10.01.2020, 18:09 | czytano: 12995

Uwaga, od lutego zmiana sposobu odbierania śmieci. Wszyscy muszą segregować

NOWY TARG. Urząd Miasta opublikował informację dla mieszkańców w sprawie zasad segregacji odpadów komunalnych, które będą obowiązywały na terenie Gminy Miasto Nowy Targ od dnia 1 lutego br.
Właściciele nieruchomości – zarówno zamieszkałych jak i niezamieszkałych - deklarujący do tej pory nieselektywny sposób gromadzenia i oddawania odpadów zobowiązani są do zmiany dotychczasowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Odpady komunalne na terenie miasta Nowy Targ gromadzimy i oddajemy z podziałem na następujące frakcje: Zmieszane, Tworzywa sztuczne/metal, Papier, Szkło, Bioodpady, Popiół – Już od 2018 roku nie ma frakcji suchej i mokrej.

Właściciel nieruchomości jest zobowiązany zaopatrzyć się w pojemniki na następujące frakcje odpadów komunalnych: Zmieszane – pojemnik ciemnoszary lub czarny, Tworzywo sztuczne/metal – pojemnik żółty, Popiół – pojemnik jasnoszary.

Pamiętajmy, żeby były to kosze na odpady komunalne a nie kosze ogrodowe.

Pojemniki w których gromadzone i oddawane są odpady muszą być odpowiednio oznaczone wraz z kodem kreskowym- indywidualny kod z oznaczeniem frakcji odpadów i adresem nieruchomości
(Zmieszane - Z, Tworzywo sztuczne/metal - TM, Popiół - P)

Firma odbierająca odpady dostarcza worki w odpowiedniej kolorystyce na:
Szkło- zielone, Papier- niebieskie, Bioodpady- brązowe wraz z kodami kreskowymi

Worki w dniu zbiórki wystawiamy wraz z naklejonym kodem:
Szkło worek zielony wraz z kodem SZ, Papier worek niebieski wraz z kodem PA, Bioodpady worek brązowy wraz z kodem B. Prosimy zawiązywanie i nie dopuszczanie do rozerwania worków – nie przepełniajmy ich!

Jeżeli oddajemy większą ilość odpadów w workach – używamy do tego swoich worków i naklejamy tylko jeden kod np. chcemy oddać kilka worków z bioodpadami, używamy jednego worka dostarczonego od firmy resztę oddajemy w swoich workach i oklejamy kodem B tylko jeden worek w widocznym miejscu- to samo dotyczy szkła i papieru
Pojemniki i worki powinny być wystawione w dniu zbiórki najpóźniej do godz. 6:00 do najbliższej drogi publicznej. W przypadku gdy odpady nie zostaną wystawione w odpowiedniej godzinie lub dostęp do nich będzie utrudniony poskutkuje to brakiem odbioru odpadów i należy zastosować się do kolejnego terminu odbioru według obowiązującego harmonogramu

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny- zgodnie z ustawą należy oddać do sklepów, w których zakupujemy nowy sprzęt

Przy zbiórce odpadów wielkogabarytowych NIE wystawiamy:
- opon
- odpadów budowlanych i poremontowych, gruzu, starych okien, szyb
- sprzętu elektrycznego i elektronicznego
- odpadów niebezpiecznych (przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory)
szczegółowy sposób segregacji przedstawia poniższa ulotka.

Szczegóły dotyczące harmonogramów, rejonów, punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych znajdziecie Państwo na stronie Urzędu Miasta - kliknij.

s/
zobacz także
komentarze
takitam.18.01.2020, 23:07
a mnie sie wydaje, ze w cywilizowanych panstwach, o wiele bogatszych tak intelektualnie jak i kulturowo bardziej rozwinietych segregowane smieci sa odbierane za darmo! dlaczego panowie mendrkowie magistraccy chcecie brac kase po dwakroc??? segregowane odbierac za friko, a zmieszane kroic ile sie da!!!
Zawdzięczamy to wyborcom PIS-u !!!!18.01.2020, 10:09
Problem śmieciowy dotyczy CAŁEJ POLSKI - to jedna z pierwszych odczuwalnych decyzji PIS-u
Wcześniej PO, PSL, SLD wbijało nas w ziemię, teraz PIS dociska zrównując nas z ziemią !!!!!
B.17.01.2020, 10:01
Totalny idiotyzm .Za taką kasę to powinni sami sobie segregować .W NT jeszcze jest w miarę bo można mieć pojemniki ale w poza trzeba mieć worki bo podobno pojazdy nie są przystosowane do odbioru z pojemników.Nie ma odpowiednich worków w Gminie już o nalepkach nie wspomnę .Za wszystkim trzeba samemu chodzić i dowiadywać się .Typowo jak w Polsce czyli wymyślamy bardziej restrycyjne bzury niż w UE ale bez żadnego przygotowania żeby potem przywalić odpowiednią karę
Franek16.01.2020, 18:40
A gdzie te kody kreskowe na kosze można otrzymać???
Olej nie do bio ???13.01.2020, 13:05
Gdzie olej ?
Sopel12.01.2020, 18:14
To teraz prosimy o wytyczne dla GMINY NOWY TARG bo to jest dla samego Nowego Targu.
fanhasioka12.01.2020, 16:02
Reżim ( powołany nowelizacją ustawy przez PO-PSL bodajże w roku 2011) w którym moje śmieci gmina traktuje jako swoją własność i za odbiór tej własności każe sobie słono płacić , przyjmuje postać patologiczno-perwersyjnego aktu powołania setek małych bezkosztowych sortowni , które będą pracować na chwałę urzędniczą i prywatny zysk .
dyplomatołek12.01.2020, 01:13
Zrozumiałem i przepraszam.
dyplomata12.01.2020, 00:42
No to co?
qw12.01.2020, 00:13
Ktoś wierzy, że od lutego to wystartuje? Miasto nawet nie zadbało o to żeby dostarczyć albo udostępnić ulotki mieszkańcom.
hec12.01.2020, 00:02
Strasznie to skomplikowane. Jakim cudem udało się urzędnikom tak to zagmatwać? I jeszcze ta łaska, że złotówka mniej jak się ma kompostownik.
cudnie11.01.2020, 23:15
Dyplomata zaorany koncertowo.
dyplomata11.01.2020, 22:37
"na terenie Gminy Miasto Nowy Targ od dnia 1 lutego br" - to gminy czy miasta panie "Moderator"? I proszę o sprostowanie swojego błędu. I wystarczy przepraszam w kom.

Wyjaśniam: jest Gmina Nowy Targ, gdzie wójtem jest wspomniany przez Pana - Jan Smarduch i Gmina Miasto Nowy Targ (taka nazwa formalna używana w dokumentach, ale najczęściej używa się formy Miasto Nowy Targ), gdzie jest burmistrz.
W tekście trzy razy napisano, że chodzi o miasto. Przykro mi, że to takie dla Pana skomplikowane. I nie trzeba mnie przepraszać, mam dużo zrozumienia dla ludzkich słabości. Moderator.
dyplomata11.01.2020, 21:51
W plastikach pisze że wyrzucamy zabawki a niżej czego nie można wyrzucać pisze że zabawek nie wyrzucamy. Faktycznie trzeba być po studiach bo to nie jest do ogarnięcia. Pewnie sam Smarduch tworzył.

Wprawdzie to nie nota dyplomatyczna, a zwykła informacja, ale pana @dyplomatę uczulam, że dotyczy ona Miasta Nowy Targ, a nie Gminy Nowy Targ. Moderator.
terror śmieciowy11.01.2020, 19:52
wymagania dotyczące segregacji że trzeba studia skończyć coby to pojąć a za odbiór trzeba fortune zapłacić do tego nie można prowadzić gospodarstwa "no waste".inaczej mówiąc to jest taka akcja żeby dać stówe a jak jest tu jakiś cwaniak to dwie
Piotr11.01.2020, 16:31
Czyli opony i odpady budowlane plus okna wywozimy do lasu. Płacimy coraz więcej a możemy oddać coraz mniej. Brawo panie wójcie za wybór firmy i za uzgodnioną cenę. Na pewno przy wyborach wezmę to pod uwagę.
Ola11.01.2020, 15:20
Nogary!!!! Segregacja jest od dawna! tylko dawniej kto chciał segregować to tak robił jak chciał mniej płacić a kto chciał zmieszane to tak miał z tym że musiał więcej płacić. A teraz nie ma wyboru rozumiesz wszyscy muszą segregować. A nie wszyscy mają na to ochotę i czas. Więc nie wiem po co się tak dziwisz.
śmietek11.01.2020, 15:02
Też geniusze opracowują te ulotki. Na obrazku nad "zmieszanymi" narysowali produkty spożywcze. A pod spodem czytamy, że odpadki warzywne i owocowe, oraz produkty spożywcze, należy wrzucać do "bio". Pod "bio" z kolei napisali "odpady rośinne". Czyli co z tego wynika, czy te resztki jedzenia trzeba może dzielić na resztki pochodzenia roslinnego i zwierzęcego, i przykładowo ser, który jest pochodzenia zwierzęcego, już nie można wrzucić do "bio"? Skoro mają być to odpady roślinne, to tak by wynikało. Tylko dlaczego ta sztandarowa pomarańcza widnieje na obrazku nad "zmieszanymi"... Czy może mi to wszystko ktoś wyjaśnić? Czy te ulotki miały w ogóle służyć do informacji ludzi, czy raczej do "zmylenia przeciwnika"? A może to jakaś wyższa filozofia unijna, typu, że marchewka to owoc, a ślimak to ryba...? Ręce opadają, chyba tylko śmiać się pozostaje :-)
papierek11.01.2020, 14:41
Nie rozumiem jednej rzeczy. Na blokach mamy tak: dwa pojemniki na papier, dwa na zmieszane, a tylko jeden (!) na plastik+metale? Przecież plastik stanowi grubą większość zawartości śmieci! Ile się z kolei zużywa makulatury w dzisiejszych czasach? Żeby aż 2 duże kosze stały na makulaturę? A plastiki są wszędzie, po każdym byle śniadaniu zostają, np. pojemniki po serku, sałatce, butelki po sokach, czy mleku. Do tego reklamówki, opakowania po kosmetykach i w ogóle opakowania po wszystkim. Żeby to mialo sens, to powinno być tak: 3 pojemniki na plastik+metal, 1 na zmieszane i po jednym na szkło i makulaturę. Nie wiem kto to wszystko obmyślił, ale jak dla mnie, to chyba jakaś zbieranina półgłówków musiała być. Starczy zaobserwować ile jest jakiego typu odpadów, a potem ustawić odpowiednią liczbę pojemników dla każdego. A nie tak, że wiecznie ten pojedynczy pojemnik na plastiki jest zapchany do granic mozliwości i nie da sie tam wrzucać, bo jest prawie zaraz pełny! To powinny być 3 takie pojemniki, a nie jeden!
Pytający11.01.2020, 12:00
Gdzie zakupić kosze na odpady komunalne?
blokowiec11.01.2020, 10:27
A kto będzie odpowiadać za te osoby, które np. szukają puszek lub jakiś części i wywracają i mieszają wszystko w kontenerach.
Nie raz wyrzucając śmieci widziałem jak osoby takie przerzucają zawartość jednego kosza do drugiego, oczywiście nie patrząc na opis pojemnika.
Karol11.01.2020, 10:01
Za zmieszane place 25 zł a za segregowane zapłacę tyle samo.!!!!!!!to jest zdzieranie z ludzi pieniędzy. Skoro segregowane to taniej. A za rok następna podwyżka???
samm11.01.2020, 07:53
Np. w Szczawnicy osobno PET osobno plastik. Jeden kraj a każda gmina inaczej. Bałagan nic więcej, przecież w cenie produktu jest zawarta opłata recyklingowa, wszyscy o tym zapomnieli, podobnie jak w paliwie opłata drogowa.
Pawel11.01.2020, 06:03
No to gdzie te opony mamy wyrzucać ?
A odpady budowlane? Jak ktoś nie ma możliwości żeby to samodzielnie wywieźć to co z tym ma zrobić?
Andrzej11.01.2020, 05:06
Bio w workach to stołówka dla szczurów. A opony i odpady budowlane trzeba samemu dostarczyć do sortowni za mleczarnią. Trzeba mieć swój dowód osobisty i nic się nie płaci za to że przyjmą.Dlaczego nie podali tego w artykule wyżej. Co to za ciapa z UM to ogłasza.
Koala11.01.2020, 03:04
Segregacja papieru a worek na papier plastikowy? Powinny być kosze bo te worki nie są biodegradalne i zanieczyszczają ziemię. Wielka walka w sklepach z torbami plastikowymi a na śmieci worek plastikowy. Nowe kosze na każdy śmieć i to co roku bo śmieciarze je niszczą.
Czyścioch11.01.2020, 02:57
Tworzywa sztuczne i metale - wrzucamy: zabawki z tworzywa sztucznego o ile nie są trwale złączone z innych materiałów a nie wrzucamy: zabawek plastikowych? Po prostu ktoś kto to stworzył to mistrz. A worek na papier powinien się nazywać makulatura bo nic więcej tam nie można wrzucić. Śmieci za taką segregacje są za drogie. To czysty biznes.
sąsiad i ja10.01.2020, 23:47
Za tak posegregowane śmieci powinni nam zapłacić, bo to gotowe surowce wtórne. No może przesadzam, ale przynajmniej powinny być odbierane za darmo.
baciok@10.01.2020, 23:04
Paragraf 22 w polaczeniu z Matrixem.
Miejscowy10.01.2020, 23:03
Dramat, nie dosyć że tyle się płaci za śmieci od osoby to wymagania jak by za darmo odbierali. Zamiast ułatwiać życie to na odwrót.
Abc10.01.2020, 22:45
Mam wstać przed 6 wystawić worek z bio, który panowie odbiorą o 14 wrzucając w. Popiół?! Gdzie można zgłaszać, że psują kosze i. Wala nimi jak....
nogary10.01.2020, 21:51
Segregacja śmieci jest od dawna.Macie problem czy piszecie o tym dla jaj ?
nieraz10.01.2020, 20:54
Kto to, ma zrobić?
.........................................
Do tej pory mieszkańcy
nie poinformowani o zasadach płatności, segregacji odpadów, nie znamy haromongramu odbioru odpadów oraz brak workiów na odpady.
max10.01.2020, 20:51
Przy zbiórce odpadów wielkogabarytowych nie wystawiamy opon. odpadów budowlanych sprzętu elektronicznego, ect. czyli wszystko znowu wyląduje w okolicznych lasach i potokach, niepoważne.
smieciorze10.01.2020, 20:32
kupcie nam nowe kosze panowie gminni dla GRONKOWA
Płatnik10.01.2020, 20:24
Worki z bioodpadami są rozrywane lub zabierane przez psy. Już wiele razy musiałem to zbierać. Worki z bio muszą być w koszach? A kości nie wolno do bio więc gdzie wolno ? Do zmieszanych ? Od lat ludzie myśleli że zmieszane to niesegregowane i nie oddawali ich żeby nie było że nie sortują. Czyli do zmieszanych wszystko co w innych nie wolno ?
v10.01.2020, 20:10
Mamy trzeciom Japonie proszem państwa, system rządzi
Zwolnić połowę nygusów!10.01.2020, 20:02
Tak to prawda- niszczą kosze a połamane części poprostu wywalają przed wejściem do domu. Rozumiem że mamy robić to czy tamto- ok. Ale co zrobicie z faktem ze popiół jest nie zawsze zabierany albo kilka dni po ustalonym czasie ?
szcz10.01.2020, 19:45
Do z Gronkowa. Coś w tym jest. mnie też rozwalili nowy kosz. Mam stary metalowy, nie dźwigają. Myślą, że kupię u nich następny.
Bb10.01.2020, 19:27
Pola!!!!! Nowa deklaracja do wypełnienia. Niestety trzeba odwiedzić Urząd Miasta.
Pola10.01.2020, 19:07
Jeśli miałam odpady zmieszane muszę iść teraz zmienić do urzędu miasta na segregowane ? Czy nie trzeba nic robić tylko po prostu segregowac?
z Gronkowa10.01.2020, 19:02
Kupcie nom kosze , bo nom smieciorze rozwaliły
Nosacz10.01.2020, 18:29
Głosujcie nadal na Partię i będziecie mieli jeszcze bardziej kolorowo. :)
Jan Tek10.01.2020, 18:15
Chyba kogoś .... O 6.00 mam śmieci wystawić i pilnować jakiś matoł albo zwierz tego nie rozerwał?
Przecież i tak firma nie odbiera śmieci na czas. Nawet w centrum miasta! Ostatnio dwa dni bioodpady leżały i wszyscy widzę zadowoleni!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl