27.12.2019, 22:31 | czytano: 8210

Mieszkaniec do władz Miasta: "Nie jesteście skuteczni w tym, co robicie", "obywatele też was mogą pozwać do sądu"

zdj. Zbigniew Krauzowicz
NOWY TARG. - Panie burmistrzu i panie naczelniku nie jesteście skuteczni w tym co robicie - mówił podczas sesji Marek Domański. - Kierujecie pozwy do sądu przeciwko osobom, które zanieczyszczają powietrze, ale pamiętajcie, że i obywatele też was mogą pozwać do sądu, bo to na was spoczywa konstytucyjny obowiązek zapewnienia nam czystego powietrza - grzmiał z mównicy nowotarżanin.
Marek Domański jako gość, był na sesji Rady Miasta już w listopadzie. Wtedy po raz pierwszy zabrał głos w sprawie podjęcia konkretnych i restrykcyjnych działań, mających na celu poprawę jakości powietrza w Nowym Targu. Jego wystąpienie poirytowało naczelnika wydziału ochrony środowiska nowotarskiego Urzędu Miasta. - Muszę zareagować, kiedy z mównicy padają słowa nieprawdy - mówił Dariusz Jabcoń. Pisaliśmy o tym w artykule "Macie dużo dobrych pomysłów - burmistrz na ołtarze - Jabcoń pije kawę".
Dziś Marek Domański nawiązał do listopadowych wydarzeń, mówiąc, że po tamtej sesji naczelnik Jabcoń "wezwał go do siebie". - Naczelnik, w moim odczuciu, chciał się przede mną wytłumaczyć. Powiedziałem wtedy, że wymieniono kilkadziesiąt kopciuchów, a pan Jabcoń - że to nieprawda, bo jakieś 300-400. Nie jestem w stanie tego sprawdzić i ani myślę to robić. Mnie to nie interesuje. Mnie interesuje smog i jego toksyczność. A to nie uległo poprawie. Czuję to ja i inni mieszkańcy, którzy mnie proszą, bym wciąż występował, męczył państwa i wiercił wam dziurę w brzuchu - mówił nowotarżanin do radnych i urzędników.

"Jestem jeszcze bardziej wkurzony"

- Naczelnik Jabcoń wręczył mi opracowanie na temat poprawy jakości powietrza na przestrzeni ostatnich 13 lat. Po przeczytaniu, jestem jeszcze bardziej wkurzony. To są programy edukacyjne skierowane - od przedszkolaków po seniorów, 10 spraw skierowanych do sądu, a jedyne konkrety to 125 dofinansowań do systemu grzewczego. A smog - był i jest. Panie naczelniku i panie burmistrzu: to jest 13 lat działań, które nie wyeliminowały smrodu. Nawet głupi by widział, że nic się nie zmieniło. Ja nadal szukam czegoś konkretnego w temacie smogu! W projekcie budżetu nie ma prawie nic na likwidacje smogu. Jakieś 18 tysięcy złotych to jest żart! Czytałem o apelu Nowotarskiego Alarmu Smogowego i że radni popierają go (chodzi o zakaz palenia węglem w Nowym Targu - przyp. red.). W programie dzisiejszej sesji nie znalazłem nic na ten temat - dziwił się mieszkaniec Miasta.

Jak dodał - wraz z kilkoma osobami poszli do posła Edwarda Siarki - jako "delegacja z zapytaniem - jak on widzi sposób na likwidację smogu". - Powiedział nam, że aby mógł zabiegać o środki, to musi mieć na stole projekt takiego działania, a jego zdaniem samorządowi nie zależy na smogu, bo priorytetem dla samorządu jest kultura i miliony na przebudowę MOK. I trudno się z nim nie zgodzić. Po co nam nowy budynek MOK, jak się pochorujemy i umrzemy? Traktujcie mieszkańców Nowego Targu jak swoją wielką, rodzinę. Co się musi stać, żebyście tak nas traktowali? Żebyście dbali o nasze zdrowie? - pytał Marek Domański, dodając, że wydaje mu się, iż samorządowcy nie widzą poważnego zagrożenia jakim jest zanieczyszczone powietrze. - Może coś tam działacie, ale to za mało. Ten problem brany jest "na przeczekanie", że inni to zrobią. Starajcie się skutecznie o środki z zewnątrz, poszukajcie w budżecie, róbcie jakieś przesunięcia - mówił.

"Ludzie wam klną"

- Panie burmistrzu i panie naczelniku, ja wam mówię, że nie jesteście skuteczni w tym co robicie. I nie jest to tylko moja opinia. Kierujecie pozwy do sądu przeciwko osobom, które zanieczyszczają powietrze, ale pamiętajcie, że i obywatele też was mogą pozwać do sądu, bo to na was spoczywa konstytucyjny obowiązek zapewnienia nam czystego powietrza. /.../ Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych. Jak na razie ludzie wam klną - i to zdrowo. Jak chcecie dalej rządzić, to musicie zmienić swoja politykę. Kiedy wreszcie to zrozumiecie i to do was dotrze? Wiem, że to kwestia pieniędzy, ale zdrowie jest najważniejsze. Zamiast się przegadywać ile i gdzie postawionych będzie mierników jakości powietrza - usiądźcie razem i uzgodnijcie plan, bo trzeba to zrobić. Nasze nosy o zanieczyszczonym powietrzu mówią równie dobrze, jak inne instrumenty. Zapewniam, że jeszcze się tu pojawię, bo "nie chcę, ale muszę" - podsumował swoje wystąpienie.

"To kłamstwo"

- Trzeba działać szybko, żeby sprostować pewne rzeczy - powiedział burmistrz, prosząc o zgodę na zabranie głosu. - Sprostować to kłamstwo, które pan powiedział, że posłowie nie są informowani. Posłowie wiedzą o naszych problemach, bo parlamentarzyści są informowani na bieżąco, ale ani pan poseł Siarka, ani jego koleżanki i koledzy w Sejmie - nie potrafią w skali kraju uchwalić przepisów, które by były skuteczne. /..../ Jeden na drugiego niech nie zrzuca winy. Dopóki mieszkańcy sami nie zrozumieją i nie dotrze im do świadomości, że paląc sami wdychają zanieczyszczone powietrze i wpływają negatywnie na swoje zdrowie, to władza publiczna - czy to samorządowa, czy państwowa - może tylko brać na swój kark te wszystkie gorzkie słowa. My staramy się o ekstra pieniądze, bo chcemy walczyć z tym zanieczyszczonym powietrzem - skwitował Grzegorz Watycha.

A przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda zwracając się do Marka Domańskiego, dodał: - Proszę na przyszłość sprawdzać dane, którymi się pan posługuje (to była uwaga do podanej przez mieszkańca kwoty 18 tys. zł jako jedynej pozycji w budżecie miasta przeznaczonej na dbałość o ochronę powietrza - przyp. red.). Bo mówi pan nieprawdę i pana wystąpienie jest nie jest wiarygodne.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
snickers i czerwona kartka30.12.2019, 14:41
Każda władza jak widać chciałaby dominować i gwiazdorzyć. Ale tak się składa, że ta deklarowała te inne, podobno lepsze standardy. No i masz, Watycha z Luberdą cofnęli się do moralności Kalego - TKM. My na całego i co tam jakiś mieszkaniec będzie nam zwracał uwagę, że my tu nic nie robimy. A my tu palimy cały czas, jak w "Misiu". Teksty absurdalne też podobne, i arogancja, i buta, i ogólnie żenada. Pewnie można by się pośmiać, gdyby nie jeden istotny fakt, że tym Panom tak poprzewracało się w głowach, że aż trudno to pominąć i tolerować. To po prostu skandal i chamstwo. Postponowanie mieszkańca, nawet jak nie ma racji, jest praktyką niegodną i ohydną, świadczącą wyłącznie o słabości i nieudolności władzy. Dlatego panie Marku nie ma na co czekać. Trzeba założyć stowarzyszenie przejmując społeczną inicjatywę, która skutecznie pozbawi tych Panów możliwości zarządzania naszym miastem. Trzymam kciuki i deklaruję pełne wsparcie Pana działań, panie Marku!
świstak30.12.2019, 14:07
@ k - dlatego Węgry i Słowacja się z tego śmieją
k30.12.2019, 10:39
Bu ha ha ha ha. No proszę po ratunek do posłów PIS-u? Ale to niewłaściwy adres moi drodzy. To pisowski rzad pozbawia Polskę miliardowych dotacji z UE na walkę ze smogiem. Polska jako jedyne państwo w UE nie spełnia celów pakietu energetyczno-klimatycznego.Albo się PIS opamięta ,albo kilkadziesiąt miliardów dostanie kto inny.
POlszewiki30.12.2019, 09:24
Mieszkańcom na sesjach rady miejskiej zabiera się głos, radnym nie można się odzywać. Model Białoruski i Watycha przemawiający przez trzy godziny jak Gomułka. PRL, PRL i PO
miejscowa30.12.2019, 08:45
Jest jeszcze Marczułajtis i Nowogórska czemu Watycha im odpuszcza gdzie są do nich petycje skoro się walczy z rządzącymi i z nich kpi.
taniec z gwiazdami30.12.2019, 07:49
Orzeł zapomniałeś dodać, że jeszcze tam będą tańczyć w tych nowych salach od rana do wieczora
Mieszkańcy30.12.2019, 07:42
To w jaki sposób mieszkaniec został potraktowany przez burmistrza Watychę i przewodniczącego Luberdę to skandal. Powinni obaj przeprosić obywateli miasta, bo napluli nam w twarz. Panie Marku, pan się nie boi. Podpisujemy się pod pozwem oburącz.
marilyn30.12.2019, 05:38
Brawo panie Marku, mówi pan jak jest i jak każdy normalny mieszkaniec sam widzi, i czuje! A pan, panie Watycha, to niech przestanie wiecznie kota ogonem wykręcać i bronić swojej nieudolności, bo w tym to jest pan świetny. Szkoda, że nie w czym innym.
orzeł29.12.2019, 17:54
Dziwi mnie to że tak wielu komentujących jest za zmianami w ekologi naszego miasta a głosują za PO Watychą którego partia 8 lat nic nie robiła. Tak więc nie spodziewajcie się zmian. Zrobią MOK za 34 mln i będą tam wygłaszać swoje orędzia.
Mieszkaniec.29.12.2019, 17:24
Brawo Panie Domański. Dziękuję że Pan jest.
STAŚ29.12.2019, 16:28
do pod rozwagę...

Pełna zgoda, burmistrz też człowiek, wszystkiego nie musi umieć, i na wszystkim się znać !!!
Ale trzeba wymagać, aby dowódca umiał słuchać ludzi, którzy dają pomysły, i to, jeszcze za darmo ! np od ...pod rozwagę !
Tak na marginesie, szef ochrony środowiska, ma tutaj pole do popisu, bardzo duże możliwości, tylko słuchać , słuchać, analizować i robić, robić, ale co ...????@
pod rozwagę29.12.2019, 14:25
do Rak,
zwolnij proszę, zwolnij, bo się zadyszysz.

Ja wiem, że próbujesz zaklinać rzeczywistość, ale w tym stanie rzeczy tego nie da się już zagadać i zaczarować. Wyobraź sobie, mój drogi, że jedynym adresatem w rozwiązywaniu tak poważnych problemów Nowotarżan jest wyłącznie ich Burmistrz! Albo jest gospodarzem, albo stwarza wrażenie, że chciałby nim być, tylko niewdzięczni politycy mu w tym przeszkadzają. Ale to On, i wybrana Rada posiada całe instrumentarium do działania. Proponuję zatem mniej gadać i obiecywać, a więcej pracować, analizować, zmieniać.

Dlatego w kontekście tej Twojej listy oczywistych oczywistości, którą zamieściłeś, mam kilka nurtujących mnie, pewnie pana Domańskiego i innych mieszkańców miasta pytań:

- po pierwsze, jakie to działania nadzwyczajne (tylko nie mów o stacjach pomiarowych, bo to raczej argument śmieszny) podjęły te władze w ostatnich latach angażując się na różnych poziomach w drodze do Warszawy? Przygotowanie interpelacji poselskich, udział w komisjach sejmowych
- po drugie, jakie działania wykonał sam Burmistrz, by z innymi jednostkami samorządowymi (sąsiednie Gminy, Powiat, Województwo Małopolskie) ich głos był jednoznacznie słyszalny wszędzie tam, gdzie podejmowane są decyzje rządowe?
- po trzecie, kiedy i czy w ogóle Burmistrz przeprowadził merytoryczne rozmowy z władzami Tauronu i PGNiGE? Może ZEW Niedzica? Może Ministerstwo Skarbu? Merytoryczne, czyli w poczuciu kompetentnej wiedzy, opracowanych scenariuszy, możliwości, propozycji, oferty...
- po czwarte, jakie zostały przyjęte założenia strategiczne po zainstalowaniu stacji pomiarowej jakości powietrza i gdzie z tymi konkretami, możemy jako mieszkańcy się zapoznać?
- po piąte, ile razy Burmistrz reagował administracyjnie i personalnie w celu uzyskania wsparcia ośrodków rządowych?
- po szóste, gdzie możemy jako mieszkańcy poznać główne założenia strategii energetycznej (czy też tylko ciepłowniczej) dla Nowego Targu? Pytam retorycznie, bo pięć lat kontestowania smogu to wystarczający czas na zaangażowanie wszystkich dostępnych środków i organizacji oraz wyznaczenia kierunków polityki miasta w tej mierze!
- po siódme, jakie są szacunki inwestorskie wykorzystania ciepła geotermalnego dla Nowego Targu? Za ile i na jakich warunkach miasto będzie odbiorcą tego medium?
- po ósme, jakimi gwarancjami Burmistrz objął Nowotarżan przystępując do tego projektu? I jaka będzie cena końcowa dla odbiorcy, po wkalkulowaniu kosztów tej eksperymentalnej inwestycji? Na razie wyłącznie w formie idei i politykowania latających głów parlamentarzystów

I jak widać, nie są to pytania bezpośrednie do posłów, bo sprawa jest w zasięgu zarządu pana Burmistrza i możliwości uchwałodawczych radnych zobowiązujących włodarza do określnych działań, w określonym czasie. Tak to powinno wyglądać, ale przyjęliśmy teorię chaosu i tłumaczenia nieporadności za wszelką cenę.
ekologiczna29.12.2019, 13:12
Resztki urzędniczych sił wiernych wstążkowym sztandarom dzielnie ruszyły do komentarzy...a smog dalej w mieście
Tylko inicjatywę ustawodawczą29.12.2019, 12:17
Tak jak mój przedmowca Rak uważam , Panie Domanski adresat nie ten. To proponuje, że skoro Panu leży na sercu dobro mieszkańców i dysponuje Pan czasem którego my młodzi mieszkańcy czesto nie mamy. Zbierze Pan podpisy pod inicjatywa ustawodawczą zakazujaca sprowadzenie do Polski niskiej jakości węgla itd o czym pisał Rak. Będzie Pan do władz centralnych stukal i pukal w sprawie dmogu. Bo takie wystąpienie nic nie wnosi do sprawy. Takich wystąpień na sesji było dość sporo. Nie jest Pan pierwszy. A takie wystąpienia mam wrażenia służą jedynie zdyskredytowaniu burmistrza. Zatem proponuje mu wszyscy komentatorzy zmobilizujmy siły i udajemy się do Warszawy z naszymi postulatami.
Michal29.12.2019, 12:12
Wreszcie ktoś zapoczątkowł to co jest najważniejsze,temat nasze zdrowie,
pytanie brzmi czy kultura jest ważniejsza? odpowiedź niestety znamy...
Pan Marek ma rację ale my wszyscy musimy go wesprzeć. Sam nic nie zdoła
Byle do soboty29.12.2019, 11:44
A szef kupił wczoraj 5t niskokalorycznego miału... ale będzie mgiełka w poniedziałek na Królowej Jadwigi
Jańcio29.12.2019, 11:37
Rak zawiesiłeś już wstążki na płocie? Wyprasowany garnitur na bal burmistrza? Bilety na koncert noworoczny dostałeś? No to super. Cieszymy się razem z Tobą.
gaz,gaz29.12.2019, 10:57
jak jest zimno w mieszkaniu to po co mi termometr w każdym pokoju chyba tylko zebym wiedział że w jednym 16 w drugim 15 a w kuchni 17 stopni,tak samo ze stacjami
Rak29.12.2019, 09:31
Do Pana Domańskiego i innych.

Idea słuszna tylko adresat nie ten. Smog to problem ogólnopolski, a nie lokalny i trzeba go rozwiązać na poziomie centralnym, to rząd polski, musi go zlikwidować, w gł mierze;

1) Obniżenie podatku Vat z 23% na max 8% na takie nośniki energetyczne jak; gaz ziemny, lekki olej opałowy, prąd taryfa nocna do celów grzewczych, drewno kominkowe, pelet, inne nośniki ekologiczne.
2) Podwyższenie podatków Vat i akcyzy na; węgiel, muły, i inne substytuty tkz energetyczne bardzo trujące. A w przyszłości zakaz sprzedaży detalicznej węgla i innych substytutów węglowych np. muły
3) Zakaz importu i rejestracji aut z silnikami diesla starszymi niż 10 lat.
4) Dotacje do aut elektrycznych, wodorowych i hybrydowych in-plug.
5) Rozwój energetyki odnawialnej, hydroelektrownie, energia z wiatru, słońca, biomasa, i inne w tym atomowa. Na dzień dzisiejszy to jest hamowanie przykład wiatraki, zamiast budować to się likwiduje, ustw. antywiatrakowa, podobnie jak z budową elektrowni atomowej, tylko się mówi.
6) Rozwój transportu niskoemisyjnego, autobusy elektryczne w miastach, kolej międzymiastowa, a nie rozbudowa autostrad i dróg szybkiego ruchu.
7) Rozwój elektromobilności, w tym samochodów wodorowych, szybkich ładowarek, stacji do tankowania wodoru, etc.
8) Rozwój energetyki prosumenckiej i rozproszonej, fotowoltaika na dachach, małe wiatraki obok domu, małe elektrownie wodne w górach.
9) Obniżenie Vatu połączone z dotacjami na takie urządzenia grzewcze jak; kotły na gaz, pompy ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne.
10) Realny program czyste powietrze, a nie wirtualny, bo w takim tempie to te domy ocieplimy w ciągu 100 lat, jeden promil na rok.
Tak więc likwidacja smogu w 90% zależy od rządu polskiego, a tylko może w 10% od samorządu.
Pan burmistrz w ciągu 4 lat i tak dużo robi stacja pomiarowa, rozmowy z Geotermią Podhalańską, na temat magistrali ciepłowniczej do N. Targu, znacznie więcej niż poprzednik Fryźlewicz przez 18 lat
Tak więc adresatami tego apelu powinni być posłowie z naszego regionu; pan Siarka, pani Paluchowa (przewodnicząca komisji ochrony środow), pan Gut-Mostowy.
rudolf29.12.2019, 08:15
@Nowotarżanin - jeszcze jeden ważny szczegół, w dużej mierze będący dopełnieniem obrazu zakłamania obecnie urzędującego burmistrza, pana Watychy. Otóż, zanim został burmistrzem przez cztery lata był radnym i jakoś w tym okresie nie miał żadnego pomysłu na lepszy i zdrowszy Nowy Targ, siedząc na sesjach jak przysłowiowa mysz pod miotłą. Ważne było tylko plucie i kopanie ówczesnego burmistrza Fryźlewicza. Powiem otwarcie, że ten pan nigdy nie należał do bohaterów mojej bajki, ale po prawdzie coś tam w tym mieście zmienił. Przecież to za jego urzędowania nastąpiła pełna modernizacja MPEC, z którego dobrobytu tak ochoczo dzisiaj korzysta dwór pana Watychy. Pewnie drobiazg, ale osobiście w tamtym okresie nie słyszałem, ani jednej konstruktywnej wypowiedzi, inicjatywy społecznej, wsparcia dla tych działań, które bez względu na obecność Fryźlewicza służą mieszkańcom. A skoro smog był, jest ... to gdzie był wtedy radny Watycha? Można powiedzieć w tym samym miejscu co dzisiaj. W czarnej dziurze, tak mi się wydaje! Taka sama bylejakość i nowomowa o tym jak robimy wszystko, by nie zrobić niczego. Powiesimy kilka wstążek, zatrudnimy kilku kolesi "specjalistów", zamkniemy usta radnym no i ciemny lud kupi wszystko, jak to mówił pewien klasyk od propagandy sukcesu.
Nowotarżanin29.12.2019, 00:48
Zgadzam się częściowo z Panem Domańskim. Prawdą jest , że Pan Burmistrz zupełnie sobie nie radzi z problemem smogu w Nowym Targu. Ale za to twierdzę ,że Pan Naczelnik Dariusz Jabcoń to wysokiej klasy fachowiec.
Do Rak : Pan Marek Fryźlewicz W 1991 r. został wybrany do Zarządu Miasta Nowy Targ, a w 1996 r. objął stanowisko burmistrza Nowego Targu. Funkcję tą pełnił do 2014r. czyli 18 lat. Ale Pan Grzegorz Watycha też już nie jest nowicjuszem jako Burmistrz Miasta Nowy Targ - to już 5 lat. Za te 5 lat można było , według mnie, zrobić dużo więcej dla Nowego Targu.
Chociaż uważam kulturę za bardzo ważną to jednak ja nie zdecydowałbym się obecnie na przebudowę MOK-u za 35 mln złotych. Te pieniądze trzeba było wydać na walkę ze smogiem. Nie może tak być że Władze Miasta Nowy Targ za nic nie odpowiadają. Przecież Pan Grzegorz Watycha mówił w trakcie swojej kampanii w 2018roku (gdy ubiegał się o kolejną kadencję), że dobrze wie jak trzeba zarządzać Miastem. Podobnie Państwo Radni. Po co Państwo startowaliście w wyborach samorządowych jak nie wiecie co teraz robić ? A może dobrze by było zrzec się diety radnego i pracować społecznie jako radny ? Ciekawe ilu by Radnych zrezygnowało ? Według mnie bycie Radnym Miasta to nie tylko pozowanie do zdjęć na otwarciach placów zabaw (ścieżek rowerowych) , ale branie odpowiedzialności za Miasto i jego mieszkańców. Ja apeluję : Państwo Radni Rady Miasta Nowy Targ : Jak nie macie pomysłu jak walczyć ze smogiem w Nowym Targu to zrezygnujcie ze swojej funkcji. Szkoda psuć powietrze w sali obrad.
miastowa29.12.2019, 00:32
Ogladam każdą sesję i muszę powiedzieć, że zachowanie przewodniczącego RM mnie powaliło z nóg. Wierny żołnierz burmistrza, nie pozwolił odnieść się P. Domańskiemu do słow burmistrza, odbierając mu głos. A ja byłam bardzo ciekawa, co P. Domański miał do powiedzenia. Mam nadzieję, żę przyjdzie na następną sesję i dopowie, tak , żę p. Luberdzie pójdzie w pięty.Brawo Panie Marku. Dziekuję
e228.12.2019, 20:44
Panie Marku; Podziwiam Pana za odwagę, za to,że odważył się Pan poruszyć tak ważny problem. Zrobił Pan to za nas mieszkańców - dziękuję Panu!!!
Tak dla przypomnienia w roku 1988 Komitet Gazyfikacji m.Nowego Targu przyjmował wpłaty na gazyfikację miasta od mieszkańców bloków i domów prywatnych. Na te czasy to były pokaźne kwoty i do dziś w blokach nie ma gazu, nie ma kasy , a tylko część prywatnych domów ma doprowadzony gaz! Ciekawe co z tymi pieniędzmi? i dlaczego nie gazyfikuje się miasta? Może też warto się tym zająć!
pod rozwagę28.12.2019, 20:09
do Rak,
proszę, bardzo proszę przestań już manipulować. Wystarczająco dobrze robi to sam Burmistrz z dezorientowaną i bezwolną Radą Miejską.
A tak na marginesie, o ile się nie mylę obecna ekipa pudruje już to miasto od pięciu lat i plecie te same banały szukając winnych wszędzie i za wszelką cenę. Władzę niestety dostaje się by rozwiązywać problemy życiowe, ale nie swoje lecz lokalnej społeczności. Nie da się też wciąż obwiązywać tych narastających problemów cywilizacyjnych kolorowymi wstążkami, ponieważ choć na chwilę ładnie one wyglądają, to raczej trudno nazwać takie działania rozważnym, gdy w Nowym Targu norma przekroczeń zanieczyszczenia powietrza przez pół roku sięga 300, 500, 1000 czy 1500 razy. To wystarczający dowód świadczący wyłącznie o braku pojęcia przy kształtowaniu polityki Miasta i odpowiedzialności za środowisko, w którym mieszkają ludzie. Płacący zresztą bardo wysokie podatki (Watycha już zapomniał co obiecywał w swoich kampaniach wyborczych?) z nadzieją, że tam u góry ktoś jest mądrzejszy i wie jak pozycjonować priorytety, wydawać ich pieniądze czy w końcu poprawiać jakość życia. A to wszystko przecież obowiązki władzy! Takie same jak realne planowanie wydatków, efektywne inwestowanie, dostrzeganie niebezpieczeństw, ryzyka, korzyści i w końcu perspektywicznego rozwoju. I tak się składa, że to mieszkańcy mają obowiązek wymagać od władz tego wszystkiego i oczekiwać sensownych działań, a nie przyklaskiwania za wstawiony krawężnik, lustro, załatanie dziury, przywitania lata i inne rzeczy będące zwykłą, codzienna powinnością urzędników miejskich w stosunku do mieszkańców.

W sytuacjach kryzysowych, a jeżeli chodzi o Nowy Targ i duszący nas smog, z pewnością możemy mówić o sytuacji katastrofy, trzeba działać na miarę tej sytuacji i nie oglądać się na poprzedników, ale jak widać tak już Watysze zostało i myśli, że w ten sposób będzie się bujał i ślizgał obrażając wszystkich, którzy chcieliby usłyszeć konkretną deklarację, zobowiązanie, decyzję. Gdyby jednak zechciał zauważyć, że samorząd to sztafeta, w której wykorzystuje się wszystko co najlepiej zostało wypracowane przez właśnie poprzedników, byłoby mu znacznie łatwiej robić cokolwiek walcząc dla ludzi o czyste powietrze, a nie walczyć z ludźmi, bo tak najłatwiej, z pozycji władzy i własnych kompleksów. Tutaj w konkretnym przypadku, Watycha mając przygotowaną całą infrastrukturę sieci gazowej, budowaną latami z pieniędzy Nowotarżan, nie robi nic, by to medium wykorzystać i o to medium zawalczyć, szukając najlepszych kontraktów, umów, możliwości. Lepiej rozwalić pół miasta, by podłączyć w ciepło wytwarzane z miału węglowego (!) kilka obiektów nie będących zagrożeniem ekologicznym Podhala. No nic bardziej karkołomnego i chyba głupiego, bo wykorzystanie wód geotermalnych to jak na razie obiecanki gruszek na wierzbie (już pewnie około 30 lat). Nawet gdyby odkryte źródło w Szaflarach posiadało wyjątkowe parametry to koniec końców koszty inwestycyjne przekroczą możliwości kilku lub kilkunastu budżetów miasta powodując w niedługim czasie absolutną zapaść finansową Nowego Targu, a w konsekwencji i gospodarczą. I wcale nie będzie to wina mieszkańców palących węglem, tylko władz, które eksperymentują na żywym organizmie - może się uda. Ale w ekonomii nic się nie udaje i do worka wydatków, trzeba doliczyć wyrzucone wcześniej pieniądze na budowę sieci gazowej, zrujnowanie ulic i chodników, przeprowadzenie sieci ciepłowniczej, podłączenie domów, przywrócenie rozkopanych fragmentów, no i wcześniej zainwestowanie w kotłownię gazową (!), będącą zabezpieczeniem mieszkańców na wypadek awarii lub kiepskich parametrów modnej geotermii.

W dzisiejszym świecie jest jeszcze wiele innych rozwiązań tego jednego problemu, które można zastosować, ale to mieszkańcy muszą zadecydować co ma robić Burmistrz i Rada, a nie odwrotnie, nawet jak tak się przyjęło, że władza na tym polega - hahahaha, tak jak w republikach bananowych, Polsce i Nowym Targu. Dlatego najwyższy czas na pracę, a nie przerzucanie odpowiedzialności i szukanie winnych. To jak ta największa bzdura z paleniem śmieci, ekopatrolem, sygnalistami i zabawą w dobrego i złego policjanta. Szkoda tylko, że powietrza coraz mniej, a szklany sufit coraz niżej. Najwyższy czas na realne określenie:
- gdzie jesteśmy
- dokąd dążymy
- i w jakim czasie możemy spodziewać się pierwszych efektów.
Nawet przy tak ogromnym deficycie, który wcale nie jest wynikiem rządowych programów (to jednak inny temat, ponieważ każdą złotówkę można wyrzucić do kosza, przejeść ją, zbagatelizować lub wycisnąć z miej potencjalny kapitał inwestorski). Jest natomiast wynikiem spóźnionych reakcji, braku przewidywania, analiz, badania koniunktury i oczekiwania na magiczną różdżkę pana Watychy, która nie zadziałała i nie zamieniła tego dramatycznego stanu rzeczy w miejscowość tętniącą życiem, w którym chce się żyć i można w zimie oddychać zdrowym powietrzem.
Burok28.12.2019, 19:34
Do pozew zbiorowy przeciwko miastu .
Na pytanie co Burmistrz robił przez 55 lat odpowiedź jest prosta . Przez pierwsze 9 na pewno nic bo 19 grudnia skończyl 46 lat .
Burok28.12.2019, 19:21
Do swoja
No przecież o tym piszę . Jest gaz na domu , tylko brak dotacji na przerobienie instalacji - tu powinny iść pieniądze a nie na dopłaty do ekogroszków czyli popieranie producentow kotłów na syf
b28.12.2019, 17:31
Pan Maciej to sam sobie pisze te pochwalne komentarze?
Tak tylko pytam.
Już emerytka28.12.2019, 17:23
Ludzie się boją krytykować władze miasta bo wtedy mogą mieć problemy z załatwieniem swoich spraw w urzędzie. Odważny i inteligentny Pan występujący na sesji zrobił to za nas. Niech Pan nie ustępuje.Ma Pan moje poparcie i moich koleżanek. Mam astmę nie otwieram okna i nie wychodzę na zewnątrz w okresie zimowym bo się duszę. Moje koleżanki które jeżdżą na nartach biegowych są wściekłe na smog bo przy wzmożonym ruchu więcej wchłaniają smogowego powietrza.Ruch to zdrowie ale na zdrowym powietrzu a tak to nowa choroba. Może Burmistrz to czyta to proszę róbcie coś z tym smogiem.
STAŚ28.12.2019, 16:50
do net...
Panie Domański prosimy ratować nas i nasze miasto !
Zgoda, ale JEDNOSTKA to, sobie może..... ! Może trzeba pomocy od większej liczby zainteresowanych ?!!
net28.12.2019, 15:29
Panie Domański prosimy ratować nas i nasze miasto przed urzędnikami i radnymi, Nie da się tego znieść,
Balmistrz28.12.2019, 14:45
Widzi pani Joanna? Była pani " falą" na poprzedniego burmistrza. Teraz pani poczuje falę za swoje nieodpowiedzialne pomysły.. Czasem jest jednak sprawiedliwość.
Kolega28.12.2019, 14:01
Watycha niestety nie kocha i nie szanuje mieszkańców. Dał tego kolejny dowód.
klin28.12.2019, 13:15
Nie znam tego pana, ale zaimponował mi ogromnie. Taki ktoś jest w mieście potrzebny. Trzymam kciuki.
Rak28.12.2019, 11:57
Skoro przez 13 lat rządów burmistrza Fryźlewicza nic się nie dało zrobić ze smogiem, mimo ogromnych środków z funduszy europejskich, to jak się ma udać w ciągu 4 lat, przy ograbianiu samorząd z kasy przez rządzących Polską, oto jest pytanie ?
STAŚ28.12.2019, 11:48
No tak, zrobili z gościa warchoła !!!
Naczelnik ochrony, z małej litery, po mojemu, m,a tupet !

A cha, chłop, potrzebny jak stary m,ebel ?
STAŚ28.12.2019, 11:45
do Burak... troczę dobrze !!!
Czy nalatywanie mieszkańców na urzędników i odszczekiwanie się urzędników ma sens ? . Czy ma sens popieranie lobby węglowego i cale za......e ekogroszki ? . Może Pan D.......i skieruje Swoją energię na problem braku gazyfikacji w mieście i zacznie atakować spółkę gazowniczą , najlepiej razem z urzędnikami z magistratu -
Skandaliczne zachowanie Przewodniczącego28.12.2019, 11:36
Panie Luberda nie dorósł pan do pełnionej funkcji, Pana zachowanie w stosunku do występującego Mieszkańca było skandaliczne, naucz się Pan kultury i dorośnij!!! Jak tak będziesz Pan traktował Mieszkańców, to nigdy nie zostaniesz burmistrzem, a chodzą plotki, że masz takie aspiracje...
Pozew zbiorowy przeciw miastu28.12.2019, 11:06
Tylko zbiorowy pozew przeciwko Burmistrzowi i nieudolnych radnych, którzy nie potrafią egzekwować prawa ma sens! Człowiek ze swoją rodziną żyje w najbardziej zanieczyszczonym w Polsce i nie tylko mieście, to się w głowie nie mieści! Jak można na to pozwalać? Co robiłeś burmistrzu przez ostatnie 55 lat?!
Z tela28.12.2019, 10:40
Zrezygnować ze wszystkich pierdół i rzucić pieniądze na rzecz poprawy powietrza. Czy tak trudno powiedzieć mieszkańcom zaciskamy pasa, koniec z imprezami.
... jeszcze raz28.12.2019, 10:38
A i jeszcze jedno. Część mieszkańców ogrzewa domy i mieszkania gazem. Smog nie jest ich udziałem. Dlaczego miasto wszystkich traktuje równo .Nie zanieczyszczają środowiska a podatki płacą takie same. Dlaczego?
Swoja28.12.2019, 10:33
Do burok
Co Ty opowiadasz? Około 500 domów ma podłączony gaz, skrzynka na budynku, i nie korzystają. Jakiś głupol pewnie im mówi,że drogo, a to jest porównywalne z ogrzewaniem na węgiel. U mnie taniej niż poprzednio na ekogroszek.
Czy wyobrażasz sobie jak poprawiłoby się powietrze gdyby te 500 domów miało ekologiczne ogrzewanie.
...28.12.2019, 10:28
Ignorancja władzy sięga zenitu. Od powiatów wzwyż !!! Watycha wyszedł z założenie że skoro ludzie sami sobie szkodzą paląc w kopciuchach to jemu nic do tego. BRAWO! Według nieco zmiany powinni zaczęć sami mieszkańcy a on co najwyżej może płacić kary wynikające z ich opieszałości. Powiem szczerze ze mnie zamurowało po tym jego wywodzie. Czyli : Złamałeś np.nogę na swoim ogrodzie bo np.nie posypałeś solą ,to zapłać za chirurga sam !! Do szkół wrzucić kilka ulotek o tym że posypywać solą w zimie należy i po sprawie. Wszystko jasne a władza swój obowiązek spełniła. Wiecie co? Moi drodzy nowotarżanie. CZAS NA ZMIANY. Mało tego że obrażają naszą inteligencję to jeszcze zrzucają na nas odpowiedzialność za swoją nieudolność. Pan Domański ma rację. Sąd jak najbardziej wchodzi w rachubę w tej sytuacji.
Halka28.12.2019, 10:23
Marku dziękujemy, że występujesz w imieniu nas mieszkańców. Samorządowcy lekceważą nas. Zupełnie nie interesują się Miastem. Działania ich są w odwrotnej kolejności do ważności.
A radni nie wiem po co się pchali do Rady. Dlaczego nie podejmą odpowiednich uchwał. Przecież mają działania Krakowa jako wzór. Nie potrafią przymusić Burmistrza do zdecydowanych działań. Czego się boicie?
Podatnik28.12.2019, 10:22
No i się grzesiu przejedzie na Moku, tak właśnie urzędasy robią, zamiast pomagać mieszkańcom, to INO robią pod siebie , i wszystko za nasze pieniądze,
Obawa28.12.2019, 10:17
Watycha nie rozumie co się mówi do niego. Jakie kłamstwo? Przecież ten pan wyraźnie powiedział że Siarka o tym był informowany więc po co Watycha się oddzywa. Wyglada ze sie boi podjac tego tematu. Moze boi sie o ta jego geotermię. A czy na pewno teraz na blojach nie bedzie wiekszego smrodu jak zwiększy MPEC swoją moc przerobowa miały węglowego żeby ogrzewać urząd miasta i szkole ?
Marian28.12.2019, 10:10
bobcat haha już służby nie nadążają zbierać ciał po rynku. Naoglądałeś się lewactwa a teraz piszesz głupoty. Szybciej cie zabije chemiczne jedzenie niż smog unoszący się przez trzy miesiące. Jedz do Krakowa tam jest całkowity zakaz palenia węglem i różnicy nie widać.
Leon28.12.2019, 09:58
obiektywny naoglądałeś się Grety. Niemcy palą węgiel i nic się tym nie przejmują. A tylko czekają żebyśmy zamknęli kopalnie bo kupią je w tedy za grosze. A ty będziesz biadolił że wszystko podrożało.
Burok28.12.2019, 09:56
Cała ta sytuacja przypomina drażliwą kwestię " Fundacji dla chorych dzieci " - wiadomo że nikt z tym nie będzie walczył bo przegra . Tak samo jest z "Walczącymi ze smogiem " . Nikt z Nimi nie będzie walczyl bo przegra . Czy nalatywanie mieszkańców na urzędników i odszczekiwanie się urzędników ma sens ? . Czy ma sens popieranie lobby węglowego i cale za......e ekogroszki ? . Może Pan D.......i skieruje Swoją energię na problem braku gazyfikacji w mieście i zacznie atakować spółkę gazowniczą , najlepiej razem z urzędnikami z magistratu - to na pewno coś by dalo . Czy czytelnicy są świadomi ile osób chciałoby sie podlączyc do gazu a nie może , i ile osób mogloby się podłączyć do gazu a nie hcce bo ma klapki na oczach . Gdyby tylko te osoby wymienily kopciuchy na gaz to bylby szok ,jak wiele można zrobić . Atakować , dusić , zabiegać , ale o gaz , a nie tylko wrzeszczeć że jest smog
Podhalanin28.12.2019, 09:48
zgadzam sie. Burmistrz i Rada miasta duzo mowia ale tak naprawde nic nie robia. nic roby. ale do zdjec i falszywych usmiechow sa pierwsi. tylko pogratulowac podejscia do pracu wladza UM NOWY TARG z BURMISTRZEM.
miasto od lat zacofane i nic lepszego sie nie dzieje.lotnisko wyglada jak pole minowe az wstyd ze jeszcze plyty nie ma, w czasie deszczy wyglada jak byc z nieba smsy zlatywaly takie dziury wodne. o lotowisku i obiiednicach falszywych nie ma co piszac i Burmistrzu.jedyne co rynek jakos wyglada ale malo zieleni.
Ruszyc Swoje 4 litery i do pracy a nie foki z ksiezami na pokaz
Mieszkaniec28.12.2019, 09:43
Brawo . Godne wystąpienie. To władza w tym mieście powinna działać A jest samowola. Widać nieudolność. Zdrowie to priorytet A nie zabawy. Burmistrz pokazał co dla niego najważniejsze. Łaskę zrobił że zmniejszył na promocję kasę. Może zmniejszył bo nie ma wyborów i już tyle kasy nie trzeba.
obiektywny28.12.2019, 08:54
To tak wybrał naród - Pisową kontynuację gospodarki węglowej, powolną eutanazję. Ciekawe ilu ich zwolenników teraz pisze na tym forum i jest oburzonych.Wszyscy dyskutują a ludzie umierają w wyniku powikłań związanych ze smogiem. /.../

A miasto też robi niewiele, bo nie może - ograniczają ich przepisy odgórne, ale jak mogło za czasów poprzedniego burmistrza to robiło jeszcze mniej. Do dziś spłacam kredyty za pompę ciepła, fotowoltanikę, rekuperację, bo miasto (a te parę lat wcześniej to i państwo) nie chciało pomóc, a nawet miałem problemy żeby móc to zrobić - np. narzucano mi ekogroszek. Nie stać mnie na nowe auto bo zainwestowałem w życie ,moich dzieci, a tych co jeżdżą furami za kilkaset tys. nie stać na ekologię - żałosne.
Dlaczego ludzie narzekacie, a boicie się głosować na ludzi, którzy są za ekologią?
To wy mnie stworzyliście, nie idę po Was,
To nieprawda że zatruwam Wam życia, zabijam
Zrobicie Polexit? Dla mnie nie ma granic, Jestem z Wami
Bez poważania PM10
v28.12.2019, 08:51
okopali się i czekają do wiosny - brak planowania
w tych czasach to urzędnik ma racje i system za sobą
Tera28.12.2019, 08:23
Absolutnie popieram pana Domanskiego!Tylko czcza gadanina,przerzucanie winy z jednego na drugiego,a smog zawsze byl,brak kar ,brak konsekwencji w dzialaniu.Ogolny tumiwisizm!Wlasnie po wielu latach wrocilam do NT i co?Wszedzie brud,smieci kupy,smog.Nikogo nic nie obchodzi.Nic sie nie da.Kompletna bezsilnosc!Ludzie !Kompletny brak u Was kultury i daleko nam do lepszego swiata!
Anty Bolek28.12.2019, 07:30
Gaz czy węgiel - zwyciężył nawet miał węglowy , to przykład UM Nowy Targ ,co na to Alarm Smogowy .
bobcat28.12.2019, 07:12
Brawo Panie Domański! Pozwy zaczną się jak 40% Nowego Targu umrze na raka z powodu smogu i braku konkretnych działań w kierunku ograniczenia zanieczyszczenia powietrza.
Ja28.12.2019, 04:42
Brawo Panie Marku. Zgadzam się w pełni z tym co Pan powiedział. Likwidacja smogu to temat którym należy zająć się w pierwszej kolejności. Po co nam muzeum drukarni, nowy dom kultury , ścieżki spacerowe i rowerowe jak nie ma czym oddychać.
Zmotoryzowany28.12.2019, 03:33
Smog to także samochody i ich spaliny. Zamiast wyrzucać pieniądze na MOK należało zrobić obwodnicę i wyprowadzić ruch z centrum miasta, a nie cały ruch skierować na ulicę Sw. Anny i Grel. To jest narażanie życia mieszkańców i tu władze muszą bać się pozwów!
all28.12.2019, 02:01
I temu panu jako pierwszemu należy sprawdzić palenisko!!
haha28.12.2019, 01:59
Zakaz palenia węgla chcą wprowadzić a dotacje są na piece na eko groszek.
młody28.12.2019, 01:51
dziadek masz rację ale co do aut elektrycznych to lepiej dopłacić do gazu bo te elektryki to może dla dziadków bo nikt nie ma czasu czekać aż ten się naładuje a za 200 km znowu go ładować. To tak jakby się czekało aż wiagra zacznie działać.
Stop28.12.2019, 00:04
Wszystko się zgadza i MOK za 34 miliony i brak dotacji itd. Ale najbardziej wkurzające jest brak możliwości podłączenia się do gazu. Chodzę po tych urzędach i do gazowni i co słyszę. W urzędzie Miśta może Pan założyć pięć na eko groszek chore zwegla na węgiel a z 5 lat nowa ustawa o wymianie tych piecy. Idę dogazowni i co badamy rynek bo narazie jest mało chętnych i tak 3 rok czy to jest normalne dla mnie nie
Franio27.12.2019, 23:57
W Krakowie działają a smog dalej mają.
Zonk27.12.2019, 23:41
W Krakowie uskuteczniono całkowity zakaz palenia węglem i drzewem, a normy zanieczyszczenia powietrza wciąż wielokrotnie przekroczone.
Burok27.12.2019, 23:15
To jest pitolenie i ćmienie . Burmistrz ma rację . Problemem nie są pieniądze tylko mentalność ludzka i niestety Państwowa . Bo to nasz kochany węgiel i nasze złoto i dziedzictwo i inne pitolenie . Choćby jakie środki mial magistrat to jego wladza nie sięga na wieś , a tam po staremu . Dopóki Państwo nie zrozumie iż potrzebny jest program dla miejsc gdzie jest zimniej niż w Warszawce będzie jak jest . A władza nie będzie się przejmować Podhalem bo i tak na nią tutaj głosują
Jańcio wodnik27.12.2019, 23:10
Joanna ze swoimi poddanymi będą sie chować przed smogiem w klimatyzowanej mokowskiej sali za 35 mil zlotych i będą oglądali rumbe pana konferansjera. Będzie pięknie . Nie ma się ci klocic będzie krótko ale pięknie
wszystkim amen27.12.2019, 23:03
I ma facet rację ! Działania UM to 'kropla w morzu smogu" ...
ehh matoły27.12.2019, 23:02
To moze z konkretów to muzeum drukarsta ktore kosztowało bagatela ile to było milion dwa ? zresztą kto by to liczył wkoncu ich stac. co tam ze mozna za to zrobic 200-400 dofinasowan na wymiane pieców. ale wazniejsze napewno jest puste muzeum i pracownicy zatrudnieni w nim na etat tak mozna było zrobic wąłek na 100k i cos zarobic a z piecami ciezko
sąsiad i ja27.12.2019, 23:02
Coś trzeba radykalnie szybko robić, bo z miasta kiedyś znanego z hokeja i kożuchów staliśmy się znani z najgorszego powietrza.
dziadek27.12.2019, 22:59
Każdy ma swoje argumenty, ale można się spierać na forum lokalnym, a i tak wszystko zależy od rządu. Ten, jak widać robi wszystko, żeby nie poprawić jakości powietrza w Polsce. Ustawami można by zachęcić ludzi do ekologii: obniżyć akcyzą na olej opałowy, gaz ziemny, itp..Dać ulgi na zakup i eksploatację samochodów elektrycznych, a zarazem podnieść opłaty za diesle...Tak się robi w Skandynawii. Obywatelowi musi się opłacać być ekologicznym, to jest największa zachęta.
typowa polityczna gadka i brak odpowiedzialnosci27.12.2019, 22:58
Aczy smog jest wiarygodny i prawdziwy? czy to tez kłamstwo. skoro sie starają i chcą,to konkrety ile zainwestowali pieniędzy w wymianę piecy ile zostało zamontowanych alternatywnych zrodel ciepła w domach prywatnych. najwygodniej jest zwalic wine na ludzi u umyc raczki wy smrodzicie wy wdychacie a podatki coraz większe opłaty za prąd tak samo .dlatego temat moku nie został poruszony to tez jest kłamstwo ze remontujecie mok za 33 mln + odsetki za kredyt?


typowi politycy i ich głupie gadanie zamiast konkretów i licz

ile zostało wydanych mln a podpiecie urzedu miasta pod mpc ? i ile domów jedno rodzinnych na tym skorzystało
smród jest wszędzie27.12.2019, 22:58
Nowy Targ nigdy nie będzie miał czystego powietrza,bo zlokalizowany jest
w dziurze.Choćbyście wszystkie piece wymienili to i tak smród dotrze do was
z miejscowości wyżej położonych.Ja często widzę w dni kiedy się nie pali,jak
nad miastem unosi się mgła-źródło zapora.Mgła jest naturalną zaporą dla dymu.Jest prawdą,że z wiekiem trudniej się oddycha,to kwestia nie tyle
jakości powietrza co zużycia organu do oddychania.
tutejszy27.12.2019, 22:50
Tu chodzi o priorytety i o strategię. Niech Pan Burmistrz w końcu pokaże nam mieszkańcom wieloletni ale skuteczny plan walki ze smogiem. Jak widzi dojście do ograniczenia emisji o 50% i kiedy? Samorząd ma pieniądze, ale wydaje na inne cele, mając nadzieję, iż na smog pozyska pieniądze z rządu. Aby się nie przeliczył w tych rachunkach, każdy rok zwłoki to są kolejne choroby i zgony oraz wyludnianie się mieszkańców z centrum miasta. Czy o to chodzi? Nowy Targ mógłby walczyć o turystykę, ale ludzie z Polski nie będą przyjeżdżać do smogu.
heni27.12.2019, 22:50
Ja proponuję, by Watycha z Luberdą jak chcą koniecznie się ośmieszać i zaklinać rzeczywistość, to niech to robią, ale nie za nasze pieniądze. To żenujące i tragiczne. Co za panciarstwo. Toniemy!
Mikus27.12.2019, 22:46
Z całym honorem dla Pana mówcy.Wladze obecna można tak bardzo wypunktować że nie popisał się Pan.Remontuja MOK a 40 baniek chcą deficytu na przyszły rok co prawie równoważyło y koszty.Panowie u władzy to ... podgięte pod właściwych ludzi i system
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl