20.12.2019, 13:42 | czytano: 4421

W Tatry wraca zima. Ratownicy przestrzegają przed zbytnią wiarą w swoje umiejętności

mat. prasowy
Wiele wskazuje na to, że w przyszłym tygodniu w Tatrach po raz kolejny w tym roku rozpocznie się zima. Według najbardziej optymistycznych prognoz spadnie nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu.
Obecnie na szlakach panują zróżnicowane warunki. Silny wiatr halny i ocieplenie sprawiły, że śnieg, który spadł w listopadzie i na początku grudnia stopniał lub został wywiany. W wielu miejscach pojawiły się też oblodzenia. Jak tłumaczy Jan Krzysztof, naczelnik TOPR i opiekun merytoryczny akcji kursylawinowe.pl - "w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z warunkami typowymi dla wczesnej zimy z małą ilością śniegu, z częstymi silnymi, porywistymi wiatrami i gwałtownymi zmianami temperatur. W kontekście budowy pokrywy śnieżnej jest to sytuacja niekorzystna, która może mieć wpływ na warunki podczas całej zimy. Niski stopień zagrożenia lawinowego, niesie ze sobą raczej ryzyko zrzucenia z wysokości niż zasypanie w lawinie, choć i tego nie można wykluczyć."

Mała ilość śniegu może budzić złudne poczucie bezpieczeństwa, szczególnie jeżeli chodzi o zagrożenie lawinowe. W listopadzie i grudniu doszło już do dwóch wypadków lawinowych i to przy pierwszym - najniższym stopniu zagrożenia.
Dla osób chcących podnieść swoje umiejętności organizowane są kursy lawinowe i skuturowe. Kursylawinowe.pl to trwająca od 2008 roku akcja Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu, której celem jest promocja wiedzy i umiejętności będących podstawą bezpiecznej, zimowej eksploracji gór. Najważniejszą formą działań edukacyjnych są niekomercyjne szkolenia lawinowe i skiturowe prowadzone przez doświadczonych ratowników górskich, a organizowane pod opieką merytoryczną Naczelnika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.- Choć przy niskim stopniu zagrożenia lawinowego łatwo rozpoznać lokalne zagrożenia to wymaga to odpowiedniej wiedzy i czujności. Tak mała ilość śniegu często usypia czujność, a przecież pierwszy stopień, to również stopień zagrożenia lawinowego i nie możemy o tym zapominać - przestrzega naczelnik TOPR.

W najbliższy weekend temperatura zacznie stopniowo spadać, w górach pojawią się też pierwsze opady śniegu. Warto pamiętać, że po ostatniej odwilży śnieg będzie padał bezpośrednio na podłoże, stary śnieg lub lód, z którymi będzie raczej słabo związany. Warunki na szlakach będą wymagające, a zagrożenie lawinowe z pewnością wzrośnie.
Informacji o aktualnych warunkach szukaj na stronach: www.topr.pl, www.gopr.pl i www.hzs.sk.

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl