21.10.2020, 19:23 | czytano: 6149

Nowotarski MZK zawiesza kursy szkolne. Dyrektor: "Rada musi podjąć jakieś działania, żebyśmy mogli funkcjonować"

arch. Podhale24
NOWY TARG. Taką informację przekazał radnym podczas posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju - Robert Chowaniec. Dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji przedstawił sytuację finansową spółki, o której radny Bartłomiej Garbacz powiedział krótko: "Zakład stracił płynność finansową".
- Nie może pan regulować swoich zobowiązań. Czy będą prowadzone działania restrukturyzacyjne, by poprawić sytuację zakładu? - pytał radny Garbacz, proponując np. "system zachęt do odejścia z pracy". - Daleki jestem od zwalniania kierowców, ale jeśli nabyli oni prawa emerytalne, to może by odeszli i zmniejszyli tym samym koszty Zakładu. Pański przychód nie pokrywa koszów funkcjonowania, więc jakieś działania restrukturyzacyjne będą konieczne - wyjaśnił.
Tak mocno postawionej diagnozie sprzeciwił się dyrektor Chowaniec mówiąc, że "zobowiązania, które powstały są z marca i kwietnia i zostały one rozłożone na raty". - Będziemy je spłacać. Pozostałe zobowiązania płacimy na bieżąco. Mamy wakat dwóch kierowców i na razie nikogo nie zatrudniamy. W styczniu kolejny kierowca odejdzie na emeryturę. Ale trzeba się liczyć z tym, że jak sytuacja wróci do normy - to trzeba będzie ich zatrudnić. Zakład działa w oparciu o rozkład jazdy, który powinniśmy obsługiwać. Można się zastanawiać nad cięciem kursów i ograniczaniem funkcjonowania Zakładu jak zajdzie taka konieczność. Wtedy będę zmuszony wypowiadać pracownikom umowy w trybie przewidzianym ustawowo - przyznał dyrektor MZK.

Dodał, że od dziś, czyli 21 października wszystkie kursy szkolne zostają zawieszone. - Kierowcy mają za zadanie weryfikować frekwencje w danych kursach i będziemy na bieżąco podejmować decyzje, które kursy będziemy ograniczać. Ale wozimy nie tylko uczniów. Ludzie do pracy dojechać muszą, tych co mają wykupione bilety miesięczne - musimy dowieść. Ludzie jeżdżą też do szpitala i muszą tam dojechać. Będziemy wprowadzać ograniczenia na bieżąco, ale chcemy obsługiwać dalej miasto - nie patrząc na to, co się dzieje, bo ludzie chcą być dowożeni i chcą korzystać z komunikacji - powtarzał Robert Chowaniec.

Radny Jan Łapsa zaproponował wprowadzenie taniego biletu dla seniorów, co oznacza w praktyce pozbawienie ich dotychczasowego przywileju jazdy za darmo. "To byłby tani bilet, ale żeby nie tylko na samorząd zrzucać ciężar finansowania MZK, żeby jakiś przypływ pieniędzy z tego biletu był" - argumentował radny.

- Rozważałem taką propozycje, ale to od państwa radnych zależy decyzja - odparł Robert Chowaniec, dodając, że taka decyzja byłaby jednak "nie-akceptowalna społecznie". - Żeby samorząd utrzymał MZK "przy życiu", by Zakład spełniał swoją rolę - musi Rada Miasta podjąć jakieś działania, żebyśmy mogli funkcjonować - podsumował dyrektor.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
obywatel gp26.10.2020, 09:52
robert udało ci się doprowadzić firmę za skraj bankructwa jak widać nie nadajesz sie na to stanowisko ani na zadne inne ....................
Miastowy25.10.2020, 21:40
Tyn panosek zabrany z zokopiańskiego urzedu, sympatyzujacy z ludź mi o watpliwych pogladach, pochdzacy z Poronina , może już zakonczy wstyd, tu trza rzutkiego menagera, a nie chloracne ?chdzacego? po Tatrach z głowa w chmurach
mieciu25.10.2020, 14:38
może pan chowaniec zrezygnuje z pensji albo kierowcy niech jeżdżą jako wolontariusze, a może chodzi o to co się stało w Zakopanem z PKSem
kierowca24.10.2020, 18:33
@Obywatel.Musi przez korek z targowicy(prywatnej) z bazy przejechać,nie może wcześniej wyjechać bo ma przystanek przy bazie MZK, tamci nie Wielki obywatelu.Zdążyłeś na samolot z Łopusznej?
Pasażer22.10.2020, 18:59
Jak się dyrektor zajmuje bardziej promowaniem swojej osoby na imprezach Związku Podhalan, niż pracą to co się dziwić, że zakłada stracił płynność. Tu fachowcy trzeba , nie chłopca co się do fotek uśmiecha.
Obywatel22.10.2020, 18:43
do STANISŁAW
akurat, totalna bzdura, jak prywatny pochyla się nad klientem/pasażerem!!!!! Wiem a autopsji
Obywatel22.10.2020, 18:25
dzień roboczy w X 0-2020. Kurs linii nr 5 z godz.14,10. Wielki Pan kierowca spóźnia się 20 min, bo nie może dojechać a bazy. Wszystkie kursy przed nim w miarę punktualnie, ale "5" nie da rady!!!! Po co płaci Urząd Gminy tym nierobom!!!!!!
Emil22.10.2020, 10:29
Zlikwidujcie kursy w weekend z wszystkich świętych, bo z czerwonej strefy zmienimy się w czarna i braknie cmentarzy
Józek22.10.2020, 08:29
Czas połączyć MZK z Zakładem Gospodarczym to spadną co najmniej 3 etaty administracji.
Wyborca21.10.2020, 23:49
Radnymi nie powinni być pracownicy organów samorządu. Powinni to być jedynie prywatni przedsiębiorcy! . Jestem zdania że jak ktoś jest urzędnikiem samorządowym, na przykład Starostwa Powiatowego, to niech rzetelnie pracuje w tym starostwie a nie zostaje radnym. Jedynie prywatny przedsiębiorca wie co to znaczy zarabiać i utrzymywać płynność finansową swojego przedsiębiorstwa.
kierowca21.10.2020, 21:29
@Staszek.Przejedż się prywatną linią ,,busem,,. Od poniedziałku do piątku bo w weekendy nie jeżdżą bo się nie opłaci.Teraz jak jest panika, szkoły zamknięte to busy widmo.
Stanisław21.10.2020, 19:59
Za kase jaką UM ładuje w MZK to by z pocałowaniem ręki prywatna firma obsłużyła te linie lepiej, szybciej i bez wiecznego jęczenia. Poprzenik wyciągał rękę po kasę na remonty, bo doprowadził flotę do ruiny grożącej zatrzymaniem w zajezdni, teraz znowu słyszymy ze się nie spina budżet? Jak to się pytam? Miasto powinno wyliczyć wartość usługi jaką chce zamówić i oczekiwać jej wykonania, i tyle kasy powinien dostać MZK, lub inna firma która będzie potrafiła jeszcze na tym zarobić. Ale nie, lepiej trzymać ciepłe posadki dla kolegów burmistrza.
Apropos, może by szanowna komisja finanse NTVK sprawdziła? Utrzymywanie tego tworu bez żadnych osiągnięć w dziecinie oglądalności to droga bez celu, ale kolejne posadki dla znajomków są, no i dziennikarze co dobrze napiszą. Super, i wszystko za nasze podatki! Biada!
kierowca21.10.2020, 19:59
Zachęcam pana radnego Garbacza i innych radnych żeby zrezygnowali z diet, macie inne dochody.(robiliście by to co robicie nic nie robiąc społecznie?)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl