16.12.2019, 18:00 | czytano: 6390

Minister Zdrowia odznaczył uczestników akcji ratunkowej na Giewoncie

Fot. Ministerstwo Zdrowia, Twitter
W Warszawie Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski wręczył honorowe odznaczenia osobom zaangażowanym w niesienie pomocy porażonym piorunem na Giewoncie, podczas sierpniowej akcji ratunkowej w Tatrach.
Ta niezwykle trudna i wymagająca akcja ratunkowa miała miejsce 22 sierpnia, gdy gwałtowna burza w okolicach Giewontu zaskoczyła turystów na szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wiele osób wymagało niezwłocznej pomocy służb ratunkowych. Pomimo bardzo trudnych warunków pogodowych zespół ratowników z wielką odwagą i poświęceniem niósł pomoc, sprawnie i szybko docierając na miejsce. Poszkodowani trafili do okolicznych szpitali, gdzie otrzymali profesjonalną opiekę na najwyższym poziomie. Akcja wymagała koordynacji wielu służb, w tym przede wszystkim Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Tatrzańskiego Parku Narodowego, jednostek Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i Policji. Dzięki profesjonalnej zespołowej pracy służb udało się sprawnie przetransportować wszystkich poszkodowanych do szpitali, gdzie natychmiast udzielono im specjalistycznej pomocy.
- To była prawdopodobnie największą akcja ratownicza, za to chciałbym najbardziej podziękować. Gdyby nie Wy, osób, które zmarły byłoby pewnie o wiele więcej - powiedział Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, dziękując osobom zaangażowanym w akcję ratunkową.

- Będąc na miejscu byłem dumny, że akcja ratownicza przebiegała tak dobrze. To pokazało, że system zadziałał sprawnie, a wszystkie służby wykazały się ogromnym profesjonalizmem - opowiadał Waldemar Kraska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, który był obecny na miejscu zdarzeń w tych trudnych chwilach.

Minister Łukasz Szumowski dziękował zebranym za profesjonalizm, natychmiastową reakcję i poświęcenie, a przede wszystkim za ogromne serce i empatię.Ministerstwo zdrowia przyznało 280 odznak honorowych. Wśród jednostek skąd pochodzą osoby odznaczone są:
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - Grupa Podhalańska
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
Szpital Powiatowy im. dr. T. Chałubińskiego w Zakopanem
5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Krakowie
Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie
Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
Podhalański Szpital Specjalistyczny im. JP II w Nowym Targu
SPZOZ w Myślenicach
Komenda Główna Policji, Komenda Wojewódzka w Krakowie i Powiatowa w Zakopanem
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Wojewódzka w Krakowie i Powiatowa w Zakopanem
Tatrzański Park Narodowy

Odznaki honorowe odebrali także okrzyknięci „cichymi bohaterami” wolontariusze, którzy w trakcie urlopu w górach ruszyli z natychmiastową pomocą poszkodowanym. Jeden z nich współtworzył szpital polowy na Hali Kondratowej, drugi natomiast pracował ramię w ramię z ratownikami w zakopiańskim szpitalu.

Podczas uroczystości Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker wręczył symboliczne grawertony dla funkcjonariuszy Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mediocris19.12.2019, 07:29
Bufonada ze strony Topru , niech staną z Tuskiem i zaczną szukać tych pieniędzy zakopanych w Zakopanem. Brawo GOPR i wielkie brawa dla bohatera z WOT-u
skii17.12.2019, 18:13
Tatry wysokie góry to się wysoko noszą. Pokazuje to tylko arogancje i głupotę tych ludzi, co nie umniejsza ich zasług.
ol17.12.2019, 18:09
TOPR-owcy chętniej pokazują się z Tuskiem,a ta władza ich ''mierzi''.
też ratownik17.12.2019, 15:18
ojej - Toprowcom się należą jakieś szczególne przywileje? Od kiedy? I z jakiej okazji? inne służby ratunkowe nie miały w tym czasie pracy?

@"ski" takie pitolenie, że mieli akcję. Jakby mieli w sobie odrobinę szacunku do innych to wysłali by delegację - nie wszyscy naraz są na dyżurze. Jak się obrazili to niech siedzą sobie nabzdyczeni w domach.

Minister jak będzie miał chęć, to im prześle podziękowania pocztą albo mejlem. Tego jeszcze brakowało, żeby miał specjalnie przyjeżdżać. W tyłkach się niektórym przewraca.
ski17.12.2019, 15:05
panowie z topru mieli służbe i byli w tym czasie w akcji jak ich będzie pan minister chciał odznaczyć to zapraszamy np. na skoki i wtedy na miejscu wręczy odznaczenia w końcu Giewont stoi w Zakopanem nie w Wa-wie
kasia17.12.2019, 09:19
to takie politycznie niepojawienie sie na uroczystosci,..... w polsce wszystko robi sie polityczne a potem mowia ,ze spoleczenstwo podzielone. no jak tak podchodzimy do spraw to bedzie podzielone zawsze.... na bok urazy i poglady polityczne w takich chwilach..takie moje zdanie. ale zawsze szacunek wielki dla pracy toprowcow. to wielcy bohaterzy. najwieksi.
wolontariusz17.12.2019, 04:15
nie ma TOPR bo panowie się chyba obrazili film Polsatu im "zaszkodził"
Www16.12.2019, 20:53
A co strażaków ochotników tam nie było. Pierwsi byli na miejscu ktoś zrobił przekręt nie ładnie
rekin16.12.2019, 20:15
A co to TOPR nie brał udziału w akcji?
tom16.12.2019, 18:50
To nie ma nikogo z TOPR-u? Dlaczego nie ma go wśród tych jednostek?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl