NOWY TARG. Od czasu uruchomienia w ub. roku Podhalańskiej Kolei Regionalnej, a co za tym idzie pojawienia się dodatkowych pociągów, na przejazdach kolejowych doszło do kilkunastu wypadków. Pomijając te najbardziej tragiczne w skutkach, w pozostałych - kierowcy samochodów najczęściej zachowywali się tak, jakby zapomnieli o zasadach obowiązujących na tego typu skrzyżowaniach tras.
Przykładem jest przejazd kolejowy na Grelu - jest on oznakowany i oświetlony, ale nie ma tam szlabanu. I to ostatnie ma się zmienić. Żeby podnieść poziom bezpieczeństwa na przejeździe kolejowym w ciągu ulicy Grel pojawią się rogatki. - Przewidując, że po przebudowie i remoncie ulicy Grel ruch będzie na niej wzmożony, zawnioskowaliśmy, żeby w ramach modernizacji linii kolejowej zmontować tam półrogatki, czyli po jednym szlabanie z każdej strony. Nasz postulat został przez PKP przyjęty do realizacji i czekamy aż powstanie cała dokumentacja projektowa. Chodzi o to, by fizycznie te zapory zatrzymywały ruch samochodowy. Po modernizacji ulicy ten przejazd jest łagodniejszy, wyprofilowana została jezdnia od strony miasta i przejeżdża się bardziej płynnie przez tory. To mogło powodować gapiostwo i wjazd na tory bez zatrzymywania się. Przedtem podjeżdżając pod górkę było trudniej - mówi Grzegorz Watycha. PKP obiecuje, że rogatki powstaną w tym miejscu po rozpoczętej właśnie modernizacji całego odcinka linii kolejowej.
- Prowadzone są uzgodnienia dotyczące usprawnienia ruchu kolejowego. Kolej stawia na czas, by być konkurencyjną dla transportu samochodowego, dlatego czas przejazdu koleją na odcinku z Nowego Targu do Krakowa musi się skrócić. Kolej proponuje likwidację przejazdów polnych na drogach rolniczych, by pociąg nie zwalniał w tych miejscach i te przejazdy będą zamykane - dodaje burmistrz Nowego Targu.
Chociaż z jednej strony PKP zapowiada likwidację niektórych przejazdów, to pojawić się mają także nowe "przystanki". Jednym z nich jest mocno forsowany przez władze Szaflar pomysł zatrzymywania się pociągów na wysokości basenów termalnych w Bańskiej.
s/