12.01.2021, 18:51 | czytano: 2954

Burmistrz Zakopanego: "Samorządy nie posiadają możliwości, aby wesprzeć przedsiębiorczość w jakimś szerszym zakresie"

arch. Podhale24
ZAKOPANE. "Pozostaje mieć nadzieję, że przedstawiciele rządu odpowiedzialni za resorty gospodarcze podejmą decyzje prowadzące do złagodzenia skutków zapaści gospodarczej , której doświadczają gminy górskie w Polsce, a tym samym nasze miasto" - napisał Leszek Dorula w wydanym we wtorek oświadczeniu.
Oto jego treść:
"Informacja rządowa ogłoszona w dniu 11 stycznia 2021r. przewidująca wsparcie dla samorządów i przedsiębiorców gmin górskich jest dobrym punktem wyjścia dla złagodzenia skutków zamknięcia sektora gospodarki związanego z turystyką. Budzi ona jednak pewne zastrzeżenia.

O ile wsparcie przewidziane dla samorządów w postaci środków na inwestycje w wysokości 40 % średniej wydatków z ostatnich lat jest trafionym i dobrym rozwiązaniem, o tyle wsparcie dla przedsiębiorców jest niewystarczające, a wręcz znikome.

Przekazana dla samorządów kwota stanowiąca 80 % utraconych należności z tytułu podatku od nieruchomości (dla przedsiębiorców będzie to 100% umorzenia), jest wsparciem dla podatników bardzo skromnym i stanowi niewielki procent kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Należy zauważyć, że propozycje przekazane przedstawicielom rządu przez reprezentację samorządów nie doczekały się jak na razie wdrożenia ze strony resortu przygotowującego rozwiązania wspierające branżę turystyczną. Szczegółowo do zakresu wsparcia rządowego dla gmin górskich będzie się można odnieść po publikacji oficjalnych dokumentów w tym zakresie.

Rzeczą oczywistą jest, iż samorządy gminne nie posiadają możliwości prawnych ani finansowych aby wesprzeć przedsiębiorczość w jakimś szerszym zakresie. Same przecież zaczęły ponosić dotkliwie skutki obostrzeń w gospodarce spowodowanej pandemią koronawirusa. Pomimo tego, miasto Zakopane wyprzedziło ogłoszone działania i dokonało umorzeń oraz przesunięcia terminów wnoszenia opłat w znacznie szerszym stopniu niż zakładają to propozycje rządowe.

Jesteśmy świadomi, że w tych trudnych czasach podstawowym, a zarazem najważniejszym naszym zadaniem jest ochrona chorych i najsłabszych, co powinno spotkać się z powszechnym zrozumieniem. W tym zakresie nasz samorząd sprostał tym zadaniom i nie pozostawił nikogo potrzebującego bez wsparcia we wszystkich możliwych jego formach.
Pozostaje mieć nadzieję, że przedstawiciele rządu odpowiedzialni za resorty gospodarcze podejmą decyzje prowadzące do złagodzenia skutków zapaści gospodarczej , której doświadczają gminy górskie w Polsce, a tym samym nasze miasto.

Niezależnie od realizacji naszych zadań na miejscu, Zakopane w dalszym ciągu będzie pracowało w ramach porozumienia gmin górskich, w celu zbudowania rozwiązań wspierających gospodarkę naszych regionów i rekomendowało je przedstawicielom rządu odpowiedzialnym za wsparcie dla naszych mieszkańców i przedsiębiorców.

Zakopane, 12 stycznia 2021

opr. s/
zobacz także
komentarze
Maria13.01.2021, 16:05
Bronowice
Masz częściowo rację ale prawdziwy gólal ojcowizny łatwo nie sprzedawał .To jest polityka odgórna za tym stoi od dawna władza .Ludzie na Podhalu byli twardzi i hardzi a ta hardość nie podobała się górze juź bardzo bardzo dawno i udało się ją zdusić a teraz jest jak jest została tylko nazwa i tyle w temacie
babka13.01.2021, 15:47
Moze nie syćka sprzedawali .Bo było i tak ze nom zabrali i do dziś nie zapłaciyli ale kore my płaciyli jak my pośli na swoje .Górol pozwolenio na budowe nie dostoł i jesce dziś mo duuuze trudności ale jak kupi ceper to budowa ruso z miejsca .Był cas ze nawet całe domy nom burzyli dziecko było w kołysce to wyniyśli i dom zburzyli Wsyndyj siy nojdom corne łowiecki ale nos sie nikt nie pytoł kie kolejke na Kasprowy sprzedawali.Teroz by sie zasłaniali górolami ze źle im interesy idom napewno ?órole za kupcami nie jeździyli a było na odwyrtke .A skansen z górolami jus jest ftorysi rocek ale o tym ze bedziy to jus Lenin decydowoł bo jest nawet śpiywka ze
Lenin w Porominiy
takie wydoł plany
Zeby górolami .
Porządzyły pany .
bronowice13.01.2021, 14:04
@Maria, może nie byłoby tak źle, gdyby górale ojcowizny przybłędom nie sprzedawali. A teraz to już będzie tylko gorzej. Nie zdziwiłbym się gdyby za parę lat utworzyli jakiś rezerwat dla ostatnich górali, jak dla indian w ameryce. Oni przynajmniej walczyli i ginęli za swoją ziemię a wy sami wyprzedaliście ojcowiznę za drobne, kupczycie swoją kulturą i tradycją.
Nie potraficie się zjednoczyć i zorganizować w wspólnym interesie, cieszycie się że "somsiody mają gorzej" zamiast wzmacniać wspólnotę i pomagać nawzajem w ciężkich sytuacjach. Nawet szumny związek podhalan to wydmuszka przejęta dawno przez kuglarzy.
Sami sobie zgotowaliście ten los. Nie płaczcie teraz że jesteście dla całego kraju synonimem dziadostwa. Miałeś chamie złoty róg...
Piotr13.01.2021, 13:11
Aleksander Fredro napisał taką ładną fraszkę:
Socjalizm każdemu równo nosa utrze, bogatych zdusi jutro a biednych pojutrze.
Piotr
Maria13.01.2021, 09:52
Ilu jest górali przedsiębiorcami pięciu dziesięciu wszystko przyjezdne podszywają się pod nas podjudzają sieją zamęt i tyle a reszte to pakują walizki z forsą i tyle .My z całym smrodem zostaniemy .Powoli jeszcze tak źle nie ma
pytanie z Krakowa13.01.2021, 09:27
Zakopane z PiS w wyborach
Zakopane przeciw zabieraniu
Zakopane przed i po szkodzie głupi ?
Popieram rozwodników ...wizji13.01.2021, 07:12
Na weselu byłem, "miód i wino piłem" ...
Test Fobii13.01.2021, 00:53
@hmm.

Spokojna twoja rozczochrana, do wyborów jeszcze sporo czasu, a zwolennicy PIS-u to nie
grupa rozchwianych dyletantów, którzy zmieniają zdanie jak rękawiczki:). Jeżeli chodzi
o przystawki, to taki pewny nie jestem, ale PIS-u, nie da się podzielić tak łatwo.
Turysta z Warszawy12.01.2021, 22:31
Drodzy przedsiębiorcy, jeszcze w tym roku odwiedzę Was i zostawię trochę pieniędzy. Nie poddawajcie się. Nie wybierajcie więcej takich samorządowców, co działają dla siebie, a nie dla społeczności lokalnej.
Nie ślepy12.01.2021, 21:52
Jaka zapaść skoro tyle tysięcy turystów jest na Podhalu
smrodek12.01.2021, 21:07
Burmistrz Zakopanego: "Samorządy nie posiadają możliwości, aby wesprzeć przedsiębiorczość w jakimś szerszym zakresie".
Sołtys to nawet wyjść z nory nie może.
Osiol12.01.2021, 19:31
Panie burmistrzu właściciele noclegów nie są zainteresowani robotami publicznymi oferowanymi przez państwo oni chcą /.../
baciok@12.01.2021, 19:14
Elektorat już nie zagłosuje na PiS
hmm12.01.2021, 19:04
Ja tu mówię.. komuś zależy bardzo aby tak liczny elektorat nie głosował juz więcej na PiS. Wiedza, że ludzie tu prawi. Jak inaczej można sobie to racjonalnie tłumaczyć ?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl