03.04.2019, 14:08 | czytano: 19563

Nie odbędzie się tradycyjny skup jagniąt na Podhalu. "Pomogli" w tym ekolodzy

Arch. Podhale24.pl
Wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy od ponad 30 lat nie odbędzie się na Podhalu doroczny, wiosenny skup jagniąt. Włosi, którzy do tej pory kupowali zwierzęta od górali, w tym roku całkowicie wycofali się z interesu.
Głównym problemem jest konflikt z działaczami organizacji działających w obronie zwierząt, które zarzucają zwłaszcza firmom transportowym, niehumanitarne traktowanie jagniąt. Innym kwestią są o wiele niższe ceny, za jakie swoje jagnięta sprzedają Słowacy i Rumuni. Poza tym w tych krajach organizacje ekologiczne nie działają tak prężnie, jak w Polsce.
Dla hodowców z Podhala wiosenne skupy zawsze były możliwością podratowania domowych budżetów tuż przed okresem wypasowym. Do tej pory do Włoch wyjeżdżało w ramach wielkanocnego skupu czasami nawet 30 tysięcy jagniąt. Większość specjalnym tirami - kamionami - wprost z podhalańskich zagród. To właśnie sposób transportu był powodem zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, jakie ekolodzy złożyli w nowotarskiej prokuraturze. Od trzech lat sprawa ma swój epilog w sądzie.

- Nie wiadomo teraz co zrobimy z tymi jagniętami – mówi jeden z rolników. – Wątpię, czy nasz rynek wchłonie tyle żywca. Do Polski sprowadzana jest jagnięcina z kolei z Nowej Zelandii i Islandii. O ironio Włosi cenią naszą jagnięcinę, a nie doceniają jej sami Polacy.

Jan Janczy dyrektor Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu, nie ukrywa, że sytuacja jest dramatyczna. - Włosi całkowicie wycofali się z tegorocznego skupu i podziękowali nam za dotychczasową współpracę - mówi rozgoryczony dyrektor Janczy. – Nie ukrywali, że jednym z powodów jest ciągnąca się od trzech lat sprawa sądowa przeciwko jednej z firm transportowych, która przewoziła jagnięta do Włoch. Proces prowadzony jest również przeciwko byłej już powiatowej lekarce weterynarii.

Jak mówi dyrektor Janczy, w tym roku nie zostanie otwarta żadna z baz, w których do tej pory skupowano jagnięta. Hodowcy ratują się, jak mogą i sprzedają po kilka sztuk jagniąt do podhalańskich ubojni. Nie są jednak one w stanie zaspokoić wiosennej podaży.
Dyrektor Janczy jest już po rozmowie z włoskim kontrahentem, który stwierdził, że nigdzie nie miał takich problemów. A kupuje jagnięta m.in. na Słowacji i w Rumuni. Jednoznacznie zrezygnował on ze współpracy.

Bazy skupu jagniąt znajdowały się do tej pory w Leśnicy i w Bańskiej Wyżnej. Zwierzęta nie przebywały jednak całej drogi do Włoch. Były ubijane już na Węgrzech, a do Italii jechały tylko półtusze. Ekolodzy uważnie śledzili transporty z Podhala, a służby weterynaryjne i policje wzywali tuż przed wjazdem kamionów na Słowację. To właśnie po takiej interwencji sprawą skupu i transportu podhalańskich jagniąt musiała zająć się prokuratura, a obecnie sąd.

Józef Słowik
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mysz_w15.04.2019, 21:29
nie rozumiem - po kontroli transportu jagniąt sprawą zajęły się odpowiednie organy: "To właśnie po takiej interwencji sprawą skupu i transportu podhalańskich jagniąt musiała zająć się prokuratura, a obecnie sąd.". No to chyba podziękujcie tym, co transportowali w taki sposób, że prokuratura i sąd?? Co to za logika że winni są "ekolodzy"? To tak samo jak z końmi nad Morskim Okiem - woźnica wykorzystuje konie aż zdechną na trasie, ale źli są ludzie z towarzystw opieki nad zwierzętami...
Mi nie żal14.04.2019, 17:09
Tylko pieniądze się liczą. Ludzie bez kręgosłupa. Żywe istoty traktują jak rzecz do przehandlowania. Sami nic nie wypracują tylko pałają się pasożytnictwem.
MK12.04.2019, 11:37
Brawo ekolodzy, wstyd autorzy artykułu. Chyba nie widzieliście, jak przewóz naprawdę wyglądał i ile w nim było nadużyć.
serio?12.04.2019, 09:46
tak czytam i czytam te komentarze i nie wierze na jakim swiecie żyjecie w jaki sposób ci ekolodzy zrobili cos dobrego no jak.

czytac ze zrozumieniem tez nikt nie potrafi? włosi jagnieta skupia z rumuni i innych krajow tam nie ma zadnych kontroli ekologow


ci polscy ekolodzy tyle kontrolowali ze zamkneli caly biznes i elo. nie rozwiazali zadnego problemu ba odsuneli sie od tego i teraz juz wgl tym zwiarzatka nie pomoga i nic kontrolowac sobie nie beda. no poprostu brawo
mrowka11.04.2019, 17:09
Biedne jagnięta... Ekolodzy - to bohaterowie przyszłości. Pora szukać innych rozwiązań, niż pracy powiązanej z okrucieństwem. Dojrzewamy do zmian, w końcu...
Edward11.04.2019, 15:45
Wstyd mi za Was. Jak można pisać źle o ludziach, którzy reagują na krzywdę? Jeżeli zobaczę jak ktoś kopie psa i zwrócę mu uwagę albo dam w mordę, to też będę niedobry, bo po co się wtrącałem? Jak z ulicy ściągnę potrąconego kota i zawiozę do weterynarza, to mnie zlinczujecie, bo nie dałem mu zdechnąć na środku ulicy? To taka sama sytuacja, tylko większe gabaryty.
baba ze wsi11.04.2019, 11:19
Za ten czas jak ekofiołki kontrolowali tira, jagnięta mogly spokojnie dojechać do ubojni. W ten sposób te ekoświry wydłużyły ich "drogę przez mękę".
Warszawa Powisle11.04.2019, 09:59
Masowa produkcja mięsa jest tym co rozwala przyrodę całej planety. Mówi o tym cały cywilizowany swiat. Poza tym traktowanie zwierzat hodowlanych to skrajne bestialstwo. I to musi się w koncu skonczyć. Veganizm jest rozwiązaniem. Przeszedłem rok temu, jestem zdrowszy i wolny od uczestnictwa w śmiertelnym interesie. Ludzie zabijają 78 MILIARDÓW ZWIERZĄT HODOWLANYCH ROCZNIE. POMYŚLCIE - TO JEST SPEŁNIONE PIEKŁO. TO ZROBILISMY. CZAS TO SKONCZYĆ.
Luna10.04.2019, 16:32
Bawi mnie najazd na ekologów. Życzę wszystkim jedzącym mięso, aby chociaż raz sami musieli zabić, aby zjeść. Pozdrawiam.
kaja10.04.2019, 14:18
i bardzo dobrze, jak sie zwierzeta traktuje w sposob okrutny, przewozi w sposob niehumanitarny to tak sie powinno skonczyc
Antek10.04.2019, 13:56
Afera, to nie przestrzeganie przepisów przez firmę transportową i Powiatowego lekarza Weterynarii. Ekolodzy nic nie mają do tego.
Ekolog10.04.2019, 13:36
Wasze oburzenie to miód na moje uszy
Pozdrawiam, ekolog
Nika10.04.2019, 13:32
A może dla odmiany wjedziemy na firmy transportowe i warunki w jakich przewożono jagnięta a nie na ekologów którzy zwrócili na to uwagę?
Wiktor10.04.2019, 10:55
Świetna wiadomość z ranka
aaa09.04.2019, 22:00
Ile ci pseudo obrońcy muszą narobić gnoju, by im prawo dobrało się do tyłków. To, co nieraz wyrabiają, to sabotaż? Pomyślcie chwilę.
Iwona09.04.2019, 21:48
I bardzo dobrze lepiej niech produkują herbate góralską niż biedne jagnięta....
eko oszołomy07.04.2019, 00:41
No i teraz zwierzątka w jescze wiekszej ilosci i jeszcze gorszych warunkach beda wędrowały z Rumuni

eko oszołomom sie wydaje cos i cos robia a pozniej mamy efekty
zrujnowali nasz rynek
doprowadzili do jeszcze wiekszego cierpienia tych zwierzat,

bo chyba lepiej ze sa transportowane od nas ale z kontrola niz z rumuni ale bez kontroli, to jest przeciez idiokracja
Anty-ecolog06.04.2019, 23:00
Precz z ps Eco - lologami...
nienormal do normal06.04.2019, 21:04
Że też musiała im się taka wymówka nadarzyć. Przez tyle lat nie było k** i Włosi musieli kupować jagnięta, aż tu wreszcie przyszło im "wybawienie". To może oni opłacili tych półgłówków/baranów ofiarnych.
normal05.04.2019, 22:21
Panowie jeszcze raz piszę - czytajcie ze zrozumieniem ! ekolodzy to wymówka/kozioł ofiarny. Wyraźnie piszą że Węgrzy i Rumuni sprzedają taniej. Niestety nasz region robi się najdroższy pod każdym względem i powoli zaczyna to pękać. Ciężko będzie to odbudować Więc pomyślcie trochę zanim będziecie innych obrażać.
ROLNIK05.04.2019, 09:51
Ekolodzy niech teraz kupują i sobie koło domu wypasają w "ekologicznych warunkach "
chudygrubas05.04.2019, 00:03
jagnięta powinny być przewożone kuszetkami PKP w klasie biznes każde powinno mieć prywatną łazienkę z jakuzi . zamiast jagniąt można sprzedawać nową rasę baranów ekologicznych typu ekolog ciemna główka .Ekologa można poznać po tym że pije tyko wodę bo barany piją tylko wodę
@normal - fachuro04.04.2019, 15:31
..znasz się na owczarstwie jak wilk na gwiazdach, bo gdy jagnięta zostaną, to mleka na sery będzie mniej, bo one będą jeszcze przez jakiś czas ssać mleko (cicać, jak wolisz), a im więcej wydoją jagnięta, tym mleka mniej, więc oscypek raczej POdrożeje, albo eco-***y w zamian trza za skórłoty wydoić...
o odszkodowanie04.04.2019, 14:23
Pasowałoby wystąpić do ekologów o odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści materialnych. Jak by dostali finansowo to by sie zastanowili co robią. To są sponsorowani lobbyści a nie ekolodzy.
WIT04.04.2019, 14:06
Tradycja - jeśli coś jest wyrobem z historią > 25 lat jest uznawane po odpowiednim wniosku w UE za wyrób tradycyjny i tak jest z jagnięciną podhalańską. Zabijanie naturalnej gospodarki regionu poprzez tworzenie demagogicznych tendencyjnych informacji na zasadzie jedna pani drugiej pani powiedziała że jagnięta są przewożone w złych warunkach uznawane jest za prawdę - ale niestety nijak się ma to do rzeczywistości Przepisy UE zezwalają na transport jagniąt do ubojni i nikt narazie nie udowodnił że miały miejsce jakieś uchybienia.Artykuł trąci myszką zdjęcie ważonego jagnięcia nie pochodzi z roku 2018 Aby owca dawała mleko musi mieć potomka i co dalej albo trzeba kraść bidnemu jagnięciu pokarm ( mleko ) i z niego robić wyroby hahaha albo trzeba zjeść jagnię i robić sery. Który z tych kierunków jest stosowany od stuleci czy zaprzeczając naturalnemu porządkowi rzeczy nie dajemy świadectwa bezmózgowia i czasem aby nie przeczymy prawom natury. Jeszcze ci pseudo ekolodzy na kolanach przyjdą do gazdy po prośbie, o trochę żywności ale w tedy im odpowie niema i nie będzie. Kiedyś miałem owce i jagnięcinę ale zmieniłem profil na hodowle zielonych mogę dać kawałek zielonego ?
Ty pie***Ekolog04.04.2019, 10:20
PO karpiach cierpiących męki uczepiliście się naszych jagnią, aby zniszczyć hodowlę...
A zajmijcież się ślimakami we Francji, bo te dopiero cierpią - głodzone przez 2 dni - zanim żywe wrzucą je żabo-jady na patelnie alno do wrzątku...
do @ Pijak04.04.2019, 10:17
Ja do tych wszystkich co chcą się objadać da darmo jagnięciną; to ciężka praca cały rok, ale mięsa z chudej owcy górskiej i z jagnięcia mało... Ja już 15 20 lat lat temu widziałem w Warszawie w sklepie na ul. Kasprzaka jagnięcine (nie wiem skąd) po 50 zł i Warszawiacy - ci co chcą się zdrowo odżywiać - to kupowali.
Więc Pijaku, nie musisz się zdrowo odżywiać, może kupić jabola z 5 zł albo nasączoną łojem baraninę z merynosa nowozeladzkiego, który jest za pół darmo.
normal04.04.2019, 09:44
Będzie więcej owiec na hali to może oscypki potanieją bo tu też ceny jak z kosmosu się zaczynają pojawiać. Albo oscypki coraz mniejsze a cena ta sama i tu przykładem jest Baca z Kokoszkowa.
normal04.04.2019, 09:42
O co tyle hałasu - jak piszą "ceny na Węgrzech i Rumunii są niższe więc tam kupują a kwestie ekologów i transportu to tylko wymówka żeby nie kupować drożej w Polsce. Tu chodzi o kasę a nie ekologię.
Z drugiej strony męczenie zwierząt w niedostosowanych warunkach transportu powinno buc surowo karane !!! Tak to jest jak się chcesz "nachapać" to możesz niestety stracić - prawo rynku.
Ekolog04.04.2019, 08:44
Powtórzę jeszcze raz - obrońcom chodziło o warunki przewozu zwierząt!!! To że przeznaczone są do uboju nie oznacza że można je traktować jak śmieci!!!
Niwy targ04.04.2019, 07:38
I a radzi dobrze! Niech żyją ekolodzy i ratują to co jeszcze można chociaż trochę. A lidzie to gorsze bydło niż zwierzęta!
Marek04.04.2019, 02:21
To kiedy gorole tym paru zielonym /.../?
10-15 osob trzesie Polska?
myśliwy03.04.2019, 23:58
ciekawe czy pseudoekolodzy karmia swoje zwierzątka sałatą ? zakłamani leszcze . świat tak wygląda i tego nie zmienisz. jesteśmy drapieżnikami tak jak inne zwierzątka. Protestujące Pańcie swoich kotków nie maja świadomości że kociątka wpierdzielają myszy ... tj. małe niewinne myszątka
Do Ekologa "znafcy"03.04.2019, 23:25
Łóżeczko z kołderką i flaszeczka z cumelkiem?
Ekolog03.04.2019, 21:37
Do wszystkich "znawców" tematu - jak nie wiecie o co walczyli obrońcy zwierząt to zamknijcie jadaczki! Nikt nie próbował zakazać handlu jagnięciną, a tylko domagano się przewożenia zwierząt w humanitarnych warunkach! Jeśli ani górale ani włosi nie potrafią tego dopilnować to pretensje mogą mieć tylko do siebie!
Stop szaleństwu03.04.2019, 21:25
Co tu sądzić trzy lata?
Idioci podnieśli wrzawę, a u nas wielkość sprawy ocenia się po wielkości wrzawy, i wszyscy paplają - "dobrze". Co dobrze?Jak cię zmuszą durniu jeden z drugim do jedzenia trawy to będziesz mówił - dobrze? A to jest na końcu tej głupiej drogi. Pozwać to towarzystwo do sądu o wyrównanie strat, o wypłatę utraconego zarobku. Niech w końcu odczują skutki swojej głupiej działalności!
Podziadowaty Leon03.04.2019, 20:39
A jak by tych ekologów zapakował zamiast tych jagniat ? Ze Ty?s górolle cierpia przez takich c*** ? E dziady ,no to niech cierpia
Tola03.04.2019, 20:36
Pijak .. ja ci sprzedam po 20 zł
nie ślepy03.04.2019, 20:34
baciok: ty nas dręczysz ciągle swoimi wypocinami i co mamy zrobić! Opowiedz, jak to dręczą te zwierzęta na tym rynku!
Lok03.04.2019, 20:16
Ja tu i tam są
Ekolodzy to pa...c...eee
BoZe widzisz a nie grzmią
Chcieliśmy uni to kim momy
Ciekawski Jan03.04.2019, 20:11
skup to akurat był w Bańskiej NIŻNEJ, Panie "Redaktorze"
Antek03.04.2019, 19:57
Chetnie bym sie rozkoszowal baranina gdyby byla bardziej powszechna w restauracjach i dostepna w sklepach miesnych. To wartosciowe mieso ale problem jest brak wiedzy i imiejetnosci na temat jego smacznego przyzadzania.
Rynceopadajo03.04.2019, 19:19
Jacie .... ale Barany z tych ekologów ....pozbawili dochodów chodowców .
jasnowidz03.04.2019, 19:09
Górole Górole sobie poradzą! Trzeba będzie wrócić do zbójnictwa. Tyle przyjeżdża tu bogatych ekologów z Krakowa i Warszawy. Będzie łupienie bez litości.
fakt03.04.2019, 18:15
baciok...z główką widzę nie do końca wszystko w porządku...?
Senior03.04.2019, 17:55
Panie Jańczy, moim zdaniem każdy kij mo 2 konce, pozwać pseudo-ekologów do sądu o odszkodowanie za poniesione straty wynikające z ić działalnośći .
Pijak03.04.2019, 17:25
Za kilogram mięsa z jagnięcia trzeba zapłacić 50 zł tak dla przypomnienia
Gorol03.04.2019, 17:19
Kto zatrudia tych ekologow a oni miysa nie zreja teraz to alb byc ekologiem albo uchodzca co to za grupa organizacjna EKOLODZY kto im za to placi wyplaty gorzej jak za Niemca sie zaczyna robic chociarz za Niemca bylo jak zes mial dwie owce to jjedna wzieli a druga zostawili.
dziabson03.04.2019, 17:08
Nie wolno winić ekologów bo jeżeli jagnięta byłyby po ludzku traktowane nikt by się nie czepiał. Co prawda są też eko-oszołomy ale nawet jak złoża zawiadomienie do prokuratury to powinno zostać umorzone jeżeli wszystko jest dobrze więc nie wiem o co ta afera.
he he03.04.2019, 16:47
To jest przykład niszczenia lokalnego interesu;/
dawny gazda03.04.2019, 16:25
trzeba gazdom rozdać na jesień środki wczesnoporonne żeby sie owce nie kociły ...normalny kraj to nie jest..
i dobrze03.04.2019, 16:10
nie mozna sie godzic na zle traktowanie zwierzat, za zadna cene! nie umieli zabezpieczyc dobrze transportu, niech sie wycofuja z hodowania i zajma hodaowaniem np marchwi..
hanusia03.04.2019, 16:07
i bardzo dobrze !!!
zygf03.04.2019, 15:49
Jagnięcinę można kupić, gdzie się chce, praktycznie w każdej wiosce na Podhalu, trzeba tylko popytać.
zako-pion03.04.2019, 15:37
A co to Polacy nie mogą się zdrowo odżywiać ? Co to nasze podniebienia gorsze od włoskich . Dajcie spokój ?
wieśniak03.04.2019, 15:36
Sam jestem miłośnikiem przyrody, ale i tradycji, zwłaszcza naszej podhalańskiej i mam nadzieje, że ktoś w końcu zrobi porządek z tymi pseudo ekologami opłacanymi za niemieckie pieniądze!!!
Siuty ale nie baran.03.04.2019, 15:33
"...a nie doceniają ją sami Polacy.", doceniamy tylko nie po takiej cenie.
rita03.04.2019, 15:26
super przynajmniej bedzie tania jagniecina dla swoich tak ma byc dziekuje ekologom
alik03.04.2019, 15:17
A gdzie można kupić na Podhalu jagnięcinę? W sklepach NIE MA tego mięsa, w hurtowniach też.
królik03.04.2019, 15:17
ekolodzy to nic innego jak terroryści niszczący handel w imię ochrony środowiska. Proszę sobie sprawdzić zarząd Greenpeace .Sami Niemcy. U nas zabraniają ciąć puszczę pod kornika ,opłacają pajaców żeby się wiązali do drzew a sami u siebie wycinają ile wlezie. Teraz uśmiercili skup jagniąt na Podhalu. Nic tylko pogratulować głupoty. Jak mają ochotę żreć tofu o smaku indyka to niech jedzą a nie zabraniają innym jagnięciny.
k03.04.2019, 15:08
I dobrze.
Miłośnik owiec03.04.2019, 15:07
Niech teraz ekolodzy, i prawdziwi, i pseudo-ekolodzy opłacani przez różne grupy interesów - jak to sami mówią: ADOPTUJĄ (!) te stada jagniąt, czyli przyjmą ich jako członków swoich rodzin [z łacińskiego adoptio: "przysposobienie, usynowienie ? forma przyjęcia do rodziny osoby obcej, stwarzająca stosunek podobny do pokrewieństwa. Jest to przybranie dziecka (często w wieku dziecięcym) za swoje"]. I niech nauczą się używać słów zgodnie z ich znaczeniem !!!
Yagniency03.04.2019, 15:02
Moim zdaneim to górale nie doceniali pieniedzy polskich klientów.
FAM03.04.2019, 14:51
I bardzo dobrze, nie bedzie popytu, nie bedzie podazy. Nastepnym razem beda pilniwac warunkow przewozu jagniat i humanitarnego traktowania, chociaz ze wzgledu na mozliwosc utraty zarobku.
gaździna z Podhala03.04.2019, 14:48
A gdzie można kupić jagnięcine. A jak sie znajdzie to okaże sie że nie polsks bo nasi hodowcy mają ceny z nieba.
baciok03.04.2019, 14:41
Ekolodzy niech się zainteresują dręczeniem zwierząt na targach świątecznych na rynku w Nowym Targu.
Pani K.03.04.2019, 14:40
Na jakiej podstawie stwierdzono, że Polacy nie doceniają jagnięciny z Polski?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl