29.08.2020, 12:30 | czytano: 20116

Czerwona strefa dobija branżę weselną w powiecie nowotarskim. "Wszystko się załamało"

Arch. Podhale24.pl
Wraz z wprowadzeniem na terenie powiatu nowotarskiego czerwonej, a tatrzańskiego żółtej strefy, coraz więcej przyszłych małżonków zastanawia się, czy się teraz pobierać. Wielu - z powodu ograniczeń związanych z epidemią - decyduje się przełożyć ożenek na przyszły, a nawet 2022 rok.
Reorganizacja wesela na kilka dni przed ślubem jest ogromnym wyzwaniem. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, w powiecie nowotarskim na weselu może pojawić się nie więcej niż 50 osób. Niektórym niweczy to wielomiesięczne przygotowania. W ciągu jednego dnia, po wprowadzeniu czerwonej strefy, z ponad 130 zaproszonych osób ostatecznie trzeba wybrać 50., którzy pojawią się na weselu.
- Chcieliśmy, aby wesele było nie tylko dla nas wielkim wydarzeniem, ale żeby wraz z nami cieszyła się z naszego ślubu nie tylko rodzina, ale również znajomi i bliscy nam ludzie - mówi narzeczeni, którzy przełożyli uroczystości na sierpień w przyszłym roku.

Młodzi, na szczęście nie zainwestowali w organizacje imprezy dużych środków, oprócz zadatków i opłaty za ślub.
- Na wpłacone zadatki mamy podpisaną umowę z właścicielami domu weselnego, ciastkarni itd. tak więc nic nie powinno nam przepaść. Ale jak odmówić tym ludziom, którzy mieli przyjść na nasz ślub, nie chcę nawet myśleć - mówi niedoszła panna młoda.

Marek Wacławski, właściciel zakopiańskiej firmy, która organizuje imprezy weselne, potwierdza, że od wprowadzenia w marcu stanu epidemii, sytuacja na rynku zmieniła się diametralnie.

- Nie wszystkie, ale większość par przesunęło swoje wesela na 2021, a nawet 2022 rok – mówi Wacławski.
W samym Urzędzie Stanu Cywilnego w Szczawnicy liczba ślubów w porównaniu z ubiegłym rokiem spadła o 50%, przyznaje kierownik Joanna Stychno-Ciesielka. Do tej pory „tak” zdecydowało powiedzieć sobie 24 pary. Podczas, gdy w 2019 roku, było ich 50. – Dwa śluby w związku z panującą pandemią, nie odbyły się w ogóle – mówi kierownik szczawnickiego USC.

Podobnie jest w stolicy Podhala. - Od początku pandemii Ccovid-19 tj. od 14 marca w Nowym Targu udzielono 42 ślubów cywilnych – informuje Zbigniew Strama, sekretarz miasta Nowy Targ. - W tym okresie zaplanowano 54 śluby. Około 30 proc. par odwołało ceremonię lub przełożyło na przyszły rok.

Normalnie średnio rocznie USC w Nowym Targu rejestruje około 300 ślubów z czego 100 stanowią śluby cywilne. Są miesiące, w których odbywa się ich więcej z reguły to miesiące letnie. W tym roku jest całkowicie odmiennie.
Tomasz Dziurdzik, właściciel domu weselnego w Maniowach, jest przekonany, że wprowadzenie w powiecie nowotarskim czerwonej strefy, całkowicie dobiło branżę weselną. Pracy nie mają wszyscy ludzie związani z organizacją imprez weselnych.

– Lipiec był praktycznie jedynym miesiącem, kiedy wesela odbywały się w miarę normalnie, aż ponownie wszystko się załamało. W ciągu dwóch dni po wprowadzeniu strefy czerwonej – mówi Dziurdzik. – W czwartek ogłoszono wejście nowych przepisów, a para młoda musiała odmówić gości, którzy szykowali się na sobotnie wesele. Przede wszystkim najbardziej szkoda nowożeńców. To oni muszą wybrać kogo zaprosić. Ja muszę z kolei powiedzieć pracownikom, czy będą mieli pracę i jak jeszcze długo.

Dziurdzik przewiduje, że do tej pory nie odbyło się co najmniej 40 proc. wesel. Nie tylko pracy nie będą mieli jego pracownicy, ale również nie zarobią cukiernicy, orkiestry, dj-eje, kwiaciarnie. Młodzi nawet nie wiedzą obecnie, na jaki termin byłoby najlepiej przełożyć wesele. - Niektórzy czekali na nie nawet i ponad rok, a teraz mnie pytają, czy w listopadzie, to będzie już w miarę dobry czas. Sam nie wiem co im mam powiedzieć – mówi Dziurdzik.

Józef Słowik
zobacz także
komentarze
wesele wesele30.08.2020, 15:49
moja firma działąjąca 40 lat będę musiałą zawiesić bark zamóień , może ktoś madry mi doradzi co zrobić bo rok temu byłąm na pierwszych pozycjach w kategorii weselnej teraz pat .
DO - "Karać surowo" I "skarb"30.08.2020, 13:36
A Wy już takie świętoszki jesteście, że pewno na dno piekła pójdziecie.
Drzazgę w oku bliźniego widzicie, a belki w swoim to już nie?
Karać surowo30.08.2020, 11:00
Byliśmy już w czerwonej strefie a wesela były nawet na 350 os.
Obostrzenia to śmiech na sali.
Ani młoda para ani właściciele sal weselnych nic sobie z tego nie robią i się śmieją.
Sanepid za muchę na kuchni wlepi Którąś stówę mandatu ale na takie przekręty przymykają oczy.
skarb29.08.2020, 18:54
Skończyło się wszystko na " lewo"
Szum i Handlarz29.08.2020, 18:48
Siedzieć w tych strefach cicho jak was nie stać na rejsy po morzach i oceanach
góral29.08.2020, 18:19
@Anna
@mr
Czy przemawia przez Was zazdrość, niewiedza czy totalna głupota?!
Czy Wy potraficie jeszcze myśleć samodzielnie?! Czy TV już całkowicie Wam zryła pod beretem?!

Już sam fakt, że rządzący zamiast dać wszystkim przykład swoim zachowaniem, olewali zupełnie wprowadzane obostrzenia, zmieniali zdanie jak rękawiczki, jednego dnia wolno, drugiego nie wolno, w małym autobusie mogło być 20 osób, a w olbrzymim kościele tylko 5 osób !!!
Absurd goni absurd !!!!
A Wy tu zwalacie winę, że ludzie bez masek chodzą :)
Gdybyście myśleli samodzielnie, widzielibyście te idiotyzmy, ale Wam TV już całkowicie mózgi sprała !!!

Nikt nie mówi, że wirusa nie ma. Tak wirus jest, ale czy to znaczy, że mamy się zachowywać jak banda kretynów? Osoby w grupy ryzyka powinny uważać na tyle na ile mogą, nie można z nikogo robić więźnia, nawet jeśli nam się wydaje, że chcemy dla tej osoby dobrze.
Natomiast noszenie masek - kagańców przez osoby zdrowe jest absurdem, bo w ten sposób sami narażamy się na utratę własnego zdrowia, a nawet na śmierć !!!!
Środki ostrożności i zdrowy rozsądek na pewno wystarczą.

Widzę jak wielu ludzi wielokrotnie zakłada te same maski, wielu nie stać na noszenie kilku masek na zmianę. Kilkukrotnie użyta maska:
twarz-auto-twarz-auto-twarz
lub
twarz-torebka-twarz-torebka-twarz
lub
twarz-kieszeń-twarz-kieszeń-twarz
lub
twarz-kieszeń-twarz-kieszeń-twarz
lub
nawet Ci, którzy niosą w ręce za uchwyty tę maskę (przecież w powietrzu jest mnóstwo bakterii i zarazków, te spadające z aut, ze spalin samochodowych, z dachów, itp. itd)

Czyż nie naraża się bardziej tym "NAKAZEM" ludzi na utratę zdrowia?? Czy Ci medycy, którzy się tu wypowiadają zaprzeczą temu??? Czy któryś z tych zwolenników noszenia masek-kagańców zaprzeczy, że tak właśnie wygląda faktycznie noszenie tych masek???
WYSTARCZY ZDROWY ROZSĄDEK !!!!
LUDZIE OGARNIJCIE SIĘ !!!!

Kto ze zwolenników masek-kagańców zaprzeczy, że inaczej ludzie noszą. A nie przyszło Wam do głowy, że i dla Was (o ile nawet zakładacie poprawnie maskę na twarz jednorazowo :) i za każdym razem myjecie dłonie :) w co wątpię) takie noszenie masek baaardzo szkodzi. "

Jeśli panicznie boi się ktoś o własne zdrowie, to może wizyta u jakiegoś specjalisty, może księdza powinna Wam pomóc.
I tak już jesteśmy zniewoleni, czy chcecie aby odebrano nam tę resztkę GODNOŚCI?? Czy nie uważacie, że wszystko w granicach rozsądku ??!?!?!! Wasze wpisy nie świadczą dobrze o stanie Waszego umysłu i ewidentnie pokazują jak steruje Wami propaganda TV . Nie potraficie nawet samodzielnie myśleć !!!!
Nie macie takiej wiedzy z dziedziny wirusologii a tym bardziej kompetencji aby ograniczać WOLNOŚĆ innym.

Wydana w 1980 roku książka "Wirusologia lekarska - podręcznik dla studentów medycyny" prof Jabłońskiego już wtedy w 1980 roku pisał o Coronawirusie. Grupa Coronarirus odkryta w 1965 roku. Szczegóły ciekawi niech poszukają. To nie jest coś co pojawiło się teraz, nagle, z "kosmosu"
STAŚ29.08.2020, 18:17
Oczywiście wszyscy chcą mieć rację ! Ale jaką rację ? Przepisy, przepisy, przestrzegać, i życzyć młodym, aby przetrwali, aby przetrwali !!!
Baśka29.08.2020, 18:16
Policja i sanepid są jak w filmach wampiry -do kościoła nie wejdą
p29.08.2020, 17:55
branża weselna upada ? - przebranżowić się na branżę pogrzebową , choć też tutaj na tym portalu pisali że i oni upadają ...
Koryto29.08.2020, 17:45
Jak jest zamęt nikt nic nie rozumie to lepiej KRAŚĆ
Instruktor narciarstwa29.08.2020, 17:14
Szumowski na jachty pojechał do jakiej strefy
Ksiądz29.08.2020, 17:10
Oj tam mnie się nic nie dzieje
a29.08.2020, 17:05
Policja i Sanepid mają to w czterech literach wiem z autopsji.
Do anny29.08.2020, 16:57
Sluzby powinny sie toba zajac I do izolatki od razu
Handlarz procami29.08.2020, 16:47
Właściciele lokali pobrali zaliczki od młodych wiec niech wezmą przykład z szumowskiego i niech wyjadą na wczasy popływać jachtami
Stilo 1.229.08.2020, 16:37
Bo to jest celowe działanie wirus jest ,ale zamykanie wszystkiego ma na celu wykonczenie małych i średnich przedsiębiorców.Podhale bogaty region, w ostatnich pięciu latach wszystko hulało ogromnym pędem nie tylko mówie o naszym grajdole, ale ogólnie o całym kraju.Ile fabryk zakładów jest na dolnym śląsku?,tak samo w wielkopolsce, itd.Wszędzie tam gdzie jakiś bogatszy region to czerwona strefa.Rządowi nie chodzi o dobro obywatela.Chodzi o to abyśmy dalej jezdzili za granicę i tam robili za pół ceny to czego oni nie chcą robić.Abyśmy tam pracowali,albo tutaj na miejscu w jakimś molochu za 5tyśiecy płacy minimalnej ale wszystko będzie tak drogie,że na nic nie będzie starczało.Chodzi o to aby w pewnych miejscach pod przykrywką wielkich pieniędzy z unii które oni dzielą między siebie ,oraz troche między nas dając ochłapy pod pretekstem zwolnienia z zusu,nie rozwijało się za wiele,aby była bieda aby ludzie wyjeżdzali do krajów zachodnich lawinowo,tam pracowali ,tam wypracowywali dla nich dobrobyt.Ilu jest przedsiębiorców i to dużych w Nowym Sączu,fabryk zakładów różnego profilu,które są konkurencyjne dla tych z lepszego świata zachodniego,wypracowywują ogromny zysk pompują ogromne pieniądze w region cżęsto pomagając nawet bezintersownie sprzedają towary i wyroby do najdalszych części europy a może i nawet poza.Przecież tiry z Fakro ci produkują okna dachowe można spotkać w Anglii i Irlandii i to całą mase to co one tam wiozą no raczej nasze polskie okna,konspolu wyroby mięsne też można spotkać w lodówkach sklepów za granicą ,pociągi z zakładów taboru kolejowego ,też nie jestem pewny są sprzedawane gdzieś w świat.,no i można by tak wymieniać w nieskończonośc.U nas na podhalu też jest każdy na swój sposób przedsiębiorczy biedy nie widać ,a wiadomo ,że przedsiębiorca to dla państwa ,urzędu skarbowego ,zusu to złodziej i zło konieczne ,tak zostało w mentalności od czasu komuny i takie myślenie dla urzędasa ,polityka,premiera,wicepremiera do dziś funkcjonuje dla nich byłaby najlepsza gospodarka centralna ,zero własności ,wszystko upaństwowione, kontrolowane do szpiku kosci kto wie czy oto im nie chodzi.Przecież bardzo dużo jest samozatrudnionych,drobnych firemek ,które być może teraz ledwo zipią ,albo myślą o zamknięciu im to jest przecież na ręke chodzi mi o rząd bo w razie czego pozbędą się tych najsłabszych ,którzy nie będą łapy po rządowe pomoce.,które są im nie wsmak,że trzeba dać po przedsiębiorcaq to bogacz i darmozjad,temu te wnioski są tak pokonstruoowane ,aby ludziom odechciało się im je wypełniać chodzi mi otą głupią zawiłość.Tak samo jak umiera z powodu Covida dużo starszych osób wiadomo ,że z chorobami jakimś tam innymi ,ale to też jest im na ręke bo ile pieniędzy w zusie zostanie,co pójdą na budowę marmurowych pałaców jak ten w Warszawie,albo na wczasy ,ferie dla pracowników z suto zakrapianymi imprezami.To wszystko jest ukartowane nie mówie o wirusie,bo wirus istnieje jest dużo mocniejszą odmianą grypy,która daje rade nawet ludziom w sile wieku rade.Powinniśmy nosić maski dezynfekować ręce,być ostrożnym kontaktach,ale to co oni wyprawiają jest celowe chodzi mi oto zamykanie czerwone strefy itd..W imie polskiego interesu ,krzywdzą tych co na renome pracowali latami, którzy rozwijali firmy brali od państwa kredyty potem spłacali ,budowali hale ,pensjonaty ,kupowali maszyny,często walczyli z bezsilnosćia i głupotą aparatu Państwowego.Wiadomo,że ci najwieksi dostaną horendalne kwoty pomocowe ,zwolnią ludzi ,wyjdą na swoje,ale przez to będzie szerzyło się bezrobocie,podupadną regiony.Na sam koniec tak i tak jesteśmy zależni od Unii a straszą ,że nas wyprowadzą Unia daje im pieniądze a my szarzy nie wiemy do końca czy oni pod plandeką pandemi nie dzielą ich między siebie ,bo skad niby te podwyżki między nich , jak tyle nadawali pieniedzy pomocowych,które są potrzebne.Wszystko to o czym mówi nam opinia publiczna to pic i fotomontaż o upadku gospodarki na zachodzie o wysokim Pkb w Polsce mamienie jak za komuny i w tym kierunku idziemy .Takie jest moje zdanie bo dlaczego w tych biednych regionach nie ma słychu o jakimś zamykaniu.Tam ludzie nie chodzą do siebie nie gromadzą sie nigdzie ,nie ma wesel ,potańcówek,spotkań w rodzinach ciekawe to?
Anna29.08.2020, 15:53
Gdzie są służby?? Gdzie sanepid i Policja?? Jeśli jest czerwona strefa to proszę tego pilnować, a jeśli jest to wymysł wspaniałej partii PIS i strefy nic nie dają, więc po co to wszystko? Najlepiej byłoby się zbuntować i mieć gdzieś całe te obostrzenia !!!
Adam29.08.2020, 15:50
Panie Julianie, proszę nie obrażać tych, którzy dostosowują się do ograniczeń i organizują wesela do 50 osób. Te domy weselne, które tego nie przestrzegają powinny być zamykane, ale nikt z tym nic nie robi!!!!!!. Moje pytanie gdzie jest POLICJA I SANEPID??
mr29.08.2020, 14:53
a jarmark z tysiącami osób, które łamią przepisy chodząc bez maseczek funkcjonuje jakby nigdy nic. Gdzie są odpowiednie służby ?
Julian29.08.2020, 14:18
Robia wesela dalej niby 50 osób A wesele jest na 150 osob
Modern29.08.2020, 13:22
Taaaa... Dwa tygodnie strefy i dobija... Tak jak bankrutowali dzień po wprowadzeniu obostrzeń.. Słyszałem takiego na stacji paliw, co brał kasę z tarczy po udanym sezonie zimowym i śmiał się głośno.. Oczywiście tankował na fakturkę..
CIASTO MURZYNEK29.08.2020, 12:48
Ja zrobilem wesele na niby 50 osob a przybylo 230.Nie dajcie sie robic w bambuko...
com29.08.2020, 12:39
Spoko, antycovidowcy niech dalej chrzanią o tym, że wirusa nie ma.. niech łażą bez maseczek i olewają wszystko a będziemy do usra.... śmierci łazić po czerwonej strefie. Polacy zawsze wiedzą najlepiej ;)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl