06.07.2020, 18:32 | czytano: 8183

W środę oficjalne otwarcie dworca kolejowego z udziałem ministra infrastruktury

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Kolejny raz w ciągu dwóch tygodni w Mieście gościć będzie minister infrastruktury. Poprzednio wziął udział w symbolicznym "wbiciu łopaty" pod budowę zakopianki. Teraz przyjedzie, by obejrzeć przebudowę całego węzła komunikacyjnego opartego na kolei. Przy inwestycji drogowej pominięto w zaproszeniu gospodarza terenu. Burmistrz odpowiada: "Nie ma rewanżu z mojej strony".
Z satysfakcją przyjął Pan informację, że będzie budowana "zakopianka" z Rdzawki do Nowego Targu?
Grzegorz Watycha: - Oczywiście. To jest duża radość i dobra wiadomość dla naszego miasta, że zakopianka została uruchomiona. Już jakiś czas temu było podpisanie umowy na zaprojektowanie i wybudowanie, a kilka dni temu pan wojewoda przywiózł "gorące" - można powiedzieć - zezwolenia na realizację tej inwestycji drogowej. Taki zwyczaj się ukuł, że odbywa się taka uroczystość symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod inwestycję. Szkoda tylko, że w tych obyczajach rozpoczynania inwestycji zostałem pominięty jako gospodarz miasta. Mimo, że miasto reprezentuje przecież mieszkańców, którym też na tej inwestycji zależy i dla których jest ta inwestycja robiona, bo dojazd do Nowego Targu dwupasmową zakopianka będzie dużą szansą na nowe inwestycje, usprawnienie komunikacji, skrócenie czasu przejazdu do Krakowa. Nie zapominajmy, że wiele osób stąd pracuje w Krakowie. Być może dzięki tej inwestycji będą te osoby mogły mieszkać w Nowym Targu, a pracować i dojeżdżać do Krakowa w ciągu niecałej godziny. Dlatego też nam zależy, żeby ten transport był płynny, sprawny i bezpieczny.

Czeka nas uroczyste otwarcie dworca kolejowego.

- Uzyskaliśmy wreszcie wszystkie zezwolenia na dworzec. Poza tym ruch kolejowy, bo czekaliśmy, żeby zaczęły jeździć pociągi. Chociaż tylko na wakacje, ale pociągi już kursują i ten dworzec w Nowym Targu ma potrzebę otwarcia dla podróżnych. Przygotowaliśmy na 8 lipca o godzinie 11 taką uroczystość otwarcia. Chcemy zaprezentować wszystkim - i decydentom, i mieszkańcom jak wygląda ten dworzec po przebudowie. Bo pamietamy, że na pewno nie była to wizytówka, a wręcz przeciwnie - dworzec straszył. Jednak od czasu jak został skomunalizowany, przeszedł na własność miasta - czyniliśmy starania, by pozyskać środki zewnętrzne i dzięki tym dotacjom dworzec - a wcześniej Wieża wodna - wygląda tak, jak powinien wyglądać. Jest wyremontowany, gruntownie przebudowany wewnątrz. Szczególnie pierwsze piętro i poddasze, gdzie było mieszkanie kolejarskie. Teraz jest to obiekt z możliwością organizowania wystaw, spotkań, ekspozycji i prezentacji swoich dorobków. Dlatego ten budynek, podobnie jak wcześniej Wieża wodna został przekazany w zarządzanie MOK, który już przygotowuje powitalną ekspozycję prac na tę uroczystość otwarcia.

Będzie okazja sprawdzić, czy burmistrz jest mściwy... Wysłane zostało zaproszenie do ministra?

- Oczywiście zaprosiłem na to przecięcie wstęgi na dworcu pana ministra infrastruktury, parlamentarzystów z naszego terenu, dyrekcję PKP. Tutaj jakiegoś rewanżu nie ma z mojej strony. Jestem otwarty na współpracę i ciesze się, że mamy potwierdzone, iż pan minister przyjedzie i osobiście zapozna się z tym, co udało się nam zrobić, bo patrząc na zdjęcia tego terenu sprzed 3, 4 lat i to jak teraz wygląda - mamy wyremontowaną drogę, wybudowany parking, odrestaurowana Wieża wodna, a teraz dworzec - to metamorfoza jest ogromna.
Remont peronu nr 1, Miasto już odpuściło?

- Ten peron to jest jakieś niedociągnięcie. Myśmy na to zwracali uwagę, ale ewidentnie uciekło to gdzieś PKP. Miasto nie odpuściło. Cały czas o to zabiegamy, piszemy, monitujemy, ale niestety "nie zmieści się" to w tym przetargu, bo przetarg PKP rozstrzygnęło w systemie "zaprojektuj i wybuduj" i nie mogą nic dołożyć. Natomiast chcę tutaj, na miejscu pokazać jak to wygląda. Bardzo na to liczę, że pan minister - który odpowiada za transport kolejowy i drogowy i jest mocno zaangażowany w te inwestycje w Małopolsce, bo z Małopolski się wywodzi - zobaczy, że jednak trzeba jeszcze w budżecie państwa poszukać jakiś oszczędności i przekazać PKP środki na to, by ten peron nr 1, z którego odjeżdżają pociągi wahadła relacji Nowy Targ - Zakopane, czy dalej do Rabki - dopasować do standardów, by tu już nie było dysonansu estetycznego jeżeli mówimy o przebudowie i gruntownej modernizacji tego obiektu. Bo rzeczywiście jest się czym pochwalić: wyremontowana kładka, będą uruchomione windy, sam ten peror 2 z nowymi wiatami, oświetlaniem ledowym bardzo elegancko to się prezentuje. Ale brakuje jeszcze tej "kropki nad i", czyli peronu pierwszego.

źródło Radio Alex, rozmawiała Sabina Palka
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
tempo07.07.2020, 14:06
dworzec został wyremontowany w listopadzie. Otwarcie w lipcu. Rekord świata. A potem pewnie zamknięcie na kolejne pół roku jak to u Watychy
lo-la07.07.2020, 11:31
Tak to już jest - chyba to jest w polskiej krwi - zamiast cieszyć się nawet z małych ale dobrych rzeczy, szukamy dziury w całym ... byle tylko jak psiak dogryźć kogokolwiek
Biały07.07.2020, 11:10
3 dni przed I turą wyborów - "rozpoczęcie" budowy nowej Zakopianki.
4 dni przed II turą wyborów - "otwarcie" dworca kolejowego.
Przypadek?

PiSowska propaganda działa prężnie...
sąsiad i ja07.07.2020, 10:12
Niech przynajmniej nie udają, że to nie jest element kampanii Dudy.
Bliska07.07.2020, 10:04
To baaardzo dziwne,że Watychy nie było na otwarciu Zakopianki w NT. Jak może zabraknąć gospodarza na takim wydarzeniu? Nie zaprosili go i się obraził? To dla mnie niezrozumiale. Żenada. To chyba "gospodarz" a nie gospodarz z prawdziwego zdarzenia.
Burok07.07.2020, 07:43
@Mariusz , nie przesadzaj - półtorej godziny na Kraków Glowny byłoby ok . W tej chwili samochodem godzina to do Opatkowic i druga godzina w korkach do Centrum . Jeszcze pytanie - ile ma kosztować bilet
ZochazKrakowa07.07.2020, 07:20
Do Mariusz - skąd masz informacje, że lada dzień będzie nowa nitka zakopianki??? Otóż kolego, nie lada dzień a może za kilka lat. Póki co, na odcinku Lubień-Skomielna nie są prowadzone od wiosny żadne prace. Wszystko stoi, wciąż jeździ się jedną nitką po placu budowy, bo trudno to nazwać bezpieczną drogą, a powód tego stanu rzeczy jest oczywisty - brak pieniędzy. Ale jak widzę niektórzy łykają propagandę jak gęsi.
fizjolog grecki06.07.2020, 22:18
Zaproszenie wysłane było,tylko przechodzi kwarantanne,tak zalecił Grodzki.Łopata przecież wolna była.Na zdjęciach dobrze widać.A nawet dwie.
Optymista06.07.2020, 21:25
@ Mariusz.
Ty to wiesz, ja to wiem inni też to wiedzą a oni twierdzą że coś robią.
Pytanie; Co?, Za ile?, I komu ma ten twór służyć?
To nic innego jak marnotrawstwo pieniędzy podatnika.
pieron 106.07.2020, 20:43
Niech tną wstęgę na jedynce : o))) Będzie wesoło.
v06.07.2020, 19:59
za nasze piendze sie bedzie lansował
Burok06.07.2020, 19:29
I najlepiej będzie jak Burmistrz z Ministrem zrobi sobie zdjęcie na tym zdewastowanym peronie , chociaż mało prawdopodobne żeby to Ministra ruszyło , ale satysfakcja zostanie :)
zetel06.07.2020, 18:59
Zakopiankę z Lubnia też zrobili tak jak ten dwożec . Tu zrobili jeden peron a tam jeden pas . Witaj komuno bis
Mariusz06.07.2020, 18:39
Kraków-Nowy Targ pociąg powinien jechać godzinę. Inaczej PKP nie jest żadną alternatywą dla samochodu. Już nie wspominając, że nie lada będzie zrobiona nowa nitka zakopianki. PKP to jest prawdziwy pochłaniacz publicznych pieniędzy. Zbyt długo korzystam z pociągów żeby twierdzić inaczej
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl