary dla właścicieli czworonogów, którzy po nich nie sprzątają i ustawienie tabliczek przypominających o tym, że w zimę też trzeba sprzątać!!
Zaszczepiony Przeciwko Obietnicom Bez Pokrycia05.02.2019, 10:51
W Polsce polityk mądrzeje gwałtownie, kiedy stara się o władzę lub ją straci. Wtedy spostrzeżenia ma bystre wypowiedzi logiczne, argumenty celne, cele wzniosłe i osiągalne, a pieniędzy na wszystko jest w bród.
Moim zdaniem jednym rozwiązaniem dla Tenkraju zwanego Polską jest, żeby nie było władzy, a wszyscy politycy obowiązkowo byli w opozycji. WTEDY DOPIERO POLSKA BĘDZIE ROSŁA W SIŁĘ, SIŁA W MOC, MOC W PRĄD, A PRĄD W ŚWIATŁO, KTÓRE BĘDZIE OŚWIECAĆ NAM DROGĘ DO ŚWIATŁEJ PRZYSZŁOŚCI. AMEN.
Pan Tadeusz05.02.2019, 10:51
Nasz Burmistrz z całkiem sympatycznego człowieka staje się nadętym panem na włościach.
trochę lokalnej POlityki05.02.2019, 10:46
@RIP, Zacznij śledzić lokalną scenę polityczną i pomyśl albo przypomnij sobie kto i z kim w swoim czasie zakładał w Mieście drugie koło PO. Jak to wszystko sobie poukładasz w całość to przejdzie Ci to zaimponowanie.
mieszkaniec05.02.2019, 10:18
"Mieszkańcy zgłaszali swoje wątpliwości co do ich trwałości już na etapie ich montowania"

Trwałości i SENSOWNOŚCI. Zwłaszcza, że na wcześniejszym odcinku ich nie ma.
mieszkaniecc05.02.2019, 09:57
Masakra w mieście jest tak ślisko,że buty same jadą. Dobrze że była odwilż i spadły hałdy śniegu i metrowe sople które wisiały przez długi czas na Ratuszu w rynku w samym centrum miasta bo władza rozdaje komunikaty i przypomnienia o usuwaniu śniegu a o Ratuszu zapomnieli dobrze że nikomu nic na głowę nie spadło... WSTYD!!!
besala05.02.2019, 09:34
No cóż, roraty, jasełka, koncerty, rauty, bale i bieganie w papierowej koronie - kalendarz pana burmistrza jest tak wypełniony, że na sprawy banalne i trywialne (śmieci, smog i śnieg) miejsca po prostu nie ma.
odrobinka05.02.2019, 08:53
A czy problemem miasta nie są zalegające kupy po psach na chodnikach skwerach placach zabaw.kto zezwolił na wprowadzanie psów na dróżki przy ul.Kopernika czy Wojska polskiego .właściciela mają to w nosie a ich bezczelność nie zna granic
baciok@05.02.2019, 08:23
Panie I Panowie. Radzimy radzimy radzimy
Zauważmy że w NT nie jakiegoś pomysłu w jakim kierunku i jak ma się rozwijać miasto. Żadnej rozsądnej wizji.
Stawia się jakieś drobne problemy za które jest odpowiedzialny urzędnik niskiego szczebla.
Czy jest jakiś pomysł na
1. Odkorkowanie miasta ?
2. Budowę hali widowiskowej/ lodowej
3. Działania żeby nie oddychać jak w kotłowni
4......................
5......................
Można by tak wymieniać dziesiątki problemów/
5 lat minie w spokoju.
Jedyna dobra wiadomość wzrosły ceny nieruchomości
klincz05.02.2019, 08:10
Dla urzędasów wszystko jest problemem i mam wrażenie, że oni sami dla siebie są problemem. Wszystko, gdy coś należy się mieszkańcowi ot tak jak zdrowy rozsądek by nakazywał. Są przepisy, procedury i lajtowy zwis - chcieliśmy, nie udało się, zrobiliśmy wszystko by nic nie zrobić, czyli s ... dziadu!. Ale jak mamy takiego burmistrza, no to trzeba się do tej beznadziei przyzwyczaić. Lepiej nie będzie.Wystarczy, że im jest dobrze. Kasa leci, zabawa trwa, nikt od nikogo nic nie wymaga - taka sielanka w tym naszym grajdole. Ci w mniejszości co widzą świat lepiej i chcieliby zaproponować może lepsze rozwiązania, zawsze będą obśmiani i wydrwieni, bo przecież władza nie chce słuchać i ma większość, buahahhaha pożal się Boże akolitów, którzy wbrew smętnej rzeczywistości widzą świetlistą aureolę nad głową Watychy. No istny zbawca ziemi nowotarskiej - jednym odśnieży, jednym ułatwi, jednym załatwi - muszą tylko klaskać, publicznie podziękować za rzeczy tak normalne jak dzień i noc. Taki układzik mamy i co nam zrobisz jak nas złapiesz?
Kierowca05.02.2019, 07:32
To panu radnemu S nie przeszkadza jak sam parkuje pod kioskiem Kajtek na chodniku i metr od skrzyżowania? Jak jeździ na rowerze trochę po chodniku, z chodnika na przejście a później sprytnie fik pod koła samochodów na jezdnię???? ciekawy to człowiek.
zdziwiony05.02.2019, 00:05
A Pani Wójcik to w imieniu których mieszkańców tak bardzo dziękowała za wywozy śmieci i odśnieżania? Bo z tego co wiem to wszyscy są maksymalnie wściekli na obecną sytuację. Pani chyba żyje w innym mieście i rozmawia z innymi mieszkańcami? Eeeehhhhhhh.....radni bezradni
Jan Tek04.02.2019, 23:37
Rozumiem, że można Twaroga nie lubić, ale może by pisać z sensem?
To nie jakiś urzędnik a p.o. kierownika Referatu mgr inż Marian Twaróg. Co jest i tak ciekawe, bo p.o. jest już od 4 lat, wiec dlaczego nie jest po prostu kierownikiem? Generalne to nie jego wina, że śnieg leży i nikt go nie zbiera, bo on robi to co mu burmistrz mówi. A burmistrz Watycha mówi jasno: odśnieżanie kosztuje i robi tylko tyle by nie było buntu, bo przecież wstążki też kosztują i nowe dachy na kawiarenkach i pensja dla dwóch zastępców. Ale wygrał w pierwszej turze, więc widocznie nowotarżanie są zadowoleni.
Krystian z Lewiatana04.02.2019, 23:20
Skrzyżowanie św. Anny i Grela to taki konik radnego pana Mikołajskiego jeszcze tylko kilka kadencji... i będzie.
Skarpiak04.02.2019, 22:38
Pani Danuto S. a gdzie tam jest hotel pracowniczy? Czy może chodzi pani o socjal, albo może Ruczaj, a może blaszak???
RIP04.02.2019, 22:31
@zbulwersowany
Bulwersować to powinien ten syf, który jest na każdym kroku naszego pięknego miasta. Mi radny Fryźlewicz zaimponował, nie spodziewałem się, że to właśnie on poprosi o ten piękny i potrzebny gest.
bronisław BUL04.02.2019, 22:26
TOo dla radmej kopić HAMERA żeby mogla dojechać
derr04.02.2019, 22:03
Ta rada to 4/5 porażka.
rozbawiony04.02.2019, 21:51
No i radna Sokół nie mogła wyjechać i dojechać na sesję! Bidulka!
zbulwersowany04.02.2019, 21:46
"wybitnego samorządowca" widzę że mamroty dalej się trzymają nowotarskiego mamrota
Zobacz pełną wersję podhale24.pl