15.01.2021, 12:44 | czytano: 11553

Posłowie Konfederacji w Zakopanem: "Niech się rząd odwali od górali" (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Pod Wielką Krokwią zorganizowana została konferencja prasowa z udziałem posłów Konfederacji. Zapowiedziano wniesienie pod obrady Sejmu - obywatelskiego projektu ustawy antylockdownowej. - Chodzi o uchylenie restrykcji gospodarczych. Nasze żądania nie wchodzą w obszar zdrowia - wyjaśniaja posłowie.
W spotkaniu pod hasłem "Konfederacja w Zakopanem broni przedsiębiorców" wzięli m. in. udział posłowie Krzysztof Bosak i Konrad Berkowicz oraz przedsiębiorca z branży przewozowej - Miłosz Brodowski z Zakopanego.
"Przyjechaliśmy wesprzeć Góralskie Weto"

- Dziesiątki tysięcy przedsiębiorców z branży turystycznej walczy o przetrwanie. Okres zimowy to czasem 80 procent rocznych zysków. Nie prosimy o przywileje, dotacje, tyko o możliwość uczciwego zarabiana z zachowaniem reżimu sanitarnego - mówił Andrzej Skupień. Lider Konfederacji na Podhalu powołując się na Konstytucję RP podważył legalność działań rządu i zapowiedział, że "od poniedziałku hotele, pensjonaty i lokale gastronomiczne wznawiają działalność".

- W całej Polsce przedsiębiorcy sprzeciwiają się zakazowi prowadzenia działalności gospodarczej. Ten bunt najgłośniej zabrzmiał na Podhalu i przyjechaliśmy wesprzeć "Góralskie Weto" - powiedział Konrad Berkowicz. - To nie jest bunt niezgodny z prawem. Zgodnie z Konstytucją samym rozporządzeniem nie można ograniczyć działalności gospodarczej, ani swobody poruszania się po kraju. Potwierdzili to kilka kancelarii prawnych i premier Morawiecki jest tego świadomy. Dlaczego rząd, wiedząc że to nielegalne - jednak to stosuje, zamiast wprowadzić stan klęski żywiołowej? Bo stan klęski zobowiązuje rząd do płacenia odszkodowań, a rzad chce przestraszyć przedsiębiorców i nie chce tego zrobić prawnie, by musieć wypłacać rekompensaty. Dlatego zachęcamy przedsiębiorców, by działali zgodnie z prawem - mówił poseł. I dodał: - Wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że nie żyjemy w państwie prawa i kary są nakładane, przedsiębiorcy są narażeni na walkę w sądzie z ryzykiem, że sąd wyda wyda absurdalny wyrok i narazi przedsiębiorstwa na straty, Chcemy, by sytuacja była jednoznaczna - dlatego Konfederacja przygotowała projekt ustawy znoszącej obostrzenia.

"Niech się rząd odwali od górali"

- Ta ustawa to wezwanie "Niech się rząd odwali od górali" i taki jest nasz apel. Mamy nadzieję, że tę ustawę poprze Sejm, by przedsiębiorcy działali i nie bankrutowali. Chcemy zniesienia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej - mówił poseł Berkowicz.

Krzysztof Bosak mówił o "tragicznej sytuacji pracowników zamkniętych branż i pomocy z tarcz. - Ludzie pozostawieni są sami sobie. Dane o bezrobociu są zafałszowane. Przedsiębiorcy są zastraszani, ci co są zmuszeni wziąć udział w buncie obywatelskim są straszeni zabraniem pomocy z tarczy. Zamknięcie kilku wybranych branż nie ma wpływu na wzrost zakażeń. Przedstawimy w przyszłym tygodniu projekt ustawy, który opiera się na pięciu przesłankach: po pierwsze - zniesienie ograniczenia wszystkich branż; po drugie - zniesienie kar administracyjnych nakładanych na przedsiębiorców; po trzecie - zniesienie przepisów pozwalających cofać pomoc publiczną dotychczas udzieloną za łamanie tych bezprawnych obostrzeń; po czwarte - zniesienie obowiązku zwrotu środków z Państwowego Funduszu Rozwoju i po piąte - zniesienie możliwości odmawiania pomocy na podstawie tego, czy ktoś korzysta z konstytucyjnej swobody prowadzenia działalności gospodarczej, czy z niej nie korzysta - wymienił lider Konfederacji.

Podziękował wszystkim, którzy włączają się do akcji i "mają odwagę przeciwstawiać się ograniczeniom, odważnie zabierają głos w mediach".
"Jesteśmy winni solidarność"

Głos zabrał także Miłosz Brodowski: - Od wielu lat prowadzę firmę przewozową w Zakopanem. Rząd robi wszystko, by - nie tylko moją firmę - doprowadzić do totalnego upadku. Jesteśmy zamknięci i to nie tylko chodzi że stoki czy pensjonaty przestają zarabiać. Tutaj siłą napędową są pieniądze wydawane przez turystów. Wielu z nas ma zobowiązania kredytowe i banku nie obchodzi, że nie mamy z czego zapłacić rat. Rząd prowadzi od wielu miesięcy działania szkodliwe, a wręcz wrogie. Doprowadzi nas do klęski, będziemy bankrutować. Przyłączamy się do Góralskiego Weta. Przypominam, że rządzący pracują za nasze pieniądze i mają pracować tak, byśmy to my, a nie oni - byli zadowoleni - podsumował przedsiębiorca.

Na pytanie czy parlamentarzyści popierają otwieranie lokali gastronomicznych i stoków narciarskich, Krzysztof Bosak powiedział - To indywidualna decyzja każdego przedsiębiorcy, który musi poznać ryzyko nieposłuszeństwa obywatelskiego, bo rząd będzie wykorzystywać narzędzia represyjne. Ale staramy się wpierać tych, co chcą "otwierać'. Jako obywatele jesteśmy winni solidarność tym, co nie mogą zarabiać.

- Gdybyśmy żyli w państwie prawa - nie byłoby ryzyka. Ale tu prawem jest to, co wyegzekwuje władza administracyjna. Ja sympatyzuję z ruchem (Góralskie Weto - przyp. red.), bo im więcej takich osób, tym trudniej będzie represjonować przedsiębiorców - dodał poseł Berkowicz.

s/zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
góral19.01.2021, 20:05
@Analityk
Co Ty brałeś ;)
Analityk19.01.2021, 12:24
Aby otwierać gospodarkę trzeba przestrzegać zasady bezpieczeństwa. W sklepach w godzinach dla seniorów dużo młodych, część bez maseczek. Kaszlący na stokach itp. Gdyby ludzie byli bardziej odpowiedzialni nie byłoby aż tak wielkiej drugiej fali pandemii i nie trzeba byłoby zamykać gospodarki. Powinno się jednak umożliwić osobom z przeciwciałami na otwarcie działalności. UE nie pozwoli nam owierać gospodarki dokąd nie opanujemy epidemii , bo nie chcą się zarażać od nas. Lekko przechodzący koronawirusa zarażają innych zamiast siedzieć w domu i potem się dziwią że zamykają zakłady pracy.
Wyborca konfy od zawsze18.01.2021, 10:33
Komentarze pod artykułem to najlepszy dowód, że "Demokracja to rządy hien nad osłami". Głupio wybierasz, głupio masz. I tak przez 30 lat. Pomyśl wyborco, na kogo głosowałeś w swoim życiu, ile razy dałeś się nabrać oszustom, hienom, debilom, karierowiczom, złodziejom itp? Ile razy żałowałeś po czasie dokonanego wyboru? Ile razy zmieniałeś front tylko po to, by wybrać po raz kolejny "farbowane lisy"? Takie "elity" wybieracie, to takie macie rządy. Widocznie na inne nie zasługujecie. Szkoda tylko, że przez waszą głupotę lub naiwność, cierpią wszyscy.
Konfederata18.01.2021, 10:07
do stbarney
Akurat Konfederacja jest taką partią, ktora chce ograniczenia roli panstwa. Jezeli chcesz sam o sobie decydowac, jezeli chcesz zyc po swojemu. zeby panstwo nie ingerowalo w twoje sprawy i twoj biznes, to Konfederacja jako jedyna z bardziej liczacych sie patrii moze Ci to zalatwic. Bo oni jako jedyni chca zmiejszenia biurokracji i podatkow. Zastanow sie nad tym i nie pieprz wiecej glupot
wojtek18.01.2021, 05:51
Dzięki Bogu, że Konfederacja nie jest w rządzie. Gdyby to oni rządzili mielibyśmy niezły pasztet. Przecież to właśnie oni twierdzili i twierdzą, że nie ma żadnego zagrożenia. A korona-wirus nie istnieje. Strach pomyśleć ilu Polaków by zmarło przy polityce Bosaka i jego towarzyszy
Gazda17.01.2021, 14:29
Gdy w/w "przedsiębiorcy wyjadą, górale odzyskają stoki.
byw17.01.2021, 12:01
ciekawe kto na nich głosował?
Wyrocznia17.01.2021, 09:31
Do ol - a kto niby bronił tych kościołów jak nie ludzie ze środowiska Bosaka? Celowo próbujesz zdyskredytować Konfederację? Tyle kłamstw co ja tu czytam na temat Konfederacji to dawno nie widziałem. Ten kraj już jest skończony, nie da się nic uratować kiedy ludzie głupi. Większość wartościowych ludzi wymordowali Niemcy, Rosjanie i jeszcze jedna nacja, (ale o niej nie wspomnę, bo poprawność polityczna i moderator nie puści), a zostali tacy jacy zostali.
stbarney16.01.2021, 19:36
Wg mnie Konfederacja raczej nie jest partia na która mogli by liczyć górale, w myśl zasady my górale swoje sprawy załatwiamy sami. Więc panowie konfederaci elektoratu szukajcie w innych regionach kraju, jeżeli Was tam zaakceptują. Mamy swoich polityków, co prawda zawiedliśmy się na nich od dawna i podziękujemy im przy kolejnych wyborach, a Wam panowie ja dziękuję i myślę, że nie tylko ja. Podhale poradzi sobie same. stbarney.
hans16.01.2021, 14:24
NIECH się politycy odwalą od górali!!
życzliwy16.01.2021, 10:14
Kochani ludzie zapamiętajcie - dla polityka liczy się TYLKO I WYŁĄCZNIE wasz głos, żeby to osiągnąć będzie Wam udowadniał, że gotów jest poświęcić wszystko dla Waszej sprawy.
Konfederata16.01.2021, 09:00
do stary mieszkaniec
Jaki górale mają rozum w kwestiach politycznych, to było widać w wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Znając naszych "rozumnych górali" za 3 lata znowu tłumnie zagłosują na PiS.
Konfederacja od początku broni w sejmie obywateli przez bezprawnych działaniem rządu. Niestety jest ich za mało by mogli skutecznie coś zrobić w sejmie. Za to nagłaśniają nielegalne działania rządu gdzie tylko mogą.
stary mieszkaniec15.01.2021, 21:58
Konfederacja lansuje się na proteście górali. Lepiej będzie dla górali jak wyjedziecie z Podhala. Górale mają własny rozum.
:X15.01.2021, 20:54
Niestety trzeba też zobaczyć ciemna stronę pracodawców tarcze podostawali niestety pracownik z tego nie ma nic jeden, się chwali że drugi pensjonat buduje, drugi że sobie nowocześniejsze wyposażenie restauracji kupi ty pracowniku siedź cicho bo możesz już więcej nie mieć tej pracy. A jeszcze lepsi ci którzy zatrudniają na lewo a teraz płacz bo nie dostali tarczy, albo budowlańcy których sezon szedł i idzie pełną parą ale po tarcze pomocowe wnioski większość składała. Przestańcie kłamać i oszukiwać a każdemu będzie żyć się lepiej, chyba w życiu nie wyplenimy tej wady z narodu.
Nowotarżanin15.01.2021, 19:54
Jedyna wolnościowa formacja w Sejmie, jako jedyni sprzeciwiają się lockdownowi i niszczeniu gospodarki, chcą obniżania podatków na czas kryzysu. Polska racja Konfederacja !
I co pokrzykujecie15.01.2021, 19:39
Dużo pyskujecie na posłów Konfederacji, a gdzie macie swoich "prawych i sprawiedliwych". Wyszła jedna, jak powiedziała, to do tej pory niektórzy nie doszli do równowagi.
ol15.01.2021, 18:54
Co taki Bosak i Berkowicz mogą wiedzieć o Podhalu,chyba tylko co przeczytają w gazecie.Na Podhalu biznesy hulają zapytajcie rodowitych górali(tych co nie wynajmują) i każdy Wam powie prawdę,bo widzimy ile turystów jest.Bosak jakoś nie bronił kościołów przed lempart i macicami,tylko ręce zacierał,że atakują rząd.Bier się chłopie stąd bo nie masz pojęcia co się tu dzieje,a chcesz głos zabierać.My tu nie potrzebujemy żadnych popleczników! Bez maseczek tylko cov roznosicie i tłumaczycie ludziom,że wirus to ściema.
Góral babiogórski515.01.2021, 18:52
Brawo Zdzichu !!! Zupełnie się z Panem zgadzam !!! Kiedy patrzę na tych pazernych zakopiańskich przeciebiorców!! i tych pożal się boze p..osłów -to kabaret!!!Nic nie ma to z góralszczyzną!!!! Szkoda ,że dzieci i wnuki przybyszów /.../ zaczynają rządzić w Zakopanem!
Bosak Stop!15.01.2021, 18:42
To wy odwalcie sie od gorali!
Nie dla konfederacji15.01.2021, 18:39
Co na to Policja,gdzie maski?!
ski alpine15.01.2021, 17:53
Bosak zrobi niedźwiedzią przysługę za to jego anty maseczkowe obnoszenie się. Trzeba tak robić (otwierać turystykę), żeby rząd nie miał się do czego przyczepić, a to będzie pierwszy argument na "nie". Ja używam takiej sportowej, w której dobrze się oddycha. Na nartach, na mrozie nawet się przydaje.
Obserwator15.01.2021, 17:51
Bravo wywiesić wszedzie flagi z literą V
Ozdobić auta. Niech widzą siłę i co o nich myślimy.
ciągle mim mało, cierpliwości15.01.2021, 16:55
'na narty' potem pod respiratory aaaa.ddm.
stary baca15.01.2021, 15:58
Brawo
ewa15.01.2021, 15:45
@Mareczek
Mareczku co zażywałeś?! ;)
BIOŁCON15.01.2021, 15:43
Ciekawe kto tą BANDĘ LESERÓW tu ściągnął JAGNA CZY PITOŃ?
POLAK15.01.2021, 15:37
MASAKRA PRZYJECHALI POPIERAC TYCH CO PENSJONY CAŁY CZAS MAJĄ PEŁNE ŚWIĘTA NOWY ROK.zakopianka wszystko powiedziała bo była co dnia zakorkowana w stronę gór
Miotonik15.01.2021, 15:30
nazjeżdżało się darmozjadów
Wyrocznia15.01.2021, 15:26
Do smrodka i zdzicha - ale macie bujną fantazję, brakuje tylko w tych bajkach jakiegoś smoka.
hahaha15.01.2021, 15:15
i tak oto 'Nemi' moderator jednym ruchem reki cię zaorał. Hahahaaaaaaa
o15.01.2021, 15:09
Do 28 grudnia przyjmowali wyjazd służbowe pensjonaty mieli pełne ludzi co za pazerność ale nikogo to nie dziwi bo górale myślą tylko o sobie
Nemi15.01.2021, 14:58
Administrator to CENZOR. Komuna jak się patrzy. Albo konfederacja(też chore)
Nemi15.01.2021, 14:57
Ciekawy jestem z kim ten PITOŃ jeszcze się skuma. Yeti jest do dyspozycji. Jak on uatrakcyjni skoki. Cała Europa patrzy. I się śmieje...
;)15.01.2021, 14:49
Ciekawe gdzie byli jak nas zamykali, ale jak już wszyscy się otwierają to przyjechali laury zbierać, już Jagna z PO więcej zrobiła.
hahaha15.01.2021, 14:45
Słowa nic nie dają ciupaga bardziej jest przekonująca .
Pati15.01.2021, 14:45
Ok.ale teraz tak naprawdę to już po sezonie,wystarczy pr
zeanalizować lata wstecz ludzie teraz myślą o wakacjach ferie już były to przyjadą jakieś pojedyńcze osoby.
Mareczek15.01.2021, 14:30
Przykre, że w tak trudnych czasach nie pojawił się sensowny lider walki przeciwko PiS o interesy Podhalan, tylko Konfederacja i pan Pitoń. Z deszczu pod rynnę.
d15.01.2021, 14:11
braawo
niezaszczepialny15.01.2021, 13:50
Kogo obchodzą górale ??? nikogo !!! My słuchamy propagandy że jest pandemia którą glosi nasz guru !!!!
taka prawda15.01.2021, 13:45
Posłanka Emilewicz z PISu umożliwiła swoim dzieciom jeżdżenie na nartach, a wiceminister Soboń też z PISu chodzi na ligowe mecze siatkówki. Robią nas w jajo ci nasi "prawi i sprawiedliwi" ale chyba tylko dla siebie, swoich bliskich i kolesi jak ten instruktor narciarski, znajomy Szumowskiego co stał się w ciągu kilku dni potentatem na rynku maseczek. Założyli nam kagańce, pozamykali biznesy bo wirus, straszą mandatami za łamanie obostrzeń a sami robią co im się podoba.
karaluch15.01.2021, 13:44
Chopy Wy się w kożuchy ubierzcie
Popieram15.01.2021, 13:40
Najbardziej żal zwykłych pracowników turystyki, którzy teraz pozostają bez pracy i pieniędzy. Dlatego popieram góralskie veto. Natomiast przedsiębiorcy sobie jakoś poradzą- w końcu przez ostanie lata zbijali kokosy i jak sobie przez lata nie zaoszczędzili to już ich problem. Co mają powiedzieć właściciele pensjonatów itp.nad morzem? U nich sezon to głównie wakacje! Jakoś nie słyszałam aby protestowali...
Podhale dziękuje KONFEDERACJI15.01.2021, 13:21
Jedyna opcja, która otwarcie poparła społeczeństwo !!!
zdzichu15.01.2021, 13:20
Bosak wziąłeś se tą szczepionkę co ostatnio. Nieźle cie woziło. Dobrze cię widzieć nareszcie zaczyna być widać kto stoi za tą całą rewolucją w której chodzi przede wszystkim o zbicie kapitału politycznego i nie tylko. Anarchia królestwo góralskie się wam marzy. Nie będzie rządu, policji, sądu kto więcej ukradnie ten lepszy. Rządzić będą ćpuny, oszołomy lamparty, pitonie, godki, kołodzieje itd. Naiwne te biedaki co w tym uczestniczą. Wasza rewolucja skończy się tak, że wprowadzą w końcu stan wyjątkowy, godzinę policyjną tak jak w innych krajach i pozamykają nas w domach dzięki takim pajacom jak wy. Ale mam nadzieję, że kto mądrzejszy wypnie się na was. Bo tak naprawdę wszyscy do kupy macie gdzieś przedsiębiorców, pracowników, rolników, młodzież chcecie się tylko nachapać dutków na kryzysie i dostać za 3 lata na listy wyborcze /.../. Taki cel tej rewolucji. Ciekawe czy dziś cenzura mnie przepuści bo wczoraj był z tym problem. Pozdrawiam.

Jak widać - dziś udało się Panu sprezyzować swoje opinie p r a w i e bez wulgaryzmów i ubliżania innym. Widzę potencjał. Moderator.
Suweren ze scownic15.01.2021, 13:11
Ja suwenir ze szczawnicy oświadczam że nie walcze teraz z bezprawiem bo zbieram na auto. Jak już uzbieram to bede zbierał na mieszkanie a później bede zbierał na policję albo będzie mi się chciało płakać i będę musiał odpocząć to zacznę zbierać na wakacje. Musicie mnie zrozumieć liczy się tylko kasa. Jak już znajdę czas to pandemia się skończy kasa zostanie. Pozdrawiam bietke i wszystkich dzbanów co są za mną. Nie zapomnijcie o wpłatach moi drodzy kochani. Ojciec dyrektor ma będę miał i ja.
Waluś15.01.2021, 13:04
Szykuje się sarpacka.
Kudłaty15.01.2021, 13:03
Skupień powinien dostać mandat że nie miał maski
xxx15.01.2021, 13:01
górale ich niestety nie szanują bo są zapatrzeni w jedyny słuszny rząd..., a pomimo tego konfederacja i tak wspiera górali...
smrodek15.01.2021, 12:51
Bosak mógł kilka miesięcy temu wyprowadzić na ulicę przedsiębiorców w obronie ich praw i interesów i naprawdę zmusić rząd do poważnych rozmów.
Wolał sztamę z kaczorem i godkową i wyprowadzili na ulice kobiety, żeby odwrócić uwagę obywateli od "nie najlepszej" sytuacji gospodarczej. I teraz mamy musztardę po objedzie. Ale warto się podpiąć pod naiwnych górali.
Na skoki przyjechał to przy okazji można ciemne masy bajerować.
strażak sam15.01.2021, 12:45
Brawo Panowie Brawooooo
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl