16.10.2020, 15:57 | czytano: 10850

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego: Szpital potrzebuje lekarzy, a Sanepid pomocy OPS-ów

zdj. Podhale24
NOWY TARG. W Starostwie Powiatowym, pod przewodnictwem starosty Krzysztofa Fabera, odbyła się wideokonferencja wspólnego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. W zebraniu uczestniczyli także: Powiatowy Inspektor Sanitarny, wójtowie i burmistrzowie oraz dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty.
Tematem wideokonferencji była sytuacja epidemiczna na terenie powiatu i wypracowanie rekomendacji w zakresie ograniczania ilości zakażeń wirusem SARS-Cov2.
Starosta nowotarski przedstawił aktualny stan epidemiczny w oparciu o przekazane w minionych dniach informacje, a Jolanta Bakalarz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej omówiła aktualne dane liczbowe odnoszące się do osób zakażonych, przebywających w kwarantannie oraz objętych nadzorem epidemicznym w podziale na poszczególne gminy. Głównym problemem jaki napotykają obecnie pracownicy Stacji - to sprawne ustalenie danych kontaktowych osób wymagających skierowania na kwarantannę. Inspektor poprosiła wójtów i burmistrzów o pomoc poprzez zaangażowanie pracowników OPS.

Z kolei Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II zwrócił się z prośbą do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego o podjęcie działań mających na celu ograniczenie transmisji zakażeń między mieszkańcami powiatu. Powyższa prośbą była podyktowana faktem, że oddział opieki na pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19 wyczerpał możliwość przyjmowania kolejnych osób wymagających hospitalizacji. Dodatkowe ograniczenia w funkcjonowaniu szpitala są powodowane zakażeniami personelu medycznego, dlatego dyrektor prosi o rozpropagowanie apelu do lekarzy POZ, którzy wyrażą gotowość do wsparcia kadrowego szpitala, o kontakt w celu ustalenia warunków pomocy. Wszystkie podejmowane obecnie działania są nastawione na utrzymanie funkcjonowania jednostki medycznej.

Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu Bożena Bryl - odniosła się do kwestii związanej z ograniczeniem transmisji wirusa poprzez ograniczenie ilości uczniów szkół podstawowych w klasach. Decyzją Rządu, która wczoraj została zakomunikowana podczas konferencji Premiera Mateusza Morawieckiego nauczanie w szkołach ponadpodstawowych będzie odbywało się w formie zdalnej, zaś w szkołach podstawowych w formie hybrydowej (w powiatach ogłoszonych jako strefa czerwona). Mając na uwadze, że dzieci przechodzą zakażenie koronawirusem w sposób bezobjawowy lub małoobjawowy istnieje ryzyko propagacji wirusa w rodzinach poprzez zakażenie od osób zakażonych bezobjawowo. Zmniejszeniem wspomnianego ryzyka będzie zmiana formy nauczania i wprowadzenie dodatkowych środków ostrożności. Dyrektor Bryl przypomniała o obowiązujących przepisach i konieczności uzyskania opinii PPIS i zgody organu prowadzącego.

Starostwo Powiatowe, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
rentgen*19.10.2020, 11:30
"Głównym problemem jaki napotykają obecnie pracownicy Stacji - to sprawne ustalenie danych kontaktowych osób wymagających skierowania na kwarantannę. Inspektor poprosiła wójtów i burmistrzów o pomoc poprzez zaangażowanie pracowników OPS"
- ka diabeł nie moze tam łopiekę pośle", a ktos pytał zainteresowane podmioty.
bolek19.10.2020, 10:44
Koza: pomyliłaś Morawieckiego z Budką.
urzednik17.10.2020, 18:00
Do Jolka! Pracuje w Urzedzie i chciałabym serdecznie poinformować, ze kiedy Ty pracowałas w domu przy nauce zdalnej (wcale nie twierdze ze lekko) ja obsługiwałam klientów face to face(!). Niejednokrotnie byli to antycovidowcy, ludzie srednio dbajacy o higienę itp. itd. szeroki wachlarz roznych osobistosci. Tak jest po dzien dzisiejszy.Nie było sytuacji aby ktokolwiek zostal odesłany z kwitkiem. Wszystkie sprawy załatwiane były kompleksowo dodtakowo z ułatwieniem dla klienta. Ponadto POMYS i ZASTANOW sie co by się stało gdyby wszyscy pracownicy urzedów trafili na kwarantanne lub L4. Paraliz. Czasem rece mi opadaja jak czytam te zawistne komentarze niby ludzi wykształconych. Pamietajcie, WSZYSCY jestesmy od siebie zalezni. Szanujmy sie wiec.
***17.10.2020, 13:42
@ Do - Jolka, Gaja, ***
1. Nie rozumiem dlaczego nauczyciele mają zmieniać zawód? Bo mówią o tym, co się dzieje w szkołach i o tym, że to nie są żarty? Bo widzą problem, tam gdzie inni go nie zauważają?
2. Proszę czytać ze zrozumieniem. Wszyscy nauczyciele, którzy się tu wypowiedzieli twierdzą, że zchorowali, czyli mieli objawy choroby i na tej podstawie zostali skierowani na test, który potwierdził, że mają covid. Teraz już nikt nie zrobi testu osobie bez objawów.
3. Nie wiem skąd te dane statystyczne, ale to trochę śmieszne, że ktoś w ten sposób próbuje oswoić rzeczywistość. Wypieranie faktów, nie spowoduje poprawy sytuacji. Covid to nie grypa, przeziębienie ani angina, to zupełnie inna choroba z innymi objawami, innym przebiegiem i innymi powikłaniami. To nie jest to samo!
4. To, że nauczyciele apelują o tymczasowe zamykanie szkół, nie wynika z lenistwa, tylko z troski o bezpieczeństwo publiczne. Zdalne nauczanie, to dla nas problem, a nie bonus.
***17.10.2020, 13:01
@panika
To nie grypa! Zrozumcie, że na grypę jesteśmy już uodpornieni. Ludzie chorują, ale potrafimy sobie z tą chorobą poradzić. Jeśli chodzi o covid, nie wiemy, co przyniesie. Myślę, że ze względu na mój wiek (nie mam jeszcze 40 lat) i ogólnie dobry stan zdrowia u mnie choroba przebiegła bez większych komplikacji. Nie wszyscy mają jednak tyle szczęścia. Sporo osób musi trafić do szpitali, w których już od 2 tygodni brakuje miejsc. To nie panika, niestety takie są fakty.
obserwator17.10.2020, 12:57
Nauczyciele zawsze biadolili jak to im jest źle. Wiele osób w innych zawodach ma dużo większy kontakt z osobami potencjalnie zakażonymi covid19 i musi pracować po 8 godzin dziennie. Najlepiej zamknąć szkoły zrzucić naukę na rodziców, a sobie hasać po sklepach parkach, tak jak to już przerabialiśmy na wiosnę. Pozdrawiam
rozsądek....17.10.2020, 12:48
HIT DNIA !!!!!
Wypowiedź dr Pawła Grzesiowskiego w RMF

"Zrobienie testu nie oznacza aktywnego zakażenia.
Test wykrywa geny wirusa, to nie jest cały wirus.
To tak, jakby Pan znalazł 3 śrubki i mówił, że to jest cały samochód."
strzykawka17.10.2020, 12:37
@fk, dla mnie jednak lepsze jest zdanie: "Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, ..., prosi o rozpropagowanie apelu do lekarzy POZ, którzy wyrażą gotowość do wsparcia kadrowego szpitala, o kontakt w celu ustalenia warunków pomocy." A za co nagroda była wzięta i jak przygotował szpital do "drugiej fali"? Czy nikt nie pamięta że zwolnił pielęgniarkę, która ośmieliła się powiedzieć że są braki w zaopatrzeniu? Teraz mu personelu brakuje? Nie dziwię się. Niech swoją nagrodę przeznaczy teraz na zatrudnienie personelu!
Je apeluję do Pana Dyrektora by zajął się tym do czego został powołany: świadczenia usług medycznych potrzebującym pacjentom. A nie rozkłada na łopatki opiekę POZ, do której sam odsyła pacjentów!
Jagna17.10.2020, 12:33
Właśnie TVN oficjalnie potwierdziła, że testy Cpr, do których ludzie ustawiają się w wielkich kolejkach i za które płacą 500,00 zł :) są g*** warte. To już wiecie jaka to plandemia
Do -Jolka, Gaja, ***17.10.2020, 12:28
Zmieńcie zawody i nie siejcie paniki. Gdyby zrobili testy wszystkim, okazałoby się, że wszyscy są zarażeni ;) Nie jest ważne ilu zarażonych, tylko ilu choruje na to ? Kto jak kto, ale Wy nauczyciele zdawałoby się ludzie inteligentni, a dali się omamić koronapanice :) Śmiech na sali.
Jacy politycy, jacy nauczyciele, takie ustawy, obostrzenia........ a cierpią zwykli ludzie, Ci na dole, najmniejsi, najprostsi.

Tak na marginesie..
U ponad 99,5% chorych obecnie na świrusa, jeszcze w zeszłym roku nazwano by to grypą, przeziębieniem, zapaleniem gardła czy anginą. Teraz wszystkich klasyfikują pod COVID19 ;)
Większa umieralność, nadal jest po komplikacjach pogrypowych niż po Covid, ale nie dziwi mnie , skoro wszyscy w tych czasach czerpią wiadomości z TVPIS ;)

Boże zlituj się nad Polakami i oświeć umysły rządzących i tych, którzy wydają jakiekolwiek rozporządzenia, aby najpierw dobrze się zastanowili, czy swoją decyzją nie zrobią więcej szkód niż pożytku. AMEN
hanys17.10.2020, 11:34
A proszę na całym Śląsku żółta strefa, Katowiice funkcjonują. A janusze tak jeździli po Ślązakach, zamknąć ich w kordonie krzyczeli, jak górników masowo testowali, wychodził niby każdemu covid, bo to temat zamknięć kopalń wtedy był i bali się Ślązaków. Karma wraca
panika17.10.2020, 09:50
@***. Też miałem takie objawy w dzieciństwie jak miałem grypę,żyję.Nie życzę Ci grypy żołądkowej jest to uciążliwe dla domowników jak jest jedna toaleta w domu.
***16.10.2020, 23:42
Też jestem nauczycielką ze zdiagnozowanym covidem. Od 3 tygodni jestem na zwolnieniu, przestałam chodzić do szkoły, kiedy pojawiły się u mnie pierwsze objawy, przez większość osób pewnie ignorowane, sucha śluzówka i pieczenie w nosie. Z czasem objawy się rozwinęły. W pewnym momencie pojawiły się problemy z oddychaniem, ogromne zmęczenie i ataki kaszlu przy najmniejszym wysiłku. W mojej szkole jest 4 pracowników z covidem dodatnim i kilku innych nauczycieli na L4 z objawami podobnymi do moich, jednak bez testów. Sanepid nie skierował na kwarantannę nikogo oprócz naszych domowników. Szkoła działa normalnie. Dzieci przenoszą wirusa bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Moje własne też nie miały objawów mimo, że przebywały ze mną i mężem, który też zachorował. Szkoły są teraz głównym miejscem transmisji wirusa. Nauczyciele chorują, ale chorują też rodzice i dziadkowie dzieci w wieku szkolnym. Nie uda się powstrzymać wirusa, jeśli dzieci nie zostaną w domach. Nauka zdalna, to nie najlepsze rozwiązanie, ale trzeba minimalizować ryzyko. Szpitale są zapchane, a będzie jeszcze gorzej.
Zakopian16.10.2020, 22:41
natychmiast odzyskać 2 miliardy przekazane TVP, niech siedzą przy tekturowych stolikach.
Dyrektory w chałpie16.10.2020, 21:37
My chodzimy do pracy , ile osób jeszcze i ofiar- przez chowanie głowy w piach
fk16.10.2020, 21:25
Najfajniejsze zdanie " Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II zwrócił się z prośbą do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego o podjęcie działań mających na celu ograniczenie transmisji zakażeń między mieszkańcami powiatu". Przecież największym roznosicielem wirusa są bramki wjazdowe na szpital. Żeby dojechać do samochodowego punktu poboru wymazów Covid-19 trzeba minimum 4 razy dotknąć przycisku ( pobrać bilet wjazdowy)-robią to wszyscy wjeżdżający z których co drugi jest zarażony.Przyciski nigdy nie są dezynfekowane.Wystarczy podnieść bramki a zdecydowanie ubędzie zakażeń.
koza16.10.2020, 21:22
Przecież Morawiecki zapewniał ,że na jesieni wirus się będzie wypłaszczał. I co?
jolka16.10.2020, 20:49
Jestem nauczycielką już trzeci tydzień na zwolnieniu z powodu covid. Zaraziłam się tym dziadostwem w swojej Szkole. Wielu nauczycieli chorowało w mojej szkole, jedni przebadani, innym nikt nie proponował testów... Uważam że my zostaliśmy wysłani na tą rzeź, bez możliwości obrony przed wirusem. A urzędnicy pozamykali się w pokoikach , weszli pod biurka i .... petent to wróg niosący covida.
Piotr16.10.2020, 20:41
Gaja nie gadaj głupot,jesteście pasożytami którym ciągle mało.
Gaja16.10.2020, 19:26
Jestem nauczycielem przebywającym od dwóch tygodni na zwolnieniu z powodu Covid -19. W mojej szkole chorują jeszcze dodatkowo 2 osoby, a w sąsiedniej - cztery. Z tego powodu nikt poza członkami naszych rodzin nie przebywa na kwarantannie, a lekcje odbywają się we wszystkich klasach w trybie stacjonarnym tak jakby nic się nie stało! Tymczasem w urzędach, ośrodkach zdrowia i w innych instytucjach - w przypadku pojawienia się jednego przypadku zakażenia instytucje te izolują się od świata zewnętrznego, przeprowadza się dokładną dezynfekcję - a u nas będzie się pracować dopóki wszyscy nie padniemy.
O nauczycieli nigdy nie dbano w tym kraju, ale przecież tu naraża się też zdrowie dzieci i ich rodzin i nikogo to nie obchodzi!!!
bolek16.10.2020, 19:20
Ta co Nigdy nie głosowałam na pis, inteligentna inaczej, za Borsyem Budką głosowałabyś teraz na jesieni.
Jon=16.10.2020, 18:23
Ściema ma dalej zwolenników i to pseudo nauczycieli kiedy w końcu nauczyciele włączą logiczne myślenie .
zołza16.10.2020, 17:02
Zaraz zaraz, niech mi ktoś wytłumaczy jak to jest, że Ci którzy powinni być najlepiej zabezpieczeni czyli lekarze i personel medyczny jest najczęściej zarażony i przenosi najwięcej zakażeń?
Nowotarżanin z wyboru16.10.2020, 16:58
W podstawówkach hybrydowe jest tylko tam, gdzie uczeń został zdiagnozowany jako przypadek CoV-19. W innym przypadku szkoły podstawowe pracują normalnie.
Jesień plus16.10.2020, 16:42
Wyrzucić ze szpitali zabiegi ambulatoryjne i przenieść je do prywatnych czy innych ośrodków zdrowia przy odpowiedniej umowie z NFZ. Szpitale zabezpieczyć dla leczenia ciężkich stanów urazowych i zakażen covid19. Musi tak być by ochronić personel i chorych. Nie może być tak że po korytarzach chodzą przypadkowi ludzie .Szpital to nie kino czy kawiarnia!. Nie ma miejsca w nim na zabawy typu ranka , zadrapanie , czy też typu " boli paluszek" .Otrząsnąć się bo w końcu nie będzie medyków zupełnie !!!
Xxx16.10.2020, 16:30
Pani Dyrektor pierwsze słyszę o nauczaniu hybrydowym w szkołach podstawowych w strefie czerwonej. Czyzby mi coś umknęło z wczorajszej konferencji Premiera?
Nigdy nie głosowałam na pis16.10.2020, 16:10
Przed wyborami przy ilości zaKazen w Małopolsce ok 380 nie przeszkadzało wam zamknięcie szkół a przy 7000 jest ok... Ale ale oczywiście jest po wyborach, więc możecie skoczyć wszystkim...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl