02.09.2019, 18:46 | czytano: 6163

Kupcy skarżą się ministrowi na dubeltowe opodatkowanie. Minister chwali ich przedsiębiorczość

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Na zaproszenie kupców oraz spółki Nowa Targowica w Mieście gościł dziś wicepremier Jarosław Gowin, któremu towarzyszył Andrzej Gut Mostowy. Obaj panowie kandydują w październikowych wyborach parlamentarnych. Spotkanie zdominowały dwa tematy: wprowadzenia w Polsce europejskiej waluty oraz likwidacji opłaty targowej.
W pierwszej kwestii wszyscy byli zgodni.
- Nasza instytucja zatrudnia około 4,5 tysiąca osób. To rzecz niespotykana nie tylko w Polsce, ale i Europie - mówił z dumą prezes spółki Janusz Chowaniec. - Sprawy przedsiębiorczości oraz rozwoju biznesu i handlu są bardzo ważne, bo budują siłę regionu - zapewnił Andrzej Gut Mostowy i przeszedł płynnie do swojego programu wyborczego, którego hasłem jest "Nie czas na euro". - Zaangażowałem się w kwestie debaty, czy na pewno jest słuszne, że powinniśmy już prowadzać euro. Wiele państw wprowadziło tę walutę i okazało się, że nie był to najlepszy ruch. Politycy i specjaliści z krajów południowej Europy - Grecji, Włoch i Hiszpanii twierdzą, że ich gospodarka rozwijałaby się o wiele lepiej i szybciej, gdyby pozostali przy własnej walucie - mówił i dodał, iż "zacne grono profesorskie i politycy zapowiadają, że jak tylko obejmą władzę po wyborach - to wprowadzą euro".

"Waluta europejska nie sprzyja polskim interesom"

- Przy podpisywaniu traktatu akcesyjnego podjęliśmy zobowiązanie, że wprowadzimy u nas euro, ale terminu nie określono. Poza tym przynależność do UE nie jest skorelowane z euro. Wielka Brytania i Dania od samego początku twierdziły, że nie przyjmą wspólnej waluty, bo jest im niepotrzebna - mówił Andrzej Gut-Mostowy. Opowiadał o okolicznościach wprowadzania europejskiej waluty na Słowacji, o załamaniu się rynku turystycznego u naszych południowych sąsiadów, spadku rozwoju inwestycji w infrastrukturę turystyczną, wzroście zjawiska "turystyki zakupowej" (Słowacy zaczęli masowo przyjeżdżać do nas po wszelkie artykuły). - Bardzo zła rzecz się zdarzyła dwa lata po wprowadzeniu euro. W 2011 Słowacy musieli dorzucić się do pakietu dla bankrutującej Grecji. Wszystkie kraje strefy euro musiały się dołożyć do tego pakietu. To wywołało protesty na Słowacji, a kontrowersje doprowadziły do kryzysu, rozpisania nowych wyborów i teraz tam rządzi szeroko rozumiana lewica. Ta moja akcja "Nie czas na euro" - nie znaczy, że my nigdy nie powinniśmy tego euro przyjąć. Ale - że na pewno nie teraz, bo to nieodpowiedzialność i działanie wbrew polskiej racji stanu - skwitował.

- Wspólna waluta europejska ma sens, gdy jest wspólny system podatkowy. U nas odznaczałoby to radykalne podniesienie podatków. Euro służy niemieckiej gospodarce. Skoro polscy przedsiębiorcy muszą się borykać z tyloma problemami, to po co im dodawać kolejne - w postaci euro. Niektórym branżom euro wyszło na korzyść, ale dla całej reszty to "kamień u szyi" - dodał minister Jarosław Gowin. - Czyli zgadzamy się, że nie jest czas na euro - skwitował Janusz Chowaniec.

Minister wie

- Chcę wam pogratulować tego, co stworzyliście. To był teren zapomniany przez Pana Boga. Jak tu przyjechałem to byłem zdumiony. Stworzyliście potężne centrum handlowe. To, co zbudowaliście, to jest symbol Polski ostatnich 30 lat, bo przez 30 lat Polska w niezwykły sposób się rozwinęła. A ostatnie 4 lata to też okres spektakularnego sukcesu polskiej gospodarki. Wiem, z iloma przeciwnościami musicie się zmierzyć. Dla wielu z was ZUS jest gigantycznym problemem. Wiem, że część z was niepokoją szerokie programy społeczne, zadajecie sobie pytanie "czyim kosztem". Wiem, że cały czas musicie konkurować z zagranicznymi firmami i sieciami handlowymi. Dostałem przed chwilą wyliczenia - ile wynosi opłata targowa, ile płacą kupcy, a ile sieci handlowe. Zdajemy sobie sprawę, że przez 4 lata zabrakło nam czasu na rozwiązanie niektórych problemów. Poza tym walka z mafią paliwową uderzyła też w 99 procent uczciwych przedsiębiorców. Ale w sobotę, na konwencji partii przedstawimy propozycje tego, co chcemy zrobić. Będzie pakiet rozwiązań dla małych przedsiębiorców - zapowiedział wicepremier.

"Spróbować kupcom pomóc"

- Rząd idzie w kierunku innowacyjnej gospodarki, Ale co innowacyjnego może być w pracy kupca? Tu państwo nic nie robi. Każdy kupiec robi to, z czym muszą mierzyć się wielkie przedsiębiorstwa. Proszę mi wskazać - kto z nich wziął złotówkę środka pomocowego? Tu gdzie jesteśmy mamy jedyne miejsce, gdzie można przyjść i pohandlować. Straciliśmy szanse negocjowania, targowania. A to jest nasza wewnętrzna, atawistyczna potrzeba. Wprowadzając sieci sklepów straciliśmy to. Prosiłbym, by spróbować pomóc tym małym przedsiębiorcom, kupcom. Żeby mogli korzystać z ulg. Potrzebna jest ochrona kupców przed podwójnym opodatkowaniem. Oni płacą podatek, płacą VAT i inne koszty ponoszą. A jeszcze gmina ma inny podatek. To jest coś, co w państwie prawa nie powinno mieć miejsca, bo to jest podwójne opodatkowanie - przekonywał Leszek Jędrysko.

Przedstawiciel Nowotarskiej Izby Gospodarczej w ten sposób sprowadził dyskusję do kwestii opłaty targowej.

"Gigantyczne kwoty opłat"

Temat podjęła Karolina Szews. Prawniczka spółki Nowa Targowica przekonywała, że "problem opłat targowych sięga wiele lat wstecz". - To już nie jest opłata tylko podatek. Bo opłata to świadczenie ekwiwalentne: płacimy i w zamian coś dostajemy. Dlatego my płacimy Miastu podatek, bo nic nie dostajemy w zamian. Wcześniej targowiska były organizowane przez miasta i gminy. Wtedy miasto organizowało targowisko, sprzątało po kupcach, dawało stragany. Teraz targowiska przeszły w prywatne ręce. Od tego terenu pobierany jest podatek od nieruchomości, który wędruje do kasy miasta. Organizując targowisko - miasto pobiera czynsz. Opłata targowa to podwójne opodatkowanie. I ta opłata jest gigantyczna - sięga 800 zł za jeden dzień dokonywania sprzedaży na targowisku. W skali miesiąca dochodzimy do gigantycznych kwot. Nawet jeśli ta opłata jest na poziomie złotówki - to dla kupców też jest to gigantyczna opłata, w skali roku dochodzimy do gigantycznych kwot - powtarzała mecenas Szews.

- Problemem jest istnienie opłaty targowej? - upewniła się minister Gowin.

"Opłaty kupcom doskwierają"

- To opłata fakultatywna, czyli miasto może, ale nie musi jej pobierać. Są miasta, gdzie nie ma opłaty targowej i tam się kupcom bardziej opłaca być, tam się rozwijają. Poza tym ta opłata nie jest pobierana od każdej osoby. Na przykład punkt gastronomiczny nie musi uiszczać opłaty, bo określa się ich działalność jako usługę, a nie handel. Opłaty kupcom doskwierają. Kupcy czują się potraktowani niesprawiedliwie. Handlujący w galeriach, w zamkniętych pomieszczeniach nie są obciążeni opłatą targową - odpowiedziała prawniczka.

- Rozumiem. Poproszę o notatkę na ten temat - oświadczył Jarosław Gowin, na co Roman Kuranda ze Stowarzyszenia Kupców wręczył mu gotowy materiał, dodając, że podobne dokumenty i wyliczenia już minister kilka miesięcy temu od nich otrzymał.
- Miasto nie chce się wycofać z opłaty targowej, bo to łakomy kąsek dla budżetu. Z tych pieniędzy budowane są drogi, chodniki. Ale dlaczego my, kupcy mamy na to płacić, a nie wszyscy handlujący? Miasto nie chce tego dochodu stracić, a może nawet tę opłatę w każdej chwili podnieść - dodał przedstawiciel kupców.

"Dostaliśmy w zęby od Komisji Europejskiej"

Kilkakrotnie wracano do argumentu, że inni płacą mniej, niż kupcy, że trudno konkurować małym przedsiębiorcom z dużymi sieciami handlowymi. - Bo oni nie chcą konkurować z wami, ale was wyciąć - oświadczył minister, za co nagrodzony został oklaskami.

- My sobie doskonale zdajemy sprawę z tej nieuczciwej konkurencji, z którą wy się musicie zmierzyć. Podjęliśmy próbę opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych i dostaliśmy w zęby od Komisji Europejskiej. Wygraliśmy jednak tę sprawę przed trybunałem i zamierzamy do kwestii opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych wrócić na początku przyszłego roku. To będzie jeden z kluczowych elementów wyrównywania szans dla kupców. Inny, to zniesienie opłaty targowej w sensie ogólnopolskim - podsumował Jarosław Gowin.

Opłata targowa to przywilej samorządu

Jednak panowie politycy dopytywani - jak sobie wyobrażają nakłonienie samorządu do rezygnacji z wpływów do budżetu - osłabili swoje wypowiedzi.

- Samorządy mają swoje kompetencje. Nie jest rolą rządu ingerowanie w autonomiczną politykę finansową samorządu - zastrzegł Andrzej Gut Mostowy. - Ale chodzi o to, by to dublowanie opłat nie było takie krzywdzące, by targowiska nie były dyskryminowane w porównaniu z sieciami handlowymi i żeby to się odbyło bez szkody dla samorządu. Ale kupcy nie powinni mieć poczucia dyskryminacji - tłumaczył.

O tym, że wiele samorządów zarządza targowiskami - dlatego zapowiedzi "odgórnego" zlikwidowania opłaty targowej raczej nie ma szans przypomniał Mariusz Jelonek. - Ta opłata to także instrument do porządkowania przestrzeni publicznej. To także są spore dochody dla samorządów - mówił.

"Co robią wasi posłowie z Podhala"?

Pojawiły się i inne problemy przedsiębiorców. Michał Glonek skarżył się na problemy z ustaleniem własności terenów, co przekłada się na niemożność rozpoczęcia inwestycji. Była mowa o zetknięciu "prawa własności" z "interesem publicznym", o spekulantach na rynku nieruchomości, o wiążących ręce przepisach Natura2000, normach wprowadzonych przez Polskie Wody, ustawie o ochronie środowiska, która zmieniła definicję rzek, co skutecznie zablokowało wiele inwestycji na naszym terenie.

- Co robią wasi posłowie z Podhala? To oni powinni w parlamencie reprezentować problemy Podhala. Dokręćcie im śruby, by uwrażliwiali innych posłów i rząd na specyfikę waszego regionu - pouczył zebranych minister Gowin.

Zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu omawiany będzie projekt nowej ustawy o zamówieniach publicznych. - Zostanie ona wkrótce przyjęta. To ustawa, która wreszcie otwiera możliwości realnego aplikowania przez małe i średnie firmy w przetargach. To bardzo dobra ustawa, wspaniałe zwieńczenie tej kadencji - przekonywał.

SPalka
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
@ja05.09.2019, 18:43
Nawet nie wiesz co mówisz. Gospodarka to system naczyń połączonych . Kiedy galerie odbiorą pracę Polakom i padną ich firmy to wkrótce ty lub twoje dzieci siądą w pampersach na kasie do czasu jak was zastąpi automatyczna kasa i maszyny. . Jeśli żyjesz z budżetu to wiedz że ta kasa pochodzi w 80 % z od tych którymi tak gardzisz . OT DURAK>
Obserwator04.09.2019, 13:17
Jak widzę Guta, Glonka którzy niosą hasła nie czas na EURO to mnie naciąga.
Panie G Mostowy niedawno cztery lata temu też Pan startował i co Pan opowiadał, dla przypomnienia z jakiej partii Pan startował, czyżby Pan zapomniał.
Takie osoby jak Pan to karierowicze a wartości takie jak honor są Panu obce, myślę iż osoby głosujące na Pana to osoby o takich samych wartościach których na Podhalu jest garstka.
Pozdrawiam i życzę wysokiej przegranej.
Obserwator
Pietrek03.09.2019, 12:56
Co to za ,,handlarz,kupiec,, który się nie skarży. Duu...
k03.09.2019, 12:27
Bu ha ha ha. Jak czytam te bzdury to nie mogę powstrzymać się od śmiechu. Co robią wasi posłowie z Podhala? A no to co zawsze NIC NIE ROBIĄ. tyczy to się też GUTA jak był w sejmie bo jego robota dla Podhala była tak mizerna że trudno w pamięci cokolwiek przywołać. Zupełnie inaczej ma się sprawa z EGO tego pana . Pan Minister zanim przyjedzie gdziekolwiek i zacznie mędrkować jaki to mlekiem i miodem płynący mamy świat od 4 lat i czyja to zasługa w tym zapomnianym przez boga grajdole jakim jest nasze miasto. To mnie tylko jedno ciśnie się na usta. Gdyby to nie był taki zapomniany przez boga i ludzi zakątek to pan i panu podobni nie mieliby tu czego szukać. Przykład: elektorat dużych miast nigdy nie glosuje na PIS. Bu ha ha ha.
ja03.09.2019, 10:00
otworzą się galerie i oby jarmark jak najszybciej padł , będzie święty spokój.
nowotarżanin03.09.2019, 08:48
widzę że sami notable a ty Jędrek nie porównuj leni z południa europy zobacz jak się rozwijają inni np.kraje bałtyckie ,Słowacja nie masz pojęcia o euro a zabierasz głos byle w dobre tony p.Jarka z nadzieją na fotel na Wiejskiej mam nadzieję że ci się nie uda
Przekupka03.09.2019, 07:44
Burmistrz wykończy w tym mieście wszystko, sport, biznes, turystykę i ludzi. Zostanie tylko Asia na deskach nowego MOKu
Tylko ob?wie plażowe03.09.2019, 06:22
A najwaznisjszego,tu najzamożniejszego obywatela Miasta ,pana w klapkach ni ma ? a dlaczego? konkurencji ?
Heavy03.09.2019, 06:09
Ciekawe, czy premierowi Gowinowi zaproponowali budę na głównej? Nowe "dzierżawy" trzy letnie przecież w toku.
KTMS03.09.2019, 05:54
Idżcie do szkoły uczyć za 2 tyś. jak Wam żle. Przecież tacy mądrzy jesteście, dacie radę, a teraz po deformie oświaty szkoły biorą każdego byle tylko miał kto "uczyć". Słowacy kupują u nas bo ich stać po wprowadzeniu euro, a mnie już od jakiegoś czasu nie stać nawet na to żeby na jarmarku kupować.
''cyrkowcy'03.09.2019, 01:57
ZYGAC SIE CHCE tym ''cyrkiem'' !!! - albo ci ''wielcy'' nie widza co robia albo mysla ze my ''zwykli'' ludzie nie widzimy co oni robia .
Sami podkladaja sie aby za takie zachowaniem na nich nie glosowac !!!
Glupota nie zna granic !!!!!!!
...02.09.2019, 23:14
ZMIANA BARW tyle w temacie , Glonek , Gowin Gut Mostowy , przegrali , a teraz chca wygrać
ja02.09.2019, 23:02
dlaczego na starej targowicy ludzie płacili po 8zł/m ???! bez mrugniecia oka , a tu wielki lament o 1 zł !! czy mówiliście ministrowi ile kosztuje rezerwacja budy i opłaty dla spółki ?
Spotkanie w Czarnej Owcy02.09.2019, 22:25
Na czym jest oparta siła polskiego kapitalizmu? Panie Gowin? Na oszustwie!Podhale, imponujące miejsce w/g Pana, pokazujące siłę polskiego kapitalizmu rozlewania gorzały w pralniach? Na wesela nowobogackich?Imponujące miejsce pokazujące siłę polskiego kapitalizmu, opartego na współpracy nowobogackich z Kościołem. Z czego się bierze zamożność polaków? Z wypełnienia poboczy drogi powiatowej z miejscowości Knurów do miejscowości Ochotnica Górna kamieniami (wielkości pięści chłopa) z mułem z kamieniołomu w Klikuszowej. Ciężarówki mijając się na zakrętach zjeżdżały na pobocze wyrzucając te ogromne kamienie na jezdnię. Ile kosztuje tona tłucznia granitu o przekroju 10 mm? Ile kosztuje tona mułu piaskowca? Pragnę zaznaczyć, że to Wam nie ujdzie na sucho. Co prawda prokurator powypuszczał już co nie których. Pozdrawiam sąsiadkę z miejscowości Sieniawa. Wyrzynacie te pieniądze dziesięciokrotnie.
hehehe02.09.2019, 21:55
To o dokręcaniu śruby podhalańskim posłom to ocena pracy swoich kolegów klubowych? Podgryzacie się wzajemnie? Taka walka bratobójcza? Wstyd.
avivat02.09.2019, 21:47
"Co robią wasi posłowie z Podhala? To oni powinni w parlamencie reprezentować problemy Podhala." To jest całe podsumowanie pracy np. pani Paluch.
pamiętający02.09.2019, 21:39
Na nowotarskim jarmarku lament kupców, że opłata targowa (parędziesiąt złotych) wysoka, ale Panu A. Gut Mostowy nie przeszkadza pobieranie przez UM Zakopane od kilku do ok 20 tyś zł miesięcznie (opłaty z kosmosu) za stoisko pod Gubałówką, czy na Krupówkach od handlarzy oscypkami ???
handlarz02.09.2019, 21:21
Spotkanie miało charakter otwarty .Każdy zainteresowany mógł i powinien przyjść .A informację o spotkaniu podało również podhale24.
fk02.09.2019, 21:18
Nielegalne banery dyskwalifikują go w moich oczach.
Bywalec jarmarków02.09.2019, 21:12
Jeszcze jedna rzecz, ważna, którą podkreślił Pan Jędysko - targowiska są często jedynym miejscem, gdzie bezpośrednio do klienta mogą trafić wyroby i produkty wytworzone przez drobnych producentów, rzemieślników, rolników ogrodników, firmy rodzinne itp. I że jarmark może stać się jednym z ostatnich przetrwalników tradycyjnych zawodów, rzemiosła i drobnego rolnictwa. Poza tym jest to też pewnego rodzaju"kultura", obyczaje, lokalny koloryt, który sprawia, że ludzie będąc na Jarmarku w Nowym Targu, są w stanie dostrzec tą tożsamość, i wyjątkowość, czego nie ma w galeriach, powstających zazwyczaj według jednego, komercyjnego wzorca.
taka prawda02.09.2019, 20:58
Problem opłat oprócz podatków to temat ogólnopolski
i wspólny problem prywatnych targowisk urządzonych .Oczywiste jest
(choć to opłata fakultatywna ) jeśli gmina poniosła lub ponosi bezpośrednio
koszt urządzenia ,administracji ,sprzątania, wywozu śmieci , nieczystości itp
to zwrot tych kosztów się gminie należy . Inaczej to oprócz podatków lokalnych od nieruchomości i udziału w pozostałych dostaje opłatę która tak naprawdę jest podatkiem . I to jest niekonstytucyjne podwójne opodatkowanie.
a02.09.2019, 20:22
same asiory
Kupiec z Nowej Targowicy02.09.2019, 20:22
A podali panu ministrowi jak wyglądają opłaty pobierane przez spółkę NT. Ponad 5-8 złotych od metra, zależy w jakim miejscu, przetarg kolejna opłata od 30 tysięcy w górę na trzy lata bezzwrotna a spółka płacze o 1 zł. dla miasta. Teraz czas na kolejną podwyżkę a w zasadzie na dwie opłata targowa w górę bo idzie jesień i dobry handel oraz za śmieci.
Miasto Nowy Targ powinno przejąć Jarmark kasować nawet po 5-6 złotych od metra, każdy z przyjemnością zapłaci inkasentowi na normalnych zasadach, bez przetargów z drobną opłatą rezerwacyjną.
Już jedna Targowica była w XVIII wieku drugiej nie trzeba.
Jola02.09.2019, 19:48
Najważniejsze, że zaprosili Glonka
kto wie?02.09.2019, 19:45
Wszyscy na watyche nje da się on pisowiec i jego radni też co widać w prezydium a reszta kl może po wyborach ?
Jaśniej trochę02.09.2019, 19:34
Prywaciarz prowadzi prywatny biznes po cudownym przejęciu wielowiekowego jarmarku nowotarskiego i nie pasuje mi opłata targowa ? A podatki płaci ?
450002.09.2019, 19:03
Wjasa Steskali i innych dużych tego miasta nie zaprasza się?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl