04.03.2020, 14:41 | czytano: 7585

Burmistrz o możliwości wykorzystania obiektów niedokończonej ciepłowni: "Teren został przeznaczony pod usługi"

arch. Podhale24
NOWY TARG. Ponieważ pojawiają się wciąż pytania o możliwość wykorzystania budynków niedokończonej ciepłowni miejskiej na granicy Nowego Targu i Szaflar - burmistrz Miasta wyjaśnia: "Temat lokalizowania w tym miejscu jakieś instalacji został przez Radę Miasta zamknięty".
- Ten komin niedokończonej kotłowni centralnej między Nowym Targiem, a Szaflarami inspiruje wielu przejeżdżających tamtędy - przyznaje Grzegorz Watycha. I dodaje:- Rada Miasta w ubiegłym roku uchwaliła zmiany Studium kierunków zagospodarowania przestrzennego i zmiany miejscowego planu i wykreśliliśmy z tego miejsca możliwość wybudowania tam kotłowni. Teren ten przeznaczony został pod usługi, także rekreacyjne dla turystów. Dlatego temat lokalizowania w tym miejscu jakieś instalacji jest teraz przez nas, przez Radę Miasta zamknięty.
- Ktoś powie, że plany zawsze można zmieniać "w drugą stronę". Ale patrząc na zagospodarowanie, że to miejsce gdzie rozwijają się usługi, powstają nowe obiekty handlowe, jest też dużo jest zapytań o miejsce pod obiekty rekreacyjne typu baseny otwarte i usługi dla turystów na spędzanie wolnego czasu - to ten teren ma właśnie takie przeznaczenie z myślą o obsłudze ruchu turystycznego. W tym też między innymi - budowę parkingu dla zmotoryzowanych, bo coraz bliższa jest koncepcja, że ograniczany będzie ruch samochodów na drodze z węzła nowej zakopianki do Zakopanego. Poszukiwane jest i pożądane jest takie rozwiązanie, by powstał parking zaporowy i turyści dalej podróżowali po terenie Podhala transportem zbiorowym, czyli koleją albo busami - wyjaśnia Grzegorz Watycha w rozmowie z Radiem Alex.

s/
zobacz także
komentarze
szaflarzanka11.03.2020, 23:14
Energetyku,/.../ Mam tylko jedną nadzieję, że jesteś bezrobotny i nie wpływasz na losy Gminy Szaflary, bo byłby to dla niej absolutnie tragiczny los ....
nieprzestraszony10.03.2020, 19:37
Zastanawiam się czy te negatywne wpisy to głupota nieuctwo czy celowe działania innych dostawców mediów gazu , prądu czy węgla ,Dowiemy się kiedyś .
P.08.03.2020, 20:28
Rogatki dla turystów postawią, napisałbym co myślę o tym pomyślę ale z pewnością nie byłby do druku mój komentarz, więc tylko powiem, będzie tak ale nie za naszego życia. Więc mogli by się zająć czymś co mogą zrealizować, bo było, nie było ale dostają wypłaty z naszych podatków.
Energetyk06.03.2020, 21:21
Do Marucha mogą nas zadziwić jak wkomponowane są niektóre spalarnie w otoczenie przykład stoku narciarskiego z obiektu spalarni warto przekroczyć swoje ograniczenia
Marucha06.03.2020, 19:12
Spalarnia śmieci ?
tomek06.03.2020, 17:45
niedawno chłopaki prowadzący ściankę wspinaczkową w nowym targu szukali nowego lokalu pytali również w urzędzie miasta nikt do nich ręki nie wyciągnął i fajna inicjatywa upadła to miejsce świetnie by się nadawało. może nie jest jaszcze za późno i ktoś z głową się tym zajmie?
Energetyk06.03.2020, 15:02
Do e2, jestem mieszkańcem Nowego Targu i serce boli jak widzę drzemiący niewykorzystany jego potencjał. Małostkowość wielu mieszkańców i to tych mających wpływy niestety paraliżuje jego rozwój. Pamietam czasy kiedy w prawie każdym gospodarstwie na Kowńcu wczasowali się "Pany" z Krakowa czy ze Śląska, turystyka dudnila a szary obywatel mógł sobie dorobić pare groszy. Dzisiaj mamy brudne potoki pełne śmieci, zaśmiecone lasy, powietrze niczym z wędzarni. Wielu światłych mieszkańców wybitnych ekspertów od wszystkiego a szczególnie od ekologii popisuje się pięknymi hasłami pełnymi frazesów, wielu z nich prowadzillo i często dalej prowadzą małe interesy często degradując środowisko bez żadnych skrupułów, przykład kuśnierzy z których słynie Nowy Targ.Nic nie mam przeciwko biznesowi a wręcz kibicuje byśmy się coraz szybciej bogacili. Niestety do wędzarni, zaśmieconych lasów i potokôw płynących rowami ścieków trudno zapraszać turystów. Jeśli chcemy być choć trochę uczciwi nie można patrzeć jak biznes się kręci a troskę o środowisko naturalne pozostawimy tylko na etapie wygłaszanych mądrości. ZTPO pozwoli wyeliminować smog, wyeliminuje smród czy to z oczyszczalni ścieków czy to z sortowni odpadów, Oczyszlnia ścieków czy sortownia dawno już powinny być hermetyczne a wytwrzane odpady powinny być poddane odzyskowi energetycznemu w taki sposób by nie było nieprzyjemnych odorów na zewnątrz. Nie piszę tych paru słów bo coś tylko przeczytałem, ale piszę opierając się na przykładach z Krakowa, Wiednia i innych miast Europy i nie tylko, gdzie spalenie działają w samych centrach i nawet trudno byłoby się często domyśleć jakiego rodzaju są to obiekty. Niestety nasi eksperci wiedzą lepiej i pełni uprzedzeń braku elementarnej wiedzy szerzą propagandę z którą nawet nie ma jak polemizować
Z wyrazami szacunku dla rozsądnych, którym dobro Nowego Targu leży na sercu
ewnet06.03.2020, 09:01
Racjonalne gospodarowanie!
Doprowadzić do dewastacji , potem zburzyć.
Przykłady : Budynek starego szpitala, miejskie WC, a teraz ciepłownia.
e205.03.2020, 22:24
Do "Energetyk" Jaki masz w tym interes? I chyba nie mieszkasz w Nowym Targu? W okolicy sortowni są prywatne domy, jeszcze na razie jest mleczarnia? Ale najgorszy jest odór z z tej sortowni, czuć go aż w mieście, szczególnie jak wiat zawieje, zwłaszcza w blokach w sąsiedztwie Dunajca, a co będzie potem jak Pana/ Pani pomysły zostaną zrealizowane? Nie czarujmy się , to będzie odór nie do wytrzymania i plaga szczurów, znając polskie realia to będą przestarzałe technologie, a nie nowoczesny ZTPOK. Może warto zrobić referendum i w końcu zapytać mieszkańców Nowego Targu jakie mają zdanie na ten temat?
omniasol05.03.2020, 16:47
A może by tam tak drzew nasadzić??
Za te co po Zakopianke poszły?
Tadek05.03.2020, 15:29
Panie Burmistrzu,
Centralna Kortłownia była wybudowana na potrzeby Nowego Targu, posiada / posiadała - bocznicę kolejową , osobne zasilanie w energię elektryczną , studnię głębinową ze znakomitą jakością wody
(Coca Cola - miała wybudować zakład produkcyjny ale dostała lepsze warunki w Niepołomicach i tam postawiała zakład produkcyjny), komin o odpowiednej wysokości do odprowadzania spalin - to "CELOWE PRZEZNACZENIE CHCECIE PRZEZNACZYĆ NA INNE CELE NIŻ KOTŁOWNIA.????? " za ile planujecie wybudować w innym miejscu "kotłownię na gaz w dogrzewaniu schłodzonej wody do. c.o. 25-30 st.C wody powrotnej z Zakopanego wykorzystanej przez Geotermię Podhalańską S.A."
Czy Rada Miasta , Burmistrz i jego zastępcy "postradali zmysły" ?????
energetyk05.03.2020, 15:22
Stanowisko Burmistrza w sprawie powrotu do lokalizacji budowy Centralnej Ciepłowni w tym Spalarni przy "Zakopiance" jest niemożliwa. Rada Miasta biorąc pod uwagę realizowane i planowane liczne inwestycje usługowo - handlowe w sąsiedztwie, oraz ciągle rozbudowywane Osiedle " Na Równi Szaflarskiej " w kierunku Szaflar słusznie wykluczyła możliwość budowy ciepłowni w Miejscowym Palnie Przestrzennym Miasta Nowy Targ. Biorąc powyższe pod uwagę realizacja budowy spalarni odpadów w bezpośrednim sąsiedztwie tego terenu w Gminie Szaflary wydaje się również nierealna. Jedynym słusznym terenem budowy Nowoczesnego Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów (ZTPO) to tereny w pobliżu sortowni odpadów "Na Czerwonym", gdzie istnieje aktualny Miejscowy Plan Przestrzenny Miasta Nowy Targ, który pozwala na budowę ZTPOK i jest dedykowany tylko do inwestycji w zakresie gospodarki odpadami. Teren stanowi współwłasność gmin i firmy FCC jest to obszar o powierzchni prawie 20 ha, od kilkudziesięciu lat leżący odłogiem. Teren ten z uwagi na sąsiedztwo z lotniskiem ma ograniczone możliwości innego przeznaczenia w tym zakaz zabudowy mieszkaniowej. Ponad dwadzieścia lat temu gminy powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego powołały Podhalański Związek Gmin, celem wybudowania nowego wysypiska śmieci, w zamian za zamykane stare wysypisko przy "Zakopiance", które nie spełniało żadnych wymagań ekologicznych i za jego funkcjonowaniu groziły wielomilionowe kary Miastu Nowy Targ. Ambitnie poprzednie władze Miasta Nowy Targ odstąpiły od budowy nowego wysypiska "Na Czerwonym" i budowa przez PZG wysypiska na terenie Nowego Targu upadła. Pojawiła się koncepcja ograniczenia inwestycji do wybudowania sortowni odpadów, kompostowni i linii do produkcji paliwa alternatywnego, czyli bezskładowiskowej gospodarki odpadami opartej na recyklingu surowców wtórnych oraz energetycznym wykorzystaniu frakcji palnej odpadów do produkcji paliwa alternatywnego. Następnym krokiem był zamiar budowy na tym terenie spalarni odpadów. Poprzednie władze wystąpiły do Marszałka o wpisanie tej inwestycji do Wojewódzkiego Panu Inwestycyjnego. Aktualnie WPI przestały obowiązywać i nowe inwestycje w tym spalarnie należy wpisać na Listę Ministra. Teren jest położony z dala od zabudowań mieszkalnych, można na etapie projektowania określić wysokie standardy techniczne zapewniające wysokie standardy emisyjne, pełną hermetyzację, prowadzenie procesów w zamkniętych, zadaszonych halach z skutecznymi filtrami całkowicie eliminującymi uciążliwe odory, magazynowanie paliw z odpadów w zafoliowanych balach podobnych do przetrzymywania sianokiszonek.
Spaliny emitowane przez ZTPOK mają lepsze parametry niż powietrze w centrum Nowego Targu, jeśli faktycznie chcemy wyeliminować smog w Nowym Targu i sensownie zagospodarować odpady oraz zahamować dalszy gwałtowny wzrost cen za odpady to musimy pochylić się poważnie nad tematem szybkiej budowy ZTPO.
Coco jambo05.03.2020, 12:48
Z tego co mi wiadomo teren pod budowe tej ciepłowni był zabierany ludziom w sposób wydziedziczenia (nie istniejącą Jeszcze spec ustawa) gdy teren zmieni przeznaczenie byli właściciele mogą żądac zwrotu nieruchomości. Takze owy teren jeżeli zmienil przeznaczenie względem wy dziedziczenia jest do zwrotu byłym właścicielom
do w05.03.2020, 12:22
Byle nie przyszli do władzy burmistrze i prominenci porzedni
bo to również ich zaniedbania. Dobrze by bylo ich też rozliczyć
Dan05.03.2020, 10:24
Wstyd mi za wladze tego miasta. Krytykowali poprzednikow ale zobaczcie co zostawili a co wy zostawicie ..zgliszcza zadluzenie smrod ..ale najwazniejsze ..niech zyje bal bawmy sie rozwieszajmy wstazki sprowadzajmy kolegow na olimpiade za pieniadze mieszkancow ...dosc tego trzeba rozliczyc ta nieudolna wladze.
W05.03.2020, 08:59
Kiedy referendum? Chętnie pomogę w organizacji.
mieszkaniec wsi nt05.03.2020, 07:33
to jak to jest szkodzą spaliny z spalarni śmieci czy nie szkodzą? bo jak sie ją chce budować miedzy domami to władza mówi że jest to czysto ekologicznie ale jak trzeba zaadoptować istniejący komin to będzie miał negatywny wpływ na okoliczne biznesy..taką władze trzeba wywieżć na taczkach na śmietnik historii..
mieszkaniec z dziada pradziada04.03.2020, 21:36
Burmistrz powinien mieć wizję miasta za 10 lat a u Watychy raz tak raz siak, sam nie wie co i nie wie jak. Męczy się.
Myślę, że trzeba chłopu pomóc i go odwołać w referendum
e204.03.2020, 20:03
Nowy Targ to moje miasto, ale wstyd mi,że mieszkam w tak śmierdzącym mieście. Na wczorajszym spacerze z rodziną w kierunku lotniska, zastanawialiśmy się co tak strasznie śmierdzi ?/ około godz. 12 w południe/Czy to był smród z sortowni śmieci, czy z oczyszczalni. Moi przyjezdni goście byli zbulwersowani, że tak blisko miasta funkcjonuje sortownia śmieci, a ja mówię, że tam planują jeszcze PSZOK: smród, plaga szczurów to Was czeka! Dobrze,że jeszcze nie było SMOGU! Zlikwidują mleczarnię, to może tam też wybudują spalarnię? W naszym mieście wszystko możliwe! Nawet przyjezdni są przerażeni śmierdzącym Nowym Targiem!
avivat04.03.2020, 19:46
Parking zaporowy - burmistrz jeszcze bardziej zaporowy
Sitwa04.03.2020, 19:34
Olimpiadę dla urzędników skarbowych potrafi zaplanować za 80 tysiaków wraz z Joanną urlopowaną urzędniczką skarbowo celną
Miastowy04.03.2020, 18:54
Plan zagospodarowania został zmieniony na wniosek PKL tak, żeby umożliwić tam powstanie parku rozrywki. Tak więc Miasto poczyniło kroki w tym kierunku. Na jakim to jest teraz etapie? Trwają postępowania własnościowe, z tego co się orientuje, ale czy plan ze strony PKL wciąż jest aktualny? Ktoś jest w stanie rzucić na to trochę więcej światła?
Tadek04.03.2020, 18:04
Na terenie pod usługi ciepłownia stać nie może a w centrum miasta może.Brawo! Druga sprawa to dlaczego my się mamy martwić parkingiem dla Zakopanego?
końpetentna04.03.2020, 17:48
A projekt uchwały to Radni zaproponowali .
nowotarżanka04.03.2020, 17:43
Marnujecie dorobek pokoleń przecież to było rozwojowe miejsce dla Miasta. Nie tworzycie wizji ! Brak strategicznego i perspektywicznego myślenia !
A Radni i Burmistrze sprzedali teren ( PKL owi ?) !
Strzał w kolano.
porażka04.03.2020, 17:43
Nie mówcie potem że nie ma gdzie budować ciepłowni ,hali lodowej ,PSZOKU ,mieszkań komunalnych , targowicy czy innej potrzebnej miastu inwestycji .Zmarnowaliście szansę na obwodnicę zachodnią bo powstały bloki i strefy relaksu które utrudnią tą realizację. A jeszcze dopuściliście do powstania szkieletów dwóch supergalerii wraz rondem turbinowym jako witacza naszego miasta .
porażka04.03.2020, 17:33
Marnujecie dorobek pokoleń przecież to było rozwojowe miejsce dla Miasta. Nie tworzycie wizji ! Brak strategicznego i perspektywicznego myślenia !
A Radni i Burmistrze sprzedali teren ( PKL owi ?) !
Strzał w kolano.
Nie04.03.2020, 17:28
Ciepłownia w centrum już jest piękny widok komina i hałd miału
wiesniak04.03.2020, 17:10
tak se myslym dobry tyn burmiszcz nie chce spalarni nie saflary wezna sobie spalarnie bo to noeatrakcjne miyjsce tewikiel
ol04.03.2020, 17:02
To wybudujcie ciepłownie w środku miasta ,i tak jest zadymione,co Wam zależy.
Miłośnik basenów04.03.2020, 16:57
Co za różnica że tam nie będzie komina kotłowni przecież w najbliższym sąsiedztwie na granicy z miastem Nowy Targ ale już na terenie gminy Szaflary Wójt Szkaradziński będzie budował spalarnie śmieci Przecież to bardzo blisko. Kąpiący się w basenach będą mogli podziwiać szaflarską spalarnię śmieci i inhalować się dymem z jej komina. Dodatkową atrakcją będzie smród ze składowanych tam śmieci oraz hałas przyjeżdżających dziesiątkami śmieciarek i tirów.. Bardzo dziwię się że Pan Burmistrz Watycha nie protestuje jak tak bardzo podobno dba o interesy turystyczne nowotarżan.
rozdwojenie04.03.2020, 16:45
Panu Grzegorzowi brakuje wizji i konsekwencji. Pogrążył miasto w chaotycznym działaniu. Raz chce park rozrywki, innym razem parking, a jego kolega Szkaradziński spalarnię odpadów. Który Watycha jest prawdziwy?
Nowotarżanin04.03.2020, 16:05
Kryminał i glupota zmarnowane szanse i publiczne pieniądze
janko muzykant04.03.2020, 16:01
Szkoda, że nikt nie wyszedł z inicjatywą do PKL, który chciał tam zrobić park rozrywki.
STAŚ04.03.2020, 15:41
Tak, zburzyć kotłownię, bo po co ma straszyć, i wkurzać oko turystów oraz tubylców !?!
A potem wybudować nową, bo Nowy Targ, poza obręb grodu, nie będzie się rozwijał ???
Prawda, czy fałsz ?
Mar Max04.03.2020, 15:32
Kto raz usłyszał Pana Watyche ten nie śmieje się w cyrku!Nie rozumiem ludzi którzy na niego oddali głos!Trwoni pieniadze na lewo i prawo,zadłuża miasto,wyprzedaje grunty...etc.Mam nadzieję że nie wygra już wyborów ani żaden typ podstawiony przez jego opcje.Najlepsze jest to że u UM rządzi wieś!!!!Wieś rządzi miastem!Taka jest orawda
pdhaland04.03.2020, 15:23
Parking zaporowy,stragany z ,,oscypkami,, i badziewiem z Chin,punkt widokowy na kominie(komin widoczny z całego Podhala) i na zad cepry.
mieszkaniec polany04.03.2020, 14:53
Plan zawsze można zmienić, tak jak np. na os. Polana Szaflarska. Osiedle mieszkalne, a *** chcą tam usługi dopuścić. Jakby było mało lokali w mieście. Urbaniści k.....
s04.03.2020, 14:42
W międzyczasie większą część terenu odzyskają dawni właściciele bo Pan burmistrz się zagapił
Zobacz pełną wersję podhale24.pl