20.10.2020, 12:52 | czytano: 7647

Szpital w Zakopanem uruchomił oddział dla pacjentów z COVID-19. Łóżka szybko się zapełniają

Fot. Piotr Korczak
Szpital Powiatowy im. T. Chałubińskiego w Zakopanem udostępnił 74 łóżka dla pacjentów z COVID-19. Zajmują oni drugie i trzecie piętro. Na oddziale "covidowym" jest już 37 pacjentów. W szpitalu znajduje się piętnaście respiratorów, wczoraj placówka otrzymała kolejne dwa. Podłączonych do nich jest już czterech pacjentów.
Jak poinformowała podczas konferencji prasowej przed Szpitalem Powiatowym im. T. Chałubińskiego w Zakopanem dyrektor ds. lecznictwa Małgorzata Czaplińska, sytuacja ta wymagała przemodelowania szpitala. Działalność części oddziałów ograniczono, część połączono i przeniesiono. Zawieszona została działalność oddziału rehabilitacji medycznej i medycyny paliatywnej, zredukowano liczbę łóżek pediatrycznych, a oddziały kardiologii i internistyczny zostały połączone i przeniesione w nowe miejsce.
- Działa Szpitalny Oddział Ratunkowy. Nadal są przyjmowani pacjenci z zachorowaniami i urazami, ale pilnymi. Ale wszystkie zabiegi planowe, z wyjątkiem pilnych i onkologicznych, zostały zawieszone. Poradnie działają na dotychczasowych działaniach - dodała.

Pacjentami z COVID-19 zajmuje się personel oddziałów internistycznego i kariologicznego, które zostały przekształcone na oddział "covidowy". Dyrektor zapewnia, że na razie nie ma problemów kadrowych.

r/
zobacz także
komentarze
fikcja22.10.2020, 15:13
@Dane
"Ta cytuje "bieda z nędza" to średnio ponad 20000 zł miesięcznie na kontrakcie, tak?"
Czy ty żyjesz w innym wymiarze? A dla rezydentów jakie masz pieniądze? Ilu zatrudniasz rezydentów i ile im płacisz? 3000 - 4000? Wyjeżdżając do Niemiec mają na start 20 000.

Co mówi wujek gugiel: ile zarabiają lekarze?
Cytat z raportu:
"Jak wynika z raportu przygotowanego przez Sedlak&Sedlak wynagrodzenie lekarza zależy m.in. od specjalizacji, stażu pracy czy liczby dodatkowych dyżurów. Pensja lekarza to podstawa i dodatek, który wynosi od 5 do 20 proc. wynagrodzenia. Lekarz może pracować na etacie lub na kontrakcie ? w tym drugim przypadku otrzymuje stawkę godzinową.

Na najmniejsze zarobki mogą liczyć lekarze stażyści (lekarze i lekarze dentyści odbywający staż podyplomowy). W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2020 roku ich wynagrodzenie to średnio 2600 zł brutto.

Z raportu przygotowanego przez Strefę Biznesu lekarz pracujący na etacie rok lub mniej, może liczyć na zarobki na poziomie średnio 3535 zł brutto. Im większy staż, tym wynagrodzenie większe ? w 2. i 3. roku pracy pensja wzrasta średnio do 4880 zł, w 6.-8. roku pracy wynosi średnio 6847 zł. W kolejnych latach nieznacznie spada do 6000 zł brutto w 9.-10. roku stażu pracy. Lekarz pracujący powyżej 10 lat może liczyć na pensję w granicach 8515 zł brutto, a po 16 latach średnio pensja lekarza wynosi 7500 zł brutto.

Wynika, więc z tego, że średnia pensja lekarza w Polsce wynosi 6000 zł brutto."

To kto u Ciebie dostaje te 20 000? Ty pewnie dostajesz więcej... Milusio.

"Wyjazdy to zjawisko marginalne."
Kpisz? Czy o drogę pytasz?
Co mówi wujek gugiel: ilu lekarzy wyjechało z polski?
Cytat z Twojego ulubionego klasyka:
"Przez dwadzieścia lat wyjechało z Polski ponad 20 tysięcy lekarzy - stwierdził w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że wykształcenie jednego lekarza to koszt ok. miliona złotych.
Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Leszna (woj. wielkopolskie) mówił o służbie zdrowia. Przyznał, że "mamy dzisiaj 15 tys. więcej pielęgniarek niż kilka lat temu", ale dzięki "zmienieniu zasad wynagradzania i zwiększeniu poziomu rekrutacji dla pielęgniarek" jest dziś więcej chętnych do wykonywania tego zawodu."
Dane22.10.2020, 11:26
@zorientowany do dane
W całym kraju większość lekarzy to ludzie w końcówce wieku produkcyjnego i to efekt luki wynikającej z obciętych kiedyś naborów.
Jak kiedyś widziałem dyżurkę oddziału ortopedii nie widziałem, by średnia wieku była szczególnie wysoka.
Tak, to oczywiście nie prawda, że gdzieś w szpitalu w Polsce za duża ilość personelu, jest poniżej normy światowej. Jak mamy o połowę mniej lekarzy na 100 tys. mieszkańców to jak może być za dużo.

@fikcja
No jak ktoś nie rozumie że wpływ na ilość lekarzy ma to jak znacząco był (i jest) obcięty nabór na studia a co za tym idzie mała ilość absolwentów to trudno dyskutować.
Wyjazdy to zjawisko marginalne. Ta cytuje "bieda z nędza" to średnio ponad 20000 zł miesięcznie na kontrakcie, tak?
fikcja22.10.2020, 08:43
@Dane
"W latach 1989-1991 obcięto nabory na studia medyczne TRZYKROTNIE (tak trzykrotnie) i do tych co tą decyzje podejmowali należy składać zażalenia, że brakuje lekarzy, bo robi się 3 razy za mało, a nie do dyrekcji szpitali."
Czy Ty się "słyszysz" kobieto? Dlaczego nie cofnęłaś się jeszcze do stanu wojennego - wtedy w ogóle zawieszono wszystkie studia. Co w ogóle mają studia do bieżącej sytuacji lecznictwa. Od dłuższego czasu z pieniędzy podatników kształcimy personel medyczny, który jest zmuszany do emigracji lub zakłada prywatne praktyki bo w lecznictwie państwowym jest bieda z nędzą bo dyrektorzy patrzą tylko w swoją kieszeń. Zapewnijcie dobre warunki personelowi to nie będą emigrować. Zapewnijcie bardzo dobre warunki to będą wracać z emigracji do państwowego szpitala a nie na prywatną praktykę. Ale po co? Ważne że dyrekcja "nie przymiera z głodu" a jacyś niewolnicy i tak się znajdą. Nie wszyscy mogą emigrować ze względu na sytuację rodzinną, finansową, starszy wiek, schorzenia.

"Braki kadrowe to będą zawsze, ale nie przy danej dyrekcji tylko przy takiej ilości lekarzy w Polsce na 100 tys. mieszkańców jaką mamy, czyli o połowie niższej niż Niemczech."
Właśnie dlatego że dyrektorzy pilnują tylko swoich stołków nasi lekarze i pielęgniarki pracują w Niemczech!!!

"To można mówić, że Zakopane ma barki to niech podniesie stawkę, to przyjdą z Nowego Targu, to wtedy Nowy Targ będzie miał braki, więc podniesie stawkę to przyjdą z Suchej i braki będzie mieć Sucha Beskidzka... a tak na prawdę to wszyscy już mają braki, nie ma pokrycia i koniec. Personelu ma być tyle żeby działało, a w Zakopanem akurat działa i to lepiej niż gdzie indziej."
Rozumiem że do wszystkich dyrektorów szpitali zadzwonił Mateusz Morawiecki i kazał zorganizować kartel medyczny mający utrzymywać stawki wynagrodzeń na stałym niskim poziomie, żeby ze sobą nie konkurowali i żeby mieli pieniądze na swoje nagrody. Zgłosiłaś to do prokuratury?
A co do Zakopanego, to sypnij danymi ilu pracowników ma kowida, ilu kwarantannę, ilu wraca do roboty po kwarantannie bez testów bo są braki i lepiej nie sprawdzać zbyt szczegółowo?
Jak przygotowaliście procedury? Jak je przestrzegacie?

Weź się do roboty.
zorientowany do dane22.10.2020, 08:19
A to jednak nie jesteś głosem szpitala.
W Szpitalu w Zakopanem widać nadal wg zarządzających jest za dużo lekarzy i pielęgniarek, nie 2 razy czy 3 razy za mało - a wręcz zbyt wielu. Nie do dyrekcji ? Jeżeli są sytuacje jak ta w ubiegłym roku z oddziałem ginekologii, jeżeli są podejmowane działania które zniechęcają personel, do pracy a nie mobilizują, brak rozmów, tylko ciągłe straszenie. Znaczna część personelu to ludzie w wieku emerytalnym, a nowi którzy kończą studia niekoniecznie wybierają tą placówkę, wręcz sporo w ostatnim czasie osób odeszło do Nowego Targu i to nie z powodu pieniędzy jak piszesz.
Dane21.10.2020, 23:56
@ Do dane
Jak komentatorzy dzielą na tych których zdaniem mamy w Polsce o połowę za mało lekarzy i tych zdaniem których mamy 3 razy za mało lekarzy to jak wszędzie może być właściwa ich liczba w standardzie światowym?

W latach 1989-1991 obcięto nabory na studia medyczne TRZYKROTNIE (tak trzykrotnie) i do tych co tą decyzje podejmowali należy składać zażalenia, że brakuje lekarzy, bo robi się 3 razy za mało, a nie do dyrekcji szpitali.
Do dane21.10.2020, 22:14
Do dane :
?? "personelu ma być tyle żeby działało", czyżby Oficjalne stanowisko zakopiańskiego Szpitala ?
Zrobimy maksymalną pracę minimalną ilością ludzi. Skąd my to znamy...
"W Zakopanem to akurat dziala" Nie chwal dnia przed zachodem słońca
bo może nagle przestać działać, gdy ludzie się zorientują jak są traktowani.
A pracy jak widać w Polsce nie brakuje.
JJL21.10.2020, 21:55
Do Ja tylko przejazdem
A co do pandemi chaosu (czyli plandemi) sam bierzesz w tym udział napędzając strach u innych prze głoszenie swoich wywodów pod prawie każdym artykułem na temad covida.
Każdy w coś musi wierzyć, covid obecnie stał się takim bogiem , w którego zaczeli wierzyć wszyscy w nic innego nie wierzący.
JJL21.10.2020, 21:47
Do Ja tylko przejazdem i Dane
Może i oddziały cowidowe tworzone są na polecenie marszałka, ale dla szpitali bardziej opłacalne jes tworzenie takich oddziałów bo dostają za to konkretne pieniądze. Szpitale, które nie mają takich odzdziałów i tak muszą przyjąć chorych na inne choroby a mające covida i ci chorzy umieszczani są razem z tymi którzy nie mają.
Za to na oddziały covidowe nie są przyjmowani pacjenci, którzy nie mają wykrytego wirusa. A wszystkie te oddziały tworzy się kosztem innych.
Szpitale już wcześniej były w trudnej sytuacji, przez to że dpouszczono prywatne kliniki, które zabierały z NFZ njalepsze kontraky, a dla państwowych zostwały same mało dotowane. Więc się wcale zarządzającym szpitalami nie dziwię, że szukają pieniędzy gdzie mogą.
I właśnie przez to, że wszystkie środki kierowane są do cowidowców, ni ma miejsc dla zwykłych pacjentów.
A co do mnie i moich zarobków, nigdy nie goniłem za pieniędzmi obecnie i tak zarabiam poniżej średniej krajowej, a za rok lub dwa jak tak będą podnośić minimalną to pewnię będę zarabiał niewiele więcej. A i tak staram się pomagać, na ile mogę.
Ostatnio nawet dostaliśmy zaproszenie od sanepidu aby za darmo wyręczać go w ich pracy (tylko robienie wywiadów z osobami, które miały styczność z zarażonymi na covida) i myślisz, że ktokolwiek się wyłamał zeby dodmówić. Nie wszyscy się zgodzili chociaż nie mają z tego żadnej korzyści. Lekarz może i nie wszyscy, ale znam bardzo wielu, którzy by w takiej sytuacji nawet nie kiwneli palcem. A my do kogo mamy się zgłośić żeby otrzymać jakieś dodatki, Gminy na to nie stać a państwo się tym nie intersuje.
Dane21.10.2020, 18:39
@realista zakopianski
Braki kadrowe to będą zawsze, ale nie przy danej dyrekcji tylko przy takiej ilości lekarzy w Polsce na 100 tys. mieszkańców jaką mamy, czyli o połowie niższej niż Niemczech. Personel pielęgniarki podobnie. To można mówić, że Zakopane ma barki to niech podniesie stawkę, to przyjdą z Nowego Targu, to wtedy Nowy Targ będzie miał braki, więc podniesie stawkę to przyjdą z Suchej i braki będzie mieć Sucha Beskidzka... a tak na prawdę to wszyscy już mają braki, nie ma pokrycia i koniec. Personelu ma być tyle żeby działało, a w Zakopanem akurat działa i to lepiej niż gdzie indziej.

@Do Jam
Co do karetek ratownictwa medycznego to liczby mówią same ze siebie, w 2015 było ich 587, a w 2020 jest ich 388. I jak donoszą media te karetki stoją pod szpitalami i jeżdżą od jednego do drugiego szpitala, bo tak się tym szpitalom opłaca przyjmować tych pacjentów, aż trwa to kilka godzin. Tak, tak wszyscy dokładnie słyszą jak na konferencji mowa o tym, że za pobyt covidowy będzie wyższa stawka, ale jak mówią, że personel obsługujący taki pobyt będzie musiał zarabiać drugie tyle co obsługujący zwykły pobyt to to już umyka.
Ja tylko przejazdem21.10.2020, 15:02
@Do Jam

Albo kłamiesz albo gadasz bzdury - oddziały covidowe powstają wyłacznie NA POLECENIE WOJEWODY (lub być może jakiegoś innego zarządcy administracyjnego). Szpitalom to się zupełnie "nie opłaca"..
Stawki są wysokie nie tylko dla lekarzy ale i dla pozostałego personelu - tak, że na pewno znajdzie się i dla ciebie miejsce...

W ostatniej kwestii masz rację - pandemia wpływa nie tylko bezpośrednio na chorych na Covid - 19 niestety boleśnie uderzy we wszystkich innych chorych, szczególnie tych z ostrymi epizodami chorób sercowo-naczyniowych i w pacjentów onkologicznych. Niemniej trudno tu winę przypisać szpitalom; wynika to raczej z braku strategii na drugą falę pandemii chaosu, który teraz mamy
Do Jam21.10.2020, 12:59
Z miłą chęcią mogę iść pomagać, za tą kasę którą oferują lekarzom i na dodatek zwalniając ich z odpowiedzialności za błędy (chociaż większość lekarzy i tak nie ponosi żadnych konsekwencji).
Szpitale otwierają oddziały covidowe, bo się to im opłaca, ale zwykłych chorych już nie chcą przyjmować. Kilka dni temu znajoma przez dwie godziny wzywała karetkę, do osoby w bardzo ciężkim stanie, ale dyspozytorzy odsyłali ją albo do innych albo wprost mówili, że nie wyślą karetki.
Ludzie naprawdę niedługo zaczną umierać przez covida, ale nie bezpośrednio tylko z powodu tego, ze mając inną chorobę nie otrzymają w porę pomocy.
realista zakopianski21.10.2020, 11:35
Problemy kadrowe w tym szpitalu zawsze były i będą przy takiej dyrekcji. LUDZIE NIE WIERZCIE W TE BZDURY
fikcja21.10.2020, 10:01
Czy Pani Małgorzata Czaplińska, dyrektor ds. lecznictwa w Szpitalu Powiatowym im. T. Chałubińskiego w Zakopanem, w chwili skupienia mogłaby podać iloma pracownikami dysponuje, ilu jest na kwarantannie, ilu na zwolnieniu, ilu ma kowida? Oczywiście jeśli nie przekracza to zakresu obowiązków Pani.
Magda20.10.2020, 17:45
laboratorium zamknięte, położnych brak i git!
katar bezobjawowy :)))20.10.2020, 17:33
Z bezobjawowym świrusem, katarem,kokluszem,drganiem lewej powieki,temperaturą 36,9 stopni w życiu do szpitala nie pójdę bo to wstyd.Popełnię samozniszczenie jak mnie będą chcieli siłą wżąść.
fikcja20.10.2020, 15:22
Taśma filmowa wszystko przyjmie, jak papier...
A Pani zadowolona z siebie że ładnie pachnie :-)
plandemia20.10.2020, 14:17
ludobojstwo
Jam20.10.2020, 14:01
No będą mieli gdzie iść pomagać płaskoziemcy z podhala węszący spisek, bo się naczytali we internetach że to plandemia i "oni" płacą za to że ktoś ma covid. Ciekawe kto to są "oni" i po co płacą...
osioł20.10.2020, 13:42
a tam byle turysci byli byle dutki były to sie liczyło teraz''kelner''rachunek przynosi........trza za ten sezon turystyczny zapłacic
Ciekawska20.10.2020, 13:19
"Nie ma problemów kadrowych" hahahaha
Zobacz pełną wersję podhale24.pl