NOWY TARG. "Mając na uwadze społeczne dobro /.../ apeluję o ponowne podjęcie rozmów i rozważenie propozycji państwa Lejów jaką jest oddanie im działki na Nowej Targowicy /.../. Stworzenie im możliwości dalszego prowadzenia działalności handlowej może zasadniczo przyspieszyć przebudowę skrzyżowania" - pisze w liście do burmistrza Jagna Marczułajtis -Walczak.
Przypomnijmy, sprawa przebudowy skrzyżowania ulic Św. Anny i Grel - niejako utknęła. Ponieważ jedna z ulic podlega miastu, a druga powiatowi - urzędnicy obu szczebli są zgodni tylko co do jednego - że to ci drudzy mają podjąć decyzję. W tej sytuacji zdecydowano, że opracowana zostanie dokumentacja obejmująca "uspokojenie ruchu w rejonie istniejącego skrzyżowanie wraz z wykonaniem niezbędnych robót w obrębie ul. Św. Anny, bez ingerencji w ul. Grel." Wymianie opinii między urzędnikami towarzyszy także mocny wątek rodziny Lejów, którzy wcześniej protestowali przeciwko przebudowie skrzyżowania, a potem zmienili zdanie - proponując Miastu albo przyjęcie od samorządu działki (w ramach wymiany na dom i sklep) albo 9 mln zł odszkodowania. O sprawie pisaliśmy już wielokrotnie. Państwo Lejowie szukają wsparcia dla swoich racji w wielu miejscach - od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poprzez rożne ministerstwa, po wojewodę i poszczególnych parlamentarzystów.
Teraz głos w ich imieniu zabrała Jagna Marczułajtis-Walczak. Posłanka w swoim piśmie do burmistrza Nowego Targu szeroko opisuje celowość przebudowy skrzyżowania ulic Św. Anny i Grel, określając sytuację wokół inwestycji jako "konflikt, który uniemożliwia przebudowę". Pisze, że przebudowa jest konieczna, gdyż jest to miejsce szczególnie niebezpieczne, "a przeprowadzenie inwestycji komplikuje funkcjonowanie w tym miejscu sklepu państwa Lejów, którzy mają świadomość, ze sklep pozbawiony parkingu będzie przynosił mniejsze dochody a jest ich jedynym źródłem utrzymania i miejscem pracy zatrudnionych w nim pracowników. Należy także pamiętać, że sklep ten został zbudowany zgodnie z wszelkimi przepisami prawa i zgodami władz lokalnych, dlatego też pretensje dotyczące pewnych rekompensat są uzasadnione."
W dalszej części pisma czytamy: "Państwo Lejowie stali się w pewnym sensie wrogami publicznymi, ich nieustępliwość odczytywana bywa jako pieniactwo lub chęć wytargowania nienależnych im odszkodowań i rekompensat. Każdy artykuł w lokalnych mediach poświęcony temu skrzyżowaniu wiązał się z wieloma agresywnymi komentarzami na ich temat (hejt). Ponadto próbowano wybić szyby w sklepie i zniszczono jego elewację przez namalowanie obrzydliwych napisów i symboli. W nocy z 12 na 13 września br. a terenie ich posesji spłonęły trzy samochody a państwo Lejowie podejrzewają celoe ich podpalenie, Śledztwo policji w tej sprawie jeszcze nie zostało zakończone. , ale gdyby się okazało, ze pożar został wzniecony celowo, to można by już mówić o dokonywaniu linczu na tej rodzinie, wobec czego nie mogą być obojętne organy ścigania i władza lokalna. Warto w tym miejscu podkreślić, że rozprzestrzenienie się pożaru na dom mieszkalny mogłoby zagrozić zdrowiu i życiu jego mieszkańców."
s/