13.01.2020, 12:12 | czytano: 6405

Poseł Gut Mostowy: Energia odnawialna na Podhalu to przede wszystkim fotowoltaika i elektrownie wodne. Geotermia? Droga i z ograniczeniami

zdj. Piotr Korczak
NOWY TAG. Funkcjonującemu od kilku miesięcy rządowemu programowi Energia Plus poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa zorganizowana przez Andrzeja Guta Mostowego. Poseł przy okazji zadeklarował pomoc władzom Miasta przy realizacji projektu geotermalnego.
Program Energia Plus zawiera między innymi prosumenckie (czyli współtwórcze) instalacje OZE do 500 kW dla firm, ulgi w podatku od nieruchomości oraz możliwość skorzystania z systemu białych certyfikatów. Jak mówi poseł - wprowadzony przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pakiet mający zwiększyć udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym - sprawdza się i to znakomicie. Szczególnie dopłaty mają duże znaczenie, bowiem "dla przedsiębiorców koszty energii sa jedną z podstawowych barier rozwoju".
- Energia Plus to przede wszystkim energia konsumencka. Program miał ułatwić wytwarzanie energii odnawialnej i pozwalać na jej sprzedaż bezpośrednio i bezproblemowo do sieci. Program się powiódł, odnotowano znaczny przyrost ilości wytwarzanej tak energii i jest to piąty wynik w Europie, a u nas zwiększenie o 160 procent. Te liczby są bezdyskusyjne. Osiągnięto to także przez inne programy, przede wszystkim te wdrażające małe instalacje fotowoltaiczne. Te programy były dobrze wykorzystane. Coraz więcej odnawialnej energii pojawiło się w Polsce, ludzie się nią zainteresowani i pokochali energię odnawialną - dodaje parlamentarzysta.

Głównym założeniem Energia Plus jest minimalizacja środków publicznych przekazywanych na rzecz wspierania działalności prosumenckiej. Chodziło o to, aby zachęcić odbiorców końcowych do wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby w inny sposób. Tu kluczową rolę odgrywa maksymalne uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego, związanego z postawieniem małych instalacji OZE. Program zakłada eliminację części kosztów dystrybucyjnych doliczanych do rachunków za energię elektryczną po stronie prosumenta.

- Jest to sukces, ale to dopiero początek prawdziwej lawiny zainteresowania energią odnawialną. Są planowane następne działania kontynuujące Energia Plus i program Mój Prąd, a w najbliższych miesiącach wprowadzone będą zmiany legislacyjne umożliwiające produkcję energii dla budynków wielorodzinnych, czy nawet zawiązywania spółdzielni na taką instalacje - zapowiada poseł.

Andrzej Gut Mostowy mówi, że "Polska jest na dobrej drodze, by osiągnąć cel postawiony nam przez UE, czyli 15 procent energii wytwarzanej z OZE w bilansie ogólnym". Teraz ten poziom to 11 procent.

Na naszym terenie wiatraki nie spełnią swojej roli (kwestia siły i rodzaju wiatrów), dlatego najpopularniejsza jest fotowoltaika i energia pozyskiwana z potoków i górskich rzek. - Chodzi o to, by technologia była prosta i opłacalna. Obecnie produkowane są niewielkie turbiny, których praca wystarczy na potrzeby indywidualnych odbiorców, a i same turbiny pozwolą na minimalną ingerencję w środowisko - przekonuje poseł.
Pytany o geotermię mówi: - Geotermia to duże pole do działania. Sprawa geotermii doprowadzonej do Nowego Targu to ważna kwestia nie tylko dla miasta, ale i dla całego Podhala. Mam nadzieję, że zostanie uskuteczniona. Gdyby były jakiekolwiek problemy, to oczywiście służę pomocą. Minister Piotr Woźniak (były minister gospodarki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i główny geolog kraju, prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - przyp. red) ma się wkrótce pojawić w Małopolsce. Porozmawiam z władzami Nowego Targ, czy jest potrzebna w tej sprawie jakaś interwencja - deklaruje.

I dodaje: - Z wykorzystaniem geotermii jest problem, bo trzeba tę wodę przesłać, a do tego są potrzebne bardzo kosztowne rury pro-izolowane. Już się wydaje, że ten odcinek z Szaflar, Białego Dunajca do Zakopanego, czyli tych ponad 20 km - to już jest na granicy pewnej efektywności. Tych 10 km z Szaflar do Nowego Targu - to jest "super". Ale na dalszą odległość - to już jest problem. Geotermia ma jeszcze jedno, istotne ograniczenie związane z wykorzystaniem. Ona musi być prowadzona dużym kolektorem, czyli energia dochodzi tam, gdzie jest dużo odbiorców, bo nie opłaca się jej doprowadzać do kilkunastu, czy kilkudziesięciu obiektów. Tam, gdzie "nie wchodziła geotermia - wchodził gaz. Ta wzajemna konkurencja spowodowała, że w Zakopanem stało się dobrze, bo "gazownia" była zmotywowana do działania. I w Nowym Targu może być tak samo. "Gaz" będzie zmotywowany do szybkiego podłączania odbiorców - podsumowuje poseł.

s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Rak17.01.2020, 14:51
Rządy PiSu w Polsce, blokowały rozwój OZE w Polsce przez 4 lata swoich nieudolnych rządów, min ustawa odległościowa 10H dotycząca budowy nowych farm wiatrowych, dzięki ich rządom brakuje nam ok 4%, do realizacji celów unijnych 15% w roku 2020 z OZE, ale ma duży smog, możemy sobie nim pooddychać.
Ale nie ma się co dziwić skoro przez 4 lata wydali na górnictwo i energetykę węglową 30 mld zł
JG17.01.2020, 09:58
Zmiana "konia" przez "Inicjatora ..." - z "Nie czas na EURO' + "500+ dla turystki" bez podania źródeł finansowania populistycznego programu. Pomysły pod publikę. Byle do posady.
Gdzie meritum odpowiedzialności poselskiej ?!
smog14.01.2020, 22:49
Fajne te pompy ciepła(ciut niewydolne)ale pobierają prąd.A prąd w Polsce głownie z węgla i koło się zamyka.Fotowoltaika wyrabia na Podhalu,solary przez osiem miesięcy w roku też.Ze się nie zwrócą? Ekologiczne są.Auto kupujesz,zwróci ci się? Dokładasz non stop (paliwo,części) zatruwa środowisko to jest OK?
Stasek14.01.2020, 21:22
Wejśta się do roboty bo pi...olita od rzeczy czy to -posly czy wlodarze Nowego Targu a smród jak był tak jest. Gaz to możecie motywować ale chyba ten wanienny bo dla ścisłości to Pgnig trza zmotywować a nie gaz.
ha,ha,ha14.01.2020, 14:06
Właśnie , z czego on jest taki zadowolony? Chyba nie z poczucia samozadowolenia .Może z własnej przewagi ,że mu się udało z Gowinem przechytrzyć społeczeństwo podhalańskie które nie zapomni mu nigdy sprzedaży PKL i realizowania niszczenia Polski przez poprzednią ekipę która robiła to wspólnie z Gowinem i Tuskiem , plucia na Prezydenta L.Kaczyńskiego . Chyba także z tego powodu ,że kuchennymi drzwiami wszedł do rządu Kaczyńskiego i będzie tu mógł ponownie realizować politykę V kolumny
pik14.01.2020, 10:47
Najważniejsze, że poseł czuje się zadowolony
Władek14.01.2020, 10:45
Panie ministrze Gut,
Jakie Pan posiada wykształcenie ???????
/.../
Jeżeli Pan poda posiadane wykształecenie , to zasadne będzie dyskutowanie z Panem o "energii odnawialnej na Podhalu" ( wykształcenie to Uniwersytet w Miechowie / którego nie wybudowano/ taki dyplom ma jeden z Pana Kolegów ministrów /)
geotermia tak , ale bez sępa14.01.2020, 09:52
Na Podhalu powinna jedynie geotermia funkcjonować , bo to faktycznie jest ekologiczne ogrzewanie , ale nie może ona być kierowana przez takiego ***, co ciagnie ile się da i wszyscy wokoło patrzą na to zdzierstwo i rezygnują z niej już na samym początku . Ignacok won z geotermii i na jego miejsce faktycznie ktoś kto rozumie na czym polega geotermia . I po smogu , gdy 90% mieszkańców będzie z niej korzystać .
Gaz14.01.2020, 06:51
W tej smogowej stolicy Polski fotowoltaikę to se można pooglądać w telewizji. Taki stan rzeczy mamy dzięki Grzegorzowi, Joannie i Waldemarowi. Mówią o nas codziennie w mediach.
p.13.01.2020, 23:12
Wszystko pięknie ładnie, tylko gdyby nie te 100dni mgły.
Nagle wszystko wie i umie i da się!13.01.2020, 21:16
Czytając tego pana, można się roześmiać o wiele bardziej niż on sam na zdjęciu u góry.
puk ,puk puk w pusty łeb .13.01.2020, 20:11
Fotowoltaika na Podhalu? To absurd- mało dni słonecznych i słaba wydajność tych urządzeń , przy niskim nasłonecznieniu , To jest doskonałe w takiej szerokości geograficznej gdzie dzień ma tyle godzin co noc , a u nas jak jest każdy czuje . To tak jakby fotowoltaikę proponować krajom za kołe3m podbiegunowym . Widać jaki znawca z Guta Mostowego .
max13.01.2020, 20:07
Czcza gadanina.
W N.T. jest już gaz więc po co się bawić w geotermię, która potrzebuje 2 rur a gaz tylko 1 i nie ma problemu z poziomem terenu.
Taka sama sytuacja w Zaskalu idą rury z gazem w stronę Zakopanego -nie budujemy sieć geotermalną, itd.
mieszkaniec13.01.2020, 20:04
Jeszcze jedno Panie Pośle-gaz w butlach powinien zniknąć z Nowego targu a szczególnie z osiedli mieszkaniowych. BLOKI powinny być wolne od LPG. Powinno się wprowadzić obowiązek dostarczania butli do odbiorców w sposób właściwy.Nie powinno mieć miejsca sprzedawanie butli w przygodnych miejscach.Tylko wyspecjalizowane firmy winny tym handlować i brak odpowiedzialność za ich montaż u odbiorcy.
STAŚ13.01.2020, 19:26
Wszystko to, jest okropnie zakamuflowane !
Aga13.01.2020, 18:29
To nie Nowy Targ potrzebuje Geotermii ale Geotermia potrzebuje Nowego Targu a raczej pieniędzy nowotarżan. Nie rozwiąże żadnego problemu ekologicznego bo bloki nie dymią, a wydrenuje portfele i tak uciskanych emerytów.
pragmatyk13.01.2020, 17:53
O czym tu Panie pośle dywagować i przelewać z pustego w próżne. Przecież wystarczy uwolnić z łap zachłannego Skarbu Państwa najtańszą i najczystszą energię produkowaną w ZEW Niedzica i po problemie. Ale żaden rząd na to nie pójdzie, bo trzeba za każdym nażreć się wielką chochlą i *** obywateli na każdym kroku. Przypomnę, że ta energia jest tańsza niż opał stały, wynalazki ekogroszkowe, koks, gaz, oleje i fotowoltaika. Dlatego śmiało mogłaby być alternatywą nawet do gazu, bez ponoszenia większych kosztów inwestycyjnych. Pstryk i grzeje. A Państwo polskie i tak zarabiałoby krocie pozostawiając Podhale jako prawdziwą enklawę czystego powietrza.
Marucha13.01.2020, 17:13
Najlepsza byłaby Geotermiam ale koszty doprowadzenia linni należy dzielić na 3 równe częsc : klient, Geotermia, dofinansowanie od miasta. Teraz dołaca się do nieopłacalnej fotowolaniki (najmniej dni słonecznych w UE) lub piecy na ekogroszek które wkrótce i tak mogą być zabronione. Wygląda to że różne lobby namawiają do nieopłacalnych w dłuższym okresie rozwiązań.
rab13.01.2020, 17:07
Pisałam o dopłatach do gazu,bez rezultatu.Zrobiłam sama przyłącz i za wszystko zapłaciłam.Odezwali się po roku,ale też mi nie zwrócą,bo gaz przyłączyłam zanim ponoć gmina ogłosiła dopłaty.Nie wierzcie nikomu,pisać mogą wszystko ale wcale nie zamierzają dopłacić bo zawsze jakiś powód znajdą aby się wymigać.Gaz nie jest taki drogi,drogi jest przyłącz ,piece i instalacja i czekanie na przyłącz,plany i zezwolenia.
ldA13.01.2020, 17:04
Lobbować : jeśli ktoś lobbuje za czymś, to wywiera wpływ na osoby lub instytucje decydujące w danej sprawie (np. na władze, partie polityczne) lub mające na decyzję wpływ (np. na opinię publiczną), aby podjęły decyzję korzystną dla grupy osób, które ten ktoś reprezentuje
oli13.01.2020, 17:00
Panie Gut,pięknie Pan gada,tylko nikt już Panu nie wierzy.Każdy tak mówi ,jak ma jakąś korzyść.Dajcie ludziom dopłaty a nie wymagajcie aby było czyste powietrze.To samorządowcy są winni ,że taki syf w mieście i wkrótce wszyscy będziemy mieć raka a Wy się wyprowadzicie ,bo stać Was na wszystko.
do @ szary13.01.2020, 15:55
..miały być elektrownie małe na Dunajcu a nawet na Białce...Ale RZGW nie dawało pozwoleń, a Unia wprowadziła nature 2000.
Za to bobry robią swoje bez zezwolenia i choć u nas obcy dla natury element sa nietykalne...
szary13.01.2020, 15:03
Pan poseł raczył wiedzieć "Głównym założeniem Energia Plus jest minimalizacja środków publicznych przekazywanych na rzecz wspierania działalności prosumenckiej." czyli chodzi oto aby państwo wydało jak najmniej. Nieważne czyste powietrze, nieważne oszczędności , nieważny obywatel - ale ważne to aby była minimalizacja środków publicznych. No i to się rzeczywiście udaje. Kto próbował to wie. Wnioski sa tak przygotowane, aby utrącić jak najwięcej. Warunki przystąpienia do programów sa takie , aby jak najmniej się załapało. Tak jak to wcześniej ktoś napisał: jeżeli już zainwestowałeś w nowoczesne ogrzewanie pompą ciepłą, to nie damy na fotowoltaikę. Chcesz dużą instalację aby sprzedawać prąd ? nie damy żadnej dopłaty bo byłbyś konkurencją dla państwowej spółki, przekraczasz próg dochodowy ? to dostaniesz mniejszą dotację, sporo zarabiasz to nie dostaniesz w ogóle. Czyli jeżeli zarabiasz na tyle mało że ci nie wystarcza do pierwszego, to kup sobie pompę ciepła i fotowoltaikę. W sumie to wszystko jest po to aby dobrze wygląadło na papierze. Poseł może się chwalić, rząd może się chwalić, ale ludzie nic z tego nie mają.
Mówi pan o budowaniu małych elektrowni na rzekach. taki program był już gotowy w końcu lat siedemdziesiątych. Czyli od kilkudziesuięciu lat czeka na realizację. Tylko nigdy nie było pieniędzy ani chęci ze strony państwa. Same turbiny to za mało. Przede wszystkim potrzebne są rozwiązania prawne, bo właścicielem wszystkich wód i brzegów jest państwo. I jak prywatnie budować turbiną na państwowej rzece , i kto ma pokryć koszty zalania prywatnych działek. To taki tylko malutki przykłąd problemów do rozwiązania. I co pan poseł zrobił z tym do tej pory ? przecież nie od dzisiaj jest posłem.
Wg pana posła "Chodziło o to, aby zachęcić odbiorców końcowych do wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby w inny sposób. Tu kluczową rolę odgrywa maksymalne uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego, związanego z postawieniem małych instalacji OZE" No i dlatego rząd zlikwidował możliwość budowanie wiatraków, wprowadzając takie ograniczenia, że od kilku lat nie pojawił się żaden nowy, a wiele starych musi być demontowanych. Jakie można mieć zaufanie do takiego rządu ? Inwestycje w OZE są na kilkanaście, kilkadziesiąt lat. A kto zagwarantuje, że za rok albo dwa rząd nie zrobi takiego numeru jak z elektrowniami wiatrowymi , i wszyscy inwestujący w małe elektrownie zostaną na lodzie z kredytami do spłacenia.
stryk Jendrek13.01.2020, 14:51
Sabałowych bajań już czas. Ale nie wiedziałem, że Bukowina przeniosła je do Nowego Targu.
potwierdzam, co pisze @ff13.01.2020, 14:13
Tez pisałem wniosk8i i zawsze coś nie grało... Wydaje się, że programy sa tak formułowanie, aby odsiać chętnych i przez sito biurokratyczne zniechęcić do montażu fotovoltaiki... Dlatego, co bardziej napaleni nie ogłądają sie juz na programy, tylko sami finansują, ale niestety satysfakcja była większa ze wsparciem, bo to sprawa nie tania, bo Państwu powinno zależeć, a tak wychodzi, że urzędnicy kombinują jak tu Państwu jego mieszkańcom i środowisku przeszkodzić...
miescon13.01.2020, 14:12
Kacze opowieści ciąg dalszy.
bateryjka13.01.2020, 14:05
Należy jaki najszybciej wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa - tu jest duży potencjał, także większa śwaidomość i odpowiedzialność) a wspiera się tylko osoby fizyczne... Błąd!
Druga sprawa to kto będzie za lat 15 20, 25 utylizował i za ile te chińskie panele ? Na razie o tym cisza, jedn zakład we Francji na 4 tys. ton nawet w sieci nikt nie wspomina ile to będzie kosztowało, a w razie porzucenia jak szkoda dla środowiska... Same Chiny będą, albo i nie, utylizować 1,5 miliarda ton paneli rocznie... To może być bomba ekologiczna z opóźnionym zapłonem.
OjDyro13.01.2020, 13:48
Ten gość to alfa i omega dla wyborców z Podhala? Najlepszy wungiel.
Piotr13.01.2020, 13:43
Geotermia Zakopiańska jest największym odbiorcą gazu na Podhalu. Przy godzinowym poborze.
Piotr
ff13.01.2020, 13:36
Przykład z mojej inwestycji w fotowoltaikę. Pisałem wnioski chyba w trzech programach. W żadnym się nie zakwalifikowałem. A bo już mam pompę ciepła i mi się nie należy dofinansowanie do fotowoltaiki. A to za dużą chcę instalację w stosunku do powierzchni domu. A to za wcześnie mi tauron podłączył licznik dwukierunkowy. I zrobiłem 'za swoje'. Mam ich w poważaniu.
Obecne programy dofinansowania fotowoltaiki są do d**y. Żeby załapać się na jakieś dofinansowanie, trzeba zrobić instalację nieopłacalną, która nie zwróci się wcześniej niż za 30 lat.
To ma być proekologia? Cały czas dofinansowanie obejmuje ekogroszek i pelet. A to też kopci. Może trochę mniej niż piec z lat 80, ale kopci. Wszystko kopcące powinno nie mieć dofinansowania nawet 1 zł.
Takie coś dobrze tylko wygląda na papierze. W tym roku wymieni się tyle a tyle kopcących pieców. Ale nikt nie powie, że zostały wymienione na inne kopcące piece. W kolejnym roku znowu będą zachęcać do wymiany pieców na pompy ciepła. Jeśli ktoś dziś wymieni piec i dostanie wsparcie np do ekogroszku, to za 5 lat nie będzie go wymieniał na pompę ciepła, bo ten ekogroszek nawet nie zacznie mu się zwracać.
Tu potrzeba dofinansowanie producentom (w szczególności polskim) na produkcję np paneli fotowoltaiczny i pomp ciepła. Żeby klient za swoje własne pieniądze mógł sobie takie coś zamontować. O wile to by uprościło życie zwykłemu Kowalskiemu? Ano o tyle, że całą papierkologią zająłby się producent, który może do tego przeszkolić swoich pracowników. A nie, że ja nie odstanę dofinansowania, bo urzędnik jakiś zapis w ustawie inaczej zinterpretował niż ja i już odpadam.
pinokio13.01.2020, 13:03
Następny bajkopisarz
sedart13.01.2020, 12:42
Opowieści i bajanie przy kominku... pozorne działania.
.............................................
Dalej opowieści, wizje. Mieszkańcy czekają na konkretny wybór nośnika energi-np. gazu i praktyczne działania, w regionie o niezaprzeczalnych walorach klimatycznych!
Pozyskane( UE, opłata klimatyczna), zgromadzone środki finansowe przeznaczyć na sieć przesyłową, nie tylko do centrum miasta!
Piece na na ekogroszek( zmielony wegiel) w naszym regionie , to bardzo krótkwzroczne działanie i nabijanie kabzy producentom.
Czas przejrzeć na oczy. Polityka regionalna, sprzyjająca ludziom, musi stanąć do walki z ukrytymi lobbystami węgla.
..............................................................
Kto policzył zanieszczyszenia doliny nowotarskiej, które wydobywaja się kilku tysiecy samochodów. Rocznie region odwiedza około 13 mln turystów! Brać opłaty i inwestować w ekologiczne ogrzewanie domostw.
.......................................................
Informacja dla posła-ów RP -wpłaty na sieć gazową przyjmowano już w roku 1988 i do tej pory nie zrewaloryzowan--rozliczono tych wpłat.
Kłopotek13.01.2020, 12:29
Poseł Paluch chwali geotermie, poseł Mostowy gani..... ot zgrzypi w koalicji...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl