18.11.2019, 23:04 | czytano: 8752

Od "macie dużo dobrych pomysłów", poprzez "burmistrz na ołtarze", po "Jabcoń pije kawę"

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Gośćmi na sesji były przedstawicielki Nowotarskiego Alarmu Smogowego. Głos zabrał także nowotarżanin, który ostro skrytykował - jego zdaniem - niemrawe działania władz Miasta w zakresie starań o poprawę jakości powietrza. To wystąpienie mocno poirytowało naczelnika wydziału ochrony środowiska.
Jak już pisaliśmy, kwestia fatalnej jakości powietrza zdominowała poniedziałkową sesję Rady Miasta. Obszerne raporty związane z realizacją programu ochrony powietrza przedstawił nie tylko burmistrz, naczelnik wydziału ochrony środowiska i szef grupy, która opracowała Program Ochrony Środowiska dla Gminy Miasto Nowy Targ na lata 2017-2020, ale także przedstawiciele Nowotarskiego Alarmu Smogowego, zapisany do głosu mieszkaniec Miasta i sami radni.
"Pracujmy razem"

Dr Lidia Kołodziej i Magdalena Cygan nie po raz pierwszy pojawiły się na spotkaniu z radnymi. - Przykro mi, że ta dyskusja spowodowana została niechlubnym rankingiem, który sprowadził do Nowego Targu telewizje, ale trzeba działać - przekonywała przedstawicielka Nowotarskiego Alarmu Smogowego.

Panie przedstawiając mapy "liderów smogowych" w kraju, komentowały zajmowane przez Nowy Targ miejsca w pierwszej "piątce". Jeden z wykresów pokazywał, że przez ponad 100 dni w roku nie powinno się w ogóle oddychać powietrzem w Nowym Targu. Chwaleni byli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 za zaangażowanie, pomysłowość i dynamiczne działanie.

- Może to najwyższy czas, żeby Nowy Targ wprowadził zakaz palenia węglem - zaapelowały. - Mamy swoje 5 minut, bo głośno jest o Nowym Targu. Wykorzystajmy te 5 minut, żeby z tego niechlubnego rankingu wyjść, żeby to odwrócić i pokazać, że coś jest robione. Bardzo duże znaczenie ma edukacja - mówiła Magdalena Cygan.

W tym roku ponownie na płycie Rynku stanie mobilne lodowisko. Aktywistki pochwaliły ten pomysł mówiąc, że to spora atrakcja w centrum. - Sama mam dziecko i je tam prowadzę. Ale apeluję, by zamykać lodowisko w te dni, kiedy normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone. Żeby pokazywać ludziom "dbamy o was, ale zapraszamy w inny dzień, kiedy powietrze będzie czystsze" - proponowała dr Kołodziej.

Z zadowoleniem przyjęły wprowadzony przez Urząd Miasta system powiadamiania sms-owego o stanie jakości powietrza, prosząc jednocześnie, by burmistrz wysłał listy do wszystkich mieszkańców z przypomnieniem, iż zbliża się prosimy termin wprowadzenia uchwały antysmogowej.

- Cieszy nas, że macie państwo tak dużo dobrych pomysłów, ale niepokoi, że bywa takie przerzucanie się "myśmy zrobili to, a my - tamto". Zróbmy to razem. Pracujmy razem, bo jak nas będzie więcej, to osiągniemy cel. Nie można powiedzieć, że "smog był, jest i będzie". To jakbym ja powiedziała swoim pacjentom, że "rak był, jest i będzie". Trzeba działać - podsumowała Lidia Kołodziej, nawiązując do słów jednej z nowotarskich radnych wypowiedzianych na sesji w grudniu ub. roku.

"Żądam jako obywatel..."

Do głosu na sesji zapisał się Marek Domański. Nowotarżanin swoje wystąpienie zaczął od słów: "Chciałem dołączyć do chóru troski o nasze powietrze".

- Oddycham tym samym powietrzem co pan burmistrz i ten pan... Uważam, że to jest po prostu skandal, muszę zacząć działać, coś powiedzieć, zrobić - by zwrócić uwagę na problem. Mój ojciec był lekarzem, był związany z tym miastem i ja jestem związany, Kocham to miasto i ludzi. Ale powietrze jest tu tak fatalne, że mam dylemat: wyjechać, czy zostać. Bo tu nie ma czym oddychać. Mam kilka pomysłów: podoba mi się, że nie wolno palic węglem ani drewnem w Krakowie - dlaczego my nie możemy tego zrobić? Panie burmistrzu, radni - nie macie siły prawnej, by to zrobić? Kraków dał przykład że się da. Dlaczego my nie? - pytał.

Inne jego propozycje to podłączenie całego miasta do sieci gazowej oraz wykorzystanie geotermii. - Wiem, że pan burmistrz pracuje w tej dziedzinie, ale jest pytanie, czy to będzie opłacalne i kiedy zostanie zrealizowane. - Tłumaczenie, że nie mam pieniędzy mnie nie interesuje. Najważniejsze jest to, żeby coś zrobić. Zaufałem panu i na pana głosowałem, ale z tego co słyszę - jest dużo mówienia, tłumaczenia i wymówek, a nie ma konkretnego działania. Musi być jakieś wyjście, bo to kwestia być, albo nie być. Ludzie zaczną chorować. Trzeba podjąć radykalne działania, przestać planować i zacząć działać. Nas, obywateli interesuje to, żeby smogu nie było i to jest praca burmistrza, by realizować naszą wolę. Nie jestem sam, dużo ludzi mnie popiera. Oni nie chcieli przyjść na sesje, bo mają swoje interesy, bo ją się władzy. Ja się nie boję. Mówię, co czuję. Rolą burmistrza jest słuchać ludzi i im służyć. Odpowiedzmy sobie sami na pytanie, czy pan burmistrz nas słucha i czy wykonuje naszą wolę - mówił Marek Domański.

Jak dodał, "wymiana 105 pieców w 4 lata to jest kpina, trzeba ustalić termin dwóch, trzech lub pięciu lat i stare piece muszą zniknąć". - Nałożona na Miasto kara przez urząd ochrony środowiska to dowód, że inni się o nas troszczą. Trzeba podnieść rumor, żeby władze Miasta coś zrobiły. Żądam jako obywatel - bo płacę podatki i mam prawo żądać - byście uwzględnili wolę moją i społeczeństwa, bo wszyscy oddychają tym samym powietrzem. To ma być priorytet. Skoro nie ma pieniędzy na rozwiązanie problemu, to czy nie lepiej by było zrezygnować z przyjemności takich jak lodowisko, czy koncerty i przeznaczyć te pieniądze na walkę ze smogiem? Co jest ważniejsze - przyjemności, czy życie? Jak pan zlikwiduje kwestie smogu to pójdzie pan na ołtarze. Niech się pan nie boi, ludzie to docenią. Co jest ważniejsze - oświetlenie, nowa ulica? Ważniejsze jest powietrze. Trzeba sobie zdać sprawę z priorytetów. Trzeba zacząć konkretnie działać. Rozmawiałem ze znajomymi i oni mówią, że jeśli się sytuacja nie zmieni, to trzeba działać: zwołać media, zorganizować strajk, okupację... może to i śmieszne, ale ludzie żądają zwrócenia na siebie uwagi - podsumował nowotarżanin.

Jak słyszę, że Jabcoń pije kawę"...

Jego wystąpienie mocno poirytowało naczelnika wydziału ochrony środowiska nowotarskiego Urzędu Miasta. - Muszę zareagować, kiedy z mównicy padają słowa nieprawdy - wyjaśnił Dariusz Jabcoń. Potem przypomniał, że monitoring w Nowym Targu oparty jest tylko na jednym punkcie pomiarowym. - Wystąpiliśmy o kilkanaście nowych i będziemy się starać z innych programów o ich sfinansowanie. Może uda się nam to zrealizować, żeby wreszcie powiedzieć prawdę - jak w tym mieście jest. Informowanie mieszkańców, to podstawa. Co należy zrobić, jakie środki ostrożności podejmować. To wszystko jest na naszej stronie internetowej, w szkołach i na tablicach informacyjnych. Tam pokazujemy jaki jest stan powietrza - mówił naczelnik.
- Ten pan już poszedł, a szkoda bo nie usłyszy odpowiedzi na swoje pytania. Był czas, że my byliśmy lepsi, niż WIOŚ w sprawdzaniu i realizacji zadań, bo WIOŚ nie miał takich możliwości. W latach 2017-2018 w sumie na program ochrony środowiska przeznaczono kwotę blisko 3 mln zł ze środków budżetu miasta. Za czasów burmistrza Marka Fryźlewicza wymieniliśmy 130 kotłów. I teraz znowu je musimy wymieniać, bo się parametry zmieniły. Dziwię się, że wtedy dopuszczano piece na ekogroszek - ale takie były przepisy i myśmy musieli dofinansowywać te piece na ekogroszek, a teraz trzeba je wymieniać - tłumaczył naczelnik.

Zapowiedział też "naloty" połączone z pobieraniem próbek z palenisk.

Swoje wystąpienie uzupełnił o przypomnienie nagród i pochwał, jakie samorząd zebrał w ostatnich latach za działanie pro-ekologiczne. - Dlatego jak słyszę, że u nas nic się nie robi, że ten Jabcoń tylko pije kawe z pracownikami to.... - podsumował poirytowany.

Potrzeba cierpliwości

Podczas tej sesji zaprezentowany został również raport za lata 2017-2018 z wykonania Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Miasto Nowy Targ na lata 2017-2020, z perspektywą na kolejnych 8 lat.

Dokument omówił Konrad Turzański, który kierował zespołem przygotowującym dokument. Były wojewódzki inspektor ochrony środowiska rzeczowo, ale bardzo życzliwie mówił o problemach Nowego Targu. Po przeanalizowaniu tego, jak przez ostatnie dwa lata POŚ był realizowany (analiza dotyczyła jakości wód powierzchniowych i podziemnych; stopnia zwodociągowania i skanalizowania gminy; stanu powietrza; gospodarki odpadami; pozyskiwania surowców wtórnych; zagrożenia hałasem - tu jest równie zła sytuacja, jak w kwestii zanieczyszczenia powietrza; nasadzania drzew; edukacji ekologicznej; środków finansowych na realizacje programu z budżetu miasta) - podsumował: - Kluczowe założenia dla gminy zostały wykonane i są realizowane. W okresie najbliższych lat trzeba kontynuować kroki, w wyniku których należy spodziewać się poprawy jakości środowiska. Ale tu potrzebna jest cierpliwość. Jak zamkniemy jeden kanał nieczystości wpływających do rzeki to po kilku dniach zobaczymy różnice. W przypadku powietrza - czekanie na efekty jest znacznie dłuższe - wyjaśniał.

Poradził władzom Miasta by postarały się o inne stacje monitorowania jakości powietrza, bowiem ta która jest - ustawiona została obok parkingu. - Smog to samochody. Dziś jeden kopciuch-samochód, to jak sto, albo i więcej kopciuchów piecowych. Nie zdajecie sobie sprawy ile zanieczyszczeń wprowadzają samochody. W zimie, zanim się silnik rozgrzeje pojazd wyrzuca z siebie ogromne ilości zanieczyszczeń. Potem te auta odjeżdżają, a w tym miejscu gdzie jest staja pozostają te zanieczyszczenia - przekonywał.

Przypomniano, że jako były wojewódzki inspektor ochrony środowiska uruchomił pierwszy monitoring powietrza. - To było w Krakowie - przyznał dr Turzański. - Wtedy mówiono, że smog to sprawa Krakowa, bo oni go mają. Nie mieli. Bo nie mieli monitoringu - dodał z uśmiechem.

I potrzeba "głosu rozsądku"

- Pan doktor związany jest z naszym miastem od ponad 25 lat - dodał Marek Fryźlewicz. - Gdy był inspektorem ochrony środowiska, to pomagał naszemu miastu. W 1994 roku pomógł nam uniknąć zapłacenia kary w wysokości 100 mln złotych za składowisko odpadów. Wtedy budżet miasta był na poziomie ok. 40 mln. Nowy Targ miał wtedy swojego posła i on w głównym wydaniu wiadomości w telewizji mówił, że "Nowy Targ bankrutuje". Wtedy zaczęła się "polka". Udało się nam wyjść z tej sytuacji. Nie powiem jak, bo to tajemnica. Pan inspektor musiał nam karę podpisać, ale równocześnie podpowiedział, jak uniknąć płacenia - wspominał były burmistrz.

- Uważam, że ta współpraca z nim powinna być ściślejsza, zwłaszcza, że przemawia on głosem rozsądku, a czasami tego rozsądku jak widzimy, brakuje - dodał radny Fryźlewicz.

Emocje studził też nowy radny, dziś zaprzysiężony. - Nie chodzi o to, byśmy się na siebie złościli. Widać, że tu nerwy się pojawiają, że wywiera się na niektórych presję, zarzuca że się nic nie robi. Trzeba się spotkać w połowie drogi. Ta strona, która mocniej tu dziś wystąpiła powinna więcej zrobić, rozmawiać, tłumaczyć, a nie złościć się - tonował Artur Kret.

not. SPalka
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
:)24.11.2019, 11:50
A kiedy będzie stacja monitoringu w Waksmundzie i innych wsiach Gminy Nowy Targ?
I czy to prawda, ze monitoringu tam nie będzie nigdy, bo turysta nie odwiedzi "Bramy w Gorce"?
marek22.11.2019, 22:13
A ile pieców zamiast budowy MOKu?
mors22.11.2019, 21:58
Ku poprawie czystosci powietrza wytnie się 13 ha lasu by przejechali się turysci do Zakopanego i z powrotem.
13 ha lasu - naturalnego filtra powietrza.
Super sprawa. Ludzie chcą szerokiej zakopianki a nie ekologiczniej jechać pociągiem.?
Gros to "krakusy"i warszawianie.
Komu zawdzięczamy ten projekt przez las kombinacki ?
kokarda22.11.2019, 12:45
5 lat - milion złotych na lodowisko na rynku = 100 wymienionych piecy
Rak21.11.2019, 17:59
Panie Jabcoń Pan już dawno powinien stracić stołek naczelnika ochrony środowiska, a nie obrażać mieszkańców że chcą zdrowo oddychać, a nie wdychać żrący smog. Pan sam stwierdził że 3 mln zł na kotły tkz ekogroszek poszły w błoto, bo smog nadal truje. Burmistrz Fryźlewicz blokował rękoma i nogami rozwój geotermii w N. Targu, i to jest również przyczyna tego smogu przez 11 lat nie zrobił nic, a Pan jako jego zaufany człowiek powinien być dawno zwolniony przez burmistrza Watychę, i daje minus panu burmistrzowi.
chory21.11.2019, 14:09
W RYNKU nie ma czym oddychać. Zrezygnowałem całkowicie z odwiedzania centrum miasta ze względu na toksyczne powietrze. Dobrze Wam radzę NIE PRZEBYWAJCIE NA TERENIE CENTRUM MIASTA NOWY TARG powietrze jest tam TRUJĄCE. Nie zabierajcie dzieci na zewnątrz. WSZYSCY BĘDZIEMY CHOROWAĆ
struty oscypek20.11.2019, 23:00
Trzeba w końcu porządnie zadziałać. Dość tych tak zwanych działań pozorowanych.
STAŚ20.11.2019, 18:57
do pik

Może napisz, waść, coś mądrego, na temat środowiska, porównamy wtedy, kto tu ma rację !
Będziemy bić brawo, albo wyślemy na kurs dokształcający !!!
pik20.11.2019, 13:37
@mieszkaniec nie wymądrzaj się i nie oceniaj innych, czytaj i wsłuchuj się w też głos innych.
mieszkaniec20.11.2019, 10:15
Większość komentarzy, to tendencyjne ataki personalne, albo przesiąknięte ideologią pseudo-ekologów z podkładem politycznym. Widać wielu nie ma pomysłu jak zlikwidować smog w Nowy Targu. Miasto Nowy Targ leży w kotlinie w widełkach potoków Białego i Czarnego Dunajca oraz Kowańca, u podnóża Gorców, położenie malownicze z piękną panorama Tatr, Gorców, jednak z bardzo dużymi ograniczeniami konwekcji powietrza, co niestety potęguje zjawisko smogu. Zmuszeni jesteśmy do zdecydowanie bardziej intensywnych działań zmierzających do likwidacji tego zjawiska. Wiatry głównie wieją z kierunku zachodniego, czasem od południa i tu wspaniałą ściana pasma Gorców wyhamowuje przewiew w dolnych partiach. Nie wyeliminujemy smogu z dnia na dzień, ale oczekujemy od władz miasta harmonogramu oczyszczenia powietrza. Apeluje, o wprowadzenie w ciągu 5 lat całkowitego zakazu spalania węgla w paleniskach domowych, rozprowadzenia sieci ciepłowniczej, co się z resztą dzieje na terenie całego miasta, o szybką budowę nowoczesnej elektrociepłowni zasilanej węglem, paliwami z odpadów oraz osadów ściekowych oraz biomasy, sprzężonej z geotermią, takie rozwiązanie całkowicie eliminuje emisję pyłów, ogranicza zapotrzebowanie na paliwa kopalne (gaz, węgiel,..) i może być zaliczone do grona OZE. Ciepło z MPEC powinno być tańsze i konkurencyjne do gazu oraz obecnie wszechobecnego spalania węgla w kotłach indywidualnych. Budowa nowej elektrociepłowni i rozprowadzenie sieci ciepłowniczej powinna odbyć się w porozumieniu z gminami całego Podhala, bo i od sąsiadów spływają pyły będące źródłem smogu w mieście z powodu naszego położenia. Należy kontynuować programy dofinansowania termomodernizacji budynków, instalacji pomp ciepła i innych opartych na OZE. Równoległy obszarem walki ze smogiem to transport i tu gminy maja duże możliwości, należy przystąpić do wymiany taboru samochodowego w jednostkach samorządowych na samochody na gaz, zainstalowanie na osiedlach punktów ładowania samochodów elektrycznych, wypracowanie wspólnie z firmami prywatnymi wymiany samochodów ( taxi, busy, śmieciarki,...). W Krakowie podejmowane są ciekawe decyzje w walce ze smogiem, wcześniej wspomniany zakaz spalania paliw stałych, zraszanie wodą, latem ciągów komunikacyjnych co pozwala ograniczyć zapylenie emitowane przez samochody, wymianę chodników na chodniki z materiałów absorbujących pyły, może warto pochylić się nad niektórymi pomysłami.
jest tak świetnie, że aż tak beznadziejnie20.11.2019, 08:40
Czy prawdą jest, że na kampanię wyborczą obecnego burmistrza płacił ten właściciel najbardziej kopcącego komina w mieście? Sądząc po bezkarności i opieszałości coś jest na rzeczy i teraz ma się ręce związane, nos zatkany, oczy zasłonięte. No cóż, tu i teraz nic nie można.

Można jednak w referendum odwołać takich włodarzy, którzy nie radzą sobie z kolesiostwem, układami i smogiem.
Czas nagli, bo to dopiero początek pięciomiesięcznej gehenny w zatrutym mieście, które przecież nie widzi problemu skoro ustami radnej Sokól władza przekazuje nam komunikat, iż "smog był, jest i będzie"!

A oglądając ostatnią sesję zarówno ta pani jak i władze mają się w najlepsze, czarując rzeczywistość już od pięciu lat. A to taki program, a to siaka konferencja, a to ekopatrol i śmieszny naczelnik ze slajdami, tabelkami, cyferkami, pustosłowiem - no jest moc! Niech przecież sami mieszkańcy mają poczucie winy. Niech ich smog zadusi! Przecież za smog nie odpowiadają urzędnicy tylko właśnie mieszkańcy. Tylko w takim razie po co nam tacy włodarze i taka Rada?
arek20.11.2019, 07:39
Dobrze licze pani Joanno i burmistrzowie? przez 5 lat na mobilne lodowisko w okolicach 200 tys za jeden sezon to ile daje razem? ile byście pieców wymienili?
Batki20.11.2019, 07:14
Obecne władze to mistrzowie paleniu tzw głupa
Baciok19.11.2019, 22:53
Jest taki jeden komin, o którym się pisze... i dymi bezkarnie w centrum miasta podtruwając mieszkańców i dzieci ćwiczące na stadionie piłkarskim. Należy do byłego pracodawcy obecnego zastępcy burmistrza miasta, pracującego niegdyś w branży narciarskiej. I wszystko jasne. Raczej ciemne, zasmogowane.
spostrzegawczy19.11.2019, 21:28
~do Nowotarżanin
Strzał w samo sedno!
avivat19.11.2019, 20:57
Panie z Nowotarskiego Alarmu Smogowego może zamiast tylko gadać i bezskutecznie występować na sesjach rady miasta, zaczęły w końcu konstruktywnie działać? Mają olbrzymie pole do popisu, a nic za bardzo nie robią. Niestety!
Pinokio19.11.2019, 20:08
Jabcoń nie ma nic do gadania. Za walkę ze smogiem odpowiada wiceburmistrz Wojtaszek. Po czterech latach tej odpowiedzialności mamy pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zasyfionych miasta w Polsce. Leśnik ze wsi powinien podać się do dymisji
Marze o nowym ekologicznym samochodzie19.11.2019, 19:55
Lubię ten populizm zrezygnować z kultury i kupić ludziom piece. Mi bardzo przykro wtedy bo oszczedzałam na ubraniach, jedzeniu, itd ale kupiłam piec ekologiczny i nie było dotacji. I teraz zostałam ze starym autem które tez smrodzi zatem czy ktoś powie zrezygnujemy z finansowania sportu i kupmy tym co mają stare samochody kopciuchy nowe auta?????
STAŚ19.11.2019, 19:48
Dajcie na wstrzymanie, co winny szef Ochrony Środowiska, gdy od wielu lat robi się tak, siak, a nie może być inaczej, bo.....?
Może wysłać jego na kurs do Wrześni, np....
Ale kogo w zamian, no kogo, może podpowiedzieć ? No nie, poczekam na propozycje ! Aż smog opadnie !
gliniarz i prokurator19.11.2019, 19:44
Nowotarżanin masz rację to pochwała przekrętu
eko doradca19.11.2019, 17:56
Według mnie Jabcoń nie ma dostatecznych kompetencji a może i wykształcenia i umiejętności żeby w końcu coś zrobić.
Z laurek i autoreklamy nie będzie lepiej .
Smog.19.11.2019, 17:32
Największy smród smogowy na krzywej i na długiej.
Miescon.19.11.2019, 17:31
Jestem z miasta to widać....
Jestem z miasta to słychać....
Jestem z miasta to widać to słychać i czuć.

Dalej aktualne.
Kop w dół19.11.2019, 16:56
Pan Jabcoń popija w pracy nie tylko kawę ale jeszcze wodę z rana i herbatę miętową po południu. Ogólnie raczej się wypalił. Są w tym wydziale fachowcy z doktoratami wystarczy im pozwolić pracować
Podtruwana.19.11.2019, 16:50
Brawo Panie Marku!!! Powiedział Pan dokładnie to co wszyscy myślimy. Jeżeli nie będzie zdecydowanej reakcji władz Miasta aby zlikwidować to wstrętne zatrute powietrze to zrobimy burmistrzowi \"reklamę\" na rynku przy udziale TVN i lokalnych mediów. Z autopsji widać że taka forma zazwyczaj jest skuteczna.
Panie Burmistrzu to jest proste jak parasol. Trzeba ludziom dać pieniądze na wymianę kopciuchów lub umożliwić podłączenie do gazowych instalacji albo zrobić odwiert do gorących wód i ogrzewać miasto geotermią.
STAŚ19.11.2019, 14:37
Przecież, w Ochronie Środowiska, pracują, chyba pracują ?, dziewczyny z Sanepidu. Mogą stworzyć potęgę, a tu co ?
Ktoś blokuje, czy nie daje się rozwijać ?
Nie jest sztuką tylko zabraniać, należy ogarnąć pewne sprawy, i dać ludziom żyć !
Zgadzam się z Tobą19.11.2019, 12:50
@powiew starostwa ja też uważam że czas na zmiany to urzędnik powinien być dla człowieka i człowiekowi pomóc i doradzić, a nie człowiek ma rozbijać się z drzwi do drzwi i potem narasta gniew zgadzam się, czas na politykę współpracy, tłumaczenia, szacunku, a nie egoizmu
Do Smoka19.11.2019, 12:38
Te Panie z alarmu to mają za jedyną rozrywkę fotografowanie kominów i szykanowanie, dziwie się że jeszcze nikt im sprawy w sądzie nie wytoczył i że macie taką cierpliwość /.../ Całą sesję cwierkaly z szefową sanepidu a dobrze wiemy czyja córka stoi za plecami tego całego alarmu.
Adam19.11.2019, 12:29
Pan Domański zaprezentował opinię, jaką ma na temat nowotarskiego powietrza i braku bardziej zdecydowanych działań władz miasta rzesza mieszkańców miasta. Dziękujemy Panu!
powiew starostwa19.11.2019, 12:19
@Nowotarżanin ty nie wiesz co robią urzędnicy. Spróbuj coś wybudować, dom, oczyszczalnie przydomową lub inne rzeczy to się zetkniesz z urzędnikami i ich działaniami lub ich brakiem. Mały procent tych ludzi w ogóle chce pomóc.
Krótko i rzeczowo19.11.2019, 12:15
Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść
Niepokonanym
Wśród tandety lśniąc jak diament
Być zagadką, której nikt
Nie zdąży zgadnąć nim SMOGU minie czas
dziwota19.11.2019, 12:11
A cóż go tak ten Maziorz broni, Burmistrzu podejrzana sprawa.
do Nowotarżanin19.11.2019, 12:05
A nie zauważyłeś że ścieki z pewnego rodzaju działalności leją się w każdy weekend tak, że strach przejechać po ulicy albo, że pewne kominy w tym mieście są dalej nietykalne i gdzie to zgłosić jak dzwoniąc słyszysz tylko że to problem WIOŚU, który smrodu nie tykał, nie tyka i nie będzie tykał.
do Miescon19.11.2019, 12:01
gadasz a myślisz, że mają już swojego kandydata, bo tak naprawdę chyba na tym stanowisku przydałby się ktoś z polotem , anie tak jak to mówił wczoraj nowy radny Kret bijacz piany, tak odebrałaem tą prezentacje jak najlepszą obroną jest atak.
mieszkaniec19.11.2019, 11:59
Panie Jabcoń nie jestem naczelnikiem ale Panu podpowiem bo wpadłem już na to dawno temu, wypadałoby nawiązać współpracę z PPWSZ i w ramach współpracy zbadać benzopiren,nawiązać współpracę z Sanepidem i robić pikniki antysmogowe, a nie mówić, że się czegoś nie da jak się da - tylko trzeba chęci a nie urzędowej postawy
express19.11.2019, 11:53
Oj tam Oj tam przystojny Darek już dziewczyny z alarmu sobie zjednał i całą świtę dookoła, teraz spija tylko piankę z kawy i udaje, że jest zły.
reykjavik19.11.2019, 11:51
Panie Jabcon weź się Pan w końcu do roboty i zacznij działać apeluję do Pana i czekam na efekty bo z tego ubijania Koglu Moglu to nic nie bedzie
G.19.11.2019, 10:47
Postawcie stacje albo czujnik Airly na ul. Nadwodniej to dopiero zobaczycie zanieczyszczenie, żeby nie powiedzieć skażenie. Tylko zakaz palenia węglem jak w Krakowie może przywrócić normalność. Przecież czujnik Airly w Rynku (Aviva) pokazuje czasami gorsze wartości niż ten przy SP1, to gdzie ten Pan chce postawić kolejna stacje? Na szlaku na Turbacz? Wszędzie jest syf ze spalania węgla i nie trzeba dodatkowych stacji żeby to widzieć, wystarczy wyjść z domu i powąchać swoje ubrania lub włosy po powrocie. Smród dymu z piecy węglowych az dławi.

Co do obecności parkingu. Rozumiem, ze samochodów w lecie węgiel tam nie ma, bo przecież w tedy wskazania są dobre. Dziwni Ci ludzie, że zdecydowali się tam masowo parkować akurat późnym wieczorem w zimie. Ciężko skomentować taka analizę, bez zniżania się do poziomu intelektualnego tego Pana.

Pan Jabcon powinien po opublikowaniu wyników podać się do dymisji skoro nie wykonuje swojej pracy i pozwala truć ludzi.
STAŚ19.11.2019, 10:38
A, smog dalej wisi, i wisiał będzie ! Tylko...komu ???
...19.11.2019, 10:33
Do czego ta współpraca ma prowadzić? I po k......ją zaciskać ? Mieszkańcy chcą od włodarzy pieniędzy na wymianę kopciuchów i całkowitego zakazu palenia węglem. Jak ktoś nie rozumie tak prostej sprawy to powinien przestać zasiadać na stołku który go przerasta. A jak nie to pozew zbiorowy do sądu i płacić każdemu mieszkańcowi który zachoruje na płuca.
BIOHAZARD19.11.2019, 10:10
Mam znajomego bardzo cenionego prawnika,zastanawiam sie by podac miasto Nowy Targ do sadu.My wdychamy syf a tu nic sie nie zmienia w kwesti czystego powietrza.
sąsiadIV19.11.2019, 10:00
zawsze winny ten który rządzi a poprzednicy?
z tą kawą to prawda19.11.2019, 09:21
Byłam ostatnio w celu uzyskania informacji o dotacji i akurat z tą kawa to prawda a o reszcie nie wspomnę na forum, bo miałam ochotę iść na skargę do Burmistrza...
Jack daniels19.11.2019, 09:16
Ja się dziwię,że Pan naczelnik zamiast zapobiegać to leczy, doszłem do wniosku przysłuchując się wczorajszej sesji, że pomysły są i wyjście z sytuacji też mówił o tym ten Pan, który powiedział o tym, że mamy stacje źle ulokowaną, skoro jest to wiadome to dlaczego nie robi sie nic w tym kierunku, żeby wyartykułować to co powiedział tamten Pan i wystąpić o zmianę lokalizacji stacji pomiarowej, czemu nie nawiązujecie współpracy z uczelniami żeby zbadały wpływ spalin samochodowych na cały smog , może trzeba panie Darku podejść do sprawy od podszewki jak to powiedział tamten Pan i jak to zrobił w Krakowie, dziwi mnie to, że jeszcze tego nie robicie sam Fryźlewicz powiedział wczoraj, że przecież współpracujecie z tym Panem od wielu wielu lat, więc może czas się głęboko zastanowić i wziąć do roboty a nie bić pianę na wszystkich dookoła i wzywać do tablicy po kolei sanepid i tych co występowali/
smok19.11.2019, 09:15
ciekawym czy te panie z NASmogowy pracują za darmo chodząc z prelekcjami po szkołach?
wyslyszane19.11.2019, 09:09
Ptaszki na mieście ćwierkają, że tam w tym wydziale panuje jakiś dziwny klimat i auctoritate absolutum naczelnika
ekopatrol19.11.2019, 08:14
Panie Jabcoń skwituję to tak - "kończ waść wstydu oszczędź"
rademenes19.11.2019, 07:56
Dariuszu. Hator, Hator, Hator
Obywatel19.11.2019, 07:56
Może i UM coś robi, ale dzwoniłem kilkukrotnie w sprawie smrodzących kopciuchów i zawsze wysłuchiwałem wykładu że kopcą bo im wolno i będą kopcić do 2022 r. Nigdy reakcji, nigdy nie przyjechali, nie edukowali sąsiada, nie namawiali żeby może przy 30 st. nie dymić sąsiadom w okna, o zimowym smogu nie wspominam. Kraków pokazał drogę którą trzeba pójść i to już, jeśli chcemy żyć normalnie, cieszyć się zdrowiem i świeżym powietrzem. Występujący działacze Alarmu Smogowego mają pełną rację, priorytet to życie w zdrowiu a nie wstążki, czy w przypadku mieszkańców kolejny samochód za 200 tys. Dlaczego UM nie wprowadza żadnych obowiązków, dlaczego w mieście panuje totalna samowola, dlaczego nie ma narzędzi ograniczających ruch pojazdów spalinowych w centrum w dniach z największym zanieczyszczeniem, dlaczego nie żąda podjęcia przez policję jakichkolwiek działań w tym zakresie, wielokrotnie jadę przez miasto i muszę wyłączać wentylator w samochodzie bo auto przede mną tak kopci że nie ma czym oddychać. Czy policja sprawdzała wyziewy z samochodów bodaj raz? Czy sprawdza obecność filtrów dpf w dieslach? Nie. A to powinna być codzienność na Podhalu gdzie domorosłych cwaniaczków na pęczki. Obecny stan rzeczy pokazuje że jednak żyjemy w państwie teoretycznym! I jeszcze ta radna która uważa że smog to norma.... No dramat!
KTT19.11.2019, 07:42
Pani Joasiu niech sie pani wreszcie rozprawi z tą starą ekipą Fryźlewicza. Jabcoń walczy ze smogiem przy pomocy strony internetowej. Szok.
Miescon19.11.2019, 06:42
Mówią że los Jabconia jest przesądzony. Jego praca nie przynosi zamierzonych przez Grzegorza efektów tylko tania propaganda która była dobra za Fryźlewicza ale już nie
Fryżlewicz19.11.2019, 05:54
Dla mnie to te Panie żyją w swoim urojonym ideologicznym świecie myśląc że miasto ma możliwości wszystko zrobić jak można człowieka biedniejszego co koniec z końcem wiąże zmusić do zmiany pieca ja wiem że lekarze w krótkim czasie zaczęli zarabiać ogromne pieniądze.Ja tęż chciałbym grzać gazem nie robiąc nic tylko dla zwykłego człowieka to jest wielki wydatek na wymianą rur pieca itp.na to trzeba czasu. Może niech Pani doktor założy fundacje i pomoże zwykłym obywatelom. Jak oglądam sesję to widzę że nie mamy szczęścia do wyboru ludzi rządzących Miastem sami ludzie oderwani od rzeczywistości a rozmowy o smogu to bicie piany nic z tego nie wynika.
Nowotarżanin19.11.2019, 00:45
W związku z informacją jaką przekazał na ostatniej sesji rady miasta Nowy Targ pan radny Marek Fryźlewicz że pan Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w 1994 rroku naliczył karę miastu Nowy Targ za składowisko odpadów a następnie doradzał Jak uniknąć tej kary Zwracam się jako obywatel miasta Nowy Targ do władz miasta Nowy Targ o zawiadomienie stosownych organów o możliwości popełnienia przestępstwa przez tego pana inspektora Ochrony Środowiska Ja nie wyobrażam sobie że urzędnik państwowy nalicza karę na poczet Skarbu Państwa a potem doradza jak tej kary uniknąć Przecież on działał przeciwko skarbowi państwa polskiego.
Eter18.11.2019, 23:33
Darek ale farsa. Może już dość? Może nie ogarniasz? Może trzeba psa wyprowadzić?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl