12.10.2020, 10:28 | czytano: 6793

Czerwona strefa, ale nie na Krupówkach

Fot. Piotr Korczak
Zakopiańskie Krupówki, pomimo obowiązywania w powiecie tatrzańskim czerwonej strefy, żyją swoim życiem.
Problemu ze znalezieniem noclegu w pensjonacie w Zakopanem nie ma żadnego. Większość dysponuje wolnymi miejscami. Na śniadaniu jedynie kilka osób. Są jednak nawet obcokrajowcy.
– Październik to jednak nie szczyt sezonu – pociesza się właściciel pensjonatu na Antałówce. – Trzeba przyznać jednak, że gości nie ma nawet 1/3 tego, co było w poprzednich latach o tej porze roku. Weekendy październikowe nazywamy czasami „dżemiarzy”, to bardziej studenci, którzy przyjeżdżają pochodzić po Tatrach. Nocują po prywatnych najtańszych kwaterach, z własnym prowiantem i robią na miejscu zakupy w Biedronce. Ten nawrót koronawirusa, to kolejny gwóźdź do trumny turystyki na Podhalu. Ja już zaczynam się bać o obłożenie na święta.

Jak mówi przedsiębiorca z Antałówki, w ubiegłym o tej porze miał rezerwację na cały obiekt. Obecnie zajętych ma kilka miejsc.

Pozostaje wieczorna wycieczka na Krupówki. One tradycyjnie jednak żyją swoim życiem, bez względu na kolor obowiązującej strefy. Młodzi ludzie „pod wpływem” oczywiście bez masek. Po pół godzinie poszukiwań i czekania przed drzwiami restauracji udaje się zdobyć upragnione wolne miejsce.

Jest wolny czteroosobowy stolik w jednej z najbardziej znanych restauracji na Krupówkach. Pierwsze pytanie kelnerki, czy na pewno jesteśmy rodziną, albo co najmniej zamieszkujemy razem, bo to upoważnia nas do wspólnego siedzenia przy jednym stoliku. Za nami pozostaje, co najmniej 10-osobowa kolejka. Udało się.

Szybkie zamówienie, bo jak przypomina kelnerka, czynne jedynie do godz. 22. Jest jednak góralska kapela, to najbardziej cieszy turystów. Niektórzy próbują uparcie wychodzić na parkiet, ale o pląsach nie ma mowy. Są natychmiast upominani przez obsługę. Maseczki, to chyba największe utrapienie dla samych kelnerek, które muszą je nosić. Przejeżdżający co jakiś czas policyjny patrol przypomina spacerowiczom o założeniu środków ochrony dróg oddechowych. Zaraz po odjeździe stróżów prawa z powrotem ściągają jednak przyłbice, szaliki i chusty.

Tuż przed godz. 22 kelnerki przypominają wszystkim klientom, że restauracja kończy swoją działalność. Nie przyjmują żadnych zamówień. – Nie ma szans już nic zamówić. Sprawdzani jesteśmy również przez policję, czy zamykamy o godz. 22, a właściciela raczej nie „swędzi” 20 tys. mandatu – mówi jedna z kelnerek.

Kapela spakowana. Koniec posiadów.
Nie ma miejsca w restauracji, pozostaje jeszcze nocny sklep. Kolejka aż na ulicę. Sprzedawczynie nie nadążają z upominaniem kolejnych klientów bez zasłoniętych twarzy. Stojących przed sklepem młodych ludzi pytamy, czemu nie noszą masek, czy się nie boją?

Odpowiedź jest jedna: – Zarazić możemy się wszędzie, a dla nas cały ten koronawirus, to jedynie wymysł. Nie wiemy tylko kogo bardziej, czy polityków, czy firm farmaceutycznych, które chcą zrobić niezły interes na ludzkiej panice, a zresztą, jak widać odkażamy się na bieżąco – mówi chłopak popijając wiśniówkę.

Szybko jednak chowa napitek widząc przejeżdżający policyjny patrol, a i twarz odwraca w drugą stronę, żeby policjanci nie zauważyli, że jest bez maski.

Zdyscyplinowani oczywiście bardziej są goście w podeszłym wieku, którzy wracają z kolacji z zasłoniętymi twarzami.
- Stoliki rezerwowaliśmy już dwa dni wcześniej, ale udało się, wieczór miło spędzony. Szkoda jednak, że jedynie było czynne do 22. Dziwimy się jednak młodym ludziom, że nie przestrzegają reżimu sanitarnego. Policja powinna jeszcze bardziej karać takie osoby – mówi para z Łodzi.

Roman Wieczorek, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, informuje, że tylko w piątek na terenie powiatu tatrzańskiego wielu turystów niestety nie respektowało obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Policjanci interweniowali wobec 68 osób. 32 osoby ukarano mandatami karnymi, a w jednym przypadku sporządzono wniosek o ukaranie do sądu.

Barbara Cygoń, Józef Słowik
zobacz także
komentarze
mn13.10.2020, 15:50
@ kilo
A umiesz Pan czytać?! Bardzo wątpię po sposobie wpisu.
Czy napisałem coś o maseczkach?! Stwierdzam fakt, że przy pomocy reżimu łatwo manipuluje się tłumem. Może teraz Pan zrozumiesz o co mi chodzi.
Pzdr.
klio13.10.2020, 12:18
@ mn nie musisz nosić maseczki,tylko miej w kieszeni deklarację,że w razie choroby leczysz się na własną rękę,a oprócz tego,że będziesz ponosił pełną odpowiedzialność za zarażanie drugich osób.
bagienny dziadek13.10.2020, 10:23
Nie rozumiem ,doprawdy czemu nie noszą maseczek przecież ona chroni ....a jakże przed mandatem.
Amarylis13.10.2020, 10:15
Pandemia absurdu !!!!!!!!!!!!!!!!
aro13.10.2020, 08:57
Kochani Covidowcy i antycokovidowcy
Racja...bardzo dobrze mówisz...
Święta prawda...
Nic dodać nic ująć...
aro13.10.2020, 08:42
Młodzi ludzie! Brawo dla Was! Wyśmienita odpowiedź. Macie rację. Zdrowe, rozsądne i inteligentne myślenie. Tylko proszę Was, abyście z rozsądkiem prowadzili pojazdy to będziecie idealni. A na koniec dodam, że cały ten cyrk z koronawirusem to mnie ino wku....ia, aaale bezobjawowo, a choroba współistiejąca jest, że mnie *** strzela z tego wszystkiego :)
Wenus.12.10.2020, 16:10
Jak głosowali tak mają co teraz narzekają będzie gorzej .
Za tydzień strefa czarna i koniec świata.
Kochani Covidowcy i antycokovidowcy12.10.2020, 15:39
W tym wszystkim chodzi tylko o jedno;
ABY SKŁÓCIĆ ZE SOBĄ WSZYSTKICH LUDZI - u nas w Polsce POLAKÓW.
Nie ulegajcie prowokacji medialnej, zacznijcie myśleć. Były minister Szumowski mówił, że maski nic nie dają i on nie wie po co ludzie je noszą. Zmieniał zdanie
Wirusolog PIS-owski Włodzimierz Gut mówił, że nie ma żadnej pandemii. Zmieniał zdanie. A na koniec powiedział, że ta pandemia to przez konflikt USA z Chinami

Tu naprawdę nie chodzi o Nasze zdrowie, oni maja nas gdzieś !!!
Błagam nie kłóćcie się, nie walczcie ze sobą, ze swoimi sąsiadami, ze swoimi przeciwnikami poglądów, ze swoimi rodakami. Każdy kto ujawnia prawdę jest niewygodny dla systemu, dla rządu i uciszają GO.

UCISZYLI JUŻ WIELU LUDZI np. LEPPERA i nie zawahają przed niczym, żeby tylko "PRAWDA" nie wyszła na jaw.
Do "PUSTE ŁBY"12.10.2020, 15:21
Mówisz chyba o sobie -pusty łeb-, bo gdybyś używał mózgu, to wiedziałbyś, że to rozporządzenie sejmu nie ma podstaw prawnych i jest niezgodne z KONSTYTUCJĄ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, dlatego PIS-owcy nie zakładają masek ;) Posłowie PIS/PO/LEWICA zakładają maski tylko do zdjęć i do kamer !!!!
ZAPLANOWANA plandemia12.10.2020, 14:59
Może ludzie ruszą tymi "szarymi komórkami" o ile je maja jeszcze :)

Kiedy dotrze do Was, że to było zaplanowane co najmniej kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. A rząd w Polsce nie służy Polakom tylko zagranicznym mocarstwom!!!

Oglądnijcie sobie na you tube
- otwarcie igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku
- film "V-jak Vendetta", który powstał w 2005 NA BAZIE KOMIKSU Z LAT
1992/93

ZACZNIJCIE MYŚLEĆ !!!!!
ZochazKrakowa12.10.2020, 14:39
Na Podhalu jak wiadomo nie przyjęło się prawo budowlane, a co dopiero jakieś nakazy dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego obywateli...
PEACE NOT pis12.10.2020, 14:22
Brawo!Olewajcie system tak bracia trzymac...
PUSTE ŁBY12.10.2020, 13:36
Karać i to równo .Krzykaczy i oportunistów podwójnie . A to ,że należy zakładać maseczki , to jeden z drugim nie słyszał??? Nie wystarczy nakaz władz PAŃSTWOWYCH I MIEJSCOWYCH NIE WYSTARCZY??? KTO JESZCZE MA WSKAZYWAĆ CO WOLNO , A CO NIE WOLNO ?? PUKNIJCIE SIĘ W SWOJE PUSTE ŁBY .
hahahahaha12.10.2020, 12:52
Tak się robi biznes na ceprach hahahahaahaha mandaty i po ptokach --
antycovidian12.10.2020, 10:56
Czy Policja mogłaby podać podstawę prawną, która nakazywałaby noszenie maseczek przez ZDOWYCH LUDZI - NIE POSIADAJĄCYCH ŻADNYCH OBJAWÓW CHOROBOWYCH ??? Informuję, że USTAWA z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z późniejszymi zmianami nie nakłada takiego obowiązku na ludzi ZDROWYCH, a "Rozporządzenie", na które prawdopodobnie Policja się powołuje jako akt prawny niższej rangi , nie może naruszać w/w Ustawy - aktu prawnego wyższej rangi.
przyganiał kocioł garnkowi12.10.2020, 10:43
Ach ta młodość, brak odpowiedzialności, bunt, beztroska, ryzykanctwo, brak empatii, lenistwo, głupota...
To samo na drogach.
Niestety bezpieczeństwo swoje czy innych to ostatnia rzecz o jakiej myśli "młody bóg". Młodość ma swoje prawa lecz odpowiednie sankcje sfinansowe mogą przyśpieszyć "proces dojrzewania".
Dobrej zabawy życzę.
mn12.10.2020, 10:37
Był reżim komunistyczny teraz jest reżim sanitarny. Bez reżimy źle się steruje ludźmi.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl