15.01.2021, 16:45 | czytano: 8438

Pojawiła się kolejna grupa niezadowolonych przedsiębiorców: "Żądamy ze strony władz natychmiastowej pomocy" (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Pod Giewontem pojawiła się kolejna grupa, zrzeszona pod hasłem protestu przeciwko obostrzeniom dotyczącym branży turystycznej. "Wolnych przedsiębiorców" reprezentują Gerard Wolski i Paweł Grabik. Grupa separuje się od "Góralskiego Weta".
- Jest nas tu mało, bo ze względu na sytuację pandemiczną nie chcemy prowokować, organizować zgromadzeń. Ale reprezentujemy znaczną grupę społeczną z Podhala - powiedział Gerard Wolski. Dopytywany, ilu członków ma grupa "Wolni Przedsiębiorcy" dodał: - To kilkadziesiąt przedsiębiorstw. Tak naprawdę zebraliśmy się dzisiaj, ale wielu jest za nami, a będzie jeszcze więcej.
Przedsiębiorcy odczytali swój apel do rządu. Publikujemy go w całości - poniżej. Zwracają się w nim do władz z żądaniem "natychmiastowej reakcji, która ma na celu realną pomoc dla przedsiębiorców, to jest: odmrożenia turystyki w sektorach gospodarki najbardziej dotkniętych restrykcjami, w pełnym reżimie sanitarnym, do którego się wszyscy dostosujemy lub ogłoszenia stanu wyjątkowego. W przeciwnym wypadku organizm, jakim jest Państwo czyli Rząd i Społeczeństwo przestanie całkowicie ze sobą współgrać. Dojdzie do fali łamania zasad, na zatrzymanie których aparat władzy nie będzie mieć żadnego wpływu. /.../ Nie pozostawiono nam wyboru walki o własną przyszłość i godne życie."

Przedsiębiorcy liczą, że ludzie będą ich wspierać, szczególnie w kontekście spodziewanych restrykcji, czyli kontroli jakie zapewne pojawią się w otwartych w poniedziałek lokalach i pensjonatach.

Pojawił się także apel do policjantów, aby "ślepo nie wykonywali poleceń służbowych swoich przełożonych". - Zanim podejmiecie czynności służbowe, przeanalizujcie ich praworządność. Jako były funkcjonariusz, z olbrzymim bagażem doświadczeń w tej materii, wiem, że nie ma czegoś takiego jak przeniesienie odpowiedzialności na osobę wydającą polecenie. Końcowa odpowiedzialność zawsze spoczywa na osobie wykonującej rozkaz, a w sądzie nie będzie wytłumaczenia, że ktoś wam kazał - mówi Gerard Wolski.

Przedstawiciele "Wolnych przedsiębiorców" czekają na rozwój sytuacji do poniedziałku. - Czekamy na informacje od rządu, w którym kierunku pójdą ich decyzje. Mało czasu? Ustawy podejmuje się u nas nawet w jedna noc. Ja w środę w środę wieczorem zgłosiłem lokal do otwarcia, a w czwartek rano już miałem kontrole z Sanepidu i wizytę Policji. Czyli coś tutaj jednak sprawnie działa - kwitują.

Paweł Grabik zaapelował do premiera: - Panie Morawiecki, my już nie mamy nawet na tę przysłowiową miskę ryżu. Nie jest ważne kto wygra tę bitwę, tylko ilu przedsiębiorców wygra tę wojnę.


Przedstawiony apel:

My, mieszkańcy Podhala, jak również przedsiębiorcy z innych regionów Polski, jesteśmy jak najbardziej za odmrożeniem gospodarki w ściśle określonym reżimie sanitarnym.

Zapewniamy wszystkich obywateli, że jako rozsądnie myślący przedsiębiorcy zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństwa i skutków, jakie niesie za sobą zakażenie koronawirusem i tym samym chcemy zapewnić bezpieczeństwo zarówno nam, naszym rodzinom i najbliższym, jak również ewentualnym potencjalnym klientom, którzy zdecydują się przyjechać na Podhale lub do innych regionów turystycznych w Polsce. Nie ma tutaj miejsca na brawurę i lekceważenie niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą brak odpowiedzialności.

Takie działanie i propagowanie haseł anty-pandemicznych przyniesie wręcz odwrotne skutki, ponieważ ludzie widząc, że na Podhalu lekceważy się reżim sanitarny, po prostu nie przyjadą, a tym samym otwarcie naszych firm minie się z celem.

Dlatego zwracamy się do Rządu o poluzowanie obostrzeń, zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczych w pełnym reżimie sanitarnym i wydanie odpowiednich dyrektyw, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa przy otwarciu hoteli, restauracji, wyciągów narciarskich, innych dotkniętych restrykcjami przedsiębiorstw. Skoro w jednym bloku może mieszkać kilkadziesiąt albo nawet kilkaset rodzin to dlaczego nie mogą mieszkać w hotelach, pensjonatach czy iść na narty lub zjeść obiadu w restauracji.

Zaproponowana przez Rząd pomoc dla nas - przedsiębiorców z małych i średnich firm, jest praktycznie nieosiągalna. Tak pięknie w telewizji mówi się o tym, ile to pieniędzy dostały budżety, ile pieniędzy zostało przeznaczonych w tarczy dla przedsiębiorców… Tylko ja się pytam, którzy to przedsiębiorcy dostali, skoro stanowiący 75% branży hotelarskie kod PKD 55.20, przeważający w biznesach na Podhalu i w turystyce w całym kraju jest w ogóle nie ujęty w tarczy.

Żądamy natychmiastowej reakcji Rządu, która ma na celu realną pomoc dla przedsiębiorców, to jest: odmrożenia turystyki w sektorach gospodarki najbardziej dotkniętych restrykcjami, w pełnym reżimie sanitarnym, do którego się wszyscy dostosujemy lub ogłoszenia stanu wyjątkowego. W przeciwnym wypadku organizm, jakim jest Państwo czyli Rząd i Społeczeństwo przestanie całkowicie ze sobą współgrać. Dojdzie do fali łamania zasad, na zatrzymanie których aparat władzy nie będzie mieć żadnego wpływu. Nie będzie możliwe zatrzymanie tej machiny, ponieważ prawnie Rząd nie jest w stanie w żaden sposób przeciwdziałać samowoli przedsiębiorców. Dodam: prawnej samowoli, a to może ponieść za sobą nieodwracalne skutki zarówno napięć społecznych jak i rozpowszechniania się koronawirusa.
Pozostawiono nas samym sobie... Nie pozostawiono nam wyboru walki o własną przyszłość i godne życie.

Nie spotykamy się również tutaj po to, żeby łączyć się z jakąś opcją polityczną. W żadnym wypadku nie budujemy sobie zaplecza politycznego. Jesteśmy apolityczni i interesuje nas tylko i wyłącznie dobro przedsiębiorców, pracowników oraz ich rodzin, które w związku z lockdownem pozostały same sobie, bez jakiejkolwiek pomocy ze strony państwa.
Nie chcemy w żadnym wypadku stać się narzędziem w rękach polityków i posłużyć jako karta do rozgrywki politycznej.

Nie pozwólmy, aby na cudzej krzywdzie budował ktoś swój wizerunek medialny. Absolutnie nie wyrażamy również zgody na to, aby nas, mieszkańców Podhala przedstawiono w mediach jako ludzi lekceważących problem koronawirusa.

Nie chcemy również dzielić ludzi na Podhalu i w kraju, bo nie taki miał być cel tej akcji. Ale odcinany się całkowicie od fanatyzmu i teorii spiskowych, związanych z koronawirusem.

Działając społecznie i mając do czynienia bezpośrednio z tragedią ludzką, przed oczyma mam obraz rozpaczy ludzi, którzy nie mają już nawet na jedzenie. Obrazu tego rządzący wydają się nie dostrzegać. A są to ludzie, którzy z dnia na dzień zostali zwolnieni z pracy w sektorach objętych obostrzeniami i pozbawieni dochodu. Codziennie otrzymują naprawdę dramatyczne wiadomości od ludzi, którzy z powodu utraty pracy i braku perspektyw na znalezienie nowej, w zaciszu domowym dosłownie przymierają głodem. O tych ludziach Rząd też zdaje się zapomniał. Nie możemy na to dalej pozwalać, dlatego musimy zacząć walczyć, zanim brak środków do życia stanie się głównym źródłem ludzkich tragedii, samobójstw i totalnego ubóstwa, niosącego za sobą większe żniwo niż koronawirus.

Żądamy ze strony władz natychmiastowej pomocy. I to realnej pomocy!

1. Dopisania do tarczy brakujących PKD, stanowiących przeważającą ilość przedsiębiorstw zatrzymanych poprzez wprowadzenie obostrzeń. W przeciwnym wypadku, wprawiona zostanie w ruch tak potężna machina sprzeciwu w Narodzie, że nie będziecie w stanie jej zatrzymać, a późniejsze ewentualne obostrzenia będą ignorowane.

2. Uruchomienia sektorów gospodarczych, w których emisja covid19 jest najmniej prawdopodobna, co umożliwi im proces naprawczy, a tym samym odciąży budżet Państwa, dzięki czemu pieniądze te będzie można przeznaczyć dla sektorów, w których reżim sanitarny nie jest możliwy do osiągnięcia na bezpiecznym poziomie. Oczekujemy przy tym gwarancji, że te sektory nie zostaną bez pomocy i ich kody PKD zostaną wpisane natychmiast do tarczy.

Na koniec chciałem się zwrócić do wszystkich funkcjonariuszy Służb porządkowych, aby ślepo nie wykonywali poleceń służbowych swoich przełożonych. Zanim podejmiecie czynności służbowe, przeanalizujcie ich praworządność.

Jako były funkcjonariusz, z olbrzymim bagażem doświadczeń w tej materii, wiem, że nie ma czegoś takiego jak przeniesienie odpowiedzialności na osobę wydającą polecenie. Końcowa odpowiedzialność zawsze spoczywa na osobie wykonującej rozkaz, a w sądzie nie będzie wytłumaczenia, że ktoś wam kazał. Każdy ma swój rozum i prawo odmowy wykonania rozkazu, jeżeli jest on niezgodny z prawem lub budzi wasze wątpliwości co do jego zasadności. Z dwojga złego lepsze jest mieć wszczęte postępowanie dyscyplinarne aniżeli karne.

Nie chcemy wszczynać rebelii, ale jesteśmy do tego zmuszeni, ponieważ to Rząd i jego działania postawiły nas pod ścianą i przed tak trudnymi decyzjami.
Nie usprawiedliwia tych działań fakt, że podobne albo i bardziej rygorystyczne obostrzenia są w Europie i na całym świecie. Są. Z tą różnicą, że w cywilizowanych krajach przedsiębiorcy otrzymali natychmiast realną pomoc od rządu, a nie puste obietnice, za którymi zdaje się stać taki tok myślenia: może się uda i nie trzeba będzie niczego wypłacić.

Przy tej okazji, apelujemy do wszystkich osób, które rozważają udział w akcjach typu blokowanie skoków narciarskich: bądźcie rozsądni! Akcje, które polegają tylko na bojkocie, nie budują żadnego pola do rozmowy i nie dają żadnych gwarancji poprawy sytuacji, która budzi nawet taki uzasadniony sprzeciw i frustrację.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak
zobacz także
komentarze
Spec18.01.2021, 10:58
Komentujacy spokoju i zrozumienia w komentarzach. Jest źle ,recesja w kraju. Rzadzacym brakuje zdrowego rozsądku. Nam pozamykać gęby ,a tym co przy władzy ?, ich obostrzenia nie dotyczą na podstawie jakiego rozporzadzenia? a czy zostalo ono juz wydane, czy dopiero będzie ? (Jak przyłapią ich dziennikarze.Brak słów, chaos totalny , który jest gorszy od Covid-19,a kiedy normalność.
Marucha17.01.2021, 21:34
Jak "inwestorzy" opuszczą Zakopane, Górale mogą sobie nie poradzić z biznesem.
Kasia17.01.2021, 11:46
To nie są przedsiębiory ,tylko farbowani przebierańcy
Manager17.01.2021, 11:33
A Lidlu ciągle poszukują pracowników.
Czym ich przywieźli?17.01.2021, 08:27
Więc mamy "Góralskie Veto - walczące". :)
Czyli służby działają. Teraz będzie "okrągły stół" i tak do maja, albo i dłużej.
nata16.01.2021, 23:04
Brzmi to wszystko sensownie. Przy odpowiednich obostrzeniach - dystans, maseczki - powinny byc w koncu juz otwierane biznesy. Mamy przeciez juz wiele osob po szczepieniach, jak i po przechorowaniu odpornych. Niedlugo bedzie rok jak mamy wirusa i rozne obostrzenia, myśle, ze trzeba pomału zmierzac do normalnosci. Chyba nikt by nie chcial zeby taka sytuacja sie miała ciągnąć kolejny rok i może jeszcze nastepny?
łopata i kidać16.01.2021, 15:37
Kolejni politykierzy. A robić nie ma komu. Chodniki w zaspach. Brać łopaty i kidać to się wam odechce bzdur.
gorol16.01.2021, 10:52
@Ela
Mówią, że
"NADGORLIWOŚĆ GORSZA JEST OD FASZYZMU !!!"

Sprawdź najpierw sama siebie, czy Ty aby na pewno jesteś taka uczciwa?
Z pewnością nie poręczysz za siebie obcięciem ręki ;)
Zacznij naprawę świata od siebie!! - OK ?!?!

MAM WIELKĄ PROŚBĘ DO KOMENTUJĄCYCH!!
Jeśli wiecie, że ktoś popełnia przestępstwo, zgłoście na policję, a nie wyżywajcie się anonimowo w internecie, bo w takim przypadku, to Wy popełniacie przestępstwo !!!

Zanim wylejecie wiadro pomyj pomyślcie co chcecie głupim wpisem osiągnąć!!
byw16.01.2021, 09:18
Gerard powiedz ile czasu byłeś na chorobowym w Policji ( dokładnie połowę z całej służby) Narobiłeś się ?
Ela16.01.2021, 07:16
Zalecam fiskusowi sprawdzić tych /.../ krzykaczy sprawdzić ile płacili podatków ,ile zatrudniali pracowników i jakie płacili pensje i zuz wtedy okarze się czy warto im pomagać.
Robert15.01.2021, 21:47
Zamiast protestowac pseudobiedaki proponuje na czas pandemi podjąc jakąkolwiek pracę na necie zawsze cos sie znajdzie. i nie mowcie ze nie macie za co zyc tyle lat przyjmowaliscie turystow ceny wygórowane bo cepr jak przyjedzie to zaplaci kilka nowych aut,motory w garażu nie wspominajac jak wielce szefostwo musi wypocząc na Kanarach pół sezonu zamkniete i nagle z glodu umieracie?.Protestowac to powinni zwykli pracownicy ktorzy u was harowali za pare zlotych na smieciowkach.
Grin pis15.01.2021, 21:12
Znam firmę turystyczną z Zakopanego która wzięła 3 mln zł pomocy kowidowej, da się? Da, tylko trzeba to uczciwie umotywować!
Ja15.01.2021, 20:25
Jak by to powiedział prokurator
MIĘKISZONY
grabarz15.01.2021, 20:22
Dobrze mówią że Polacy to durny naród,właśnie widać po tych co mają w d...e obostrzenia.Bedzie roboty że ho ho,na służbę zdrowia nie liczcie jak się pozarazacie.
Osiol15.01.2021, 20:01
Ciekawe w jakim stopniu te oficery
pol15.01.2021, 19:46
wiecie czemu bialka nie protestuje bo oni placili pelne podatki a wy cieliscie panstwo na90procent zakopiany wa ....c
Wiesław15.01.2021, 19:21
Ja jestem za otwarciem. W sklepach tłumy. Kto załatwi sobie że jest członkiem czegokolwiek to może wszystko. Ja też chce iść na basen i pozjeżdżać na nartach. Głupie obostrzenia i tyle. Jak tego nie zlikwidują to już na ten rząd nie zagłosuje.
pol15.01.2021, 19:01
Przyjechali na skoki,sprawdzić ich gdzie będą nocować,chyba,że to podróż służbowa.Bosak,bier sie stela,nie jesteś tu nikomu potrzebny.Braun i Korwim razem z Tobą to porażka Konfederacji!
klio15.01.2021, 18:44
Protestują tylko te nieroby,co nauczyli się rękę do rządu wyciągać po wszystko.Jesteście młodzi i zdrowi,więc możecie wziąść każdą robotę na ten czas pandemi,a nie tylko skuczeć i żądać wszystkiego!Państwo powinno pomagać chorym,starszym i kalekim.Reszta do roboty!
oli15.01.2021, 18:40
Powiedzcie tak naprawdę,za czym strajkujecie?Biznesy Wasze hulają na całego,pieniędzy nie brakuje,Zakopane pełne turystów,myślicie,że w konia nas zrobicie? Możecie rządzących wykiwać jacy to biedni jesteście ale nie ludzi z Zakopanego,którzy widzą ,że w każdej prawie chałupie biznes na całego.Ci co dostaną dotacje powinni się rozliczyć co do złotówki.To też nasze pieniądze,bo z naszych podatków i to nie małych.Znależli sobie miejsce do różnych zadym w Zakopanem.
A TERAZ PLACZA...15.01.2021, 18:28
Ale biedoki i placzki a za pisem murem stali!
Asia15.01.2021, 17:38
Minister Gowin straszy nas pozbawieniem pomocy z tarczy a ja się pytam jakiej tarczy? Dlaczego pkd 55.20 zamknięte od 7 listopada nie jest uwzględnione w tarczy branżowej 6.0? Dlaczego według definicji prawa samozatrudniony jest mikroprzedsiębiorcą a w definicji tarczy finansowej pfr 2.0 nie jest? Ta pomoc to kpina apeluje do wolnych mediów, aby zamiast robić nagonkę na "przedsiębiorców przestępców" zaczęli pokazywać szerszej publiczności jak rząd sformułował tarcze antykryzysowe. My po prostu nie mamy za co żyć.
byw15.01.2021, 17:38
A kiedyś GW ledwo umiał napisać notatkę a teraz taki działacz. śmiechu warte.
dziadek15.01.2021, 17:37
Popieram, bo nie negują reżimu sanitarnego, nie bagatelizują covida. Da się funkcjonować w dystansie i maseczce. Źle jest, że nie wszyscy przedsiębiorcy mówią jednym głosem, bo w kupie siła i rząd musiałby sie liczyć z nimi. Wszelkie rozłamy osłabiają ten protest. Nie popieram Bosaka za jego "antymaseczkowe" obnoszenie się.
Boy15.01.2021, 17:36
/.../ ino żebrać i naciągać.a zwykły obywatel se radzi bez narzekań....e to *** darmozjady ino lekko i lekko w zyciu, zarobić a nie narobić się *** drugiego...bodej ta bodej....
chowaniec15.01.2021, 17:16
Olbrzymi bagaż to on ma... /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
POLAK15.01.2021, 17:03
Paranoja obudziły się nieroby i coś bełkoczą.
taka prawda15.01.2021, 17:03
Posłanka Emilewicz z PISu umożliwiła swoim dzieciom jeżdżenie na nartach, a wiceminister Soboń też z PISu wraz z innymi posłami pisu chodzi na ligowe mecze siatkówki. Robią nas w jajo ci nasi "prawi i sprawiedliwi" ale chyba tylko dla siebie, swoich bliskich i kolesi jak ten instruktor narciarski, znajomy Szumowskiego co stał się w ciągu kilku dni potentatem na rynku maseczek. Założyli nam kagańce, pozamykali biznesy bo wirus, straszą mandatami za łamanie obostrzeń a sami robią co im się podoba.
anty Wszyscy wszystkiemu....15.01.2021, 16:57
anty PIS a potem pod respiratory, czy wam dadzą czym oddychać ...
strażak dyndu dyndu15.01.2021, 16:57
przydługie to nie chce sie czytać
Zobacz pełną wersję podhale24.pl