02.11.2019, 08:40 | czytano: 5687

Czarny Dunajec obawia się korków

Arch. Podhale24.pl
Problem korków na drodze wojewódzkiej od Czarnego Dunajca, przez Podczerwone, Koniówkę i Chochołów, będzie się pogłębiał. Wójt Marcin Ratułowski i apeluje o zgodę i współpracę, by nie zaprzepaścić szansy jak w przypadku obwodnicy Chochołowa. Jego zdaniem, o przebiegu obwodnicy nie powinni decydować mieszkańcy, ale przede wszystkim specjaliści.
Podczas sesji Rady Gminy w Czarnym Dunajcu wójt przypomniał, że planowana dwupasmówka dojdzie do Nowego Targu. Stąd kierowcy rozjadą się w różne strony, dlatego wzrośnie też ruch w Czarnym Dunajcu, którędy prowadzi alternatywna droga do Kościeliska i Zakopanego. Dlatego mieszkańcy tych miejscowości nie będą mogli spokojnie żyć i będą wnioskować o budowę obwodnicy. - Ale kiedy była możliwość budowy obwodnicy Chochołowa, to została zaprzepaszczona. Dlatego ci mieszkańcy, którzy mieli zastrzeżenia do kolejnych wariantów przebiegu obwodnicy, będą cierpieć. Niestety, obecni szybkiego remedium na ten problem nie ma – stwierdził.
- Musi być jedność wszystkich sołectw. Nie może być takiej sytuacji, jaka miała miejsce za mojego poprzednika, że koncepcje przebiegu obwodnicy zmieniają się jak rękawiczki w zimie. Było ich chyba z 19. Efektem tego jest to, że obwodnicy nie ma tam, gdzie jest potrzebna. I spodziewam się, że korki będą sięgać Rynku w Czarnym Dunajcu aż od Kościeliska - dodał.

Zdaniem wójta, cała gmina, nie tylko Chochołów, potrzebuje kompleksowego rozwiązania komunikacyjnego i obwodnicy, żeby rozładować ruch samochodowy, który skieruje się w stronę gminy Czarny Dunajec po powstaniu zachodniej obwodnicy Podhala. Już dziś, jak mówił, szczególnie w okresach sezonu turystycznego korki stają się codziennym problemem w zachodniej części gminy, jak również w Czarnym Dunajcu, przez który samochody przeciskają się najmniejszymi uliczkami, żeby ominąć korki na drodze wojewódzkiej.

- W przyszłym roku będziemy się poważnie starać, żeby było jasne stanowisko gminy i sołectw, że my chcemy projektować - mówił na sesji Rady Gminy Czarny Dunajec. Jak podkreślał, prawda jest taka, że to specjaliści powinni projektować przebieg obwodnicy gminy Czarny Dunajec, a nie mieszkańcy, jak to było dotychczas. Odnosząc się do problemu z ustaleniem przebiegu obwodnicy Chochołowa, gdzie mieszkańcy nie mogli porozumieć się w sprawie, podkreślał, że zmarnowane tam zostało przez to 60 mln zł. Marcin Ratułowski uważa, że w sprawie przebiegu obwodnicy tej miejscowości powinna się wypowiedzieć ostatecznie Rada Gminy Czarny Dunajec, a nie mieszkańcy, i zdecydować „twardą ręką”, po której stronie powinna być projektowana obwodnica. - Nie chcę wpaść w pułapkę, w jaką wpadł mój poprzednik, żeby słuchać wielu ludzi, słuchać ich tupania - mówił. - Rada gminy i wójt muszą mówić jednym zdaniem w tym temacie, bo problem będzie coraz większy – dodał.

r/
zobacz także
komentarze
Poldek04.11.2019, 14:16
A kiedy Panie Wójcie będzie remont drogi z Czarnego Dunajca do Podczerwonego? Można stracic zawieszenie
My03.11.2019, 16:27
mają decydować o naszych miejsowościach i własnościach ?to niech pokierują obwodnice przez miejscowośc wójta i jego dobra bedzie im łatwiej zacząć
Marek03.11.2019, 04:25
Ale po co to szczypanie mój poprzednik, a ty idealny jesteś no popatrz gwiazda Podhala
Ciekawe02.11.2019, 19:17
Co to za obwodnica która dzieli wioskę na połowę. Koniówka, podobnie jak Podczerwone jest za obwodnicą zaczynającą się w Czarnym Dunajcu. Taka opcja ma sens.
Czy wójt myśli że jak zbuduje obwodnicę Chochołowa to w Czarnym Dunajcu nie będzie korków? Otóż będą i to nie takie jak teraz.
Wojtek02.11.2019, 19:15
do Oko,specjaliści o których myślał Pan Wójt to nie jego rada gminy,często bardzo mierna,lecz fachowcy i wykształceni ludzie,architekci wojewódzcy..
Stanley Staywsiok02.11.2019, 18:03
No w końcu ktoś poszedł po rozum do głowy, jakby słuchać mieszkańców to w połowie wiosek w gminie nie byłoby chodników do tej pory
oko02.11.2019, 17:55
Do Wojtek ..."o przebiegu obwodnicy powinni decydować specjaliści",a nie egoistyczni górale. przeczytaj dalej według wójta specjaliści to Rada Gminy w której wójt ma większość.
jan z czornego dunajca02.11.2019, 17:34
Poczekamy do wyborów i czy to rada będzie też wybierać wójta. Po to jest się wójtem żeby znaleźć rozwiązanie,Za to płacimy Wójtowi pensję żeby pracował a nie wymyślał cuda.Rozwiązań jest wiele ale trzeba pomyśleć a nie krzyczeć.A na poprzednika proszę nie nadawać gdyż tylko on podjął się tego tematu i chwała mu za to.
Wojtek02.11.2019, 11:23
Bardzo mądry głos Pana Wójta,że "o przebiegu obwodnicy powinni decydować specjaliści",a nie egoistyczni górale.
jo02.11.2019, 10:56
na podhalu panuje jedna zasada " róbcię drogę ale nie po moim " ! i tego trzeba się trzymać .
Parafianin02.11.2019, 09:59
Koniówka z Chochołowem nie życzyli sobie obwodnicy to dlaczego teraz robią cyrk? Garstka gazdów szkodzi dobru ogółu ....więcej takich i w całym kraju nie zrobią nic ,to jest specyficzna społeczność ,,nie bo nie i koniec,, wójt na pewno sam sobie z tym nie poradzi.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl