29.03.2019, 12:00 | czytano: 9956

Romowie z Ochotnicy muszą zadbać o wygląd swojego otoczenia

Arch. UG Ochotnica Dolna
Tadeusz Królczyk, wójt Ochotnicy Dolnej, stawia twarde warunki mieszkańcom osiedla romskiego. Porządek wokół obejść i koniec z wypalaniem izolacji na miedzianych przewodach. – Romowie wielokrotnie mogli liczyć na pomoc gminy, teraz chcemy, żeby dali też z coś od siebie - mówi wójt.
W Ochotnicy Dolnej mieszka obecnie 90 osób narodowości romskiej. 18 rodzin zamieszkuje w kilku budynkach. Od kilku lat ich sąsiedzi narzekają na uciążliwy smród, który jest efektem zazwyczaj nocnych akcji opalania miedzianych kabli. Miedź Romowie sprzedają w punktach skupu. Mieszkańcy okolic romskiego osiedla wielokrotnie interweniowali również w urzędzie gminy w sprawie śmieci, które zalegały na romskich podwórkach.
- Zapach dymu, jaki wydobywa się czasami z osiedla Romów jest wprost nie do wytrzymania – mówi jeden z mieszkańców Ochotnicy. – Dodatkowo wszędzie te śmieci.

Tadeusz Królczyk zapewnia, że o ile wypalanie plastikowych izolacji udało się znacznie ograniczyć, o tyle cały czas głównym problemem w zakresie ochrony środowiska jest gospodarka śmieciowa. Na osiedlu brakuje kubłów na odpady. Śmieci trafiają wprost na podwórza.

- Społeczności romskiej jednoznacznie przedstawiłem stanowisko gminy – mówi wójt Królczyk. – Koniec z wypalaniem plastikowych izolacji i beztroskiego zaśmiecania terenu osiedla. Romowie wielokrotnie mogli liczyć na pomoc gminy. Teraz oni muszą wykazać się inicjatywą i zadbać o porządek wokół własnych obejść.

Wójt Królczyk spotkał się już z Romami z Ochotnicy Dolnej, gdzie przedstawił twarde stanowisko gminy. Zapowiada, że zamierza co jakiś czas odwiedzać osiedle.

Józef Słowik
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
jaga224.01.2020, 05:40
Każdy powinien pracować dla swojej Ojczyzny Romowie też. Bo tu się rodzą i żyją . Ale pewno uważają że są tylko tymczasowo
Sasiad31.03.2019, 11:09
Osiedle Gronie tonie w śmieciach zal mi tych sasiadów co tak niedawno chodzili na sesje a krolczyk obiecywal im raj ale dziwi mnie to dlaczego zadne inne instytucje nie sa powiadamiane gfzie ochrona srodowiska gdzie wody polskie gdzie rdos Wojcie i radny faltyn nie widzicie tego no dzis już tego nie widać. Jeden syf i bajzel
pepe31.03.2019, 10:59
Wiadomo kary i tylko kary na coś takiego skutkują.
SASIAD ROMÓW30.03.2019, 23:21
Królczyk kończ waść wstydu oszczędz widać jaki jesteś malutki jak byłeś radnym to suchej niitki nie zostawiałeś na Jurkowskim odnośnie śmieci i kabli na osiedlu romskim obiecywałeś mieszkańcom złote góry szczególnie *** których na sesje ściągałeś zapewniałeś że masz sposób na romów i na wszystko w Ochotnicy /.../ i co na dziś powiesz nam wojcie a no nic nie powiesz tylko otworzysz gebę fałszywą i będziesz się śmiał szyderczo wstyd wojcie
Wicher30.03.2019, 11:39
Polacy ledwo koniec z końcem wiążą jeszcze rumów muszą utrzymywać ! Z jakiej racji , kto to prawo ustalił ? jak to to sprawiedliwość ! ??? Chcesz jeść to do roboty !!!
koza30.03.2019, 10:19
Francja rozwiązała problem rumuńskich cyganów którym się wydawało że mogą żerować na francuskim podatniku. DEPORT. I nie było że mniejszość narodowa,karta praw itd. Był podstawiony pociąg konwój policji i wypad z darmowego raju.
zbulwersowany29.03.2019, 22:47
Deportować ich do krajów przodków, tam się odnajdą,
pustak29.03.2019, 21:13
@ Władek:
Czyli że Romowie już się tacy rodzą, ponieważ romskie geny są niedobre, nieporządne, lubiące bałagan, głupie, itd. Natomiast nasze polskie geny to są dobre, porządne, lubiące czystość i mądre, tak? Proszę mi nie kazać w tego typu bzdury wierzyć. Tak Romowie jak i Polacy z natury rodzą się dobrymi ludźmi, natomiast niespełna sto lat temu byli tacy co się uważali za lepszą rasę i jak się to skończyło dla ludzkości to wszyscy wiemy. Zioniesz szowinizmem Władek, stawiasz się ponad Romów, obrażając ich przy okazji, ponieważ Cygan jest określeniem pogardliwym, oni sami chcą żeby ich nazywać Romami i cały cywilizowany świat zachodni tak właśnie ich nazywa. Nie Ty jeden to robisz, no ale cóż poradzić jeżeli wójt Ochotnicy sam tego typu myślenia daje zły przykład (mam na myśli wydźwięk jego słów o tym jak to Romowie doznawali rzekomo od nas, Polaków pomocy - szkoda że tak mało skutecznej - i teraz my im dyktujemy jak nam za to mają się oddźwięczyć, podczas gdy każde dziecko romskie zapewne dobrze wie że na tej pomocy Romom to gminy gdzie zamieszkują się obłowiły, to wójtowie zacierali ręce i cieszyli się, nazywali osiedla romskie kurami niosącymi złote jajka dla gminy, a teraz z tupetem wypominają to Romom; sorry, ale ja po prostu nie wierzę że jakiś Rom z wrodzonego zamiłowania otacza się śmieciami, przecież wiemy wszyscy że Romowie na naszym terenie są gorzej sytuowani, mają gorsze zarobki, itd. To jest tym bardziej przykre to co tu wójt Ochotnicy powiedział o Romach, ponieważ cały plan integracji Romów z resztą mieszkańców zakładał że Romowie będą mieli stabilną pracę w której będą się na co dzień w pozytywnym kontekście kontaktować z innymi mieszkańcami - stąd to wywożenie śmieci dla Romów ktoś dużo mądrzejszy od nas wymyślił, że osoby we władzach lokalnych będą ich darzyły szacunkiem i sympatią, to był obliczony na kilkadziesiąt lat proces integracji, niestety, w Ochotnicy kres temu procesowi położył wójt Królczyk swoją buńczuczną wypowiedzią żądającą wdzięczności za rzekomą pomoc na której raczej sama gmina wiecej skorzystała - wielka szkoda).
PODHALAN9329.03.2019, 20:48
co to za mniejszosc narodowa tyle pokolen w polsce? a jak zle nich powiem to jeste rasista? niee to ja jako Polak jeste gorszy od tych *** nic nie robia i zyja jak krolowie pisze to z czystej zazdrosci bo czuje sie dyskryminowny przez wlasny kraj.
Zik29.03.2019, 20:27
Niektórzy mają szkolenia za które im płacą i do tego przez każdy dzień szkolenia wypasiony obiad za darmo a człowiekowi nic nie wolno nawet jak jesteś chory wszędzie rzucają kłody pod nogi to jest jakieś nieporozumienie
czik29.03.2019, 20:12
Do pustak. Tak się składa, że w Czechach to funkcjonuje i nie ma problemu. Romowie pracują i widać ich. W Polsce jak zwykle nie da się. Bez problemu da się dla duchowieństwa.
e229.03.2019, 19:36
Dlaczego Romowie toi lepszy sort? Dlaczego ich nie obowiązują te same przepisy co nas? Nie mam nic przeciw Romom, mam sąsiadów Romów i są super! Więc się da żyć normalnie? Segregować śmieci, dbać o porządek itp. Gmina musi zdyscyplinować tych bałaganiarzy!
Władek29.03.2019, 18:51
@pustak, Ty chyba faktycznie masz pusto w głowie ! Już widzę jak Cyganie (w polskim słownictwie i tradycji językowej nie ma czegoś takiego, jak "rom") garną się do pracy, zwłaszcza przy tych wszystkich zasiłkach jakie biorą! @takitam ma w stu procentach rację, zabrać wszystkie zasiłki i jak głód w oczy zaglądnie, to się może dopiero wtedy do roboty wezmą!
Nie ma na to zgody!29.03.2019, 18:50
O wy homofoby ! Chcecie ma mniejszości wymuszać zmianę odwiecznego sposobu życia? Nie dzisiaj takie numery! Karta praw człowieka i obywatela obowiązuje! Już podła komuna zabrała im tabory i cherlawe konie (których naprawdę było żal). A wy co? Chcecie im teraz zabrać ostatnie co im zostało? Ich bałagan!
maciek o.29.03.2019, 18:46
...dajcie im więcej " socjalu"......dorzućcie "trzysta+" jakieś "pięćset+".....jeszcze darmowe obiady ....acha ...i jeszcze darmowe piwo dla zmęczonych życiem ojców rodzin.........a tak na poważnie to jest to fenomen na skalę galaktyki chyba ....nie pracować całe życie a pobierać kasę z państwowego żłobu i jeszcze mieć odnowioną chałupę na koszt tych normalnie pracujących.....brawo wy
do pustak29.03.2019, 17:48
Gdzie ty widziałeś romów garnących się do pracy? Tam nikt nie pracuje i nie zamierza pracować. Zasiłek romski ,zapomogi ,500+ załatwiają sprawę . Rodzina z 3 dzieci ma 3 600 w gotówce. Miesiąc w miesiąc. Oprócz tego jak dzieci łaskawie pójdą do szkoły to dostaną darmowy obiad ,książki, zeszyty itd. Węgiel na zimę też za friko a wszelkie remonty budynków na koszt gminy!!! NIE MA JAK U CYGANA. A to co ja o tym myślę i tak admin nie wydrukuje . K.......prosić jeszcze trzeba żeby koło siebie posprzątali. TFU...
pustak29.03.2019, 17:39
@ takitam:
Zdumiewa mnie ta Twoja swoboda i nonszalancja z jaką chcesz odebrać ludziom zasiłki. Upewnij się może najpierw czy aby na pewno Ty sam kiedyś nie staniesz w kolejce do państwa po zasiłek.
Wypowiadasz się w tej kwestii niczym drugi po Bogu. Ci Romowie są dla Ciebie jakąś kastą pięć pięter pod podłogą. Jaki tam dla Ciebie problem, ot pozbawić ich środków do życia i będzie wszystko dobrze.
TW Turnia29.03.2019, 16:37
Sąsiedzi powinni im posprzątać w ramach integracji.
p.29.03.2019, 16:21
Żenada - no to nas dwóch.
takitam.29.03.2019, 16:04
wstrzymac zasilki, zaraz sie ogarna. nie rabotajesz, nie kuszajesz! proste.
pustak29.03.2019, 14:29
To nie była pomoc gminy, na którą rzekomo Romowie mogli liczyć, tylko to była i jest inicjatywa Unii Europejskiej, która stara się integrować mniejszości etniczne z resztą społeczeństwa, więc żadnej łaski pan Królczyk Romom nie robił (w gronie wójtów na terenie których gmin są Romowie bardzo często osiedla Romskie nazywane są zagłębiami złota i żyłami pieniędzy z dotacji UE na integrację). Bardzo wątpię czy gdyby to zależało tylko i wyłącznie od samej gminy to czy gmina choć jednym palcem kiwnęłaby jeśli chodzi o sytuację Romów. Wśród działań i zabiegów UE o tę integrację Romów jest też intencja i zalecenie aby było jak najwięcej pracowników z tej społęczności zatrudnionych w firmach które wywożą śmieci, oczyszczają teren, itd. No i tu, poprzez swój buńczuczny język (np. wielokrotnie mogli liczyć na pomoc gminy, o jejej!), pan Królczyk wymusza następne pytanie w sprawie stopnia zatrudnienia Romów w firmach prywatnych które zajmują się gospodarką śmieciową na terenie gminy Ochotnica - jaki jest procent romskich pracowników zatrudnionych w tych prywatnych firmach? Zatrudnijcie więcej Romów w firmach sprzątających i w zakładach komunalnych wywożących śmieci to nie będziecie mieli problemu ze śmieciami u Romów.
Żenada29.03.2019, 13:36
Co to wogóle ma być "W Ochotnicy Dolnej mieszka obecnie 90 osób narodowości romskiej"

Mają polskie dowody, mieszkają na polskiej ziemi, chodzą do polskich szkół, korzystają z polskich zasiłków, polskiej opieki medycznej itp. Co jak co dla mnie *** to jednak już polacy, gdzie tutaj równe traktowanie wszystkich ? Jak ja bym miał tryjont koło chałpy, a nie daj boże spalałbym śmieci czy wypalał kable to zaraz drony, bombowce, bor, saperzy, Merkel by przyjechała, bym dostał 25 lat wiezienia i 60 lat prac społecznych.

Jak mniejszości narodowe mają takie wygody to ja sobie założę swoją i mnie będzie polskie prawo mogło cmoknąć w pompkę. Jeszcze dostane zasiłek, a jak mi coś się nie bedzie podobać to się zgłoszę do uwagi do TVN potem mi odszkodowanie wypłaci gmina za to że mi każą coś robić i mnie do czegoś zmuszają naruszając moją wolność.
k29.03.2019, 12:57
Sprzątaczki im wyślijcie z gminy. Bo się należy . A jak.
juhas29.03.2019, 12:35
Najlepiej zapłaćcie im za sprzątanie :-)
akurat!29.03.2019, 12:21
Niestety dbanie o to jest ustawowym obowiązkiem gminy której nie wolno dopuszczać do takiej sytuacji nawet przy złej woli i bierności właściciela nieruchomości. Nie macie tam dostępu do przepisów?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl