08.06.2020, 15:09 | czytano: 3330

Przyznano Nagrody Burmistrza Zakopanego (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Kapituła Nagrody Burmistrza Miasta Zakopanego zdecydowała o przyznaniu w roku 2020, Nagród Burmistrza trzem osobom. Są to: Marta Walczak- Stasiowska, Jan Gąsiorowski oraz Zbigniew Moździerz.
Kapituła, którą tworzą - Jolanta Iwanicka, ks. Infułat Stanisław Olszówka, Jerzy Zacharko, Marcin Zubek, Ireneusz Kubin, Anna Waloch, Helena Brzozowska i Maria Łukaszczyk, po rozpatrzeniu wniosków złożonych przez radnych miejskich - Lucynę Galicę – Jurecką, Marię Łukaszczyk, Wawrzyńca Bystrzyckiego, Stowarzyszenie Absolwentów I LO im. O. Balzera, Tatrzański Związek Narciarski i środowisko olimpijskie, Członków Kapituły Nagrody Burmistrza, po szczegółowym omówieniu kandydatur, w wyniku przeprowadzonych głosowań - jednomyślnie wybrała tę trójkę jako kandydatów do Nagrody Burmistrza.
Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta miało miejsce uroczyste wręczenie nagród.

Laudacje:

Marta Walczak- Stasiowska

Jest Pani znakomitą twórczynią ludową, kultywującą tradycje podhalańskie, przekazane przez Ojca – Zdzisława Walczaka. W Pani obrazkach malowanych na szkle, można zobaczyć góralskie sceny rodzajowe, a także wielu Świętych. Barwne Madonny, których sukienki nawiązują do regionalnego zdobnictwa, są rozpoznawalne w całym świecie.
Dziękujemy za tę ogromną pracę na rzecz kultury, a także promocji Zakopanego.

Jesteśmy także wdzięczni za organizację warsztatów dla Osób z niepełnosprawnościami, za okazaną cierpliwość, serdeczność i wielkie serce.

Pani działalność społeczna w Związku Podhalan Oddział Zakopane, Stowarzyszeniu Twórców Ludowych i Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej w Rabce jest nie do przecenienia.

Dziękujemy również za każde dobre słowo, gest, uśmiech i oddanie dla pacjentów. Za stworzenie krótkoterminowej rodziny zastępczej, za okazaną Dzieciom miłość, aż do chwili adopcji.

Jako wyraz wdzięczności za działanie na rzecz Zakopanego, życząc realizacji kolejnych planów, przyznaję Pani Nagrodę Burmistrza AD 2020.

---

Jan Gąsiorowski

Jest Pan znakomitym trenerem, wychowawcą wielu pokoleń młodych skoczków, m.in. Mistrza Olimpijskiego z Sapporo - Wojciecha Fortuny i brązowego medalisty Mistrzostw Świata FIS w 1970 roku - Stanisława Gąsienicy Daniela.

Pańskie zaangażowanie w pracę, poświęcony czas, pomysły i pomoc w rozwoju sportowych i edukacyjnych uzdolnień młodego pokolenia pozwoliło na wygraną nie jednemu zawodnikowi. Niejednokrotnie było to zwycięstwo nie w zawodach sportowych, ale w codziennym życiu. To dzięki Pana zaangażowaniu młodzi ludzie odnosili sukcesy sportowe, nie zaniedbując jednocześnie edukacji.
Dziękujemy za wieloletnią pracę w klubie sportowym TS Wisła na rzecz młodych Zakopiańczyków, za okazane serce i życzliwość.

Uznając te zasługi przyznaję Panu Nagrodę Burmistrza AD 2020.

---

Zbigniew Moździerz

Jest Pan człowiekiem o wszechstronnym wykształceniu, które pozwoliło na wieloletnią pracę na rzecz Zakopanego, nie tylko w Muzeum Tatrzańskim. To dzięki opracowanej przez Pana dokumentacji i programom konserwatorskim wiele obiektów naszego miasta pozostało w przestrzeni, i uzyskało piękny wygląd, m.in. willa „Koliba”, kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, kaplica Najświętszego Serca Jezusowego z Jaszczurówki, gmach Muzeum Tatrzańskiego, a także wille: Pod Jedlami, Witkiewiczówka, Budrysówka, Koszysta, Jutrzenka, Czerwony Dwór, Opolanka, Warszawianka, Oksza, Jadwiniówka, czy 56 tatrzańskich szałasów.

Jesteśmy wdzięczni za badanie i dokumentowanie historii regionu: zabytkowych obiektów architektury drewnianej, tatrzańskiego budownictwa pasterskiego, podhalańskiego budownictwa ludowego, stylu zakopiańskiego, regionalnej architektury okresu międzywojennego i powojennego, sakralnej architektury Podtatrza. Dziękujemy za publikacje, wykłady, prezentacje, udział w konferencjach naukowych, organizacje wystaw, spotkań i promocji książek.

Stworzony przez Pana Szlak Stylu Zakopiańskiego i Szlak Znakomitych Zakopiańczyków są bardzo często wykorzystywane przez przewodników i jeszcze chętniej odwiedzane przez przyjeżdżających pod Tatry gości.

Przede wszystkim dziękujemy jednak za serce i życzliwość, które okazuje Pan każdemu napotkanemu człowiekowi, a także za skromność i pokorę, które są godne naśladowania.

Jako wyraz wdzięczności za działanie na rzecz Zakopanego przyznaję Panu Nagrodę Burmistrza AD 2020.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak
zobacz także
komentarze
Stl odziała Karpacko _ Małopolski z Por09.06.2020, 11:44
gratulacje dla Pani Marty Walczak Stasiowskiej to jest człowiek z charyzmą i wielkim talentem
avivat08.06.2020, 18:56
A to burmistrz Dorula już się odnalazł? Wyszedł ze swojego pandemicznego schronu?
klio08.06.2020, 16:44
A dla Jagny nie ma nic?Zrobiła dla miasta takie wydarzenie równe wizycie naszego Ojca Świętego.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl