Utrata pracy przez 160 osób i źródła zarobku dla ok. 430 rolników - to możliwe skutki likwidacji zakładu mleczarskiego w Nowym Targu, do której ma dojść 1 czerwca. Do władz powiatu i gminy dotarły niepokojące informacje w tej sprawie. Dlatego rada powiatu podjęła na czwartkowej sesji rezolucję w obronie mleczarni.
Jeszcze miesiąc temu Mariusz Broniszewski, prezes Zarządu OSM w Radomsku w odpowiedzi na nasze pytania zapewnił, że Zakładowi Produkcji Mleczarskiej w Nowym Targu nie grozi upadłość, choć, jak przyznał, konieczna będzie restrukturyzacja zakładu. Ale w ciągu miesiąca sytuacja uległa najwyraźniej zmianie.17 lutego przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy OSM w Radomsku zwrócił się do starosty nowotarskiego Krzysztofa Fabera o "pilną interwencję, wszelką możliwą pomoc i stanowcze wsparcie na wszystkich możliwych polach oddziaływania" w związku z planowaną przez radę nadzorczą spółdzielni likwidacją i sprzedażą mleczarni w Nowym Targu. W związku z tym władze powiatu zdecydowały się przyjąć rezolucję w sprawie wstrzymania planowanej likwidacji zakładu mleczarskiego. Przypominają w niej, że mleczarnia powstała w 1977 roku i ma bogatą tradycję w produkcji wyrobów mleczarskich, w tym produktów opatrzonych marką „Hej!”. Zakład jest ważnym pracodawcą w regionie, zatrudniającym ok. 160 pracowników i zrzeszającym ok. 430 rolników, producentów mleka. Wskutek likwidacji, pracownicy stracą pracę, a rolnicy źródło dochodów. Dlatego Rada Powiatu Nowotarskiego wezwała władze spółdzielni do utrzymania zakładu.
Na sesji odczytano również pismo rolnika, sołtysa Harklowej Grzegorza Gurosia, w którym apeluje do władz samorządowych o pomoc w tej sprawie. „Rok 2019 OSM w Radomsku zakończyła stratą finansową, za którą winą w większym stopniu obciążono zakład w Nowym Targu” - napisał. Jak dodaje w swoim piśmie, 10 stycznia tego roku Rada Nadzorcza OSM w Radomsku podjęła uchwałę o likwidacji z dniem 1 czerwca 2020 zakładu mleczarskiego w Nowym Targu. Uchwałę tą, jak przekonuje, podjęto bez konsultacji z ardą oddziałową spółdzielni w Nowym Targu, stawiając pracowników i rolników oddających mleko do nowotarskiej mleczarni przed faktem dokonanym. 6 lutego odbyło się spotkanie grupy członkowskiej dostawców mleka do zakładu w Nowym Targu, na którym przedstawiciel zarządu miał powiedzieć, że nie podziela tak drastycznych środków rady nadzorczej. W obawie o likwidację zakładu i wyprzedaż majątku, zwrócił się do Rady Gminy Nowy Targ o podjęcie rezolucji wzywającej radę nadzorczą i zarząd spółdzielni do podjęcia kroków naprawczych bądź też umożliwienie zakładowi w Nowym Targu podjęcie współpracy z innym podmiotem.
W głosowaniu Rada Powiatu Nowotarskiego niemal jednomyślnie (26 za i 1 przeciw) podjęła rezolucję w tej sprawie, która zostanie przekazana władzom spółdzielni mleczarskiej.
r/