08.12.2019, 13:19 | czytano: 8379

Pracownicy nowotarskiej kotłowni nie stracą pracy. Przynajmniej do 2030 roku

NOWY TARG. - Podczas zebrania załogi MPEC, prezes tej spółki stwierdził, że do 2030 roku będzie zapewniona praca dla wszystkich pracowników kotłowni miałowo-węglowej. Jak to się ma do programu geotermii? - pyta Lesław Mikołajski.
Radny to i kolejne pytania: "czy zrezygnowano już z wersji gazowej kotłowni szczytowej po 2023 roku takiej jak w Zakopanem" oraz "jaki jest plan restrukturyzacji kotłowni MPEC w najbliższych latach" - skierował do burmistrza, czyli reprezentanta Miasta, będącego właścicielem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
- Po zasięgnięciu opinii Prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Targu Sp. z o.o. informuję, iż zgodnie z zapisem ustawy o samorządzie gminnym wewnętrzne sprawy polityki personalnej prowadzonej przez Spółkę prawa handlowego jaką jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Nowy Targ Sp. z o.o. są wewnętrzną domeną Spółki i nie podlegają nadzorowi i kontroli ze strony Rady Miasta. Niemniej informuję Pana, iż ze względu na dynamiczny rozwój Spółki, niezależnie od struktury produkcji energii przez MPEC Sp. z o.o. nie są planowane żadne zwolnienia pracowników - odpowiada Grzegorz Watycha.
.
I wyjaśnia dalej: "Plany Spółki były przedmiotem dwóch prezentacji Prezesa Zarządu MPEC Sp. z o.o. dla Rady Miasta. Pierwsza miała miejsce na wyjazdowym posiedzeniu połączonych Komisji Rady Miasta w dniu 18.01.2017 r. w siedzibie Spółki, natomiast kolejna na posiedzeniu Rady Miasta w dniu 23.04.2018 r. W obu spotkaniach brał Pan udział, niemniej przypominam, iż plany rozwojowe MPEC zakładają systematyczną likwidację eksploatowanych przez Spółkę źródeł węglowych do 2030 roku".

Odpowiedź na interpelacje burmistrz kończy słowami: "Cieszy nas bardzo zainteresowanie z Pańskiej strony dalszym rozwojem Spółki Miejskiej. Mam nadzieję, iż niniejsza odpowiedź przychyli się do wspólnego dążenia do poprawy powietrza w Naszym Mieście, również poprzez promocję ciepła systemowego. Z góry dziękujemy za pomoc i wsparcie w realizacji tej trudnej misji realizowanej obecnie przez MPEC Sp. z o.o."

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Ciepłownik11.12.2019, 06:44
Pytanie po co Watycha ciągnie rury ciepłownicze do lodowiska, które ma być zamknięte? Po co wydawać pieniądze skoro ma być nowa hala lodowa, którą obiecał? Ani po to bo doskonale wie, że jej nie wybuduje za to obieca za cztery lata w kolejnych wyborach. Doprowadzanie rur jest tego dowodem.
Bobok10.12.2019, 20:15
Przestańcie już wypisywać, że przez burmistrza macie dodatkowe koszty. Ja mam ekstra od Watychy 300 zł miesięcznie = 3600 zł rocznie. Choć nie palę papierosów, w smogowej stolicy Polski wdycham ze smogiem dziennie równowartość 12 papierosów. Licząc pół paczki dziennie, miesięcznie wychodzi ze trzy stówy. "Czysty" zysk! Na tych obskurnych, zniszczonych witaczach trzeba zamieścić zdjęcia raka płuc jak na paczce papierosów. Nowy Targ wita! Smoguj z nami!
Emerytka10.12.2019, 20:07
Trzymajcie się blokersi za portfele bo Grześ wam wyciągnie ostatnią złotówkę. Nie to obiecywał jak chodził po mieszkaniach? Mówił o drogiej geotermii?
mieszkaniec10.12.2019, 12:57
Nie jeden ekspert nowotarski od ciepłownictwa zdobywał wiedzę w Krakowie, myślę, że mają Oni zaufanie do swoich profesorów. Kraków całkowicie wyeliminował spalanie paliw stałych w indywidualnych piecach, nie neguje centralnych elektrociepłowni zasilanych węglem, wybudował nowoczesną spalarnie odpadów. Podjęte działania prawie całkowicie wyeliminowały źródła smogu w Krakowie, niestety pozostał problem sąsiednich gmin oraz komunikacja. Na Podhalu mamy duże zasoby geotermalne, które w połączeniu z nowoczesną szczytową elektrociepłownią zasilaną paliwami z odpadów, pozwolą na całkowite wyeliminowanie smogu generowanego przez indywidualne kotły na eko-groszek i temu podobnych źródeł ciepła. Węgiel czy odpady w nowoczesnych elektrociepłowniach w ogóle nie generują smogu, niestety pseudoekolodzy infekują nas nowoczesną utopijną ideologią. Miasto powinno rozbudowywać sieć ciepłowniczą nie tylko na osiedlach ale również w centrum, o gęstej zabudowie w domach jednorodzinnych. Mieszkańcy sami zdecydują co jest tańsze czy gaz czy geotermia. Jestem przekonany, że zmodernizowany, dobrze eksploatowany i zarządzany zakład ciepłowniczy (elektrociepłownia) będzie zdecydowanie tańszym źródłem ciepła niż gaz, a przy okazji zagospodarujemy odpady i powstrzymamy dalszy wzrost opłat za odpady. Jedynie potrzeba odważnych decyzji, szerokiej informacji i obalania propagandy o złym węglu, niestety manipulacja społeczeństwami jest wszechobecna. Europa Zachodnia przenosi swoją produkcję do Indii, na daleki wschód gdzie nikt nie myśli o walce z emisją CO2, wycinają bez opamiętania lasy tropikalne i nie tylko a u nas chronią kornika. Polska może być wzorcem gospodarki leśnej dal Europy, a lasy to naturalny absorber CO2.
ha,ha, ha10.12.2019, 11:10
Spotkłem sie z wieloma głosami, że miasto kopie pod geotermie.Jest taki przekaz, ale nie mówi się ludziom, że to będzie może za 10 lat. Ludzim wciska się kit, że podłączają geotermię, a tu nawet odwiertu mie ma.A ta geotermia jak kiedys będzie, to dopiero będzie to kosztować odbiorców tak, że im w pięty pójdzie.
emerytka10.12.2019, 08:42
Grzegorz Watycha bierze co miesiąc kasę z rady nadzorczej geotermii a zapłacą za to mieszkańcy bloków. Nie cofnie się przed żadną podwyżką jak za śmieci
palacz c.o. z papierami10.12.2019, 08:04
do Eryk, burmistrz Watycha, jako wyjątkowy lawirant wie doskonale, że to droga ściema z tą geotermią i jeszcze trzeba będzie wybulić jakieś 50 milionów (albo lepiej) na kotłownię szczytową, której koszt zostanie wliczony do rachunków odbiorców. Taki dzielny ten Grześ, tyci, tyci, tyciuteńki.
Zresztą ulubionym stwierdzeniem naszego włodarza jest nie należy straszyć mieszkańców!. Nawet kosztem zrujnowania budżetu i kompletnej stagnacji. Innych pomysłów brak. Trzeba podnosić ceny. Na wszystko i za wszystko. Najlepszym przykładem jest manipulowanie informacjami przy modernizacji MOK, gdzie z określonego poziomu 15 mln wydamy 36 mln! A wystarczy sięgnąć do badań GUS by przeczytać, że robocizna i materiały wcale nie wzrosły ponad 100%. Owszem zdrożały, ale nie więcej niż 20%. Skąd zatem ta kosmiczna różnica?
Obawiam się, że z tym włodarzem cena za ciepło geotermalne będzie równie kosmiczna (infrastruktura + zniszczenie dróg i chodników + odbudowa + niezbędne przetworniki + kotłownia szczytowa + opłaty środowiskowe + inne skrzętnie ukrywane koszty pośrednie...).
gaz,gaz10.12.2019, 07:27
Eryk jeszcze odwiertu niema a tym mówisz ocenach jakby skalkulowali z ceną projektu i odwiertu to ceny do góry o 75 do 80 %
Eryk09.12.2019, 23:06
Geotermia nie rozwiąże problemu smogu bo obejmie bloki. Mieszkańcy bloków dostaną za to podwyżki opłat za ciepło od 40 do 50% Dlaczego Watycha nie przedstawił żadnej analizy finansowej geotermii? Nie ma jej? A może ma? Tylko boi się o niej powiedzieć? Jaka jest prawda?
Eko09.12.2019, 22:48
Raku
Od 5 lat burmistrzem jest Watycha a miasto ma 1 miejsce w rankingu najbardziej zasmogowanych miast. Idź wymienić piec. Nikt nad tym nie panuje.
Rak09.12.2019, 20:41
Za smog w N.T najbardziej odpowiedzialny jest poprzedni burmistrz Marek Fryźlewicz, który przez 13 lat swoich rządów utrzymywał te przestarzałą ciepłownię w centrum miasta, blokując jednocześnie rozwój geotermii i źródeł ekologicznych jak np. gaz, dotacje do kopciuchów gł na ekogroszek, i teraz mamy co mamy smog największy w Polsce
Wlado09.12.2019, 11:09
oj ktoś koniecznie chce zrobić zły pijar MPEC owi..
Pomijając cała dyskusje na temat wyższości gazu nad węglem, to zdjęcie Kotłowni chyba sprzed 10 lat. Kto chodzi w tamtym kierunku widzi zmianę otoczenia i to dużą. NA KORZYŚĆ
Podhalańska09.12.2019, 08:12
Cała Polska wymienia piece węglowe na gazowe a w Nowym Targu na odwrót. Burmistrz Smogowej Stolicy Polski kotły gazowe zastępuje przyłączem do MPECu zasilanego miałem węglowym. Intensywnie "pracuje" nad "poprawą" powietrza na blokach gdzie jeszcze można oddychać. Ale to się zmieni.
Daria09.12.2019, 06:50
Zamiana gazu na miał węglowy smutna prawda i zadymianie osiedli mieszkalnych. Już od stycznia mieszkańcy bloków dodatkową porcję pyłów i tak przez cały rok bo MPEC będzie grzał wodę urzędasom. A wy wpychajcie co wam Watycha w komin puści.
tvp-pzpr09.12.2019, 06:19
Gosia a ty przestan ogladac tvp,telewizja panstwowa pierze wam mozgi nienawisci.
Maniek09.12.2019, 01:49
@ Jasiek. takie filtry nie zatrzymują CO2
Gosia08.12.2019, 23:55
Jasiek przestań oglądać TVN.
A stare opony ?08.12.2019, 23:33
Węglem rozumię ,ale drewno ?nawet w Californi w kominkach pala drewnem , najbardziej restrykcyjnym rejonie Świata ,
mieszkaniec08.12.2019, 22:04
W Nowym Targu mamy super specjalistów od ciepłownictwa .
Na wymianę pieca opalanego węglem na opalane gazem potrzebują 10 lat.
Kandydaci do wpisu do księgi rekordów Gin... w 10 lat to miasta budują
elektrownie atomowe.
Problem jest taki że ta kotłownia z tego miejsca powinna być usunięta .
lokalizacja w środku miasta, na pocieszenie mieszkańców powiem
kotłownia od roku2019 pracuje i dymi przez cały rok / grzanie wody dla
wybranych/ szczególnie w nocy .
PO kilku nocach z parapetu okna można zebrać sadze na dobrą herbatę!
Jasiek08.12.2019, 21:00
Premier Morawiecki mówił coś o filtrach zakładanych w kominach obecnie budowanych elektrowni węglowych, które podobno w 60-70% zatrzymują szkodliwy smog węglowy. Może taki filtr można by również założyć do nowotarskiej kotłowni. Tylko nie wiem czy po wyborach ten problem jest nadal aktualny?
Na odwrót08.12.2019, 20:02
Watycha robi wszystko na odwrót. Na zimę otwiera boiska do kosza a kotły gazowe zamienia na opalane z ciepła miejskiego czyli miałem węglowym. O tempora o mores
Smog08.12.2019, 19:24
Piec wygasa w 2030 a my mamy sobie piece na węgiel wymienić do roku 2022 ? Gdzie tu sprawiedliwość.
Smok08.12.2019, 18:01
Z tego co wiem, to tam są kotły rusztowe, które mogą palić również paliwa alternatywne, czyste i wydajne, ale to trzeba chcieć.
toja08.12.2019, 17:34
opowiadają głupoty mieszkańcom o geotermii a jeszcze projekt odwiertu nie gotowy szybciej by zrobili spalarnie komin jest działka z drogą dojazdową jest i 3 pieczenie na jednym ogniu załatwione ale polityka rządu jest pod Torun
Baran08.12.2019, 17:01
Najgorsze jest to, że Watycha rozpruł także nowe drogi i chodniki budowane z wizją i konsekwencją.Magistratem rządzi chaos i przypadek
Rexiom08.12.2019, 16:31
Robiliście nie tak dawno remonty ulic w mieście , generalne z przebudową wszystkiego to dlaczego do jasnej " Anielki " nie zostały poprowadzone magistrale ciepłownicze ?? Co będziecie teraz dziurawić nowe drogi ? ?? Ciekawe ile metrów rur dało by się położyć za jedną " imprezę " dla wtajemniczonych ??? Później jest że smog , ale geotermia i ogrzewanie przez nią przez fale radiowe się nie odbywa , to się pytam GDZIE SA INSTALACJE NA NOWYCH ORAZ REMONTOWANYCH ULICACH ?????
abc08.12.2019, 15:45
pytanie za 100 punktów!
jaka cena ciepła - porównywalna do cen obecnych?
czy geotermia da nam popalić?
nikt nie wypowiada się rzeczowo-brak danych? a po podłączeniu kotłowni będzie BUM?
Polinistka08.12.2019, 15:36
Na ostatniej sesji również Watycha zachowywał się agresywnie. Nie wolno o nic pytać. Można jedynie chwalić i dziękować jak radna Stefania mama sekretarki burmistrza. Buta i arogancja to jedyne określenia na takie zachowanie burmistrza
Polinistka08.12.2019, 15:35
Na ostatniej sesji również Watycha zachowywał się agresywnie. Nie wolno o nic pytać. Można jedynie chwalić i dziękować jak radna Stefania mama sekretarki burmistrza. Buta i arogancja to jedyne określenia na takie zachowanie burmistrza
dżul08.12.2019, 15:32
Czy w ciągu ostatnich lat włodarze tego miasta zobowiązali MPEC do przygotowania jakiejś sensownej strategii energetycznej, która nawiązywałaby do tej krajowej lub unijnej? Bo mam nieodparte wrażenie, że to towarzystwo działa zupełnie po omacku i przypadkowo, mistyfikując jakieś działania i wmawiając radnym, że to właśnie jest optymalna polityka. A że zupełnie nieefektywna to już nie ich problem. Żenada, co to za partactwo dyletantów.
spojrzenie z boku08.12.2019, 15:22
Arogancja i bezczelność naszego Burmistrza nie ma sobie równych. I jeszcze ta głupawa zaczepność, wszędzie tam gdzie ktoś zwróci mu uwagę. Kompromitacja. Można powiedzieć, że Fryźlewicz taki bywał, ale Watycha taki już jest!
skarbek08.12.2019, 14:59
Rozumiem że do 2030 roku ,nie będzie zakazu palenia węglem i drzewem,tak jak by chcieli niektórzy z bloków?
mrozik08.12.2019, 14:10
Teraz bloki narzekają na smog a za chwilę będą narzekać na zimno.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl