31.08.2019, 16:16 | czytano: 6571

TOPR rozpoczął transport ciał grotołazów

Fot. www.topr.pl
W Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach rozpoczęła się akcja transportu ciał dwóch grotołazów, którzy zginęli tam ponad dwa tygodnie temu, odcięci od powrotu przez wodę, która zalała korytarz.
- Ukończona pierwszy etap transportu z z poszerzanego odcinka do Białej Wody, utrudniony ciasnotą - informuje ratownik TOPR Marcin Józefowicz. - Przy grotołazach znaleziono materiały wybuchowe niewiadomego pochodzenia, których to istnienie było już przez wcześniej brane pod uwagę przy ocenie ryzyka od początku trwania akcji. Dzisiejsza akcja to zabezpieczenie terenu przed planowanym dalszym transportem.
Wczoraj ratownicy potwierdzili, że dotarli do ciała drugiego grotołaza. Na pierwsze natknęli się osiem dni wcześniej. Przypomnijmy, iż w połowie sierpnia do jaskini położonej w Tatrach Zachodnich w rejonie Doliny Małej Łąki weszła szóstka grotołazów. Czworo wyszło na powierzchnię, a dwoje utknęło w tzw. Przemkowych Partiach. Było to w sobotę 17 sierpnia. Wąski korytarz zalała woda i odcięła im drogę powrotną. Gdy po kilku dobach dotarli do nich ratownicy TOPR, grotołazi już nie żyli.

r/
zobacz także
komentarze
MaciekW02.09.2019, 16:55
Co to za niezwykłość ??? Mam wielki szacunek dla pasjonatów wszelakiej maści , ale w tym przypadku uważam ich za ludzi pozbawionych wyobrażni.
natura31.08.2019, 17:32
Grotołazi,niezwyklli ludzie,z PRAWDZIWĄ pasją(se tam będziemy chodzić po wierzchołkach gór,latać pływać każdy może).Szkoda że z pod ziemi pod ziemie wracacie.Wielki,wielki SZACUN, ukłony dla ratowników.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl