15.11.2020, 13:39 | czytano: 5699

Kupcy z Nowej Targowicy nadal walczą o obniżenie swoich płatności

zdj. Nowa Targowica
NOWY TARG. Jednocześnie z wystosowaniem apelu do mieszkańców Podhala o to, by częściej kupowali oni towary na placu targowym - handlarze poprosili Zarząd Spółki Nowa Targowica o obniżenie czynszu dzierżawnego. Zwrócili się także do władz Miasta - trzeci raz w tym roku - o zmniejszenie opłaty targowej.
Podobne zabiegi czynione są w stronę Zarządu Spółki. Prezes Stowarzyszenia Kupieckiego "Nowa Targowica" wystąpił do niej o obniżenie opłat placowych. W piśmie Roman Kurańda napisał: "Dziękując za obniżenie opłat placowych w ubiegłym miesiącu, jesteśmy zmuszeni prosić Zarząd Spółki „Nowa Targowica” o ich kolejne zredukowanie.
Związana z pandemią COVID-19 sytuacja ekonomiczna kupców z naszego jarmarku z dnia na dzień staje się coraz bardziej dramatyczna. Plac świeci pustkami, handel zamarł, na próżno w dni targowe czekamy na klientów. Gości słowackich nie ma praktycznie wcale, polskich - bardzo niewielu. Widmo bankructwa, które zawisło nad nami już na początku epidemii, dziś staje się faktem. Mimo to nie poddajemy się, jesteśmy, pracujemy. Staramy się, by słynny od wieków w kraju i poza jego granicami nowotarski jarmark - na przekór koronawirusowi - mógł nadal funkcjonować, do tego jednak konieczna jest pomoc i dobra wola Zarządu Spółki. Wierzymy, że również tym razem nasza prośba o obniżenie opłat spotka się z Państwa zrozumieniem i przychylnością."
Spotkała się. "Nie ma teraz czasu na dyskusje, targi. Uratujemy jarmark za wszelką cenę" - zadeklarował prezes Spółki „Nowa Targowica” Janusz Chowaniec. "W grudniu cena za metr kwadratowy wyniesie netto 1 złoty, czyli nawet 80 procent mniej, a od stycznia do marca przyszłego roku - zaledwie 50 groszy. Co będzie dalej - zobaczymy, ale musimy ratować jarmark, to jest nasz priorytet i nie będziemy się targować" - dodał Mateusz Hreśka.

Miasto także zareagowało. Podczas poniedziałkowej sesji (16 listopada) radni zajmą się przygotowanym przez burmistrza Grzegorza Watychę projektem uchwały, w której wprowadzona ma zostać dla handlujących stawka preferencyjna - od grudnia do końca marca przyszłego roku. Będzie to 50 groszy za metr kwadratowy stoiska na placu targowym przy ul. Targowej oraz 2 zł za metr kw w innych miejscach na terenie miasta.

Przypomnijmy to trzecia tego rodzaju prośba kupców z Nowej Targowicy. Miasto zgodziło się już w maju na czasowe zwolnienie z opłaty targowej. Kupcy ponawiali swoje argumenty w czerwcu i październiku. Radni za każdym razem zgadzali się na pomoc.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Galgan19.11.2020, 17:39
Jak mało macie kupców to zapraszam do Jabłonki tu całe sznury Słowaków Rumunów z nabitymi portfelami , kupują wszystko .Parkingi pełne , Jest taki tłok ze nie idzie się prZecisnac miedzy straganami , jak pojechałem o 10 tej kupić zimowe buty i kurtkę na zimę to nie było w czym wybrać wszystko wyprzedane , handlarze pustymi autami wracają na Kraków .

W Jablonce małe opłaty i nie ma żadnej ,,Novej Targovivicy ,, i wszystko idzie jak po maśle .Tanie parkingi i dużo by jeszcz
podhalanin17.11.2020, 21:43
Chyba aby być kupcem to musieli by tam on coś kupować, a oni tam tylko sprzedają. No to jacy kupcy. Chyba szara strefa.
117km17.11.2020, 09:50
A o chlopach ze wsi to nikt nie pomysli mleka odbiorcy nie biora a jak tak to za grosze tez by im sie cos nalezalo.Tez maja rodziny a tylko kupcy i kupcy.
qwerty16.11.2020, 23:31
Kupcy zawsze będą płakać czy jest dobrze czy jest źle , to jest już taka nowa świecka Tradycja .
Handlarz z placu do jedzenie drożyzna16.11.2020, 20:09
Cenny na targu poszły w górę ,bo koszty są niesamowite,więc przestańcie najeżdżać na handlujących, że podnieśli ceny ,bo muszą teraz podzielić się zarobkiem z biznesmenami, a cała zasługa włodarzy miasta,którzy oddali plac za darmo pseudobiznesmenom ,a pisaniem typu byłem ostatnio u wierzynka kupiłem kawę i ciastko zapłaciłem 120 złotych nie polecam mogłem iść do biedy miałbym wiadro kawy ,no ale niektórzy lubią restauracje jak podają jedzenie jak dla świń .
nie_stć_mnie_na_rezerwacje16.11.2020, 14:16
do Handlarz z placu
Mogli by jeszcze opłacić koncesję od tych "wkładek" do kawy i herbaty ale wtedy herbatka czy kawa kosztowałaby tyle co 0,7.
piotrek16.11.2020, 13:34
nie musi płacić do spółki 5 tysi zawsze może jechać pod kościół z petardami do sprzedania , lub na odpusty -ewentualnie pod cmentarz , lub iść do uczciwej pracy np.mielenie kośći na mączkę ...
Handlarz z placu do jedzenie drożyzna16.11.2020, 12:46
Jakbyś zapłacił 5tysi miesiecznie samego czynszu do spółki za dwa dni targowe w tygodniu to jakbyś chciał coś zarobić sprzedając taniej .
Janosik16.11.2020, 08:20
Inżynier Mamoń mówił: No i panie, kto za to płaci? Pan płaci, pani płaci, my płacimy. To są nasze pieniądze proszę pana. Społeczeństwo.

PS
Od dawna nie kupuję na jarmarku. Dawniej można się było targować, jeden nie sprzedał,bo drugi opuścił cenę. Teraz się zmówili, a jak ktoś sprzedaje taniej, to go gnębią.
Do du.y z takim jarmarkiem, jedna mafia.A Słowacy to frajerzy, że tam kupują.
piotrek16.11.2020, 08:00
do: jedzenie drożyzna - a trzeba było u tego samego gościa zamówić i zapłacić herbatę góralską , to byłby dla ciebie szok cenowy ...
Jedzenie drożyzna15.11.2020, 20:25
Witam. Jestem zniesmaczony tym że kupcy chcą wszystko za pół darmo.. Wczoraj byłem na jarmak i kupiłem bułkę z karczkiem u jakiegoś Pana Romka bo tak mu mówili znajomi jego Romek,,, i 20zl za bułkę ludzie to u rumcajsa za 20 zł to nie mogę obiadu zjeść... Nie polecam bardzo drogo
Czytelnik15.11.2020, 18:37
Tyle lat tłustych , nagle jeden chudy . Te biedaki albo ci którzy tylko udają a nazywają się kupcami nie mają nagle na przeżycie . Grysik na wodzie możecie jeść bo na mleku to byłby luksus. Nie żal mi was. Napchaliscie kasę spółce podkupując się nawzajem . Do Biedronki wykładać towar na półki.
Bez poważania
Klient
Bez komentarza15.11.2020, 18:21
'Kupcy" ... hmmm...
NOWY TARG15.11.2020, 16:51
Stracilem prace i nikt mi sie nie pyta z czego place rachunki za mieszkanie prad itd a za co mam kupic jedzenie?A wy tylko placzecie jacy wy jestescie biedni!Ja szukam pracy codziennie gdzies dzwonie pytam a wy, tylko nazekacie...
handlujący15.11.2020, 15:54
bezczelność włodarzy spółki nie zna granic ,ale cytując p. Chowańca karma wraca
Xs15.11.2020, 15:29
Panie prezesie spółki to nie jest żadna obniżka to jest celowe działanie aby wyzbierać pieniądze od ludzi za miejsca na których nie stoją, bo nie mają jak stać. Jakbyście byli wyrozumiali i martwili się o ludzi to zbieralibyście opłatę od tych co stoją.
Kalim15.11.2020, 15:22
Handlujecie tyle czasu ,a nie odłożyliście sobie pieniędzy na czarną godzinę .To jest teraz czarna godzina ,więc dalej płaczcie i płaćcie .
Darek15.11.2020, 15:17
Wszyscy wiedzą jakie opłaty zarzynają kupców. W tej sytuacji wyciąganie ręki do miasta jest skrajną bezczelnością.
Lili15.11.2020, 15:17
Uratujemy tylko jeszcze weźmiemy swoje za listopad ,bo za lato i październik już się udało .To nie jest ratowanie to jest kopanie leżącego przez spółkę ,bo praktycznie płaciliśmy prawie cały rok ,a handlu nie było w ogóle tylko może tylko trochę w lipcu i sierpniu .Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za pomoc i zrozumienie prezesom spółki ale błagać was nie będziemy sami kiedyś zrozumiecie że to nie pandemia wykończyła jarmark tylko wasza chciwość na kasę .
qwerty15.11.2020, 14:20
Zacznijcie handlować towarem dobrej jakości a nie tylko dziadostwem pod słowaka !! Temat tabu to cena rezerwacji miejsca , to co zarabia miasto to grosze . Może ktos z handlujących wypowie się w komentarzach jak to jest z tą opłatą rezeracyjną czy ona jest czy jej nie ma .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl