04.06.2019, 20:56 | czytano: 6352

"Wolność to najważniejsza rzecz w życiu człowieka". Nowotarskie obchody 30-lecia wyborów parlamentarnych ’89 (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Na Rynku spotkały się osoby, które 30 lat temu były zaangażowane politycznie w przygotowanie oprawy wyborów do sejmu i senatu. Dziś wspominano tamte dni, emocje, nadzieje. Spotkaniu towarzyszyła wystawa plenerowa "30 lecie pierwszych wolnych wyborów z dnia 4.czerwca 1989 roku".
Na Rynku obok Ratusza pojawiło się około stu osób. - Więcej, niż się spodziewałem - komentuje Maciej Jachymiak, który zajął się zorganizowaniem tego nietypowego konwentyklu.
- Konwencja była taka, że po otwarciu wystawy, ludzie trochę poopowiadali o tamtych czasach. Głos zabrał Roman Dzioboń, który był wtedy w Komitecie Obywatelskim, Piotr Ochwat - także KO, Jan Smarduch, działający wtedy w Solidarności Rolników, poseł Andrzej Czerwiński, Marcin Ozorowski. Było to trochę spontaniczne - każdy kto chciał mógł opowiedzieć, przypomnieć jakieś zdarzenia, czy osoby. Staszek Apostoł powiedział piękny wiersz Jacka Kaczmarskiego.

A Twoje wspomnienia?

- Miałem wtedy 23 lata, byłem na czwartym roku studiów i oddelegowano mnie z Krakowa, z Komitetu Obywatelskiego - do Nowego Targu. Spędziłem tu kilka dni na plakatowaniu miasta. Z tego środowiska znałem już kilka osób, a kilka wtedy poznałem. Mieszkałem w Krakowie, a moja aktywność w Nowym Targu ograniczyła się do kilku dni przed wyborami... Byłem członkiem "bojówki", która przyjechała tu z Krakowa, by wspomóc tutejszy KO w działaniach czysto technicznych.

Wróćmy do wystawy na Rynku.

- To taka instalacja plenerowa. Składa się z pięciu tablic. Na trzech są ogólne przypomnienia tamtych czasów. Są te najbardziej znane plakaty: z Garym Cooperem, "Solidarność", która rośnie jak młoda trawa i zakwita, zdjęcie i plakat Stanisława Żurowskiego, zdjęcie z wiecu wyborczego, na którym są wszystkie osoby, które startowały w wyborach z tego terenu. Wystawa jest piękna, kolorowa, dookoła są flagi narodowe. Dużo ludzi się zatrzymywało już jak te tablice ustawialiśmy. Mam nadzieję, że wiele osób przyjdzie i tę ekspozycję obejrzy.
Czy data 4 czerwca 1989 jest dla Ciebie jednoznaczna?

- Tak. Oczywiście, jak najbardziej. To był najpiękniejszy okres w moim życiu, To wszystko co potem zaczęto opowiadać na ten temat to jakieś kompletne bzdury. Tyle rzeczy się wtedy działo - wielkich i pozytywnych. Ta wiosna była cudowna to był moment, w którym tak naprawdę blok sowiecki zaczął się rozsypywać jak domek z kart i właściwie taką pierwszą wyjętą kartą to były te wybory. Kilka miesięcy później zaczęły się dziać podobne rzeczy w Czechach i Niemczech. Nie ma dwóch zdań: ta data jest wyjątkowa. A te wszystkie opowieści, że te wybory nie były wolne, że to były jakieś intrygi bezpieki uważam za niepoważne. Tak naprawdę kryła się za tym głębsza myśl jakiegoś pokojowego przejścia z komunizmu do wolności i to się udało. Ja w ogóle uważam, że wtedy cały świat patrzył na Polskę i wszyscy nas podziwiali, że potrafiliśmy pokojowo przejść z jednego do drugiego sytemu. A to, co się potem zaczęło dziać... jak jest wolność to wszystko wolno, więc różne dziwne rzeczy się Polsce stały. Ale ja ani przez chwilę nie żałowałem. Wolność to najważniejsza rzecz w życiu człowieka.

not. SPalka, zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
turysta06.06.2019, 18:24
Te komentarze są wstrętne i pokazują zaściankowość.
Szkoda Nowego Targu
maverick06.06.2019, 17:18
@ Kris:
Do NATO zostaliśmy przyjęci w przededniu ataku na byłą Jugosławię, czyli było nie było naszych słowiańskich braci z południa. Dosłownie tygodnie przed inwazją w marcu 1999 roku. Gdybyśmy się tak wtedy nie rwali i nie wyskakiwali przed szereg to więcej na tym można byłoby ugrać (inwestycje, offset).
W 2003 roku negocjacje z UE były tak twarde, że ówczesny premier, Leszek Miller z SLD, wspomina że w każdym momencie tych negocjacji polski zespół był gotowy natychmiast wstać od stołu i zakończyć ubieganie się o to członkostwo i prawdopodobnie ten stan trwa do dziś; non stop tyleż mamy korzyści z członkostwa w UE co i problemów (KODziarze zamiast jałowo atakować PiS, mogliby np. zastanowić się co dalej robić gdy UE się rozpadnie, albo gdy np. Niemcy i Francja samodzielnie wyjdą z UE, co wtedy?).
Ani 2015 rok nie jest żadną szczególną datą graniczną w historii Polski (np. w 2005 roku PiS też wziął i prezydenta i premiera), ani człokostwo w NATO i UE nie jest jakimś szczególnym sukcesem. Jest natomiast szczególną datą 4 czerwca 1989 rok, ale żaden kres historii wtedy też nie nastąpił, wbrew temu co przepowiadał Francis Fukuyama.
maverick06.06.2019, 14:26
@ Zdegustowany:
Konstytucja z 1997 roku to jest zwyczajna kalka kodeksu napoleońskiego, rozwinięta w tych sferach których jeszcze nie było za Napoleona, ale to jest dokument prawny wzorowany na dorobku rewolucji francuskiej. Piszę to temu, że wielu dziś wynosi tę Konstytucję na najwyższy piedestał, a szczególnie chwalą się nią były KODziarze (jak są tacy wielcy konstytucjonaliści to niech np. zaproponują aneks do konstytucji regulujący media cyfrowe i szeroko rozumiany internet, cenzurę, itd. - to byłoby coś doniosłego, na ponadnarodową skalę światową, bo nikt nie wie co z tym internetem pod względem prawnym zrobić). Natomiast Konstytucja z 1997 roku to jest najważniejsze prawo w państwie i została zatwierdzona przez naród, ponieważ ci co wzięli udział w referendum w 1997 roku w większości byli na tak. Co do KOD-u, to muszą oni w końcu zrozumieć swój błąd polegający na tym że atakując PiS za wygrane wybory w 2015 roku zaatakowali tak naprawdę Polskę, ponieważ PiS faktycznie ma ogromne poparcie w społeczeństwie. Skończyła się spychologia typu "to nie PO tylko PiS wszystkiemu winne" i odwrotnie.
Polak06.06.2019, 13:05
W tamtym czasie różni ludzie pracowali dla Solidarności, ale po ordery jak zwykle ci, co z nią niewiele mieli wspólnego. Haha. Nawet Jachymiak z Ozorowskim przestali drzec koty. Znów ich coś połączyli. Ciekawe co???
nie ślepy06.06.2019, 11:53
Patrząc na zdjęcia przyszło "sto" osób? Równie dobrze można było napisać sto tysięcy! Prawda lewacka i ich wolne wybory! Wszędzie bredzenie popłuczyn socjalistycznych o wolności, jakby tylko oni byli wtedy na świecie!
Komuchy w całej Polsce do spółki z obecnym lewactwem i wrogami Polski kroją torty na cześć niby wolnych wyborów! Kto na tych "wolnych" wyborach bardzo dobrze wyszedł i ma się dalej super to my wiemy! Trwa obecnie zmasowany atak na Polskę i Polaków prowadzony przez POst komunę i zdziczałe obecne lewactwo. Chcą wojny domowej, POdziału Polski na pół, albo przynajmniej rozbicia dzielnicowego, żeby mogli dalej "rządzić", czyli kraść! Każdy kto na nich nie głosuje, to jest prostak, cham, wieśniak itd. Chcą nas oddać POd rządy Niemcom, bo to bardzo "światły i kulturalny" naród, więc oni nas według nich wyprowadzą na "odPOwiednią" drogę! Ta targowica i zdrajcy, chcą nowych rozbiorów Polski a wszystko POd hasłem "konstytucja"! Dawniej człowiek się uczył o tym, jak było w Polsce przed rozbiorami a dziś historia zatacza koło i samemu się można o tym przekonać! Dlatego mówię precz ze zdrajcami, komuchami i nowym lewactwem!
Kris06.06.2019, 10:40
Po prostu mnie mdli jak czytam te teorie że 1989 to zdrada i w ogóle, że Polska do 2015 r. nie była niepodległa bo nie rządził król Jarosław. Powiem jedno ja dziękuję, że żyję w wolnym kraju i że w 1989 rozsądni ludzie dogadali się bez rozlewu krwi i masakry jak w Chinach. Wiadomo było że obie strony muszą coś dostać. Niech PIS i jego zwolennicy tak nie wywieszają na sztandary, że Ci do 2015 r. co rządzili Polską to komuchy, bo przypominam, że w PIS jedną z czołowych ról ma prokurator z tamtych czasów. I co jakoś dało się uchować go. Jakby nie 1989 r. to nie było by NATO i UE w Polsce a wtedy byśmy mieli na pewno takie PKB że premier obecny by się bał coś odzywać.
Winnetou06.06.2019, 05:40
No i besali skończyły się argumenty, no ale tak mają poplecznicy zbrodniczego systemu komunistycznego.
Zdegustowany uczestnik06.06.2019, 05:40
do besala..... I jeszcze jedno w nurcie Twojej obrony Konstytucji..... Referendum konstytucyjne z 1997 roku frekwencja 42,86% (co wogole zastanawia gdyż do ważności referendum winien być przekroczony 50% próg oddających glos) a wybory ostatnie do europarlamentu frekwencja rekordowa 47% przy 45% poparcia dla obecnej wladzy. Więc jakim prawem krzykacze z KODu i obrońcy Konstytucji łgają że te 40% to nie ma mandatu do przeprowadzenia zmian czy rządzenia bo to nie cały suweren wybrał. No niestety tu się kończy rozum a zaczyna siano.... Więc jak to było z waszą obroną Konstytucji??? Tkwijmy dalej w przekonaniu o szlachetności waszych hepeningow. Raz na zawsze polecam obudzić się, wrócić do szkoły i nadrobić zaległości w lekcji o demokracji i świętym prawie wyboru i szanowaniu wyborów. A jeśli demokracja nie zdaje w społeczeństwie egzaminu to warto zastanowić się nad zmianą ustroju na np monarchię. Pretendentów do tronu wielu .... Jednakże teraz jest teraz i czasy teraźniejsze, monarchii niema , za to ludzie już się sami pogubili i myślą że wszystko wokoło im wolno od podważania wyborów po zdziczenie obyczajów w imię demokracji....
Zdegustowany uczestnik06.06.2019, 01:01
do besala.... I jeszcze jedno mój miły obrońco Konstytucji.... Wątpliwa jest linia prawa po 1945 roku w Polsce. Zawierucha wojenna doprowadziła że obowiązującą Konstytucja z kwietnia 1935 roku została gwałtem odrzucona przez okupantów sowieckich a późniejsze władze komunistyczne, które narzuciły swoje Ustawy począwszy od niechlubnego manifestu PKWN a owocem czego była stalinowska konstytucja z 22 lipca 1952. Prawny Rząd na uchodzctwie w Londynie który był kontynuatorem II Rzeczypospolitej był strażnikiem Konstytucji kwietniowej sygnowanej podpisem Prezydenta Ignacego Mościckiego. Owe Orygina Ustawy Zasadniczej ( bo tak a nie inaczej zwie się Konstytucję) prezydent Kaczorowski po 1989 r przywiózł na Zamek Królewski wraz z pieczęciami państwowymi i złożył je obejmującemu urząd Prezydenta Lechowi Wałęsie. Po dziś dzień tej ceremonii objęcia urzędu Prezydenta towarzyszą te insygnia czyli Orygina Konstytucji kwietniowej i pieczęcie Rzeczypospolitej. Tak więc dobitnie to wskazuje na ciągłość ważności konstytucji kwietniowej z 1935. Nie mniej jednak historia Polski jest tak pogmatwana że wolimy dalej ciągnąć linie prawa od niejakiego manifestu PKWN..... Zatem drogi miłośniku i obrońco Konstytucji.... Jeśli wykażesz się obroną zaszczytnej Ustawy Zasadniczej z 1935 to chylę przed Tobą czapkę z głowy i staje w szeregu ale w innym wypadku pora na reset i spojrzenie na sprawę z innej strony. Konstytucja Kwietnia 1935 już się nie obroni bo pokolenie tych czasów już prawie wymarło. Pozostało ci bronić w koszulkach linii komuny i postkomuny. Polsce potrzebna jest nowa Konstytucja na miarę czasów współczesnych a nie wieczny letarg w czasach po okrągłostołowych.
Zdegustowany uczestnik06.06.2019, 00:23
do besala...... Cytuje Cię: Twoje seksistowskie i wulgarne uwagi na temat nie znanej Ci starszej kobiety ze znaczkiem KOD-u dyskwalifikują Cię. Czy Ty człowiecze masz mózg? No raczej masz ,ale używać nie bardzo go potrafisz. A w którym zdaniu była moja seksistowska i wulgarna uwaga???? Po primo nie mam fetyszu ślinić się w seksistowski sposób na jakieś starsze babcie bo mnie one zupełnie nie pociągają fizycznie wręcz przeciwnie, a po secundo to gdyby takie uwagi seksistowskie czy wulgaryzmy się pojawiły w mych komentarzach to raczej szanowny administrator nie dopuścił by do publikacji. Zejdź na ziemie i nie wpieraj ludziom tu imbecylizmu. Ku Twemu rozczarowaniu znam tę panią starszą. A teraz o zdolności honorowej.... Bóg Honor Ojczyzna.... Trzy nie rozerwane że sobą wyrazy w tradycji i kulturze Narodu Polskiego. Komuchy z tego zaszczytnego zawołania wymazały po 1945 z życia publicznego słowo Bóg .... , więc nie mów mi co znaczy brak Honoru i dyskwalifikacja. Polak we krwi ma że W Bogu jest Honor i dobrobyt Ojczyzny Bez tych trzech Polska nie jest Polską. Więc zamilcz i nie siej zamętu jak nierozumiesz co kto pisze do Ciebie
besala05.06.2019, 20:53
Do: zdegustowany uczestnik
Podyskutowałbym z Tobą, ale Twoje seksistowskie i wulgarne uwagi na temat nie znanej Ci starszej kobiety ze znaczkiem KOD-u dyskwalifikują Cię. Nie posiadasz, jak się to dawniej mawiało, zdolności honorowej.
maverick05.06.2019, 19:10
@ Besala:
Już od paru dni przed 11 listopada, Hans von Beseler słał depesze do rady regencyjnej w Warszawie aby ktoś łaskawie raczył zgłosić się po klucze do arsenału, bo on wraca do Niemiec a nie chciałby żeby komuniści przejęli arsenał - gdzie Ty tu widzisz bohaterstwo Polaków?
4 czerwca otworzyło szeroko podwoje dla skrajnie agresywnego planu gospodarczego, przy czym jeszcze w jesieni 1987 roku w referendum większość Polaków opowiedziała się przeciwko właśnie tego typu drakońskim reformom. Terapię szokową wprowadzono 1 stycznia 1990. Miało ona trwać maksymalnie do sześciu miesięcy, już wiosną 1990 roku miały nas zalać potężne inwestycje, które miały dać nowoczesne miejsca pracy i uczynić z Polski kraj na poziomie ówczesnej Francji. Nic takiego nie nastąpiło. Obiecywane inwestycje nie napłynęły na skalę taką aby choć trochę stworzyć miejsc pracy dla zwalnianych grupowo na bardzo wielką skalę Polaków. Wskutek tego niespełna 14 miesięcy po 4 czerwca Tadeusz Mazowiecki przegrał wybory prezydenckie już w pierwszej turze ze Stanisławem Tymińskim, człowiekiem znikąd, bez żadnego zaplecza politycznego, bo był to głos protestu wobec drakońskich reform. Współtwórca tych ówczesnych reform, prof. Sachs, po fiasku terapi szokowej w Polsce, zmienił front i stał się orędownikiem osłon socjalnych oraz złagodzenia reform w następnych reformowanych krajach. To jednoznaczne wyniki wyborów 4 czerwca skłoniły solidarnościowe do zgody na terapię szokową. To jest również uprawniona interpretacja tej 30-tej rocznicy.
Vyborca 1.05.06.2019, 19:00
Mszy świętej nie było.... ? Niektórzy: Platformersi, KOD-owcy Ob,. RP i innej maści.... oraz medyk, czy inni brali tam udział. Wybory przegrali i szaleją.... następne też przegrają . Brak tych co stoją po stronie katolickiej, właściwej i wiedzą, że wtedy wybory to "przekręt". Zebrana grupa podobnie jak w zimie po Adam... przekupowali ja Szetyna bułkami. Ale jaja. Część nowotarżan stoi po właściwej stronie, widać po frekwencji...
Wyborca 1.
Zdegustowany uczestnik05.06.2019, 16:23
do besala..... Właśnie prawdziwą propagandą to są twoje słowa cytuje: w niedalekiej przyszłości zakazane będą słowa "wolność" i "prawda" oraz: Cieszę się, że osób ubranych w koszulki z napisem "Konstytucja" i ze znaczkiem KOD-u nikt jeszcze nie kazał skuć i wyprowadzić..... No błagam. A cóż to takiego Ci się dzieje że tak cierpisz katusze życia w tym kraju???? Zapewniam Cię że nikt nie skuje Cię ani nie wyprowadzi. I szczerze możesz sobie na czole nawet słowo konstytucja wytatuować a nikt cię nie będzie prześladował za to. Mnie ta koszulka kojarzy się tylko z prowokacjami i moim świętym prawem obywatela, którego tak zajadliwie bronisz jest wyrażenie opinii i zdania co sądzę,o czym zresztą wyraźnie pisze artykuł 54 pkt 1 Konstytucji w szerokim tego rozumowaniu. A Konstytucji to można bronić w bardziej inteligentny sposób. Więc tanie jest pisanie o jakiś ciężkich czasach które rzekomo teraz nastały. Weź się do roboty a nie pleć bzdur. Marzysz o byciu bohaterem skutym w kajdanki za koszulkę z napisem konstytucja???? Czy co???? Bo nie rozumiem..... Tak mi przykro ale nie będziesz współczesnym Wałęsą ani Walentynowicz, lecz tylko szarakiem nowotarskim. A demokracja ma sie dalej dobrze. Do przodu. Ps polecam przemyć oczy bo zaszły mgłą....
Stary Podatnik05.06.2019, 15:37
Besala ,to jest Ubecka konstytucja i powinna być zlikwidowana
wk.....y05.06.2019, 15:12
ostatnie podrygi nowotarskiej 'elyty'. komunizm sie skonczy jak tacy ludzie jak na zdjeciach odejdą w niepamiec. to są farbowane lisy. wszedzie sie przykleja, ***
besala05.06.2019, 12:27
Do; zdegustowany uczestnik
Jeżeli ktoś uważa, że słowo "konstytucja" jest prowokacją, to znaczy, że propaganda obecnej władzy skutecznie wypreparowała jego umysł. Jeżeli nic się nie zmieni, to w niedalekiej przyszłości zakazane będą słowa "wolność" i "prawda". Dzień 4 czerwca jest datą równie ważną jak dzień 11 listopada! Cieszę się, że upamiętniono tę rocznicę w Nowym Targu. Cieszę się, że osób ubranych w koszulki z napisem "Konstytucja" i ze znaczkiem KOD-u nikt jeszcze nie kazał skuć i wyprowadzić. I o to właśnie, zdegustowany uczestniku, też walczyła opozycja demokratyczna przed rokiem 1989!
baciok@05.06.2019, 10:55
W latach 80 bylem młodym chłopcem i pamiętam te czasy. Czasy beznadziei, braków, wszechobecnej prymitywnej propagandy.
Ale wszyscy mądralińscy. Jak należało zmieniać ten ustrój. Zrobić wojnę domową, Tak że łatwo się mówi po 30 latach.
heavy metal05.06.2019, 10:13
Maciek to chyba nie najlepszy symbol wolności w naszym regionie.Zaraz po incydencie z solidarnością związał się z kręgami politycznymi odpowiedzialnymi za współczesnych niewolnik,ów ekonomicznych.
K.05.06.2019, 08:37
Żadne "wolne" wybory. Ustawka poprzedniego reżimu, który mięciutko sobie wylądował na czterech łapach. Działacze antykomunistyczni zostali rozegrani, a zwykli, szarzy obywatele do dzisiaj ponoszą koszta tej akcji.

Przypominam, 4.06 to przede wszystkim data odwołania rządu premiera Olszewskiego w obawie przed lustracją.

Do lustracji nie doszło, więc do dziś niektórzy TW noszą maski "demokratów".
zdegustowany uczestnik05.06.2019, 08:17
ooooo jak miło .... prowokatorki z koszulkami konstytucja też sfotografowane. Te dwie młode już wzrok mój zdzierży, ale ta starsza pani no i oczywiście stała bywalczyni zakopiańskich spędów KOD-u obok niej, ta w jeansowym ubraniu z małą plakietką kodu na torebce.... Ten widok zepsuł to święto. Szczególnie ta starsza w jeansowej koszul,i a znam tego osobnika bo pląta się agitatorka po Alei Tysiąclecia. Komuna zbratała się z walczącymi o wolność. Smutne że te ,,babuszki'' tam się znalazły na tak pięknej rocznicy
Obiektywny05.06.2019, 08:01
O mało ten polityk PO nam jej nie zabrał
Ela05.06.2019, 07:59
Obłudnicy i kropka
Zatroskana05.06.2019, 07:57
Cicho ciemna impreza. Sami swoi. Ci którzy na tych przemianach skorzystali. O ludziach którzy naprawdę walczyli o wolną Polskę się nie pamięta. Zebrała się reprezentacja PO by robić sobie reklamę
bacus205.06.2019, 07:46
byłaby ameryka gdyby nie sprzedawcy okrągłego stołu i cała postkomuna która rozkradła Polske kosztem uczciwych obywateli... dopiero teraz nadeszło jakies uwolnienie od tych ciemiężycieli lokalnych też, co widac na zdjeciach.... troche za późno ale dobre i to
dobrze poinformowani - sami swoi05.06.2019, 07:29
I znowu sami swoi! Żadnej ogólnej informacji , a przyszło by wielu ludzi , którzy byli faktycznie zaangażowani w te sprawy istotne dla Polski , a tak to byli tylko "sami swoi", jak zawsze zresztą - dobrze poinformowani .
jurek05.06.2019, 06:43
..częściowo wolne wybory to mniej więcej to samo co np. częściowo wierna żona..
Podatnik05.06.2019, 05:23
Komuna i tak by padła, a dzięki dogadaniu się przy okrągłym stole mamy to co mamy, czyli rozdrobnienie i milion niepotrzebnych urzędasów. Jednak jak zwykle Korwin miał rację.
Z daleka05.06.2019, 00:24
Nie mówicie, że nie było jajeczni z 1989 jaj? Ani 1989 lodów? Ani pasztetowej z oranżadą do popicia? No to co to za impreza?
Ciemne okulary04.06.2019, 22:58
Pieprzycie o wolności, jak kiedyś komuchy o sprawiedliwości społecznej.
Nic się nie zmieniło04.06.2019, 22:51
Obchody a w pierwszych rzędach TW.
maverick04.06.2019, 22:49
A ja myślałem zawsze, że pan M. Jachymiak zaczynał działalność polityczną w Unii Polityki Realnej, a tu okazuje się że nie, on też zaczynał od Solidarności. Nie byłoby to może takie istotne, gdyby nie fakt że gdy w latach 1989 i 1990 w TV pojawiał się Korwin Mikke w jakimś programie (rzadko), to solidarnościowe już wówczas media puszczały pod nim na pasku info że poglądy pana Mikke są jego prywatnym zdaniem i nie mają nic wspólnego z poglądami redakcji oraz solidarnościowego rządu - tak było, dobrze pamiętam.
Druga sprawa: może rzeczywiście świat patrzył wówczas z podziwem na Polskę, ale zaraz potem zaprzestał tego robić, do tego stopnia że obecnie powszechnie na Zachodzie rok 1989 kojarzony jest z aksamitną rewolucją i murem berlińskim, a o Polsce i wyborach 4 czerwca nikt nic nie wie. Osobiście myślę że dużo Polska straciła poprzez fiasko planu Balcerowicza, który zaraz po 4 czerwca nastąpił (co jest również moim prywatnym poglądem i wielu wydać się może kontrowersyjnym, przyznaję, ale uważam tak, ponieważ polityka zaciskania pasa i terapia szokowa zgasiły entuzjazm, zraziły wybitnych dziennikarzy i intelektualistów, ujawniły kontrasty społeczne w Polsce, podział na dawną kongresówkę i resztę Polski, który to podział trwa do dziś, czego dowodem wyniki ostatnich wyborów tydzień temu, nic w tym zakresie nie udało się zmienić, fiasko, ale my Polacy uwielbiamy świętować porażki).
robert04.06.2019, 21:31
A ja mialem wtedy 26 lat z tego 6 lat w kryminale ,patrzylem w kosciele na pierwsze lawki i widzaialem sekrekarzy pop w pierwszych lawkach dydnitarzy pzpr padajacycych na kolana i borocych do buzi cialo Chrystusa i do dzis mi sie rzygac chce dziekuje jestescie polacy czy watykanczycy
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl