09.09.2019, 19:17 | czytano: 7162

Mieszkanka atakuje burmistrza, funkcjonowanie monitoringu i sposób nadzoru nad mieniem komunalnym

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Ostre wystąpienie na poniedziałkowej sesji miała Bogusława Korwin. Była radna skrytykowała brak nadzoru nad placem zabaw, a instalowanie monitoringu nazwała "wyrzucaniem pieniędzy w błoto". Największe gromy posypały się na burmistrza. Znowu poszło o politykę zatrudnienia w Urzędzie Miasta.
"Władze nie radzą sobie z prozaicznymi rzeczami"
Bogusława Korwin tym razem zabrała głos jako mieszkanka Miasta. Jej wystąpienie dotyczyło trzech spraw. Pierwszą był plac zabaw na osiedlu Suskiego. - Oddany 4 lata temu, administrowany wcześniej przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, a obecnie Zakład Zieleni i Rekreacji. Od początku istnienia tego placu zabaw nie było myte podłoże, a zalecenie jest, by taka nawierzchnia była myta co najmniej dwa razy do roku. Brud wżarty w nawierzchnię jest nie do usunięcia. Estetyka tego placu pozostawia wiele do życzenia. Piasek rozsypany wokół piaskownicy, trawa sięgająca deski okalającej piaskownicę. O konserwacji, malowaniu, czy naprawie urządzeń można tylko pomarzyć - mówiła.

Jak dodała, od kwietnia kilkakrotnie próbowała skontaktować się z dyrektorem ZGZiR. Bez skutku. Na początku czerwca Wojciech Wielkiewicz miał obiecać jej, że "problem zostanie rozwiązany". - Nie został. Na czerwcowej sesji znowu pan Wielkiewicz obiecał, że do dwóch tygodni zajmie się problemem i nadal nic. To jest totalny brak dbałości o istniejącą infrastrukturę. Dlatego został okrojony budżet obywatelski, bo władze nie radzą sobie z prozaicznymi rzeczami, jak dbanie o urządzenia. Lepiej żeby infrastruktury nie było, albo było jej jak najmniej, bo tak jest najwygodniej - oskarżyła.

"Pod okiem kamer dochodzi do przestępstw"

Kolejny temat dotyczył systemu kamer w Mieście. - Monitoring w wersji nowotarskiej, to są wyrzucone i nadal wyrzucane pieniądze publiczne w błoto: na systemy kamer i na obsługę tego pseudo-monitoringu. Na dodatek ma powstać kolejny system na bloku przy Podhalańskiej za 26 tysięcy zł. Pytam się "po co"? W regulaminie burmistrza ze stycznia br. czytamy, że celem instalacji monitoringu jest zapewnienie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Jakiego bezpieczeństwa ja się pytam. Niszczenie placu zabaw bez jakiejkolwiek reakcji, mimo znajdującego się tam monitoringu. Czy to mieszkańcy mają być tym "monitoringiem"? Mają sprawdzać, potem iść, prosić o wydanie nagrania i pilnować sprawy do końca? Tu jest pytanie do komendanta Policji - ile było próśb o interwencję złożonych przez osoby monitorujące? Obawiam się, że przez te lata - ani jednej. Monitoring powinien być całodobowy i powinna być natychmiastowa reakcja służb - niestety nie mamy Straży Miejskiej, spada to więc na Policję. Tymczasem pod "okiem kamer" dochodzi do incydentów i przestępstw, jak np. sprzedaży narkotyków. Po co w Nowym Targu jest monitoring? - pytała retorycznie nowotarżanka.

"Arogancja i buta"

Ostatnia poruszona przez nią kwestia to odpowiedzi burmistrza na interpelacje. Zdaniem Bogusławy Korwin, odpowiedzi burmistrza - szczególnie na pytania zadawane przez radnych Ewę Pawlikowską i Pawła Liszkę - pokazują "arogancję i butę obecnej władzy". - Sposób odpowiedzi radnym, to też sposób traktowania mieszkańców. Dotyczy to lekceważącego stosunku do radnych. Przypomnę, że radni są przedstawicielami mieszkańców, a mieszkańcy mają prawo wiedzieć to, o co pytają radni - oświadczyła. Przytoczyła tu dwa fragmenty odpowiedzi burmistrza na interpelacje radnych, w których Grzegorz Watycha zastrzegł, że pytania nie dotyczą spraw ogólnie-miejskich, a sprawy pozostają poza kompetencjami radnych.

- To były też informacje o wynagrodzeniach. Jeśli urzędnik jest wynagradzany z naszych wspólnych pieniędzy, pełni funkcję publiczną i ma obowiązek ujawniania swoich dochodów w jawnych oświadczeniach majątkowych - to miganie się od odpowiedzi na pytania świadczy o nieznajomości przepisów przez władze Miasta - argumentowała pani Korwin.

Znów padły pytania o zatrudnienie nowego kierownika Referatu Sportu i Turystyki. Kobieta zasugerowała, że zmiana zatrudnienia przez Arkadiusza Szymczyka - jego przejście z UM w Zakopanem do UM w Nowym Targu odbyło się w niejasnych okolicznościach. To sprowokowało reakcję przewodniczącego Rady Miasta. - Pani robi tu jakieś spekulacje. Czy to są sprawy ważne dla miasta? - zapytał Grzegorz Luberda przypominając, że mieszkańcy mogą zabierać głos na sesjach wedle określonych zasad.

- Przepraszam panie przewodniczący, ale wydatkowanie pieniędzy publicznych na podniesione właśnie wynagrodzenie na stanowisku kierowniczym interesuje mieszkańców miasta, bo to są wspólne pieniądze. Interesuje też mnie - odparowała mieszkanka.
- Panią na pewno... - skapitulował radny, pozwalając pani Korwin kontynuować wystąpienie.

Urzędnicy "niekompetentni"

- Wydawane są środki z majątku publicznego, a to jest sprawa nas wszystkich - ciągnęła swoją argumentację pani Korwin i przeszła do ataku. - Panie burmistrzu, czy panu tak po ludzku nie jest wstyd, że bierze pan ekwiwalent za urlop w wysokości ponad 16 tysięcy złotych, za które można by było wykonać część chodnika, ulicy, czy postawić kilka koszy - bo tyle ma pan pracy (że nie idzie na urlop - przyp. red.). A ma pan zastępców, którzy też pobierają wynagrodzenie za swoją pracę. Po co oni w ogóle są? Ważniejszy jest dla pana udział w pogrzebie ojca urzędnika i radnego wojewódzkiego, niż udział w spotkaniu z mieszkańcami bloku przy ulicy Kopernika lub udział w sesji? To jest istotna sprawa! Kto układa plan urlopów? Skoro pan taki zapracowany, to czemu nie bierze pan urlopu w okresie międzysesyjnym? - pytała.

- Mści się z każdej strony zatrudnianie w urzędzie osób niekompetentnych, bez wiedzy samorządowej, odpowiedniej praktyki, czy wykształcenia i to na kierowniczych stanowiskach. Cierpią na tym niestety mieszkańcy miasta - podsumowała swoje wystąpienie.

Zmiana zdania i zmiana narracji

Nie było jej już na sali obrad, gdy głos zabrała Ewa Garbacz. - Zamontowanie monitoringu na Podhalańskiej 20, to o czym mówiła pani Korwin - to zadanie z budżetu obywatelskiego, które dopiero poddane zostanie pod głosowanie. A mówienie, że to wyrzucenie pieniędzy w błoto... to ja zapraszam tę panią, by wybrała się na spacer wieczorem pod moim blokiem i niech sama oceni, czy te kamery to będą wyrzucone pieniądze. Ja uważam, że nie. Poza tym, w czerwcu ta pani pochwaliła moją interpelacje w tej sprawie, a nagle teraz zmieniła zdanie - dziwiła się radna.

Drugą osobą, która zabrała dziś na sesji głos był Roman Adamczyk. Mieszkaniec ulicy Kokoszków Boczna dziękował za wykonanie drogi dojazdowej do domów. Jego narracja były zupełnie inna, niż przedmówczyni. - Jest pan dobrym gospodarzem - powiedział zwracając się do Grzegorza Watychy. - Ma pan nasze poparcie - dodał.

not. SPalka
zobacz także
komentarze
zbylut13.09.2019, 10:29
Czasem przesadza ale z drugiej strony kto z nas ma odwagę powiedzieć ze jest źle, że mu się pewne rzeczy nie podobają? Wylewamy tu swoje żale ale boimy się powiedzieć to głośno i kulimy ogony. Pan Bogusława z nami wygrywa
w.s.12.09.2019, 16:03
Dlaczego nie ma koszy na bulwarach. Zresztą ogólnie jest ich w mieście mało, a psów coraz więcej.
maniowy rulez12.09.2019, 14:44
he miescony, syćka wos wykurzymy stąd, boście słabi ludzie i nie mocie boga w sercu. karpe dijem
Katarina11.09.2019, 06:51
Doradco
I właśnie tym o czym piszesz oburzał się Watycha i proponował zmianę. A co robi? To samo tylko w skali MAKRO. Kolesiostwo, nepotyzm, hipokryzja i brak uczciwości taki jest Watycha. Można mówić że oszukał mieszkańców i pani Bogusia o tym mówi głośno
Świnka Pepa11.09.2019, 02:19
Jasne, najlepiej nic nie mówić, siedzieć potulnie przy kopytku i machać wstążką ku czci i chwale mętnie nam panujących.
Doradca10.09.2019, 23:13
@Niestety nie z Maniów boli mnie agresja i nienawiść ludzi, którzy potrafią tylko głośno krzyczeć, obrażać nieznanych sobie ludzi i awanturować się. Szkoda, że nie krzyczeli jak poprzedni burmistrz zatrudniał córkę radnego w zamian za zmianę opcji czy darował lokale innym. To było oburzające. Nikomu nie przyszło do głowy, że może burmistrz zatrudnił tych ludzi bo podczas kampanii poznał ich lepiej, stwierdził, że dobrze mieć takich pracowników, którzy mają podobne do niego cele i poglądy na pracę dla Miasta? Jeszcze nawet nie zdążyli zacząć pracy i czegokolwiek zrobić, a Pani Korwin i radni z opozycji jadą z koksem byleby dowalić. Ot takie to ludzkie i dobre. Mam wrażenie, a nawet pewność, że oni to robią nie z powodu troski i oburzenia, tylko żeby zatruć wszystkich swoją złością, zaistnieć, pokazać się, popluć na innych, bo nic innego nie potrafią. Więc jeszcze raz doradzę- mniej pogardy i nienawiści, bo życie to nie tylko polityka i trzeba szanować ludzi.
Niestety nie z Maniów.10.09.2019, 21:37
Doradca słabo doradzasz.Boli Cię że ktoŚ ukazał co się dzieje. Bo Ty najwidoczniej nie masz o tym pojęcia. Bronisz Burmistrza zapewne bo /.../. Pytam. Zatrudniona córka Pani Radnej w Sekretariacie, zlecenia dla syna Pana Radnego Pustówki, Szymczyk kierownikiem główny dyrygent ze sztabu Watychy, Pani Mozdyniewicz z plalkatu Watychy, połowa urzędu z Maniów i okolicznych wiosek /.../ Temat do Uwagi! Dlaczego Urzędnicy wiloletni tak nagminnie złożyli wypowiedzenia z pracy.Ludzie którzy pracowali latami, kompetentni? To mnie i mysle mieszkańców również interesuje. No i ta sesja? Czy Gabinet Burmistrza to izba zatrzymań?Coś tu śmierdzi.

Proszę nie atakować innych komentujących.
Jeśli ma Pan/Pan wiedzę na temat przestępstw - proszę to zgłosić oficjalnie. W przeciwnym razie - muszę takie wpisy traktować jako pomówienia. Moderator.
PG10.09.2019, 20:31
Pani Bogusiu trzeba napisać do CBA. Kolesiostwo, korupcja polityczna, rodzina. Kibic Arek nie jest nietykalny a opinia z pracy w Zakopanem znana. Dlatego trafił z tego słabego urzędu. Wstążki, wstążki, wstążki
Doradca10.09.2019, 19:33
No tak, tak. Pani Korwin ma rację. Burmistrz nie może przecież nikogo zatrudnić bez zgody Pani Korwin, Pani Pawlikowskiej i Pana Liszki. Burmistrz ma bywać tam gdzie mu wskaże Pani Korwin, robić to co mu każą radni Pawlikowska, Liszka i Pani Korwin. To oni będą domagać się, podejmować decyzje i wyznaczać nam kierunki, a nie jakiś burmistrz. I w ogóle to ludzie się nie znają, nie mają pojęcia jak tym trzem bohaterom jest ciężko tropić afery, odsłaniać niecne zamiary burmistrza i reszty. To nic, że mieszkańcom to nie odpowiada, że nie wybrali Pawła Liszki na burmistrza, a Pani Korwin do rady. Mieszkańcy na niczym się przecież nie znają. Ja mam tylko taką drobną radę dla Pani Pawlikowskiej, Pani Korwin i Pana Liszki- mniej jadu, mniej nienawiści, frustracji i fałszu. Wyborcy tego nie lubią, bo nikt nie lubi tak naprawdę konfliktów i nienawistnych, smutnych ludzi.
Sędziwój10.09.2019, 17:16
Pani Bogusława to odważna kobieta. Ale obawiam się, że z obecnym betonem nie bardzo da się rzeczowo podyskutować.
nożyce10.09.2019, 15:07
Jak dla co poniektórych /.../ pani Korwin jest arogancka, to nie wiem, czy znajdziemy odpowiednie słowo w języku polskim na formę w jakiej niezadowolony pan burmistrz odpowiada pytającym radnych o rzeczy zasadnicze, wynikające z jego obowiązków obowiązków. Nie wspomnę o zachowaniu w stosunku do kobiet, których nie lubi, albo które nie dostrzegają Jego wybitnych zdolności w zarządzaniu miastem - hahhahhaha, boki zrywać.

Proszę nie obrażać innych komentujących. Moderator.
Misio Pysio10.09.2019, 13:45
Głupota i ciemnota opanowały urząd.I oby Pani Burmistrz znikł ten /.../ uśmieszek z twarzy bo już na to patrzeć nie można.bleeee
Dyskryminacja10.09.2019, 13:40
Niech wszystko ujrzy światło dzienne.Jest to obrzydliwe jak władza potrafi potraktować człowieka. Zatrudniają swoich ludzi, dają im większe pensje na start niż pracownikowi z wieloletnim stażem i doświadczeniem. Niektórzy Radni na tej sesji zachowują się beszczelnie, chcą zamknąć usta tym którzy mówią prawdę. Przewodniczący Pan Luberda to jakaś porażka. My mieszkańcy nie mamy prawa wiedzieć, pytać. Dlaczego?bo jest to dla Was niewygodne. Panie Pustówka- myślałem ,że Pan tam zawału dostanie.Chcecie uciszać ludzi którzy bronią godności i szacunku do innych osób.Wstyd. Brawo dla Pani Ewy, brawo dla Pana Liszki i brawo dla Pani Korwin.
Wojtas10.09.2019, 12:06
Wypisz, wymaluj Bogusia naczytała sie w internecie głupich komentarzy i je powiela w swoich wypowiedziach:D. Wszystkie Bogusie, które znam, mają parcie na szkło..cos w tym jest
Mariolka10.09.2019, 11:19
Nie agro,niegrzeczny i arogancki jest przewodniczący i świta ale wszystko do czasu. Brawo Bogusiu.
Alojz10.09.2019, 11:05
Zadnego ataku nie widzę sama prawda. Nepotyzm i kolesiostwo znaki firmowe Watychy.
tubas10.09.2019, 10:56
To teraz kablówka będzie kręcić i kręcić o Bogusławie
Mmk10.09.2019, 09:54
Agresywna kobieta. Nawet jeśli ma racje, to forma wypowiedzi - nie do przyjęcia.
lupę10.09.2019, 08:23
Arek jak Arek, nie jest taki zły, mądry facet. Prawdziwą wiśnią na torcie i Burmistrza jest Pan Dyrektor MOK-u. Długo będzie trzeba zamiatać po tym panu
Diana10.09.2019, 07:36
Dobrze, ze jest p. Korwin bo nikt tak jak ona nie potrafi w punkt nazwać rzeczy. Burmistrz i świta są butni i nie mają honoru. W d...maja zdanie mieszkańców. A ta szopka po wystąpieniu p. Bogusławy to propaganda zwykła w ktorej wyslugują sie "swoimi" radnymi.
/.../
Dzień dobry10.09.2019, 07:25
Za Maziorza konkursy były przejrzyste i kompetentni ludzie dochodzili to kierowniczych stanowisk. Tyle z bajek. Dobranoc
Danuta10.09.2019, 07:21
Brawo P. Bogusiu!! Jedna osoba, która nie boi się powiedzieć jaka jest prawda!! To dlatego dla niektórych była niewygodna i nie została wybrana na następną kadencję. Szkoda bo jak nikt, wywiazywala się że swoich obowiązków ,słuchała ludzi i starała się zawsze pomagać! Nie tak jak teraz udają że pracują i grzeją stopki nic nie robiąc!!
Niekompetentny10.09.2019, 07:16
Szymczyk kompetentny. Hehe jak cała ekipa Watychy
Strachu10.09.2019, 06:58
Na monitoringu siedzi śpiący ochroniarz który nie wie na co ma patrzeć i nie wie co ma zrobić w danej sytuacji , może tam powinni pracować wykwalifikowani pracownicy ochrony a nie ....... choc nic do nich nie mam
Dobra rada10.09.2019, 00:49
Dostała pani już w wyborach wilczy bilet od pani sąsiadów z osiedla, którzy panią doskonale znają i dlatego nie dali pani głosu. Parcie na szkło pani nie pomoże w popularności. Bo liczą się czyny, a nie pieniactwo.
Chce pani zaistnieć jako skandalistka, jak nie plemniki to narkotyki, ale jak sama pani widzi, to już nie działa.
Małomiasteczkowa09.09.2019, 23:54
Niestety, wszystko, co powiedziała Pani Korwin jest prawdą. Ale Pan Burmistrz nigdy tego nie pojmie, inny poziom świadomości.
ot09.09.2019, 23:42
Będzie zmiana pogody.
rudy09.09.2019, 23:28
Pani Bogusiu uwielbiam Panią. Należy piętnować hipokryzję Watychy. Brzydził się kolesiostwem a uprawia kolesiostwo i nepotyzm na niewyobrażalną skalę. Zatrudnił na stołku wice żonę wspólnika szefa sztabu wyborczego, na stołku preza ZGM żonę szefa sztabu wyborczego, teraz sztabowiec Szymczyk i p. Mozdyniewicz oboje z listy Nasze Miasto. Wszystko za dużo większe pieniądze niż długoletni pracownicy. Skandal, skandal, skandal. Co do kompetencji Szymczyka to pozostawiają wiele do życzenia. W funduszach się nie sprawdził.
Norek09.09.2019, 22:54
Przy.....liliscie się do tego kierownika jak rzep do psiego ogona. Szymczyk Wam przeszkadza, a dawanie stanowisk u góry za wierność Wam odpowiada? Panie Liszka przecież to PiS rozpoczął akcje mierny, bierny ale wierny, to o ju Ci chodzi?? Szymczyk przynajmniej nie jest ani mierny ani bierny..... Jest kompetentny *** ..... Usunął już Pan te bilbordy??
maruda09.09.2019, 22:41
Wiarygodność i dobre intencje pani Korwin ocenił elektorat w ostatnich wyborach. Ta jednak nic nie zrozumiała.
agro09.09.2019, 22:15
Pani Korwin jest niegrzeczna i tyle.
pół stówki09.09.2019, 22:11
Pani Bogusławo. Pan Watycha wziął ekwiwalent w wysokości blisko 26 tys. zł. (brutto) zatwierdzony przez pana Wojtaszka. Kilka lat wcześniej pan Watycha zatwierdził ekwiwalent Wojtaszkowi w gminie Czorsztyn. Skok na kasę i kolesiostwo podsypane nepotyzmem.
Kopa09.09.2019, 21:51
Juz rozumiem czemu tej pani nid ma w radzie miasta. Dziekowac Bogu ze mieszkancy nie sa slepi i... GLUSI
Piotr09.09.2019, 20:59
"Odrobinko", chyba Ci się odrobinkę pomieszało. Dróżki są na Kopernika, a p. Korwin mówiła o placu zabaw na Suskiego za Hydmetem.
odrobinka09.09.2019, 20:10
place zabaw przy ul Kopernika czy jak kto woli przy dróżkach jest co dzień niszczony nie przez młodzież ale przez dorastające dzieci po południami padają tam wulgarne i chamskie słowa niszczą począwszy od krzewów po ławki czy ogrodzenia .My ludzie starsi boimy się reagować żeby g***rstwo nas nie zaatakowało liczymy oczywiscie na to ze kamery są czynne a miasto z tego wyciągnie odpowiednie wnioski
Barometr09.09.2019, 19:50
Będzie zmiana pogody
franek za potoka09.09.2019, 19:37
ciekawe co z parkingiem jak tak bedzie miejski osrodek budowany to w tym miescie nic nie bendzie a co dopiero hala lodowa nie wspomne o wiezy widokowej
wyborca09.09.2019, 19:31
No to według pana Adamczyka, następną kadencję ma burmistrz wygraną.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl