NOWY TARG. Prowadzone rok po roku i na dodatek na raty prace przy rozbudowie sieci gazowej i ciepłowniczej w ciągu ulicy Krzywej były tematem interpelacji Szymona Fatli. Burmistrz zapewnia, że zarówno UM, jak i MPEC dołożyły wszelkich starań, by zminimalizować koszty prac, a zarzut o zaniedbaniach jest krzywdzące.
Przypomnijmy, po ubiegłorocznych pracach polegających na układaniu sieci ciepłowniczej do Miejskiej Hali Lodowej, w czerwcu tego roku - ulica Krzywa znów została rozkopana, bowiem wykonywano kolejne przyłącza mieszkańców do sieci. Po kilku tygodniach znów rozkopano ulice, bowiem konieczne było przesuniecie gazociągu - w niektórych miejscach o kilkadziesiąt centymetrów. O konieczności przebudowy gazociągu było wiadomo niemal od początku rozpoczęcia prac, gdy okazało się, że mapy są mocno niedokładne. W efekcie przez całe lato deptak był rozorany. Sygnalizując problem związany z prowadzonymi rozkopami, radny Fatla zadał trzy pytania: jakie i przez kogo były wykonywane prace w ciągu ulicy Krzywej, z czyjej winy powstały zaniedbania powodujące konieczność rozkopania ulicy Krzywej zaledwie rok po po przednich pracach oraz kto poniesie koszty wykonywanych prac. Oto pełna treść odpowiedzi z Urzędu Miasta:
"W odpowiedzi na Pana interpelację złożoną na Sesji Rady Miasta Nowy Targ w dniu 07.09.2020 r. w sprawie sieci gazowej i ciepłowniczej w ciągu ul. Krzywej, po zasięgnięciu informacji w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej Nowy Targ Sp. z o.o., uprzejmie informuję i wyjaśniam:
Ad. 1: Prace w ciągu ul. Krzywej, zarówno w roku 2019 jak również w roku bieżącym były i będą wykonywane na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Nowy Targ Sp. z o.o. (MPEC), w ramach przyznanej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dotacji na rozbudowę sieci ciepłowniczej. Wykonawca prac z ramienia MPEC każdorazowo wyłaniany jest zgodnie z regulaminem zamówień publicznych, regulaminów wewnętrznych i zatwierdzonych przez NFOŚiGW procedur, gwarantujący zachowanie konkurencyjności w postępowaniach. Całość prac związana jest bezpośrednio lub pośrednio z wykonaniem ciepłociągu w ulicy Krzywej, jak również podłączeniem zainteresowanych mieszkańców Miasta Nowy Targ do sieci ciepłowniczej. MPEC jako koncesjonowany podmiot zajmujący się przesyłem ciepła nie ma wpływu na termin składania wniosków o przyłączenie poszczególnych obiektów do sieci ciepłowniczej, a w momencie złożenia przez zainteresowaną stronę takiego wniosku musi wydać warunki umożliwiające przyłączenie. Jedynym warunkiem, kiedy przedsiębiorstwo jest zwolnione z tego obowiązku jest brak możliwości technicznych lub ekonomicznych wykonania przyłącza co wynika bezpośrednio z Prawa Energetycznego. Przed rozpoczęciem inwestycji odbywały się cykliczne spotkania z zainteresowanymi mieszkańcami, które pozwoliły przybliżyć i zebrać część obiektów, które w ramach prac inwestycyjnych rozpoczętych w 2019 roku zostały przyłączone.
Ad. 2: Formułowanie zarzutów o zaniedbaniach bez rozpoznania całości sprawy jest krzywdzące i stawia Miejską Spółkę w złym świetle. Podczas realizacji inwestycji nie doszło do żadnych zaniedbań. Ze względu na dużą ilość infrastruktury umieszczonej w obrębie ulicy Krzywej ułożenie ciepłociągów wymagało zgody zarządców infrastruktury istniejącej, w tym również Polskiej Spółki Gazowniczej Sp. z o.o. (PSG). W dniu 15.05.2019 roku PSG, w ramach uzgadniania dokumentacji nowych sieci ciepłowniczych wydała warunki techniczne przebudowy istniejących gazociągów średniego ciśnienia na ul. Krzywej. Zgodnie z nimi nie dopuszczono do żadnych pozanormatywnych zbliżeń sieci ciepłowniczej do sieci gazowej. Po przeanalizowaniu wszystkich koniecznych do przebudowy odcinków, rozpoczęto rozmowy z PSG które miały na celu minimalizację koniecznych przekładek. Rozmowy były prowadzone również w siedzibie PSG w Krakowie z Dyrekcją Spółki. Ze względu na skomplikowany charakter sprawy porozumienie w sprawie zakresu koniecznego do przełożenia gazociągu zostało osiągnięte dopiero w roku 2020. Wpływ na przesunięcie terminu porozumienia miał rozpoczynający się sezon grzewczy 2019/2020 podczas którego niemożliwe byłoby dokonanie prac opisanych w w/w warunkach, bez szkody dla mieszkańców. Wykonywanie przekładek wiąże się z czasowym wstrzymaniem dostaw gazu dla mieszkańców miasta korzystających z tego nośnika energii. Jednocześnie należy zaznaczyć iż prace związane z układaniem nowej sieci ciepłowniczej oraz przebiegiem sieci gazowej, na przeważającym odcinku nie mogły być prowadzone w jednym wykopie ze względu na konieczną wymaganą przepisami odległość. Aby prace te przeprowadzić w jednym czasie konieczne byłoby wykonanie bardzo szerokiego wykopu co spowodowałoby paraliż ulicy Krzywej oraz zagrożenie dla zdrowia lub życia osób przemieszczających się tą ruchliwą ulicą. Dodatkowo w roku 2020 wpłynęły do Spółki kolejne wnioski od zainteresowanych mieszkańców o przyłączenie obiektów do sieci ciepłowniczej i w konsekwencji w 5 punktach rozkopana została ulica od magistrali do obiektów
Ad. 3: Realizacja inwestycji związana jest z otrzymaną dotacją, o której mowa w punkcie 1, a koszty związane z inwestycjami każdorazowo podlegają ocenie instytucji współfinansującej. Wszystkie opisane prace są wykonywane w oparciu o umowy pomiędzy zlecającym MPEC Nowy Targ, a Wykonawcami w ramach realizacji inwestycji w ulicy Krzywej i Mickiewicza w formule zaprojektuj i wybuduj.
s/