23.01.2020, 18:00 | czytano: 14986

Romowie nie płacą za wodę. Zapłaci za nich gmina, ale nie wszystkim się to podoba

Arch. Podhale24.pl
Rada Gminy Krościenko podjęła uchwałę w sprawie dopłat do wody dla Romów mieszkających w Krośnicy. Gmina musi dołożyć, bo w przeciwnym razie musieliby to zrobić mieszkańcy.
Na ostatniej sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie dopłat dla wybranej grupy odbiorców usług określonej w taryfie za zbiorowe zaopatrzenie w wodę. Wybrana grupa odbiorców to mniejszość romska, a dofinansowanie z budżetu nie wszystkim się spodobało. Gmina dopłaci 1,65 zł/netto do 1 m3 pobranej wody. Sprawa dotyczy wodociągu w Krośnicy.
Część radnych negatywnie zaopiniowało projekt uchwały. – Jest to jedyny nasz gminny wodociąg, który w tym momencie stanowi zabezpieczenie dla pozostałych naszych mieszkańców w sytuacji awarii ich wodociągów – rozpoczął przewodniczący rady Stanisław Gabryś. Stwierdził, że okoliczności są wyjątkowe i należy dobrze się nad nimi zastanowić. – Sytuacja trochę kuriozalna, ponieważ mamy mieszkańców, którzy opłacają pobór wody. Jednak w grupie tych odbiorców, znajduje się mniejszość narodowa romska, która w tym momencie nie wnosi tych opłat – poinformował przewodniczący. Zaznaczył, że środki finansowe należy dołożyć z budżetu gminy, aby nie musieli tego robić mieszkańcy.
– Myślę, że gdy mamy grupę ludzi, która korzysta nieodpłatnie z pobieranej wody, my, jako gmina, powinniśmy dopłacić – skwitował.

– Jeżeli gmina nie dopłaci tej kwoty, to dopłacą mieszkańcy – wtrącił wójt Jan Dyda. – Trzeba w przyszłości zastanowić się, jak zabezpieczyć mieszkańców w wodę. Jest coraz gorzej, coraz mniej wody. Gmina Krościenko n.D za parę lat spotka się z problemem braku wody – zakończył.

Radny Józef Błażusiak wprost zapytał, czy wszystkie romskie rodziny pobierają zasiłki socjalne. Obecny na sali obrad kierownik GOPS-u, Adam Musiał uchylił się od odpowiedzi, ponieważ „każdy ma swoją wiedzę i wie, jaka jest odpowiedź”.

– Nie pytam o konkretne imię i nazwisko – kontynuował radny.

– To nie wszyscy – odpowiedział kierownik.
– Fundujemy im za darmo wodę i śmieci. Prosta rzecz: biorą zasiłki, to my potrącamy z nich zaległości i mamy sprawę czystą. Wiem, że wszyscy są nauczeni tak, żebyśmy im dawali za darmo – podsumował radny.

Przewodniczący rady kolejny raz zaapelował, aby nie skrzywdzić mieszkańców, którzy płacą za wodę. W przypadku braku zgody na dofinansowanie, to oni będą obciążeni dodatkowymi opłatami. – Uważam, że powinien być opracowany system rozliczania mniejszości narodowej z zakresu pobieranej wody, żeby sprawiedliwie rozliczyć każdego mieszkańca – zaznaczył. – W przyszłym roku trzeba będzie wypracować mechanizm, który obciąży wszystkich sprawiedliwie i równomiernie kosztami – zakończył. Finalnie uchwałę przyjęto.

ao/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Mama26.01.2020, 18:12
Romowie wszystko za darmo a nawet strażacy za śmieci z remizy muszą płacić sami....szkoda słów.....
Niech zapłaci obwieszony złotem ich król26.01.2020, 06:56
Teraz to nawet kranów nie będą zakręcać, chyba, że plusk wody będzie im przeszkadzał.
Robią radni wodę z mózgu sobie i mieszkańcom.
marysia25.01.2020, 17:17
"? Myślę, że gdy mamy grupę ludzi, która korzysta nieodpłatnie z pobieranej wody, my, jako gmina, powinniśmy dopłacić ? skwitował"
Z zapisów jakich dokumentów wynika że korzystają "nieodpłatnie" Dlaczego "powinniśmy dopłacić" i wreszcie dlaczego jako "gmina"? Nie mam więcej pytań, w jednym zdaniu trzy kosmiczne argumenty. Niech nas ręka broni przed takimi radnymi.
takitam.25.01.2020, 10:39
ja jak nie zaplace za jakas usluge, to mi ja odetna. nie da sie poprostu zakrecic kurka? potoczek pod nosem maja, wiec wiaderko w lape i po klopocie, bedzie woda za darmo...
do krzywousty25.01.2020, 09:30
Z rozumu cię obrało? Skąd niby te dwie fury pod chałupą się wzięły? Jak nie wiesz ,to ci podpowiem. Z ciężkiej pracy! A według twojej filozofii ludzie ciężko pracujący mają obowiązek utrzymywać nierobów żeby mogli tak samo wygodnie żyć bo miłować bliźniego to obowiązek ludu pracującego miast i wsi. Pasożyt z założenia żadnych obowiązków nie ma ,co nie znaczy że świadomość żywiciela jest na poziomie zerowym i będzie klaskał w łapki na widok nie pracujących nierobów którzy sięgają do jego kieszeni.
Czytelnik Podhale 2324.01.2020, 17:29
Witam
Krzywousty to im sam płać. Do roboty darmozjady niech się wezmą .
Nie mam zamiaru płacić na nich.
Pozdrawiam
leszek i halinka24.01.2020, 16:23
W jednej rodzinie po 10 dzieci, to z samych "pięćsetplusów" mogą żyć jak pany. Do tego zapomogi dostają. A jeszcze rachunków nie łaska zapłacić? Aż ciężko uwierzyć. Czy ci ludzie elementarnej przyzwoitości nie mają?
krzywousty24.01.2020, 15:46
Ludzie opamiętajcie się! Romowie chcą żyć tak samo jak Wy!
Was stać na urlopy za granicą, fajne ciuch, super żarcie, koło domów stoją Wam po dwa samochody a żałujecie bliźniemu?! To są tacy sami ludzie jak ja czy Ty tylko biedni.
Średnio na jednego człowieka miesięcznie liczy się 5 m3 czyli liczmy, że tych biedaków mieszka tam 45 osób = 225 m3 x średnia cena za wodę w województwie małopolskim 12,65 = 2846,25 zł
Co to jest na taką gminę nastawioną na turystykę choć myślę, że więcej niż 150 m3 nie mają szans przepić?!
Miłujcie się ludziska, drzazgi z oczu obcych chcecie wyciągać a belek w swoich nie widzicie!
Eryk24.01.2020, 13:45
Bardzo dobrze, niech radni dołożą z własnej prywatnej kieszeni. Popieram w 100%
skansyniok24.01.2020, 12:16
"Jeżeli gmina nie dopłaci tej kwoty, to dopłacą mieszkańcy" - Dyda, przemyśl czasem, co mówisz, a nie co ślina na język przynosi. Jeżeli na rachunku będzie "dopłata mniejszościowa", czyli de facto będę płacił za niewykorzystaną za siebie wodę, no to Panie Dyda, popłynie Pan razem z tą wodą.
Bioły24.01.2020, 11:32
A jaka to jest mniejszość narodowa jeżeli od pokoleń mieszkają w Polsce ??????? Może już dość okradania naszych portfeli. Ja też bym chętnie przyjął wszystko za darmo.
STAŚ24.01.2020, 10:46
do k...

Co się, Waść dowaliłeś do TOPOLOWEGO ???!!

Cygany, na Saskiej Kępie w Warszawie, też dostają, czy pobierają, a potem wydają !
dość-już-tego24.01.2020, 10:09
Ale zaraz, zaraz. Co za bzdury, że albo dopłaca Gmina albo mieszkańcy? A skąd niby Gmina ma pieniądze? Od mieszkańców- podatników. I co ma mniejszość narodowa do płacenia rachunków? Dostają zasiłki, za śmieci nie płacą, za wodę nie płacą, opał dostają, jeszcze im Gmina wyremontowała mieszkania. To są jakieś jaja! Jak Gmina ma taki gest, to ja zapraszam serdecznie, podam adres, proszę mi też wyremontować mieszkanie. Będę honorowa i za wodę będę płacić...
k24.01.2020, 09:50
Dlaczego gminy nie wdrożą programów w których romowie będą odpracowywać przekazywane im pieniądze. Np. przy sprzątaniu potoków ,przystanków itd. Pracy nie brakuje a my dalej pchamy w ten ........ i końca nie widać. To są zdrowi ludzie i do pracy fizycznej jak najbardziej się nadają. Dlaczego mamy ich utrzymywać. Biorą 500+,zasiłki romskie od 16 lat książki za darmo,obiady w szkole za darmo woda za darmo,remonty mieszkania za darmo a to jeszcze nie wszystko. Na Topolowym cygańska rodzina z trójką dzieci dostaje co miesiąc do łapy 3270 złotych za friko. Widzę jakie zakupy robią i jak się im powodzi. Przecież my jako społeczeństwo jesteśmy skazani na utrzymywanie tej coraz bardziej roszczeniowej grupy która ani do nauki ani do pracy się nie garnie. Może już dość!!!!! Jak najbardziej się zgadzam z tymi którzy maja tyle rozsądku że chcą ten proceder skrócić .
normal24.01.2020, 08:34
To ja zmieniam obywatelstwo na romskie i w nosie mam wszystkie rachunki - może to jest pomysł na życie.
JBSocjalistow24.01.2020, 07:50
"Jeżeli gmina nie dopłaci tej kwoty, to dopłacą mieszkańcy" ~ geniusz ekonomiczny wójta.
dd2224.01.2020, 03:44
"Myślę, że gdy mamy grupę ludzi, która korzysta nieodpłatnie z pobieranej wody, my, jako gmina, powinniśmy dopłacić - skwitował."

Raczej nie myślisz ..., w takiej sytuacji ta grupa ludzi ma zakręconą wodę i tyle.
Stefan24.01.2020, 01:49
Cygany za wodę płacić nie muszą, ale jak Polak nie zapłaci to mu wodę odetną - Gd ie my do luja żyjemy w PL? Niech za tych ... płacą lewicowe organizacje
Gustek23.01.2020, 23:12
..u nas w Czarnej Górze wodę mają co prawda za darmo -noszą jej do woli z rzeki Białki - ale za śmieci płacą i nie nie śmiecą już koło mostu ani nie palą opon na widoku...
balbus23.01.2020, 23:08
no to mamy kolejną nadzwyczajną kastę,kto następny?
Niezintegriwany z cyganami23.01.2020, 22:51
Nie rozumię czegoś, mieszkaja nad płynacym potokiem, powyżej soda nadaje się do po is wprost z potoka, poniżej już raczej nie , to nie jest nalot na cyganów, ale jadać droga widziałem na włase cozy jak jeden sikał do Potomac , dałem klakson , a ten posłałpozdrowienie środkowym placemats
Taka prawda23.01.2020, 22:48
Mamy romów których utrzymujemy i tylko brakuje islamskich uchodźców których też byśmy utrzymywali i to nie za 500 zł miesięcznie tylko 3500 zł miesięcznie.
e223.01.2020, 21:34
Jednego nie rozumiem; mam znajomych Romów, którzy uczciwie pracują, dzieci się uczą, są wspaniałymi ludźmi. To pytam dlaczego inni Romowie nie pracują, żyją w brudzie, w śmieciach, nawet im się nie chce posprzątać wokół swoich domów! Niech Gmina zdyscyplinuje ich do porządku, a przede wszystkim niech ich zatrudni do rożnych prac społecznych np. do sprzątania itp. Nie można dawać"ryby" , należy dać:"wędkę" Gdzie jest; praca socjalna????? W ten sposób dając im wszystko nie nauczymy ich i ich dzieci niczego. Romowie to też Polacy tacy jak każdy z nas. A tak, nawiasem problem rozdawnictwa nie tylko dotyczy Romów!
NMQ23.01.2020, 21:32
Najlepszym wsparciem socjalnym jest danie pracy, a nie zapomogi. W Polsce brakuje rąk do pracy, a tu urzędnicy lekką ręką rozdają nasze pieniądze i kultywują utrzymywanie tej patologicznej sytuacji, jaką jest rozdawanie socjalu bez żadnych ograniczeń czasowych i ilościowych. Przecież te osoby, które otrzymują tą kasę, śmieją się nam społeczeństwu w twarz, że takich naiwnych urzędników mamy.
Kik23.01.2020, 21:31
Nie jestem Romem ale mi też może kto do płaci. Dla nich to szybko się pieniądze znajdą...
Krakus23.01.2020, 21:21
Jeżeli radni tacy hojni to proszę z własnych diet pokrywać koszta za wodę,
baciok@23.01.2020, 21:00
A może wszyscy pozostali mieszkańcy też nie płacą. Zapłaci Gmina.
Władze Gminy jaja sobie robią.
Zakrecić wodę i nie ma się co cackać.
ja23.01.2020, 20:28
Dlaczego normalnie pracujacy człowiek , płacący podatki musi utrzymywać innych ? Nie płacą to odciąć , takie jest prawo . To jest przykład dla dzieci że nie trzeba pracować bo i tak utrzyma cię państwo i obywatele.
more23.01.2020, 20:16
Szlag normalnego (czyli pracującego) człowieka trafia, jak się czyta coś takiego! Nie płacą za wodę, nie płacą za śmieci, nie płacą za prąd. ze nie płacą podatków, to już nawet chyba nie trzeba wspominać. Za to dostają zasiłki, zapomogi, dodatki na opał, buduje się im za nasze pieniądze domy itd... Identyczna sytuacja jest wszędzie, gdzie mieszkają, choćby na Limanowszczyżnie /.../ pytam jak długo jeszcze ?!!!!!
w-nt23.01.2020, 20:09
Zakręcić i m wodę ,ja jak nie zapłacę nikt mi nie dopłaci przyjadą zakręcą i nie bedą się pytać czy mam czy nie i czy ktoś za mnie zapłaci.Zakręcić niech płaca bo maja z czego !!!!
nie do wiary23.01.2020, 20:06
czy wy aby na pewno jesteście normalni?

zapłaci gmina żeby nie musieli płacić mieszkańcy? a to gmina ma jakieś własne pieniądze?

ułatwię wam, gmina tak jak i całe państwo nie ma własnych pieniędzy ponieważ wszystkie pochodzą z podatków płaconych przez obywateli! zrozumcież to wreszcie!
jo23.01.2020, 20:03
no .... i gdzie tu jest sprawiedliwość.
wywalić ich stamtąd i basta.
/.../
miki23.01.2020, 19:59
tak płacą darmozjadom za wodę z naszych podatków a oni robią co chcą i się z nas śmieją gmina buduje dla nich domy gdzie popadnie nie ważne czy to teren zalewowy czy coś innego im wolno a nam Polakom się cały czas rzuca kłody pod nogi my mamy płacić i koniec taka to jest polityka w Polsce
z tąd23.01.2020, 19:53
Każdemu kto nie płaci za wodę,prąd ,media,odcinają aż do uregulowania rachunków.Chyba Oni z innej planety są(niech tam wracają jak się nie podoba).Potok mają pod nosem.
PODHALAN9323.01.2020, 19:46
i teraz dlaczego jestesmy rasistami w polsce i wogole zlymi strasznymi ludzmi.... czym jest mniejszosc narodowa? niech mi ktos to tutaj sprecyzuje... jak dla mnie romowie to polacy mieszkaja tu conajmniej 3 -5 pokolen wstecz mowia po polsku maja nasze obywatelstwo... dlaczego nie pracuja tylko doja socjal? oczywiscie w wiekszosci znam wielu porzadnych romow ktorzy pracuja i normalnie zyja...
abc23.01.2020, 19:32
a gmina to niby skąd ma kasę?
nie płacą to na sucho żyją i tyle.
do pracy niech sięruszą.
J2323.01.2020, 19:23
A gmina to niby skąd ma pieniądze jak nie od mieszkańców gminy - Polski???

Co za filozof z tego bezradnego?
ancymon23.01.2020, 19:17
Jak nie chcą płacić za wodę, to do rzeki się myć!
Biały23.01.2020, 19:16
Ehh i socjalpatologia się robi. Jak już chcecie im pomagać, to weźcie ich do jakiś prac na rzecz gminy, żeby mieli szanse zarobić na tą wodę, a nie dawajcie za darmo nierobom...
ANTY_LEWAK23.01.2020, 19:15
To jakiś absurd!
Dlaczego mieli by mieszkańcy płacić? Jak ktoś w sąsiedztwie nie płaci, to są od tego procedury, wyłączyć wodę oszustom i koniec tematu, a zaległości ściągnąć z socjalu. A socjal w normalnym kraju nie istnieje i ludzie mają kasę za pracę ale nie w PL.
Gość23.01.2020, 19:14
Niech odrabiają sprzątać ulice ,a nie my będziemy za nich płacić bo co im się wszystko należy bo mniejszość narodowa
Polak23.01.2020, 18:58
dej, dej, dej.. Studnie niech sobie wykopią
jaga223.01.2020, 18:56
Jaka mniejszość ,normalni ludzie tylko ktoś im wmówil że są wyjątkiem. Nie ma sie co podlizywać tylko traktowac ich jak normalnych obywateli
zeb23.01.2020, 18:52
W Czarnym Dunajcu zbudowano rzymianom wodociąg. Na następy dzień po oddaniu go do użytku przyszedł rzymianin do UM z pretensjami, że jak to wybudowali mu wodociąg a kranu nie kupili! Uczcie dalej tych rzymian to bedzie im na pewno lepiej!
adam z lipnicy23.01.2020, 18:37
cygan prawde ci powie...nie plac za wode?.
STAŚ23.01.2020, 18:31
Gmina to,. nie mieszkańcy ???!1
ff23.01.2020, 18:28
Nie płacą, to odciąć. Proste. Ja nie płacę za internet to mi wyłączają.
Kwadrat23.01.2020, 18:25
Co za różnica czy ludzie czy rada? To i tak dalej pieniądze podatników
yama23.01.2020, 18:10
Ile jeszcze będziemy się z nimi cackać ?? zakręcić wodę i po kłopocie ! nie mają rąk i nóg tacy sami ludzie jak My
Mrozik23.01.2020, 18:07
Czekam z utensknieniem na komentarze
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl