NOWY TARG. O konkretne informacje związane z postępami inwestycji pod nazwą "Ogrzewanie geotermalne Miasta", czyli: kiedy będą gotowe projekty, kiedy zacznie się budowa ciepłociągu do Nowego Targu i na kiedy planowany jest finalny efekt - zapytał burmistrza, radny Marek Fryźlewicz.
- W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że MPEC będzie kupował od Geotermii Podhalańskiej tzw. ciepło odpadowe, czyli wodę o temperaturze 50-60 stopni C. Jak się to ma do faktu, że działający obecnie system ciepłowniczy w mieście, opiera się na parametrach wody tłoczonej do ciepłociągu, która ma temperaturę 130 stopni C, a na powrocie utrzymuje jeszcze temperaturę 80 stopni. Jeśli te informacje są prawdziwe, to brakuje w tym wszystkim logiki i sensu, nie tylko ekonomicznego, ale i technicznego. Dlatego proszę o wyjaśnienie tej sprawy - zwrócił się radny do burmistrza. Grzegorz Watycha odpisał, że "zadanie inwestycyjne dotyczące budowy magistrali geotermalnej zasilającej system grzewczy Miasta Nowy Targ rozpoczęło się w 2016 roku, dzięki otrzymanym dotacjom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - jest obecnie na etapie wykonywania dokumentacji projektowej realizowanej przez firmę KELVIN Sp. z o. o. z Bielska Białej na podstawie umowy /.../ zawartej w dniu 9 listopada 2018 r. dla zadania inwestycyjnego pn." "Sieć ciepłownicza magistrala od Ciepłowni Geotermalnej w Szaflarach - Bańskiej Niżnej przez Szaflary do kotłowni przy ul. Szaflarskiej w Nowym Targu - prace projektowe". Termin realizacji tego etapu inwestycji został ustalony na koniec października 2020 roku. Na początek 2021 roku planowane jest rozpisanie przetargu na realizację magistrali geotermalnej do Nowego Targu. Pierwotnie planowany na pierwsze półrocze 2023 roku termin rozpoczęcia dostaw ciepła geotermalnego do Miasta nie uległ zmianie.- W odniesieniu do Pana uwag co do temperatur pracy obecnych instalacji ciepłowniczych na podstawie informacji uzyskanych z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z Nowego Targu informuję, iż przytaczane przez Pana dane i fakty są nieścisłe. System ciepłowniczy eksploatowany obecnie przez MPEC pracuje zgodnie z zatwierdzoną przez Urząd Regulacji Energetyki "Tabelą Regulacyjną". Tabela ta wyznacza zakres temperatur na zasilaniu i powrocie w zależności od temperatur zewnętrznych. W 2017 roku wprowadzono pierwsze zmiany optymalizacyjne polegające na obniżeniu obliczeniowych (nie rzeczywistych) temperatur maksymalnych w sieci, to jest przy temperaturach zewnętrznych poniżej - 22 °C, do poziomu 120 °C na zasilaniu i 65 °C na powrocie. Tak więc temperatury są wartościami zmiennymi w czasie - dodaje burmistrz.
Swoja odpowiedź włodarz puentuje: "Ciepło odnawialne jest obecnie rozważane jako alternatywa do uzyskania statutu przedsiębiorstwa efektywnego energetycznie przez MPEC. Analiza taka jest wykonywana przez wykwalifikowany zespół fachowców. Ponadto należy zaznaczyć iż energia odnawialna jest rozważana jedynie jako stan przejściowy, do momentu wykonania odwiertu przez Gminę Szaflary i docelowo zasilanie z nowego źródła na co mieszkańcy Miasta z nadzieja czekają od ponad 20 lat i co zostało uskutecznione dopiero w ostatnim czasie. Projektowanie i wykonanie odwiertu oraz magistrali ciepłowniczej jest czasochłonne i ciężko nadrobić stracone lata."
s/